Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Kalacak yer sorunsali

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
_Tayfun_

Kalacak yer sorunsali

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Cum Eki 03, 2014 1:36 pm

Merhaba arkadaslar,

Bircogunuz sahit olmustur yaklasik 2-3 aydir Berlin\'de kalacak yer ariyorum ve hicbir sey bulamamistim.

WG sitelerinin tamamini alt-ust etmis ve ilanlarin bircoguna mesaj gondermis olmama ragmen donus olmadi. WG\'de oturanlar yeni bir ev arkadasi almadan once yuz-yuze tanismak istiyorlar.

Bu durumda Hostel\'lere bakmaya basladim. Fiyatlar uygun ama odalar 6 - 10 kisilik. Almanya\'daki ilk gunleri 10 kisi ile ayni odada gecirmek nasil bir duygu olur bilemiyorum ama ben istemiyordum.

En sonunda bir site buldum. Bu siteye tatile gidecek olanlar ve evlerini kisa bir sure icin kiralayanlar var. Ben 10 gun kalabilecegim super luks bir ev buldum fiyati ise 200€. Evet biraz fazla ama ev bildiginiz ultra lux, konumu iyi ve internet vs. her sey var. Bu 10 gun icinde WG bulunur artik.

Lafi uzatmadan sitenin adini yaziyorum.

http://www.craigslist.org/about/sites

Tum ulke ve sehirler var. Sectikten sonra Immo basligi altindan ne ariyorsaniz. Kisa sureli konaklamalar icin (suiblets & temporary yani Untervermietungen) 10 ilandan 3 tanesinden olumlu donus yapilmisti.

Umarim herkesin isini gorur.

yalincetingoz

Kalacak yer sorunsali

Mesaj gönderen yalincetingoz » Cum Eki 03, 2014 2:37 pm

craiglist dolandiricilarin fink attigi bir yer. Dikkatli olmani oneririm. Ben de 4 ay oncesine kadar oradan ilanlara bakiyordum ve neredeyse %80i olumlu geri donus oluyordu. Sonradan Gurkan Bey sag olsun, ufak bir arastirma sonucu geri donenlerden bazilarinin dolandirici oldugunu farketti. Ustelik bu dolandiricilar internet uzerinden para ya da depozito falan da istemiyorlar. Dikkatli olmak lazim.

HH Hamburgerin

Kalacak yer sorunsali

Mesaj gönderen HH Hamburgerin » Cum Eki 03, 2014 3:14 pm

Bu olay birkac gun once basima geldi. Bilinen WG sitelerinin birinde 250 €ya cok merkezi bir ev buldum (buldugumu sandim). Maille ulastim. Ev sahibi bana yurtdisinda calistigini ve bir araci firmaya anahtari teslim ettigini, bir hesaba 2 aylik kirayi yatirinca sirketin bana anahtari verecegini soyledi. Biraz iskillendim ve bahsettigi sirketin internetten telefonunu bulup aradim. Adam bana evi gosterip anahtari vermeden para almadiklarini ve bu tur dolandiriciliklarla bir suredir ugrastiklarini ve KESINLIKLE para yatirmamami soyledi.
Ucuz atlattim yani. Bu da boyle bir animdi...
HAMBURG-IZMIR

nonearthling

Kalacak yer sorunsali

Mesaj gönderen nonearthling » Cum Eki 03, 2014 3:43 pm

Dikkatli olmak lazim.GEcenlerde burda evin birinin onunde bi tabela vardi.Ev satilik degil, ilan sahtekarin birine ait yaziyordu. :D
www.suaritmapazari.com

The Prodigy- No Good

yalincetingoz

Kalacak yer sorunsali

Mesaj gönderen yalincetingoz » Cum Eki 03, 2014 4:00 pm

[quote]HH Hamburger tarafindan yazilan metin:

