Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturum Alma Islemleri

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
GK

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen GK » Çrş Eki 29, 2014 10:38 pm

aok direk veriyor oyle bi belge zaten fakat aok nin verdigi kagitta 6 aylik oldugu yaziyor orasini yabancilar polisine aciklamak ve inandirmak sana kalmis bazen sorun cikarttiklarini duydum.

emres

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen emres » Çrş Kas 26, 2014 1:56 am

Yuksek Lisans ogrencisiyim, Almanya Martin Luther Halle-Wittenberg Universitesi Hukuk Fakultesi\'nde Erasmus degisim programi vesilesiyle 2014 Ekim ayindan itibaren Almanya Halle(Saale) deyim. Size sormak
istedigim hususlar sunlardir;

1- Erasmus ogrencisi olarak bir somestr kalmak uzere plan yapmistim
fakat burada bir donem daha kalmaya karar verdim. Ancak bu durumda
ikinci somestr icin Turkiye Avrupa Birligi Ulusal Ajans\'tan aldigim
hibem kesilecek, dolayisiyla gecimimi saglamak uzere part time
calisabilir miyim, vizem bunun icin uygun mudur? (D tipi vize ve sadece 6 aylik erasmus suremi kapsiyor)

2- Bahar doneminde de Almanya\'da kalma ihtimalinde 6 aylik olan vizemi
de uzatmam gerekecek, ayrica benim pasaportum harcsiz oldugu icin
ancak 1 senelik. pasaportumun da gecerlilik suresinin uzatilmasi
gerekecek bu surecle ilgili bilgi verebilir misiniz.

3- Bir de ben geldigimde Rathaus\'a gittim ve sadece Anmeldung denilen
belgeyi aldim, bunun disinda hangi islemleri yapmam gerekiyor?
(ikamet belgesi ya da karti gibi bir seye sahip degilim alabilir
miyim, almam gerekir mi, nasil?)

Son olarak ise Almanya\'da uygulanan Bafog sisteminden Erasmus
ogrencisi olarak ben faydalanabilir miyim? Bu sorunun yanitinin olumlu
olmasi halinde part-time calisma gibi bir problemim olmayacaktir.

Sorularima vaktinizi ayirdiginiz icin simdiden tesekkur ederim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Kas 26, 2014 12:52 pm

1- calisma iznin olmuyor maalesef.
2- Bagli oldugun eyaletteki Turk Konsolosluguna basvuru yaparak pasaportunu uzattirabilirsin.
3- Baska bir islem yaptirman gerekmiyor.

Bafog den yararlanamiyorsun.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

emres

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen emres » Çrş Kas 26, 2014 8:52 pm

Konsolosluktan mailime gelen cevap asagidaki gibidir, bilgilerinize,

Sayin,

1- Oturma izniniz ile ilgili ekte yer alan belgeniz incelenmistir. Diger Yabanci ogrencilere taninan part-time calisma (yilda 120 gun) hakkiniz olacagi dusunulmektedir. Ancak tam ve kesin bilgiyi yine bagli oldugunuz yabancilar dairesinden elde etmeniz gereklidir.

2- Pasaportunuzun suresinin harcsiz ogrenci olarak uzatilabilmesi ancak Turkiye\'de muracaatiniz halinde yapilabilmektedir. Konsoloslugumuzda yada Egitim Ataseligimizde ogrenci olarak harcsiz uzatmaniz mumkun degildir. Sadece ve sadece gorev bolgemizde surekli bir egitim yapanlar bir ogrenci dosyasi actirarak pasaportlarini defter bedelini odemek kaydi ile harcsiz uzatabilmektedirler. Sizin pasaportunuzun bedelini odeyerek Baskonsoloslugumuza muracaat ederek uzatmanizda mumkun olabilecektir.

3- Anmeldung diye adlandirdiginiz belge zaten Ikamet belgesidir. Ancak yabancilar polisinde Almanya\'daki egitiminizin suresini uzattiginiz icin oturma izninizi de uzatmaniz gereklidir. Bunun icin bagli olduigunuz Yabancilar Polisi ile irtibata gecmeniz gereklidir.

Ayrica Bafog adi verilen yuksek ogrenim kredisi icin ise eger daha onceden belirli sureler Almanya\'da ya kendiniz yada anne babaniz calisarak vergi odememis iseniz yararlanmaniz mumkun degildir. Turkiye\'den sadece ogrenci vizesi ile gelen ogrenciler bu nedenden dolayi egitim kredisi alamamaktadirlar.

Ayrintili bilgi icin Egitim Ataseligimizin asagidaki adres ve telefonlarina muracaat etmeniz mumkundur.

Bilginizi rica eder, basarilar dileriz.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen Physiker » Prş Kas 27, 2014 1:00 pm

Konsoloslukta calisanlar maalesef bazen yanlis bilgi verebiliyor.

