Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 14 - Visumtagebuch

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
coach

Mesaj gönderen coach » Cum Eyl 12, 2014 11:54 am

[quote]nuernberger tarafindan yazilan metin:

Cok afedersiniz ama bombok bir durumda kalmisken (anlastigim odanin daha fazla para teklif eden birine verilmesi ve sehirde bos ev/yurt olmamasi) bombok bir haber daha aldim.

Az once konsolosluktaki tanidikla konustum. Yabancilar ofisini aramis benim icin. Hani hep diyoruz ya, "yeaa daha onceden gidip orada kalmissin, sen mi vize alamayacaksin" diye. Sanirim oyle bir durumla karsilasacagim.

Normalde surec soyle isliyormus. Yabancilar ofisine belgeler gidince onlar sadece o belgeleri inceleyip daha sonra konsoloslugun gorusunu aliyormus. Ama benim daha once Nurnberg\'e yakin bir kasabada oturumum oldugu icin simdi konsoloslugun gorusu hic sorulmuyormus, direkt oradaki dosyam incelenecekmis. Bu da muhtemelen daha uzun surermis. Yani benim 1 ekime yetismem yalan olacak sanirim. Oyle olursa zaten diger donemde de almiyor okul. Kayit dusuyor, sonraki sene baslama sansim da yok, zaten daha bununla ugrasacak gucum de kalmadi.[/quote]

umutsuzluga kapilma. evraklari eksik olan vize alabiliyor aksi durumda yasanabiliyor bu islerde ne olacagini kestiremiyorsun o yuzden atin su olumsuzluklari artikPPPP

pia

Mesaj gönderen pia » Cum Eyl 12, 2014 1:09 pm

Cok afedersiniz ama bombok bir durumda kalmisken (anlastigim odanin daha fazla para teklif eden birine verilmesi ve sehirde bos ev/yurt olmamasi) bombok bir haber daha aldim.

Az once konsolosluktaki tanidikla konustum. Yabancilar ofisini aramis benim icin. Hani hep diyoruz ya, "yeaa daha onceden gidip orada kalmissin, sen mi vize alamayacaksin" diye. Sanirim oyle bir durumla karsilasacagim.

Normalde surec soyle isliyormus. Yabancilar ofisine belgeler gidince onlar sadece o belgeleri inceleyip daha sonra konsoloslugun gorusunu aliyormus. Ama benim daha once Nurnberg\'e yakin bir kasabada oturumum oldugu icin simdi konsoloslugun gorusu hic sorulmuyormus, direkt oradaki dosyam incelenecekmis. Bu da muhtemelen daha uzun surermis. Yani benim 1 ekime yetismem yalan olacak sanirim. Oyle olursa zaten diger donemde de almiyor okul. Kayit dusuyor, sonraki sene baslama sansim da yok, zaten daha bununla ugrasacak gucum de kalmadi.[/quote]

Konsoloslugun kimse icin \'bu sahis cok duzgun birine benziyor kesinlikle onaylayin Almanya\'ya faydasi olur \'diye not dustugunu sanmiyorum, o yuzden icini rahat tut nuernberger, yaklasik olarak bir ayda cikar vizen. Yani oyle umut ediyorum, sen de icini ferah tut. Sikinti yapsan da yapmasan da sonuc ayni olacak cunku:)

pia

Mesaj gönderen pia » Cum Eyl 12, 2014 1:14 pm

[quote]okan_zim tarafindan yazilan metin:

merhaba arkadaslar benimde 08.09.14 tarihinde vize gorusmem vardi ankarada 3 nolu giseye girdim evraklari verdim.

memur: ne icin almanyaya gideceksiniz
ben: dil okulu+lisans egitimi

bilgisayara bir sey ler yazarak ve bana bakarak kafasini salladi

memur: hangi bolumu okuyacaksiniz
ben: ekonomi
memur: neden ekonomi
ben: herhangi bir ozel neden yok buradan muhasebe ve vergi uygulamalari bolumunden mezun oldum ve yaptigim arastirmalar sonucunda isletme iktisat ekonomi gibi bolumlerden devam edebilirmisim. ekonomiyi de yakindan takip ederim
memur: peki neden duisburg-essen
ben: ogrencilere gore daha ekonomik
memur: almanca biliyor musun?
ben: hayir
memur: o zaman neden almanya ya gideceksin ( ses tonunu biraz yukselterek)
ben: dil okulu kaydim var evraklarimin icinde ve burda her ne kadar kursa gitsem ben,m icin pek yarari olmaz pratik yapamicam sonucta almanya da almanca konusuluyor ve bir yabanci dil en iyi konusuldugu ulke de ogrenilir.
memur: bana bakip kafasini salladi yine ve bilgisayara bir seyler yazdi

