Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya da Sartli Kabul Olarak Yuksek Lisans Basvurusu

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Prş Eki 30, 2014 7:50 pm

Sana oncelikli tavsiyem Turkiye\'de bir kursa gidip Almanca\'ni B2 seviyeye getirip basvurunu gonul rahatligiyla yapman. A2 ile sansin yok denecek kadar az.

Hayir, bekleyemem diyorsan sansini asagidaki universitelerde dene:

Kassel (kabul ederse zaten Kassel kabul eder), Gießen, TU Cottbus, Siegen, Wuppertal.

Kolay gelsin.

esraeren

Mesaj gönderen esraeren » Prş Eki 30, 2014 7:56 pm

[quote]Frankfurter tarafindan yazilan metin:

Sana oncelikli tavsiyem Turkiye\'de bir kursa gidip Almanca\'ni B2 seviyeye getirip basvurunu gonul rahatligiyla yapman. A2 ile sansin yok denecek kadar az.

Hayir, bekleyemem diyorsan sansini asagidaki universitelerde dene:

Kassel (kabul ederse zaten Kassel kabul eder), Gießen, TU Cottbus, Siegen, Wuppertal.

Kolay gelsin.[/quote]

Cok tesekkur ederim bilgiler icin :)

sansimin az olmasinda ortalamamin payi var mi? lise ortalamam da 4,96\'ydi bi faydasi olur mu bilmiyorum :(
kassel\'i deniyip burda b2 olmaya calisicam tekrar cok tesekkurler :)

Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Prş Eki 30, 2014 8:14 pm

Dil ilk asama oldugu icin once anlattim. Ortalamanin payi var tabii, ortalamam 3,11 diyorsun, bu da Almanya\'da 2,80\'e takabul eder (yaniliyorsam duzeltin) NC icin cogu yerde yeterli degil.

Edit: Bir yerde yanlis oldugu asikardi zaten. Nmax yanlis girdigim icin 2,80 dedim, 2,33 olacak dogrusu. NC icin yeterli.

bauen

Mesaj gönderen bauen » Prş Eki 30, 2014 8:42 pm

3,11in almanyadaki karsiligi 2.33 oluyor sanirim hesapta bir yanlislik yaptiniz hocam :)

Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Prş Eki 30, 2014 8:55 pm

Hesaplama icin buradaki formulu kulllaniyoruz https://io.uni-paderborn.de/incoming/vo ... umrechner/ aciklarsan sevinirim.

Edit: Aciklamaya gerek kalmadi. Nmax yanlis girmisim. Tesekkurler tekrar. 2.33 tabii ki dogrusu.

esraeren

Mesaj gönderen esraeren » Prş Eki 30, 2014 9:14 pm

2.8i gorunce az kalsin oturup agliyordum bu notla hic bi yere basvuramam diye (:
Ama benim uni mezuniyet notum 3.11/4
Lise mez. notum: 4.96/5
gerci 2.3 de pek ise yaramiyor.. keske ulkemizde de mimarliga bu kadar deger verilse..

edit budut: ben tesekkur ederim, vaktinizi aliyorum :)

melikep

Mesaj gönderen melikep » Sal Kas 04, 2014 5:12 pm

Merhaba arkadaslar
Ben Mannheim ve Heidelberg universitelerine master basvurusu yapmak istiyorum. Bircok danismanla gorustum bazilari bu universiteler sartli kabul veriyor bazilari vermiyor diyolar. Siyaset bilimi ve kamu yonetimi mezunuyum. Ortalamam 100 luk sistemde 83 4 luk sistemde 2.91 . Gecen sene Almanya da A1 sertifikasi aldim. Bu bilgiler isiginda bu universitelerden sartli kabul alip alamicagim hakkinda bilgi verir misiniz? :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Kas 05, 2014 12:26 pm

Heidelberg den ortalama yuzunden Mannheim den almancadan oturu kabul alamazsin maalesef.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

