Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Cay, telefon, banka hesabi ve bir iki soru daha:)

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Santa

Mesaj gönderen Santa » Pzt Eyl 22, 2014 10:46 pm

Arkadaslar henuz vizem gelmedi ama haftaya Almanya\'da olma planlarim var (Elim mahkum vizeyi bekliyorum tabii, umarim hayallerim suya dusmez). Bu arada da aklima takilan bir kac basit sorum var, onlari sorayim dedim. Yanitlayanlara simdiden tesekkur ediyorum:

1. Bulabilirsem valize kucuk bir caydanlik koysam diyorum. Ne dersiniz? Abartiyor muyum? Dogru soyleyin abartiyor muyum:D Poset caylar aci oluyor sevmiyorum. Bir yandan da kucuk demlik alayim dedim ama 90-100tl\'den basliyor fiyatlari. Almanya\'da demlik var mi ya? Kaca ki? Ucuzsa ordan alayim. Cay olayini nasil hallediyorsunuz?

2. Iner inmez alman telefon hatti alayim diyorum. Internet, konusma ve mesajlasma (gerci simdi whatsapp var) dusunulunce hangi sirketten hat almaliyim? Turkiye\'yle skype\'tan konusurum. O yuzden Turkiye\'yle konusmasi ucuz tarife aramiyorum. Soyle Almanya ici konusmanin ucuz, internetimin olacagi ogrenci dostu hangi hat & tarife var? Siz ne kullaniyorsunuz, nasil bir tarifeniz var, aylik ne oduyorsunuz?

3. Bir alman bankasindan hesap actirmak istiyorum. Hangisini onerirsiniz? Deutsche bank\'tan mi actirsam acaba? Su linkteki en sagdaki \'\'Das junge Konto\'\'yu buldum az bir arastirma sonucunda: https://www.deutsche-bank.de/pfb/conten ... konto.html. Ne diyorsunuz? Sizinki de bundan mi? Hemen gider gitmez hesap actirabilir miyim? Henuz oturum almadan? Banka hesabi konusunda tavsiyeye ihtiyacim var.

4. \'\'Mutlaka yanina al\'\', \'\'sunu getirmedigime cok pismanim\'\', \'\'hic getirme\'\' dediginiz seyler var mi? Nevresim takimi alayim mi valize? Alayim di mi?

Bloke hesap, AT 11 formu vs. ile alakali sorulardan bu tip sorulara gecmis olmak ne kadar da rahatlaticiymis;) Ama \'\'kiytirik sorular\'\' demeyin, bunlara da yanit verin nolur:D

Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Sal Eyl 23, 2014 7:14 am

Acele ile yaziyorum.

1-) Caydanlik getirme. Almanya\'da cok uygun fiyata Turk import-export dukkanlarinda var hepsi.
2-) Vodafone oneririm.
3-) Kesinlikle Sparkasse derim, para cekme makinalari ve subeleri her yerde. Online Banking de kullanici tasarimi acisindan cok kaliteli ve guvenli.
4-) Nevresim vs. gerek yok. Bunlarin hepsi dedigim gibi uygun fiyata var Almanya\'da. Sadece baslangic icin ihtiyacin olanlari getir yeter.

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Sal Eyl 23, 2014 11:31 am

Vodafone pahali degil mi ya? Gecen gittigimde koyde yasadigim icin iyi ceker dediler diye vodafone almistim ama hem hic cekmedi, hem de pahaliydi. O hattim hala duruyor ama baska operatore gecmeyi dusunuyorum. Congstar mi ne tavsiye etmislerdi ogrenci isi, ucuz diye. Telekomunmus sanirim, su an bakamiyorum.

Cay, caydanlik, kabve cezve cigkofte manti her sey var ya, sen kiyafetini vs al git. Baska ulkelerde turkiyeye ozgu bulamayacagin seyler olabilir ama aklina gelebilecek en ucuk sey bile var almanyada. Ayiptir soylemesi, kizlar icin camsakizi agda bile var :D

Banka konusunda bana da sparkasse onerilmisti. Mesai saati disinda islem yaparken diger bankalarda sorun cikabiliyormus vs ama hem islevsellik hem de bulunabilirlik acisindan sparkasse dediler bana da.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal Eyl 23, 2014 12:32 pm

Turkcell Europa. 15 euro her ay , 300 dakika hem turkiye hem almanya ici , 500 mb internet.Vertrag vs. yok Aufladen yapmadiginda direk iptal oluyor.