Erasmus ogrencilerine calisma izni kesinlikle verilmiyor. Oturum uzatmaya gittiginde yabancilar subesinde sana soylerler zaten.
www.deutschstudent.com

esraeren

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen esraeren » Prş Kas 27, 2014 2:31 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Konsoloslukta calisanlar maalesef bazen yanlis bilgi verebiliyor.

Erasmus ogrencilerine calisma izni kesinlikle verilmiyor. Oturum uzatmaya gittiginde yabancilar subesinde sana soylerler zaten.[/quote]

Physiker, yanlis bilgi vermek istemem ama 2 sene once ben de erasmus icin oturum alirken "Bu belgeyle artik calisabilirsin burada" demislerdi hem oturum izni islemini yapan kadin, hem yanimdaki alman mentor ogrenci.
Benim calismaya niyetim olmadigi icin ok, thanks diyip gectim =) ama sonra bunlar sigorta numarali belgeler gonderince birkac gun calistim bosa gitmesin diye =D

Yine de yazdigin gibi en dogru bilgi yabancilar subesinden alinir.

Kolayliklar...

emres

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen emres » Prş Kas 27, 2014 7:55 pm

Merhaba,

Bugun yabancilar ofisine (Halle-Saale) gittim ve hic bir ek belgeye ve evraka gerek olmaksizin Erasmus ogrencisi olarak yilda 120 tam gun 240 yarim gun calisabilecegimi ogrendim. Mutluyum :)

Bilgilerinizedir.

ferhatd

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen ferhatd » Cum Kas 28, 2014 4:02 am

1 yil 9 ay oturum ve calisma iznimi aldim okula baslayinca tekrar gidip yeni oturum almam gerekiyor

HH Hamburgerin

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen HH Hamburgerin » Prş Oca 01, 2015 9:24 pm

Merhaba arkadaslar,
Eylul ayinda A/T 11 belgesiyle AOK\'a giderek sigortadan muaf olduguma dair belge aldim ve okul kaydi, ikamet bildirimi gibi islemlerde bunu kullandim.

Oturum islemleri icin gorusmeye gittigimde gorevli bayan A/T 11 belgesini ilk once anlamadi ve kabul etmiyoruz dedi. Ben israr edince birkac kisiye sordu ve kabul ettiklerini ama surenin yetersiz oldugunu, 1 yillik sigortam olmasi gerektigini soyledi.
Ben bu belgeyi her okul doneminde uzatacagimi soylesem de kabul etmedi ve bana belgeleri tamamlayip goturmem icin 1 hafta sonraya randevu verdi.

Daha once oturumda A/T 11le ilgili boyle deneyimleri olan arkadaslar var sanirim. Bana yol gosterirseniz sevinirim. Tesekkurler...
HAMBURG-IZMIR

death_glory

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen death_glory » Çrş Oca 14, 2015 12:12 pm

ne icin ne alinmasi gerektigi konusunda benim kafam cok karisti, Essen\'daki arkadaslar bana yardimci olabilirler mi hangi adreslere gitmem gerektigi konusunda?

Simdi benim ilk once bir banka hesabi acmam gerekiyor ama bunun icin oturum uzatmam gerekiyor. Oturum uzatma icin Schederhofstrasse 43-47\'deki yabancilar ofisine gitmem gerekiyormus sanirim. Buraya gitmeden randevu mu almak gerekiyor? nasil randevu alicam ve gerekli evraklar nelerdir? auslaenderbehoerde@einwohneramt.essen.de adresine mail atip randevu istedim dogru mu yaptim bosuna beklemeyeyim cevap icin?

Universiteye kayit icin de ana kampuse gitmem gerekiyormus, burayi biraz tarif edebilir misiniz bana? Ben Uniklinikteyim universiteyi bilmiyorum ve burda turk ogrenciler icin ayri bir ofis varmis sanirim oraya gidecekmisim.

Ancak kayit icin de health insurance gerekiyormus, bunu AOK\'dan alabilirsin dediler. AOK nedir nerdedir ve ne islemler gereklidir?

herkese hayirli almanya seruvenleri dilerim :p

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen Physiker » Sal Şub 03, 2015 10:15 am

kabulun hangi kampusten? Duisburg mu Essen mi?
www.deutschstudent.com

e_cemmm21

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen e_cemmm21 » Cmt Nis 04, 2015 12:39 pm

oncelikle yararli bilgiler icin tesekkurler..bikac sorum olucak.
oturum iznine basvururken, diger ulkelerde oldugu gibi, ev ile ilgili bilgiler goturuluyormu? Ev tapusu kontrat vesayre gibi..
ve ayrica sartli kabul ile gelmisssek, dil kursu belgeside goturulmek zorundami?? sartli kabul ile 2yillik oturma izni alinabilrmi yoksa en fazla bir yillikmi alinabilr? ve ayrica garantor ile aliniyorsa en fazla 6aylikmi alinir yoksa 1-2yil alinabilirmi ilk basvuruldngda? :)

harun90

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen harun90 » Cmt Nis 04, 2015 11:32 pm

arkadaslar almanya ya yeni geldim.dil kursu +uni.oturma izni nasil aliniyor ve hangi belgeler kesin isteniyor. tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Nis 05, 2015 2:31 am