GK

Mesaj gönderen GK » Çrş Kas 05, 2014 8:33 pm

esra siegen e basvur %100 kabul alirsin dsh kursunada burda gidersen normal bi calismayla sinavida rahat gecersin hatta basvurursan bana ulas basvurudan sonra sana bi mail adresi vericem o bayan a bi kac rica ilede basvuru durumunu kontrol ettirip daha cabuk kabul bile alabilirsin ama bana sorarsan siegen en son tercihin olsun :)

edit: bu arada kesin konusmamin sebebi not ortalaman cunku 2,7 veya daha iyisini istiyorlar ek olarak yazmamisim ama almanca kursunada a2 ile kabul ediyorlar.

esraeren

Mesaj gönderen esraeren » Çrş Kas 05, 2014 10:43 pm

Merhaba Gurhan35,

Oncelikle cok tesekkurler :)

Turkiye\'de dil kursuna gidiyorum ama kurstan cikinca Turkce konusmaya donmek sureci cok yavaslatiyor. (Burada dediginiz Turkiye mi Almanya mi?)

Bu yuzden; durust olmak gerekirse once bu seviyeyle kabul alan/ dil kursu da iyi bi universiteye gidip dsh\'yi aldiktan sonra puanimin yettigi en iyisine basvurmayi dusunmustum ben :)

Kassel, Siegen ve Nc\'m yetmese de Wuppertal\'i deneyecegim sanirim. Farkli onerileriniz olursa da cok sevinirim. Tekrar tesekkurler :)

GK

Mesaj gönderen GK » Çrş Kas 05, 2014 11:56 pm

burada derken siegenden bahsediyorum

melikep

Mesaj gönderen melikep » Prş Kas 06, 2014 1:39 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Heidelberg den ortalama yuzunden Mannheim den almancadan oturu kabul alamazsin maalesef.[/quote]

Peki bu ortalamayla mannheim ve yakininda hangi universitelerden sartli kabul alabilirim. Mesela mainz unisi yada heilbronn unisi var en yakin bunlardan sartli kabul alma ihtimalim nedir ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Kas 06, 2014 4:21 pm

mainz icin b1 gerekiyor heilbronn dan alabilirsiniz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

melikep

Mesaj gönderen melikep » Prş Kas 06, 2014 4:24 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

mainz icin b1 gerekiyor heilbronn dan alabilirsiniz.[/quote]

Tesekkur ederim. Peki yakinlarda baska universite neresi var sartli kabul alabilecegim

srdratan

Mesaj gönderen srdratan » Prş Kas 06, 2014 6:37 pm

herkese slm..... ben su an varsovadayim ve polonyadan alinmis 1 yillik oturum iznim var....burdan almanyaya gecip master yapmak istiyorum ....burda bir arastirma yaptim ve beni gonderen sirkete de danistim bu konuda...direk almanyaya geciste prosedur nedir diye...burdan okul kaydimi silip almanyaya gecimce almis oldugum bir yillik egitim vizem yanmiyor dediler sadece almanyada bir dil okuluna veya universiteye kaydimi yapmam lazim dediler....yani kisacasi almanyada bir dl okuluna kaydini yap ,ikamet edebilecegin yeri belirle ve bir univeristeye sartli on kabul icin basvurunu yap, otobuse binip almanyaya git ve polonyadan aldigin bir yillik vize bitmeye yakin da alman vizesi icin basvur diyorlar...bilgisi olan arkadaslarin yorumlarini degil bilgilerini paylasmasini bekliyorum....tskler...!

emerti

Mesaj gönderen emerti » Cum Kas 14, 2014 10:50 am

Merhaba,

Elektrik Elektronik Muhendisligi\'nden 2,97 ortalama ile mezun oldum. 2,5 yil once aldigim A2 belgem var. 3 tane 3,5 aylik stajim var, biri Erasmus ile Berlin\'deydi. Almanca Master istiyorum.