Eger bir enstruman caliyorsan ne yap et getir , yoksa cok uzulursun :)

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Sal Eyl 23, 2014 1:28 pm

Merhabalar :)) ben de merak ediyorum gercekten bu sorularin cevabini birkac gun icerisinde almanyada olacagim ins :)) oyle her seye para vermemek icin soyle bi liste yaptim sizce abartiyor muyum:
4-5 dis fircasi
Krampon
Yastik
Ilaclar
Sampuan
Dus jeli
Cezve
Simdilik aklima gelenler bunlar,
Ilk ay basit ve ucuz ihtiyac cok fazla oluyor 3-5 euro derken butceyi asabiliyoruz eveet ne diyorsunuz :)

cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Sal Eyl 23, 2014 3:40 pm

[quote]muris01 tarafindan yazilan metin:

Merhabalar :)) ben de merak ediyorum gercekten bu sorularin cevabini birkac gun icerisinde almanyada olacagim ins :)) oyle her seye para vermemek icin soyle bi liste yaptim sizce abartiyor muyum:
4-5 dis fircasi
Krampon
Yastik
Ilaclar
Sampuan
Dus jeli
Cezve
Ilk ay basit ve ucuz ihtiyac cok fazla oluyor 3-5 euro derken butceyi asabiliyoruz eveet ne diyorsunuz :)[/quote]

Sampuan dus jeli dis fircasi vs. goturme hic, almanya\'da ya ayni fiyata ya da daha ucuz. Yuk etmeye degmez yani. Cezve konusunda tercih sana kalmis bilgim yok :D ilac ve krampon gotur kesinlikle, burda pahali her ikisi de. Yastigini da vakumli torbaya koy, vakumlat birkac kazak mont vs icine koyup. Az yer kaplar.

Santa

Mesaj gönderen Santa » Sal Eyl 23, 2014 4:31 pm

Yogun istek uzerine caydanligi eledim:D Nevresim konusunu dusunuyorum;)

Banka icin Sparkasse\'yi arastiriyorum ama daha cok bilgiye ihtiyacim var. Mesela ben yanimda bir miktar para gotursem, gittigimde hemen ilk ya da 2. gun gidip sparkasseden hesap acip parami yatirabilir miyim? Bir kere oturumum olmadan hesap acabilecek miyim? Bir de ben istiyorum ki kendi yanimda goturdugum parami yatirayim bir hesaba, o hesabin bir de bankomat karti olsun. O hesaptan istedigim zaman para cekerek harcayayim. Bir de hesap isletim ucreti ve atmden para cekme komisyonu almasin banka. Frankfurter sence ben cok mu sey istiyorum?:)

Girokonto: https://www.sparkasse.de/privatkunden/k ... konto.html

Tagesgeldkonto: https://www.sparkasse.de/privatkunden/k ... konto.html

Yukaridaki 2 tip hesabi buldum Sparkasse\'den. Hangisi benim dedigim cinsteki? Vadesiz hesap istiyorum iste ya:)

Bir de bankadan hesap actirmak icin bankadan randevu mu aliniyor? Bizdeki gibi direk gidip \'\'hesap actiricam\'\' diyemiyor muyuz?

Telefonla alakali da aldi\'nin bir hatti mi varmis? Duyan bilen yok mu onu?

Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Sal Eyl 23, 2014 4:55 pm

Hesabini hemen acabilirsin, oturumla ilgisi yok, sadece verecegin adres kalici adresin olsun. Para yatirir yatirmaz gecici kart aliyorsun ve o kartla vezneden cekiyorsun parani. Bir haftaya da bankomat kartin elinde. Hesap isletim ucreti aylik duzenli para yatmiyorsa aylik 4,50 Euro ama buna deger, para cekme komisyonu yok. Online Banking cok iyi donanimli.

Konto olarak tabiiki Girokonto. Tagesgeld sadece yatirim araci, senin icin faturalari, kirayi odeme vs. uygun degil. Randevu alinmiyor, direk gidip hesap actirabiliyorsun. Hatta hesap acarken benim ismimi verirsen, bana 30,- Euro yatiriyorlar hesabima. Yari yariya paylasiriz bak :)

Aldi\'nin hatti alditalk, web sayfasinda istedigin bilgiler mevcut.

