Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Immatrikulationsantrag/Kayit Formu

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
HH Hamburgerin

Mesaj gönderen HH Hamburgerin » Pzr Eyl 21, 2014 3:53 pm

01.10.2014te Hamburg Teknik\'in son kayit tarihi var. Ben 29.09.2014te okula gidip kayit isini halledecegim. Benden doldurup getirmemi istedikleri bir form var. Ancak nasil dolduracagimi anlamadigim bazi kisimlar mevcut. Resimlerle sormaya calisacagim.

[img]http://i.hizliresim.com/m8z5RV.jpg[/img]
Ben 12 yillik Anadolu Lisesi mezunuyum. Ustteki kisimda NB denen kodlamayi sectim. Alt bolumde bir sey secmem gerekir mi?

[img]http://i.hizliresim.com/PEoB2Q.jpg[/img]
Bu baslik ne demek? Ve altindaki bosluklara ne yazmaliyim?

[img]http://i.hizliresim.com/gLAyvR.jpg[/img]
Buranin basini anladim belgeler Almanca veya Ingilizce olacak. Ama son cumleyi ve isaretlemem gereken kismi anlamadim.

Eger yardim ederseniz cok minnettar kalirim.
Sevgiler...

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Eyl 21, 2014 4:30 pm

resim 1.

eger lise diplomasiyla ve osym yerlestirme belgesiyle denklik aliyosan bolumle alakali olan sana uyar. yani AF

alt kisimda isaretleme yapmana gerek yok eger lisans diploman yoksa.

resiim 2.

Allgemeine Studien- und Prufungsordnung ta madde 7 bent 2 de yazanlara gore sinav hakkina dair aciklama demek. o maddeyi bilmeden buna bisey diyemem.

resim 3.

ders saydirmayla alakali bisey orada yazanlar. eger ders saydirmaya basvurmayacaksan tamamiyla gormezden gelebilirsin

HH Hamburgerin

Mesaj gönderen HH Hamburgerin » Pzr Eyl 21, 2014 10:09 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

resim 1.

eger lise diplomasiyla ve osym yerlestirme belgesiyle denklik aliyosan bolumle alakali olan sana uyar. yani AF

alt kisimda isaretleme yapmana gerek yok eger lisans diploman yoksa.

resiim 2.

Allgemeine Studien- und Prufungsordnung ta madde 7 bent 2 de yazanlara gore sinav hakkina dair aciklama demek. o maddeyi bilmeden buna bisey diyemem.

resim 3.

ders saydirmayla alakali bisey orada yazanlar. eger ders saydirmaya basvurmayacaksan tamamiyla gormezden gelebilirsin[/quote]

Cevaplar icin tesekkurler. Ancak 1.soruda AFyi isaretlememi soylemissiniz. Fachgebundene Hochschulreife meslek lisesiyle alakali olan degil mi? Anadolu liseleri Gymnasiumla denk Mebin sitesinde ben o yuzden NByi secmistim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Eyl 22, 2014 7:24 pm

turkiyedeki kurumlarin verdigi bilgi turkiyeyi baglar. turkiyeden almanyaya geliyosan alman makamlarinin verdigi bilgiler gecerli.

almanyada lise diplomasi ve osym yerlesti belgenle okumak istiyosan OSS de kazandigin bolumle alakali bolume ya da bu bolume yakin bolumlere direk giris hakkin var.

eger kendin de bakmak istersen www.anabin.de sitesinden bakabilirsin.

HH Hamburgerin

Mesaj gönderen HH Hamburgerin » Pzt Eyl 22, 2014 8:36 pm

Yanlis anlasilma oldu galiba, ilk soruda mezun olunan liseyle ilgili bir soruyu cevapladim kazandigim bolumle ilgili degil. Zaten Almanya\'da da TRde kazandigim bolumun aynisi icin kabul aldim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Eyl 22, 2014 9:21 pm

ben yanlis anlamadim da sen benim dedigimi anlamadin.

eger turkiyede kazandigin bi bolum olmazsa turkiyedeki lise diplomanla almanyada universitelere direk giris hakkin yok zaten.

ilk soruda sana Hochschulzugangberechtigung soruluyo. lise diplomasi degil. bu yuksek okula giris hakki demektir. yabanci ogrenci oldugundan da sana almanyada bu hak lise diploman ve osymde bi bolum kazanmis olmayla yani ikisi birarada olmak sartiyla verilir. bu da kazandigin bolume ya da yakin bolumlere direk giris hakki olarak gecer.

NB ile belirtilen ise tum bolumlere direk giris hakki olma durumunda isaretlenir. lise diplomasi + osym de bi bolume yerlesme sana almanyada tum bolumlere direk giris hakki vermiyo. bu yuzden AF isaretliceksin

HH Hamburgerin

Mesaj gönderen HH Hamburgerin » Pzt Eyl 22, 2014 9:33 pm

Tamam simdi daha net anladim, tesekkur ederim.