Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Pasaport yenileme sonrasinda oturum uzatma

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Pzt Ara 01, 2014 1:14 am

Merhaba arkadaslar,

Bu konuda bilgisi olan vardir umarim, soyle bir durumum var;

Pasaportumun zamani gelecek senenin sonuna dogru bitiyor. Pasaportu verip yeni pasaport almam gerekli. Bu nedenden dolayi son sefer oturum uzatmaya gittigimde pasaportumun bitis tarihine kadar oturum verildi.

Sorum su, oturumum neticede pasaportuma bagli. Uzerinde pasaportumun numarasi yaziliyor. Konsolosluktan bana soylendigine gore yeni pasaportu aldigim zaman eskisi iptal edilecek, ama bana geri verilecek. Bu durumda oturumum da iptal olmus olmaz mi? Oturumu yeni pasaportla uzatmaya gittigimde sorun yaratir mi bu benim icin, yoksa eski pasaport iptal olmasina ragmen oturum ben uzatmaya gidene kadar gecerli kalir mi?

Umarim acik bir sekilde anlatabilmisimdir durumu, eger bilginiz ya da tecrubeniz varsa bu konuda, yorumlarinizi bekliyorum. Tesekkurler.

Not: Durumun aciliyeti yok, garanti olsun diye erken soruyorum.
Lutfen ozel mesaj atmayin.

Bitte keine PNs.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Ara 01, 2014 8:41 pm

pasaportun iptal edilmesi bisey farketmiyo almanyadaki oturumun bitis tarihine kadar gecerli olur. ben de ayni sekilde yeni pasaportumu 1 yil onceden uzattim ve yabancilar subesine gittim oturumu yeniletmek icin, yeni pasaportun da eskisinin yaninda oldugu surece oturumun gecerli sorun yasamazsin simdi bos yere para verme zaten 10-11 ay sonra bitiyo dediler

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Pzt Ara 01, 2014 11:07 pm

Guzel haber, sorun olmayacagini bilmek rahatlatti beni. Tesekkur ederim welly!

Bitte keine PNs.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal Ara 02, 2014 12:48 pm

Bugun bende 10 yillik bordo pasaportu aldim , yesille vedalasmak kolay olmadi :)

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Sal Ara 02, 2014 2:37 pm

Benim de durum o, seneye yastan dolayi geri vermek durumundayim... Kolaya dolasiyorduk ne guzel, niye aliyorlar ki? =/

Bitte keine PNs.

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Sal Ara 02, 2014 8:43 pm

Pasaport yenilendiginde pasaport numaran degismezse sorun olmaz ama degisirse yabancilar polisine gidip bildirmen gerekir
RASTAFARI

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Sal Ara 02, 2014 10:26 pm

Ayni gunde bitiyorlar zaten, pasaportu uzattiktan sonra yabancilar polisinden de randevu alacagim oturumu yeniletmek icin. =)

Bitte keine PNs.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Ara 03, 2014 4:58 pm

Eski pasaportu delip, iptal edilmistir diye bir damga basipo geri veriyor.O yuzden sorun olacagini sanmiyorum. Benim de ocagin sonunda uzatmam gerek, o zamana kadar beklerim.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Ara 03, 2014 5:01 pm

[quote]helennpeanuts tarafindan yazilan metin:

Benim de durum o, seneye yastan dolayi geri vermek durumundayim... Kolaya dolasiyorduk ne guzel, niye aliyorlar ki? =/[/quote]

Aynen :) gerci cok kullanmadim ama yinede guven veriyordu :) , yaslaniyoz artik.

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Çrş Ara 03, 2014 11:09 pm

Ben surekli gezdim dolastim onunla, Almanya\'da okuyabilmemin tek sebebi hatta yesil pasaport. O olmasa yapamazdim, giris sinavina girmek icin bile vize gerekirdi. Guzel anilar, hehhe..