Saygilar

sway

Mesaj gönderen sway » Sal Eyl 23, 2014 5:03 pm

Ben gelirken getirdiklerimi yazayim :)
Terlik
Nevresim takimi
Sac kurutma
Havlu
Tarak
Wax
Giyecekler

Ikinci gidisimde semaver getirmek istedim yer yoktu :D

Santa

Mesaj gönderen Santa » Sal Eyl 23, 2014 6:08 pm

[quote]Frankfurter tarafindan yazilan metin:

Hesabini hemen acabilirsin, oturumla ilgisi yok, sadece verecegin adres kalici adresin olsun. Para yatirir yatirmaz gecici kart aliyorsun ve o kartla vezneden cekiyorsun parani. Bir haftaya da bankomat kartin elinde. Hesap isletim ucreti aylik duzenli para yatmiyorsa aylik 4,50 Euro ama buna deger, para cekme komisyonu yok. Online Banking cok iyi donanimli.

Konto olarak tabiiki Girokonto. Tagesgeld sadece yatirim araci, senin icin faturalari, kirayi odeme vs. uygun degil. Randevu alinmiyor, direk gidip hesap actirabiliyorsun. Hatta hesap acarken benim ismimi verirsen, bana 30,- Euro yatiriyorlar hesabima. Yari yariya paylasiriz bak :)

Aldi\'nin hatti alditalk, web sayfasinda istedigin bilgiler mevcut.

Saygilar[/quote]

Guzel aciklamissin Frankfurter cok tesekkur ediyorum bu bilgiler icin. Sparkasse\'yi not ettim. Bir de isletim ucreti almayan bir banka varsa onu arastirayim (Hani bizde isbankasi ogrenciden isletim ucreti almaz ya, iste oyle bir sey belki).

selintas

Mesaj gönderen selintas » Çrş Eyl 24, 2014 12:03 am

Merhaba, birkac sey de ben yazmak istedim.

Banka konusunda benim hesap Commerzbank\'ta 1.5 senedir hic memnun degilim. Hangi sehre geliyorsun bilmiyorum ben Koln\'deyim Is Bank\'tan hesap actim cok memnunum.

Ben yukarida bi arkadasin dedigi gibi Turkcell Europa kullaniyorum 15€\'luk tarifeden, sinirsiz internet de icinde, memnunum. Aldi\'yi sormussun onu da erkek arkadasim kullaniyor inanilmaz ucuz ve o da asiri memnun. Yani Tr ile gorusmem telefonda diyorsan, Aldi al :)

Hic cay icmedigim icin bilmiyorum ben ama annemler ziyarete geldiklerinde getirdiler kucuk bi caydanlik, ama sonra burada da gorduk, pahali degil.

Nevresim takimi da getirme bence, burda ucuz ve guzel bulursun.

Mutlaka yanina al: Agri kesici, antibiyotik (aile doktoruna yazdir bol bol)

Asla alma: Sampuan, krem, dus jeli, firca vs.

Hadi iyi yolculuklar simdiden. :)

_Tayfun_

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Çrş Eyl 24, 2014 12:50 am

Cok gec gordum basligi.... Oldum gulmekten :)

Caydanlik, nevresim takimi, yastik, terlik, havlu, cezve :D

Arkadaslar sizin valizleriniz ne boy? Fotografini cekip koyar misiniz lutfen :D

Ben;

1 Buyuk valiz
1 Kucuk valiz
1 Buyuk Sirt Cantasi
1 Kucuk Sirt Cantasi

Ile gidecegim ve saydiklarinizin hicbiri yok :D Erkek olmama ragmen giyeceklerimi sigdiramiyorum :)

Bundan 2 ay once 2 haftaligina bir seminer icin Koln\'deydim ve turk mahalesini dolasmistim :) 10 Euroya Caydanlik gordum... Su kirmizi, beyaz cicekli olanlardan :D

Benim gotureceklerim;

3 Cift ayakkabi
1 Trenchcoat
1 Mont
15 T-Shirt / Polo
10 Gomlek
10 Kazak
4 Pantolon
3 Sort
1 Takim Elbise
Laptop
Tasinabilir harici disk
Tras Makinesi Sac / Sakal
Elektrikli dis fircasi

Sayilari tahminen yazdim ama doldu bilem 2 valiz. Benim sizin yazdiklarinizi goturebilmem icin git-gel yapmam lazim :D

Donlarima yer kalmadigi icin donsuz gitcem :P

Sadece en soldaki buyuk olani ucagin kargo kismina verip diger ucunu ucaga sokmaya calisacagim.

[img]http://i.hizliresim.com/1nry3p.jpg[/img]

http://i.hizliresim.com/1nry3p.jpg

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Çrş Eyl 24, 2014 2:10 am

Arkadaslar, malum onumuz kis ve montlar, kazaklar agir olmasa da cok yer kaplayacak. Ama buna da cozum olarak vakumlu torbalar var. izmir kemeraltinda 2 buyuk boy 10 tl. Yani disarida bir yerlere vakumlatmaniza falan gerek yok. 1 buyuk boy valize ancak sigan kazak ve polarlarimi ufak bir sirt cantasi boyutuna getirebiliyorum onlarin sayesinde.