Bu olay birkac gun once basima geldi. Bilinen WG sitelerinin birinde 250 €ya cok merkezi bir ev buldum (buldugumu sandim). Maille ulastim. Ev sahibi bana yurtdisinda calistigini ve bir araci firmaya anahtari teslim ettigini, bir hesaba 2 aylik kirayi yatirinca sirketin bana anahtari verecegini soyledi. Biraz iskillendim ve bahsettigi sirketin internetten telefonunu bulup aradim. Adam bana evi gosterip anahtari vermeden para almadiklarini ve bu tur dolandiriciliklarla bir suredir ugrastiklarini ve KESINLIKLE para yatirmamami soyledi.
Ucuz atlattim yani. Bu da boyle bir animdi...[/quote]

Aynen benin de bahsettigim olay buna benziyordu. Aylik 500€\'ya Berlin Mitte\'de luks sayilabilecek bir 1+1 ev bulmustum. Ev sahibine ulastigimda bir sure once Ingiltere\'ye tasindigini, Berlin\'de bulunan evlerini de kiraya vererek gecimini sagladigini soylemisti ve guven konusu acisindan da tatmin edici cumleler kurmustu. Ufak bir trick ile Gurkan Bey adamin foyasini cikardi ortaya. Sonradan bu sitede de bazi arkadaslarin cok uygun fiyatlara ev buldugunu okudum. Ama onlar da evlerin hikayesini (ingiltere tasinmis ev sahibi numarasi) anlatinca bu numaranin cok kullanildigini anlamis oldum. Cok guvenmemek gerek. Yuz yuze gorusup para islerini de elden halletmek en dogrusu. Dikkatli olunmali.

_Tayfun_

Kalacak yer sorunsali

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Cum Eki 03, 2014 4:15 pm

Cok haklisiniz WG arayisimda ingiltereye giden ve evi bu yuzden gosteremeyecegini union west ile ilk kirayi gondermemi isteyenlere bende denk geldim.

Fakat bu adam bana sey dedi; Ben 8 Ekimde tatile cikiyorum sen geldiginde yani 9 Ekimde ben olmayacagim. Bir arkadasim evde seni bekliyor olacak ve anahtari, wi-fi sifresini ve bir kac sey anlatacak ev hakkinda. Kendisine 100€ verirsin, diger 100€ ise ayin 19\'unda ben geldigimde senden alirim hem tanismis oluruz fln dedi. Ayrica Turkiye\'den istedigi bir sey var mi diye sordugumda Elma cayi istedi :)

Pek dolandirici birinin soyleyecegi seyler degil gibi. Ozellikle 100€ geldiginde 100€ son gun bana kismi.

Ama beni biraz iskillendiren benden pasaportumun kopyasini istemesi. Hem unv. kabul belgemi hemde pasaport resmini gonderdim.

Yanlis mi yaptim acaba?

HH Hamburgerin

Kalacak yer sorunsali

Mesaj gönderen HH Hamburgerin » Cum Eki 03, 2014 6:46 pm

Bana sahte gibi gelmedi ama yine de dikkatli olmak lazim. Kabul belgesinde sorun yok ama keske pasaport fotokopini gondermeseydin, yine de olumsuz dusunmeyelim. En fazla ne yapabilir ki pasaport fotokopinle?
HAMBURG-IZMIR

Santa

Kalacak yer sorunsali

Mesaj gönderen Santa » Cum Eki 03, 2014 6:59 pm

Arkadaslar gardaslar!

Tayfun pasaportunun kopyasini niye gonderiyorsun??

Yani icini ferah tut, illa ki altindan kotu bir sey cikacak diye bir durum yok ama wg-gesucht.de sitesi bana bir mail gondermisti. Mailde kotu niyetli insanlara karsi uyarilarda bulunuyorlar. Pasaport bilgilerinizi vs. isterlerse vermeyin. O bilgiler sahtecilik olaylarinda kullanilabilir yaziyordu. Iste o mailin alakali bolumu:

\'\'The alleged owner requests personal information, without having seen you in
person. This could include stuff like your date of birth, your full name, your
passport number, etc. These details are then used to commit identity fraud or
to sell to other scammers.\'\'

Elma cayi isteyen adamdan zarar gelmez diye dusunuyor insan ama dikkat et. Verme pasaport bilgilerini falan insanlar. Icini karartmak amacli degil, uyari amacli yazdim:)

_Tayfun_

Kalacak yer sorunsali

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Cum Eki 03, 2014 10:37 pm

Huylandim simdi haaaaaa!