butun evraklarim tercumesi ve apostille muhru ile tamdi.. daha sonra tamam biz evraklarinizi almanyaya yolluyacagiz dediler ve ciktim. bu ara da garantorluk belgesi ile muracaat ettim. acikcasi biraz tirsiyorum..[/quote]

Gecmis olsun, bence Ankara\'dan basvurdugun icin cok sanslisin. vize ani defterine gore en kisa surede vize veren konsolosluk o gibi geldi bana;)

timurman

Mesaj gönderen timurman » Cum Eyl 12, 2014 3:02 pm

her gun bir yasima daha giriyorum bu vize islerinden dolayi. daha once orada kalmisin dosyani incelemeleri daha kisa surmesi gerekirken nasil uzun surer. ama umudunu kaybetme bence cikar senin vizen. konsolosluk sana belli bir tarih soylemisti sanirsam o tarihte alirsin vizeni diye dusunuyorum..

_Tayfun_

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Cum Eyl 12, 2014 4:13 pm

Arkadaslar bu ara benim Universite (Freie Uni Berlin) kayit icin benden illaki Aufenthalserlaubnis istiyor... Subata kadar gecerli olan Schengen vizemin fotografini gonderdim kabul etmediler. Aufenthaltserlaubnis bizim ogrenci vizesi ile gecerli mi yoksa bu Almanya\'ya gittigimizde yaptirdigimiz sey mi?

lorddahaka

Mesaj gönderen lorddahaka » Cum Eyl 12, 2014 8:13 pm

[quote]_Tayfun_ tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar bu ara benim Universite (Freie Uni Berlin) kayit icin benden illaki Aufenthalserlaubnis istiyor... Subata kadar gecerli olan Schengen vizemin fotografini gonderdim kabul etmediler. Aufenthaltserlaubnis bizim ogrenci vizesi ile gecerli mi yoksa bu Almanya\'ya gittigimizde yaptirdigimiz sey mi?[/quote]

Aufenthaltserlaubnis oturma izni demek. D tipi vizeyle gidip 3 ay icerisinde Almanya\'dan alman gereken oturma izni yani. Schengen vizesi ile Aufenthaltserlaubnis alinamiyor maalesef.

mehmetUFB

Mesaj gönderen mehmetUFB » Cum Eyl 12, 2014 11:43 pm

Arkadaslar merhaba;
Dun vize basvurum onaylanmis ve bugunde pasaport elime ulasti. Yalniz vize suresi 3 ay. Almanya ya giderken saglik sigortasi yaptiracak miyim?. Yaptirmam gerekiyorsa ne kadar sureli olmasi gerekir. Ayin 29 unda dil kursum basliyor. Oraya gittigimde orada gecerli bir sigorta istiyorlarmis. Bu konular hakkinda yardimci olursaniz sevinirim.
Vizede hepinize bol sans diliyorum.

pia

Mesaj gönderen pia » Cum Eyl 12, 2014 11:46 pm

careconcept var sanirim. Seyahat saglik sigortasi yaptirmadiysan yaptirmana da gerek yoktur herhalde vizen eline gectikten sonra.