Maelstrom

Mesaj gönderen Maelstrom » Çrş Eyl 24, 2014 8:48 am

[quote]muris01 tarafindan yazilan metin:

4-5 dis fircasi
Krampon
Yastik
Ilaclar
Sampuan
Dus jeli
Cezve
Ilk ay basit ve ucuz ihtiyac cok fazla oluyor 3-5 euro derken butceyi asabiliyoruz eveet ne diyorsunuz :)[/quote]

Cezve hic getirme bence. Ben Istanbuldan buraya arceligin kahve makinasini tasidim sirtimda burada yoktur diye. Sonra bir turk marketinde gordum hemde daha ucuz bir fiyataydi cok uzuldum :D Cezveyi burada 5 Euro gibi bir fiyata alabilirsin marketten.
Dus jelide hic tasima bu tarz seylerin yerine kiyafetlerini koy. Sonra kiyafetlerini biraktigina uzulursun. Yastigada bence gerek yok ama sen bilirsin tabiki. Guzel bir yastik Lidl da 5 Euro. Ama buradaki yastiklar biraz farkli tabi bizim turkiyede kullandiklarimiz gibi degil. Genelde minder tarzi oluyor ben hic alisamadim :D Birde burada yorgan kiliflari, yatak nevresim takimlari genelde tek kisilik. Buyuk boy bulmak cok zor oluyor. Almanlar 2 kisi yatsada ayni yatakta herkesin kendi yorgani kendi nevresimi oluyor cift kisilik yatakta :D:D

Santa

Mesaj gönderen Santa » Çrş Eyl 24, 2014 12:55 pm

[quote]nuernberger tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar, malum onumuz kis ve montlar, kazaklar agir olmasa da cok yer kaplayacak. Ama buna da cozum olarak vakumlu torbalar var. izmir kemeraltinda 2 buyuk boy 10 tl. Yani disarida bir yerlere vakumlatmaniza falan gerek yok. 1 buyuk boy valize ancak sigan kazak ve polarlarimi ufak bir sirt cantasi boyutuna getirebiliyorum onlarin sayesinde.[/quote]

Vakumlu torba cok iyi fikir:yummy Degerlendiricem bu fikri. Izmir\'de degilim ama bauhaus\'dan bulurum herahalde ben de: http://online.bauhaus.com.tr/Catalog/Pr ... ndex/11904

_Tayfun_

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Çrş Eyl 24, 2014 2:00 pm

[quote]Santa tarafindan yazilan metin:

[quote]nuernberger tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar, malum onumuz kis ve montlar, kazaklar agir olmasa da cok yer kaplayacak. Ama buna da cozum olarak vakumlu torbalar var. izmir kemeraltinda 2 buyuk boy 10 tl. Yani disarida bir yerlere vakumlatmaniza falan gerek yok. 1 buyuk boy valize ancak sigan kazak ve polarlarimi ufak bir sirt cantasi boyutuna getirebiliyorum onlarin sayesinde.[/quote]

Vakumlu torba cok iyi fikir:yummy Degerlendiricem bu fikri. Izmir\'de degilim ama bauhaus\'dan bulurum herahalde ben de: http://online.bauhaus.com.tr/Catalog/Pr ... ndex/11904[/quote]

Bunu aldiktan sonra neyle vakumluyoruz :)

essener

Mesaj gönderen essener » Çrş Eyl 24, 2014 2:58 pm

elektrikli supurgeyle :)

_Tayfun_

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Çrş Eyl 24, 2014 4:47 pm

Satin aldim bakalim ne zaman gelecek

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Çrş Eyl 24, 2014 7:26 pm

Yalniz icinden cikan o kucuk parcayi kaybetmeyin, onunla kapatmayip elinizle kapatirsaniz supurgeyle vakumladiktan sonra yine hava aliyor, tam kapanmiyor yani. O kucuk parcayla 2-3 kez ustunden gecmek gerekli.

Santa

Mesaj gönderen Santa » Prş Eyl 25, 2014 12:01 am

Vakumlu torba efsane oldu iyi mi:D Ben de bugun gittim aldim. Valla forumca uyduk sana nuernberger:D

Hep japonlarda korelilerde gorurdum, onlarin valizlerinin ici baya duzenli gorunurdu gozume. Bakalim bekledigim performansi alabilecek miyim;)