Asagidaki universitelere yapacagim basvurulardan kabul gelir mi?

- TU Braunschweig
- Paderborn
- Wuppertal
- Stuttgart
- Siegen
- TU Darmstadt

Bilen arkadaslar sadece "evet alirsin" ya da "hayir alamazsin" derlerse kisaca, cok isime yarayacak. Simdiden cok tesekkurler.

Not: Bir de 2,5 yil once alinmis Goethe A2 sertifikasi hala gecerli midir?

Edit: Kabul dedigim sartli kabuldur.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cum Kas 14, 2014 4:10 pm

a2 belgesi ile sadece sartli kabul vs alirsin, kesin kabul icin a2 oldukca yetersiz. Hatirladigim kadariyla a2 belgesinin gecerliligi 1 yildi.

emerti

Mesaj gönderen emerti » Cum Kas 14, 2014 5:00 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

a2 belgesi ile sadece sartli kabul vs alirsin, kesin kabul icin a2 oldukca yetersiz. Hatirladigim kadariyla a2 belgesinin gecerliligi 1 yildi.[/quote]

Zaten sartli kabul icin sormustum. :)

[quote]

Merhaba,

Elektrik Elektronik Muhendisligi\'nden 2,97 ortalama ile mezun oldum. 2,5 yil once aldigim A2 belgem var. 3 tane 3,5 aylik stajim var, biri Erasmus ile Berlin\'deydi. Almanca Master istiyorum.

Asagidaki universitelere yapacagim basvurulardan kabul gelir mi?

- TU Braunschweig
- Paderborn
- Wuppertal
- Stuttgart
- Siegen
- TU Darmstadt

Bilen arkadaslar sadece "evet alirsin" ya da "hayir alamazsin" derlerse kisaca, cok isime yarayacak. Simdiden cok tesekkurler.

Not: Bir de 2,5 yil once alinmis Goethe A2 sertifikasi hala gecerli midir?

Edit: Kabul dedigim sartli kabuldur.[/quote]

weiss

Mesaj gönderen weiss » Cum Kas 14, 2014 5:03 pm

basuracagin okula sorarsan belki daha dogru bilgi alabilirsin.

emerti

Mesaj gönderen emerti » Sal Kas 18, 2014 1:36 pm

[quote]Frankfurter tarafindan yazilan metin:

Master icin sartli kabul veren universitelere basvurman gerekli. Bunlardan birkaci Paderborn, Duisburg-Essen, Kassel, Bielefeld universiteleridir. Istedigin bolume gore uni-assist uzerinden veya ayri ayri basvuru yapabilirsin. Yaz donemi de basvuru acik.

Gerekli evraklar:
- Ilgili universite basvuru formu eksiksiz ve imzali
- CV
- Lise Diploman
- Uni Diploman
- Transkript
- Univ. kazandigina dair belge LYS/YGS
- Dil kursu kayit teyit belgesi
- Motivasyon yazisi

*Yeminli tercumeler Alman resmi makamlari ya da konsolosluk tarafindan onayli olmak zorunda.[/quote]

Merhabalar, sifir almanca ile sartli kabul basvurulari icin belge hazirlama kisminin sonuna geldim. Almanca bolumlere basvurarak oncesinde dil egitimi alacagim. Sertifikam yok ama dil kursuna gitmekteyim. B1 seviyesindeyim, 1 ay sonra A2 ve B1 sinavina girecegim.

Cevabini bulamadigim sorularim var:

1) Bu belgelerim ingilizce olsa olur mu?

- CV
- Transkript
- Diploma

2) Motivasyon mektubu, bolumlere basvuru icin sart mi?

3) Su an sartli kabul icin her bolume ve her okula basvurabilir miyim? Sartli kabul icin bir tarih olmadigi dogru mudur?

Basvuracagim okullar:

-Wuppertal
-Braunschweig
-Paderborn
-Clausthal TU
-Stuttgart
-Mannheim
-Gottingen

Cok tesekkurler.