Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

lys\'den 2 sene sonra basvurabilir miyim

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
keremkucuker

Mesaj gönderen keremkucuker » Çrş Oca 28, 2015 2:24 pm

2014\'te bitirdim liseyi ve ITU endustri muhendisligini kazandim. Bu seneyi yurtdisinda geciriyorum exchange ogrencisi olarak yani ITU\'de kaydim var ama dondurdum. Bu sene Almanya\'da bir universiteye basvurup 2016\'da baslama sansim var mi? Ya da 2014\'te aldigim yerlestirme sonucumla iki sene sonra, 2016\'da basvurma sansim var mi? tesekkurler.

pelinde

Mesaj gönderen pelinde » Çrş Oca 28, 2015 2:43 pm

LYS sonucun gecerli

basvurabilirsin

keremkucuker

Mesaj gönderen keremkucuker » Çrş Oca 28, 2015 3:27 pm

peki endustri yerine makineye basvurabilir miyim?

pelinde

Mesaj gönderen pelinde » Çrş Oca 28, 2015 3:36 pm

ders iceriklerine bak, ayni/benzerse evet degilse hayir. Ben Almanca tercumanlikla germanistige(essen) ve medyabilimine(paderborn) kabul almistim

keremkucuker

Mesaj gönderen keremkucuker » Çrş Oca 28, 2015 3:46 pm

ITU\'den kaydimi almam gerekiyor mu dondurmam yeterli mi? eger dondurursam ve ve Almanya\'daki egitimimin ortasinda ITU kaydimi silerse bu Almanya\'yi etkilemez diye tahmin ediyorum ama emin degilim. Bir bilginiz var mi bu konuda?

pelinde

Mesaj gönderen pelinde » Çrş Oca 28, 2015 4:16 pm

Vizeye basvururken mi? oyle bir sey gerekmiyor, sadece lise diploman almanyada okula kayit olurken gerekli yani o zaman geri alman gerek ituden kaydini sildirip

keremkucuker

Mesaj gönderen keremkucuker » Çrş Oca 28, 2015 5:09 pm

vize+universite basvurusu icin. Kaydimi sildirmem sart yani?

pelinde

Mesaj gönderen pelinde » Çrş Oca 28, 2015 5:18 pm

hayir onlar icin degil, almanyada uni. kayit olmak icin sildirmen gerekli. Vize icin degil

keremkucuker

Mesaj gönderen keremkucuker » Çrş Oca 28, 2015 5:22 pm

cok tesekkurler.

baycan10

Mesaj gönderen baycan10 » Çrş Oca 28, 2015 7:10 pm

[quote]pelinde tarafindan yazilan metin:

hayir onlar icin degil, almanyada uni. kayit olmak icin sildirmen gerekli. Vize icin degil[/quote]

Benim bir arkadasim Turkiyedeki okulu dondurdu su an Almanya\'da uni okuyor. Turkiye\'de hala universitede kaydi varmis.

EA

Mesaj gönderen EA » Çrş Oca 28, 2015 8:01 pm

ben almanyada universiteye kayitliyim ve lise diplomamida vermedim bir cok arkadasimda vermedi acikcasi kayit olmak icin kayit sildirmenin gerekli oldugunu dusunmuyorum.

RockFilozofu

Mesaj gönderen RockFilozofu » Çrş Oca 28, 2015 8:29 pm

[quote]baycan10 tarafindan yazilan metin:

hayir onlar icin degil, almanyada uni. kayit olmak icin sildirmen gerekli. Vize icin degil[/quote]

Benim bir arkadasim Turkiyedeki okulu dondurdu su an Almanya\'da uni okuyor. Turkiye\'de hala universitede kaydi varmis.[/quote]

Kac senedir okuyor cunku Lisans bolumlerinde (4 Yillik) 2, Onlisanslarda ise maksimum 1 sene kayit dondurabiliyorsun.

Faruk06

Mesaj gönderen Faruk06 » Çrş Oca 28, 2015 8:45 pm

Ayni zamanda Hem Almanyada Hemde Turkiyede kayit olanbiliyor sikinti degil. Hatta bana bunu Vize alirken gorevli sormustu. Turkiyede kazandigima dair belge verdim. peki uniye kayit yaptirdinmi dedi. bende hayir diyince niye yaptirmadin almanyaya diyelim vize alip gittin, 1 donem deneyip yapamazsan geri donersin demisti.
Ve yapanlarida taniyorum ama @rockfilozofunun da dedigi gibi maks 1 sene kayit dondurabilirsin ki buda sana eger Almanyada yapamazsan Turkiyede bir garanti olur. :)

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Çrş Oca 28, 2015 9:00 pm

Nereden boyle bir bilgi edindiniz. Boyle birseyi hic duymadim acikcasi. Exmatrikulationsbescheinigung sadece Almanya icinde baska bir Hochschule ya da Fachhochschule\'ye kayitli oldugunuz takdirde isteniyor diye biliyorum.

Ben Turkiye\'deki okul ile en son Eylul\'de gorustum ve dondurmaniza gerek yok, kayit yaptirmayin yeterli dedi. Yeni bir yasa cikabilir, bu durumda da en fazla 7 sene kayitli kalabilirsiniz, sonra kaydiniz silinir demisti. O yasa da henuz cikmadi.

keremkucuker

Mesaj gönderen keremkucuker » Prş Oca 29, 2015 5:17 pm

benim ITU\'de kaydim var su an. Kayit dondurma suresiyle ilgili bir yasa vb bir sey var mi yoksa universitenin kendi karari mi?

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Prş Oca 29, 2015 5:42 pm

Yerinizde olsam bunu universitenizin Ogrenci Isleri Birimi ile gorusurdum.

Ben 2013/14 Guz Donemi\'nden itibaren, yani 3 Semester ust uste kayit yaptirmadigim halde, Eylul\'de Turkiye\'ye, Eskisehir\'e gittigimde Transkript almistim okuldan ve bu konuyu gorustum. Kaydiniz burada kalsin, okulu dondurma durumunuz yok, harc parasini yatirmazsaniz zaten buna gerek kalmaz demislerdi. Bildiginiz gibi 3-4 sene once okuldan atilma gibi bir durum vardi, bu ortadan kalkmisti. Bu yasayi yeniden gundeme getirebilirler, bu durumda da en fazla bir ogrenci okulda totalde 7 sene kayitli kalabilir demislerdi. Fakat universiteden universiteye de degisebiliyor boyle durumlar. Universitenize danisin en iyisi. Bizimle de paylasirsaniz seviniriz.

Benimkisi biraz utopya ama, burda Bachelor + Master\'i bitirirsem sayet :) , Turkiye\'deki universitemden eger atilmazsam (tabi bu da biraz imkansiz gorunuyor), orda kalan 3 Semester\'i buradan aldigim derslerle saydirip ordan da bir diploma alabilir miyim onun planini yapiyordum bir aralar. Tabi dedigim gibi bu biraz isin sakasi :)