Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

almanyada universiteye baslama

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Egemen

Mesaj gönderen Egemen » Pzr May 24, 2009 7:14 pm

mrb ben egemen subat ayinda okulumun basarili ogrencileri ldv (leonardo da vinci) adi altinda almanya\'ya goturduler.bmw fabrikasi man augsburg meslek lisesi ve bir kac yer daha gezdirdiler benim gercekten cok hosuma gitti italya/avustrya\'ya gore en iyisi almanya idi. bundan esinlenerek universiteyi almanyada okumak cok istiyorum
and.meslek lisesi elektrik/elktronik bolumu 3. sinifda okuyorum lise bitince universiteyi almanyada devam etmek istiyorum kendi meslegim uzerine (elektrik) acaba bunun icin ne yapmam gerekiyor (yasim 17) dil kursunu almanyada alabilirmiyim ? cvplariniz icin simdiden tesekkur ederim...

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzr May 24, 2009 8:19 pm

once liseyi bitirip oss sinavina gir ve bir bolum tutturmaya bak.meslek lisesi olsan bile devlet yada ozel unilerden secebilecegin 4 yillik bolumler vardir,zaten secebilecegin yine elektirik uzerine olacak bolumlerdir.muhendis,ogretmen vs.dil kursunu almanyada alabilirsin,ama trde almanca kursuna gidersen fayda gorursun.burda kabul alan unilerin cogu en az B1 veya B2(400 ile 600 saat) almanca bilgin olmasini sart kosuyorlar.almanyaya gelincede zaten senin bolumun ve o alandaki diger tum bolumleri secersin.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr May 24, 2009 9:05 pm

Sitemize hosgeldin Egemen keyifli forumlar dilerim..Bir kac tavsiyede benden ;
Oncelikle zaman buldukca siteyi incele,Almanya\'da Egitim ile ilgili kafanda bir sekil olussun yani olayi iyice kavra..Vizeler,okullara basvuru tarihleri vs buna gore planini yap simdiden..

Almanya\'da Egitime kesin karar verdiysen Turkiye\'de OSS\'yi kazanip 4 yillik "devlet yada ozel" bir universiteye yerles..Zaten secimini yapmissin kendi meslegin uzerine okumak istiyorsun bolum secme konusunda problemin yok..Neticede Almanya\'da elektrige yakin bolumleride secebilirsin daha sonra..

Almanya\'da Egitim icin gerekli olan finansal kaynaklari sorgula ve arastir.Planini simdiden yapman sonradan olabilecek hayal kirikligini engeller cunku Almanya\'da en buyuk sorunun 4-5 yil nasil gecinecegin olacak.

Simdiden Almanca kursuna git ve ilerlete bildigin kadar ilerlet derim hem Almanya\'ya geldiginde daha kolay adapte olur hemde zamandan ve parandan tasarruf etmis olursun..
DSH veya TEST-DAF sinavlarinada Turkiye\'de girebilirsin ama bu sinavlari Almanya\'da vermen daha kuvvetli bir ihtimal cunku pratik yapma sansin daha fazla.
Ve romeo\'nun dedigi gibi bir cok universite on kabul icin B1 - B2 sertifikalari istiyor..
Dershaneye gitmeden OSS\'yi basarabilecegine inaniyorsan bu zamani Almanca kursu ile degerlendir..

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Pzr May 24, 2009 9:09 pm

[quote]mrb ben egemen subat ayinda okulumun basarili ogrencileri ldv (leonardo da vinci) adi altinda almanya\'ya goturduler.bmw fabrikasi man augsburg meslek lisesi ve bir kac yer daha gezdirdiler benim gercekten cok hosuma gitti italya/avustrya\'ya gore en iyisi almanya idi. bundan esinlenerek universiteyi almanyada okumak cok istiyorum
and.meslek lisesi elektrik/elktronik bolumu 3. sinifda okuyorum lise bitince universiteyi almanyada devam etmek istiyorum kendi meslegim uzerine (elektrik) acaba bunun icin ne yapmam gerekiyor (yasim 17) dil kursunu almanyada alabilirmiyim ? cvplariniz icin simdiden tesekkur ederim...[/quote]

Bende meslek liseliyim bende 3. siniftayim.. yeni oss sistemine girecegimiz icin ygs de baraji gecip lys de de iyi bi puan elde etmen gerekiyor ki 4 yillik bolume girebilesin..
oncelikle oss ye giriceksin.. ve bu sure zarfinda turkiyede almanca kursuna ne kadar gidebiliyorsan o kadar git yani tr de ne kadar ogrendiysen kardir senin icin her zaman..
meslek liseli oldugun icin tr de en fazla ogretmenlik secebiliyosun sayet lys1 ve lys 3 yapabilirm diyosan yapar o sekilde girersin lys 1ve -3 say-2 ye denk geliyor. yada ozel bi universiteyi yazarsin sadece baraji asmak yeterli oluyor bunun icin o sekilde yerlesti belgeni alip almanyada istedigin bi universiteye basvurunu yapabilirsin..
simdilik yapman gereken oss ve almanca var...
Ha bide unutmadan meslek liseli oldugun icni (anadolu teknik yada anadolu meslek farketmez) 4 yillik lisede okusan dahi studienkolleg yani 1 yillik hazirlik okumak zorundasin...

