Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

dil kursunda oturum izni suresi

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
nonearthling

Mesaj gönderen nonearthling » Pzt Eki 13, 2014 4:34 pm

ben bir yildir hamburdayim.suan testdaf hazirlik yapiyorum.bugun suresi dolan oturumumu uzattim.memur abla mart 1 e kadar uzatti ve su sekilde ekledi:

dil kursu icin verilen sure 18 aydir.Alti ay icinde gecmelisin.gecemezsem diyince de geri sutlanacagimi soyledi.24 ay degil miydi?
www.suaritmapazari.com

The Prodigy- No Good

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Eki 13, 2014 4:46 pm

16.0.6 VwV AufenthG

Die studienvorbereitende Phase soll in laengstens zwei Jahren
abgeschlossen sein, sonst kann die Aufenthaltserlaubnis in der Regel nicht verlaengert werden.

Eine zwingende zeitliche Begrenzung fur die Studienvorbereitung
besteht aber nicht, es kommt entscheidend darauf an, ob die Durchfuhrung des gesamten Studiums in einer angemessenen Zeit noch zu erwarten ist (OVG NRW v. 5.6.2012 - 18 B
1483/11).
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

nonearthling

Mesaj gönderen nonearthling » Pzt Eki 13, 2014 4:51 pm

tesekkur ederim ama Hamburg icin farkli olma ihtimali var mi?Altta NRW yaziyor.
www.suaritmapazari.com

The Prodigy- No Good

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Sal Eki 14, 2014 12:57 am

Kardesim bende Hamburg dan uzatmistim, Hamburg Nord daki auslaenderbehorde cok iyi. Bir uni den Kabul alirsan ki benim 5 tane felan vardi, Adam buna dayanarak oturum uzatmisti. ama kadinin dedigi Dogru yani normalde 18 ay diyorlar.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Eki 14, 2014 1:56 pm

Yukarda alinti yaptigim kanun butun Almanya icin gecerli. Ama illaki Hamburg icin de bir belge istiyorsaniz direk Hamburg universitesinin sayfasindaki bilgiyi okuyabilirsiniz:

http://welcome.hamburg.de/contentblob/3 ... chuere.pdf

2.2.3 Sprachkurs, Studienkolleg und sonstige studienvorbereitende Maßnahmen

Direk altinda 2 yil yaziyor.

Daha once de bir cok kez belirttigim gibi Hamburg yabancilar dairesi Almanya daki en katilardan biri degil en kati yabancilar dairesi. Sebebi ise en cok kacak yabancinin Hamburg da olmasi.

Fakat insiyatif kullanip hazirlik suresini 15 hatta 12 aya kadar da indirebilirler. Sayet ogrenci sifir almanca ile Almanya ya gelmis olup 1 sene sonra halen A2-B1 seviyelerinde geziyorsa ona tekrar tutup 1 yil vermezler.

Fakat senin durumdan anladigim kadariyla C1 i de bitirmisin ve testdaf a hazirlaniyorsun. Bu durumda 18 aya kesinlikle sinirlayamaz. Ummuyorum ama diyelimki C1 sertifikan var ve testdaf a girdin fakat kaybettin. Veya DSH ya girdin ve ornegin dsh-1 aldin. Bu durumda mecbur 6 ay daha uzatacak eli mahkum. Cunku zaten bir cok bolum yaz doneminde ogrenci almiyor. Kis donemini beklemek zorunda.

Ya da bir ihtimal orda calisan gorevli bunu bildigi halde seni gaza getirmek icin gozunu korkutmus da olabilir. Yapiyorlar oyle sakalar arada. :)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com