Eee hadi diyelim adam dolandirici... Napcam simdi?

pardon

Kalacak yer sorunsali

Mesaj gönderen pardon » Cum Eki 03, 2014 11:03 pm

Tayfun korkutmak istemem ama buyuk ihtimal dolandirici olabilir. Sadece bu kisi ile maille mi yazistin yoksa telefon ile de gorustun mu? Mail adresini bir google\'da arat derim, dolandiriciysa bir cok ilani vs cikiyor.

_Tayfun_

Kalacak yer sorunsali

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Cum Eki 03, 2014 11:32 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Tayfun korkutmak istemem ama buyuk ihtimal dolandirici olabilir. Sadece bu kisi ile maille mi yazistin yoksa telefon ile de gorustun mu? Mail adresini bir google\'da arat derim, dolandiriciysa bir cok ilani vs cikiyor.[/quote]

Icime kurt dusurdunuz...

4-5 kez maillestik ve iki kez telefonda konustuk. Her mail gonderdiginde "Wurde von meinem iPhone gesendet" mesaji var. Whatsappta da var kendisi.

Az one fake bir mail actim renee.stolz@gmx.de diye ve kendisine evin musait olup olmadigini sordum :D

Dolandirici olsa bana soz vermis olmasina ragmen evet musait derdi degil mi?

Mailime "Tud mir leid, ich habe schon jemanden gefunden." diye yanit verdi.

Facebookta arattim onun adinda yasina uygun bir facebook profili var. Akraba listesinde ayni soyadina 3-4 kisi daha var :) ve fotograf yorumlarinda sohbet etmisler :)

Butun bunlar bana inandirici gelmeye basladi ama keske pasaport kopyasini gonderirken dogumtarihi, pasaport numarasi ve t.c kimlik numarasinin uzerini kapatip oyle gonderseydim.

_Tayfun_

Kalacak yer sorunsali

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Cum Eki 03, 2014 11:35 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Tayfun korkutmak istemem ama buyuk ihtimal dolandirici olabilir. Sadece bu kisi ile maille mi yazistin yoksa telefon ile de gorustun mu? Mail adresini bir google\'da arat derim, dolandiriciysa bir cok ilani vs cikiyor.[/quote]

Mail adresi google\'da cikmiyor.

_Tayfun_

Kalacak yer sorunsali

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Cum Eki 03, 2014 11:41 pm

Tamam sorun yok mail adresini facebooka yazinca bana verdigi isim ile gercek bir facebook profili cikiyor. Ayrica haftaya ispanyada olacagini yazmis altinda bana sunu - bunu getir deyenler var :)

Kendisini fake bir facebook hesabindan ekledim de :D

Galiba burada biraz parayonadan dolayi ben dolandirici gibiyim. Sahte mail gondermeler, sahte facebook hesaplari ile adama davet gonderip fotograflarini ve yorumlari incelemeler fln hahahah :D

pardon

Kalacak yer sorunsali

Mesaj gönderen pardon » Cum Eki 03, 2014 11:53 pm

[quote]_Tayfun_ tarafindan yazilan metin:

Tamam sorun yok mail adresini facebooka yazinca bana verdigi isim ile gercek bir facebook profili cikiyor. Ayrica haftaya ispanyada olacagini yazmis altinda bana sunu - bunu getir deyenler var :)

Kendisini fake bir facebook hesabindan ekledim de :D

Galiba burada biraz parayonadan dolayi ben dolandirici gibiyim. Sahte mail gondermeler, sahte facebook hesaplari ile adama davet gonderip fotograflarini ve yorumlari incelemeler fln hahahah :D[/quote]

:)

Ders olsun bir daha tanimadigin birine pasaport kopyasi gonderirken 2 kere dusunursun. Sansina bu sefer yas tahtaya basmamissin gibi duruyor.