Baska sorun varsa sorabilirsin...

Egemen

Mesaj gönderen Egemen » Pzr May 24, 2009 9:44 pm

oncelikle hosbuldum gercekten cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.
baraji asmak yeterli oluyor demisin serhan kardes astim diyelim bir uniden yerlesti belgesini alip herhangi bir alman unisine gidebilirmiyim ?
dershaneye gitmeyecegim evde calisacagim ve almanca kursuna gitmeyi dusunuyorum.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr May 24, 2009 9:55 pm

[quote]Egemen tarafindan yazilan metin:
oncelikle hosbuldum gercekten cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.
baraji asmak yeterli oluyor demisin serhan kardes astim diyelim bir uniden yerlesti belgesini alip herhangi bir alman unisine gidebilirmiyim ?
dershaneye gitmeyecegim evde calisacagim ve almanca kursuna gitmeyi dusunuyorum.[/quote]

Baraji asip devlet yada ozel fark etmez 4 yillik bir bolume yerlesmis olman lazim..Kayit yaptirmana gerek yok yerlesti belgesini OSYM veriyor " tercih sonuclari kagidi "
Sonrasi Alman universitelerine basvurabilirsin.

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Pzr May 24, 2009 10:33 pm

[quote]oncelikle hosbuldum gercekten cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.
dershaneye gitmeyecegim evde calisacagim ve almanca kursuna gitmeyi dusunuyorum.[/quote]

elbette kardesim yalniz NRW eyaletindeki universitelere basvuramazsin cunku orda studien kolleg kalkti yani nrw eyaletineki universitelere studien kolleg yapma zorunlulugu olmayanlar gidebiliyor..
ama diger eyaletlerdeki her uniye basvurabilirsin..
Derhaneye gitmeden yapabilirsen cok guzel olur ben bu ayaz tatilinde belediyenin almanca kursuna gidicem.. daha onceden 1 ay gitmisligim var.
dersaneye gitmeden cok zor...yani ygs belki yapabilirsin ama lys zor olucak...

shadow

Mesaj gönderen shadow » Pzr May 24, 2009 10:41 pm

yaw 2 yillik olmazmi ben 2 yillik okusam gidemezmiyim

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr May 24, 2009 11:18 pm

Gidersin 2 yillik MYO\'ya OSS ile girmis ve mezun olman gerekli..

Egemen

Mesaj gönderen Egemen » Pzt May 25, 2009 9:32 am

lys de mesela ben sayisalim mat ve fen den olmayacakmi test usulu 2. bir sinav neyse girelimde bakalim kardes sonuca gore hayirlisi:)

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Pzt May 25, 2009 12:50 pm

once herkes ygs ye girecek yuksek ogrenim gecis sinavi...
baraji asarsan lys ye cagirilcaksin..
lys de kademe kademe ea2 soz-2 say-2 diye ayriliyo..
lys1-2-3-4 diye isimlendirimis.. buna kim hangi bolumu istiyorsa ona gore sinava giricek istedigi soruyu yapicak...
ama yinede herkes kendi alanindan yapmaya calisisicak biz meslekliler alan disi tercihlerimizde puan kaybetmeyecegiz...
say-1 isek say-2 alanin tercih ettigimizde yine puanimiz 0-8 ile carpilacak. 0-3 ile degil.. bu sekilde...
bizim girecegimiz ise sadece lys yani tum say-1 sorulari var...
ygs de de mat-1 turkce-1 sosyal-1 fen-1 var..

shadow

Mesaj gönderen shadow » Pzt May 25, 2009 5:15 pm

ben almanyaya gitmem icin 2 yillik bitirip mi gitmem lazim yohsam 2 yillik kazandigimda mi gidebilirim

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Pzt May 25, 2009 5:21 pm

[quote]ben almanyaya gitmem icin 2 yillik bitirip mi gitmem lazim yohsam 2 yillik kazandigimda mi gidebilirim[/quote]

2 yillik kazandiginda gidemezsin bitirip gitmelisin ama 2 yillik bitirdiginde de bu sefer vizede sorun cikabiiyor..

shadow

Mesaj gönderen shadow » Pzt May 25, 2009 8:02 pm

ne gibi sorun cikabiliyor sayin yonetici

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Pzt May 25, 2009 8:15 pm

birincisi 2 yilliga oss ile girip girmedigin cok onemli
oss ile gireyip yatay gecisle girdiysen 2 yilliga vize vermezler
ikincisi oss de direk 4 yillik kazanma kosulu var yani 2 yillik kazandin diye vize vermeyebilirler...

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Sal May 26, 2009 7:20 pm

2 yillik bitirmen gerekli. bitirmeyipte vize alanlar hangi sartlarda laindi bilinmez ancak 2 yilliklarda bitirme sarti araniyor. acik ogretimleredede ilk 2 yili basari ile bitirme sarti ariyorlar.
bu bilgiler istanbul konsolougunun muracaat belgelerinde dataylica yaziyor.