Bitte keine PNs.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Ara 04, 2014 4:46 pm

saka maka 1,5 sene gecti geleli, bana dun gibi geliyor hmmm

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Prş Ara 04, 2014 8:16 pm

Benim uc sene oldu! Ayni hissediyorum, daha sanki dun gelmisim gibi...

Bitte keine PNs.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cum Ara 05, 2014 10:26 am

iyi bisey mi kotu bisey mi bilemedim :)

hunterqb

Re: Pasaport yenileme sonrasinda oturum uzatma

Mesaj gönderen hunterqb » Pzt Ağu 21, 2017 1:21 am

Arkadaslar konuyu yukari cekiyorum yeni pasaport cikarttigimizda yapmamiz gereken nedir icine takrardan vize vurulacak mi yoksa yabancilar subesine yenisinin numarasini mi verip eski pasaportuda goturcek miyiz ? Ayrica eski pasaportla Almanyadan cikip yenisiyle sikintisiz girebilir miyiz birde D-Tip vizeden sonra oturum kartiyla mi giris yapiyoruz yoksa pasaportda gerekli oluyor mu? Kusura bakmayin acemi olunca insan yardimizina ihtiyac duyuyor :)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Ağu 21, 2017 8:32 pm

eger oturumun ya da vizenin süresinin bitmesine uzun süre varsa gidip yeniden almana ya da yeni pasaporta yapistirtmana gerek yok. yeni pasaport ve eski pasaport ve eger pasaporta yapisik degilse oturum kartiyla ABye giris cikis yapabilirsin. Eger pasaporta yapisik ise eski pasaport ve yeni pasaportun birarada olmasi yeterli.

eger vizenin veya oturumun bitisine 2 ay gibi süre varsa gidip uzatmaya basvurabilirsin.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Pzt Ağu 21, 2017 9:12 pm

welly275 yazdı: Pzt Ağu 21, 2017 8:32 pm eger oturumun ya da vizenin süresinin bitmesine uzun süre varsa gidip yeniden almana ya da yeni pasaporta yapistirtmana gerek yok. yeni pasaport ve eski pasaport ve eger pasaporta yapisik degilse oturum kartiyla ABye giris cikis yapabilirsin. Eger pasaporta yapisik ise eski pasaport ve yeni pasaportun birarada olmasi yeterli.

eger vizenin veya oturumun bitisine 2 ay gibi süre varsa gidip uzatmaya basvurabilirsin.
Welly hocam tesekkur ederim yorumunuz icin d tipi vize aldiktan sonra pasaporta yeni bir vize basiliyor mu yoksa oturum karti alip onunla mu giris/cikis yapiyoruz ? Yeni pasaportu alip bildirtikten sonra herhangi bir vize vurulmuyor elektronik oturum kartiyla sikintisiz girip cikiyoruz dogru mudur ?
Cunku pasaportumun bitis tarihi nedeniyle bir kere uzatma islemi yapicam ülkemizden veya Almanyadan o yuzden prosedurun isleyisini merak ettim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ağu 22, 2017 8:40 pm

d tipi vize konsolosluktan verilir ve almanyaya giris icindir. burda vize verilmez. gider oturum alirsin o giris vizennin süresi bittiginde ya da bitmeden de gidebilirsin. oturumun bittiginde de oturum uzatmaya gidersin.

d tipi vize veririen konsolosluk pasaportunun süresini kontrol eder ve hemen bitecek pasaporta vize vermez. yani senin sorun aslinda oturum icin ve evet pasaportunun süresi bitse bile oturumun süresi bitmedigi sürece oturum gecerlidir ve yeni pasaportun ve eski pasaportunu beraber yaninda tasiyarak ABye giris cikis yaparsin. oturum da iki cesittir: elektronik kart olarak ya da pasaporta yapisik. elektronik kart olaraksa onu da yanina alman gerek. yapisik olan durumda zaten pasaportuna yapisiktir ve eski pasaportun icindedir. ekstra bisey almana gerek olmaz bu durumda. kart olaraksa sadece pasaportlarla yola cikma oturumu al yanina.