[quote]e_cemmm21 tarafindan yazilan metin:

oncelikle yararli bilgiler icin tesekkurler..bikac sorum olucak.
oturum iznine basvururken, diger ulkelerde oldugu gibi, ev ile ilgili bilgiler goturuluyormu? Ev tapusu kontrat vesayre gibi..
ve ayrica sartli kabul ile gelmisssek, dil kursu belgeside goturulmek zorundami?? sartli kabul ile 2yillik oturma izni alinabilrmi yoksa en fazla bir yillikmi alinabilr? ve ayrica garantor ile aliniyorsa en fazla 6aylikmi alinir yoksa 1-2yil alinabilirmi ilk basvuruldngda? :)[/quote]

kira goturmen gerekiyor evet. Dil kursu kayit belgesi mutlaka gerekiyor. Ilk basvuruda genelde 1 yillik verilir.

Oturum islemleri icin ilk olarak hangi sehirde kaliyorsan o sehirdeki yabancilar dairesine gidip kayit(Anmeldung) yaptirman gerekiyor. Genelde Berlin veya Essen gibi sehirlerde kayit icin online formlar var, diger sehirlerde mail atarak randevu talep edilir.
www.deutschstudent.com

okan_zim

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen okan_zim » Pzr Nis 05, 2015 4:13 am

bana ilk vize uzatmamda 5 ay uzattilar, soyle anlatiyim. ben 19.10.2014 te geldim haliyle 3 aylik vize snraa uzatmya gittigimde dil kursundan bize belge getir bizde oyle vizeni uzatalim dediler b1 bitimine kadar belge verdiler cunku b1 den snra kursumu degistircem benim anlamadigim noktaa burdakiler dil kursunun bitimine kadar vize veriyorlar sadece ne yapmam lazim? cunku haftaya yine vize uzatmaya gidecem

mechatronic

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen mechatronic » Pzr Nis 05, 2015 11:36 pm

[quote]okan_zim tarafindan yazilan metin:

bana ilk vize uzatmamda 5 ay uzattilar, soyle anlatiyim. ben 19.10.2014 te geldim haliyle 3 aylik vize snraa uzatmya gittigimde dil kursundan bize belge getir bizde oyle vizeni uzatalim dediler b1 bitimine kadar belge verdiler cunku b1 den snra kursumu degistircem benim anlamadigim noktaa burdakiler dil kursunun bitimine kadar vize veriyorlar sadece ne yapmam lazim? cunku haftaya yine vize uzatmaya gidecem[/quote]

Ben oturum uzatirken baktiklari sey, o an da dil kursuna kayitim var mi ve saglik sigortam var mi? Daha sonra bloke hesaptaki para kadar uzattilar. Mesela benim haziranda bitiyor ama bana eylule kadar vize verdiler.

okan_zim

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen okan_zim » Pzt Nis 06, 2015 3:35 am

ben garantorle geldim benim dil kursu bitis tarihine bakiyolar su almanyanin tek sacma yani su, eyaletler arasi kurallar degisebilir tamamm ama mesela bn baden-wurttemberg eyaletindeyim lorrach die bi sehirde kurs yapiyorm karlsruhede ayni eyalet ama her iki sehir arasinda kural farkli.. abicim bu nasil bi mantiktir ya

ratmuhyaka

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen ratmuhyaka » Pzt Nis 06, 2015 4:49 pm

Sanirim Bu konuda en rahati Berlin, 2 yil vermislerdi bana. Ki bloke hesapta da 1 yil yetecek para vardi. Calisirsin demisti Kadin bi de :-\

okan_zim

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen okan_zim » Pzt Nis 06, 2015 10:18 pm

ben sahsen almanyanin bu sistemini cok sacma buluyorum sehirden sehre kanun degisyor

bskan

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen bskan » Sal Nis 14, 2015 8:07 am

Benim sorum olacakti. 1)Temmuzun sonu gibi vizeye basvursam kac haftada gelir ? 2)mesela 1 yillik vize verdi oturuma donusturdum vizeyi nerden uzattiracagim her yil ayni surecten gecmek mi gerek ? 3) vizem okul bitiminden once olursa nasil yollar izlenilmeli ?