taha360

Mesaj gönderen taha360 » Cmt Eyl 13, 2014 12:41 am

selamlar herkese. bugun 12.09.2014 ankarada 9.00 da olmasi planlanan gorusmem icin 9 da iceri alindim. suriyeli cok fazla kisi oldugu icin yaklasik 2 saat 40 dakka bekledim. sonra bayan ismimi cagirdi. evraklari verdim. hic soru sormadi. cok fazla evrak hazirlamissin bu kadar gerek yoktu dedi. tapu hesap cuzdani felan ekstra goturmustum. bloke hesabin var universite kabulun var bu kadar panik yapicak birsey yok rahatla dedi. ben biraz tedirgindim. sonra bende zulasungsbeschied in orjinalini istedi. almanyadaki alman vatandasi dayima ve yengeme bir kagit hazirlatmistim bizle kalicak finansta sorun olursa destekleriz ev musait gibi bir yazi. onlar hazirlamisti daha dogrusu. bunu inceledi. birde ben universitesinin dil kursuna kaydolmustum. onlardan yazi istemistim 8 ekime derse yetisebilmem icin vize surecinin hizlanmasi icin botschaft a verilmek uzere birsey hazirlar misiniz demistik. onlarda imzali hazirlanmis bir mail atmislardi. ogrencimiz 8 ekimde sinav icin hazir bulunmali almanyada yaziyodu belgede. bunuda inceledi. sonra dediki normalden cok daha hizli bir sekilde vermeye calisicaz vizeni bu kagit sayesinde. muhtemelen 8 ekimde elinde olamayacak cunku bizim ekimin ilk haftasina bir bayramamiz var burasi tatil oluyor dedi. ama 10 ekimde hazir olucak dedi eger alman tarafi ek bir belge istemezse. ben isteyecegini dusunmuyorum evraklarin fazlasiyla yeterli dedi. gayet guler yuzlu ve iyi niyetli bir havasi vardi.2 nolu gise idi. ayrica 30 bin suriyeli almanyaya alinacagi icin vize isleri normalden uzun suruyormus bunuda oradaki bir calisandan duydum.herkese saygilar. goturdugum belgeler sunlar : o listedeki hersey . ekstra olarak almanyada bir daire tapusu icinde X bin usd XT bin euro olan hesap cuzdani. birde 280 saatlik a1 ve a2 dil kursu almisstim almanyada. pasaportum yesil oldugu icin vizesiz kalmistim 90 gun. tekrardan iyi aksamlar dilerim herkese. forumda okuduklarim sayesinde icim daha rahat gittim oraya. forumda birilerine yararli olmak icin calisan herkese tesekkur ederim. ha birde suriyelilerin 10 cocuklari felan oluyor isleri anormal yavaslatiyorlar sabirli olmalisiniz bence itiraz edip etmemek de bir olcu onlar icin.( X ve XT basamak belirtmek icin yazildi.roma rakamlariyla ilgisi yok.) herkese bol sans. allah yardimciniz olsun

borisdean

Mesaj gönderen borisdean » Sal Eyl 16, 2014 1:40 pm

Arkadaslar 47 gunun sonunda zor ugraslarima ragmen SADECE DIL OKULU vizemi almis bulunmaktayim.

Bu forumda bana yardimci olan ve bilgilerini paylasan arkadaslara tesekkur ediyorum.

Hic kimse umutsuzluga kapilmasin. Pozitif dusunun, isteyin, kovalayin, arayin, rahatsiz edin, mail atin, pesini birakmayin arkadaslar.

Sadece dil okulu vizesi alabilmenin en buyuk etkenlerinden birisi BLOKE HESAP yani PARA....

Hepinize sevgiler saygilar. Allah yardimciniz olsun. Bol sabir !!! MUCADELEYE DEVAM, DIRENISE DEVAM !!!

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Sal Eyl 16, 2014 2:09 pm

Evet arkadaslar, sonunda buraya yazma sirasi bana da geldi.

Fiziki yorgunluguma dayanarak uzerimden Alman panzeri gecti diyebilirim.

21 Temmuzda aldigim randevuyu normalde 19 Eylule verdiler, ama ben 1 Ekimdeki derslere yetisemeyecegim icin konsoloslukta calisan bir tanidigima anlattim durumu, o da guya yardimci oldu ve 20 gun sonra konsolosluktan mail geldi, 2 Eylule aldilar randevuyu. Ama sonradan buralarda da gordum ki direkt konsolosluga mail atanlar daha hizli cevap almis. Ben de oncesinde o kadina bastan soyledigim icin tekrardan konsolosluga atamadim.

Randevum bu sabah 8:30\'daydi, ben trafigin de bosluguna denk gelerek sabah 7\'de oradaydim. 8:00 randevusuna gelmeyenler oldugu icin beni de onlarla iceri aldilar 8:00\'da. Ama iceri girenlerin neredeyse hepsi uzun sureli-ogrenci vizesi icin basvurdugundan hepsinin islemi cok uzun surdu ve 8:00\'da girdigim halde sira bana tam olarak 10:30\'da geldi. O 2 saat icinde sikintidan oldum resmen.

Giselere gitmeden once iData\'nin personeli belgeleri ayiriyor ya hani, iste o adam nasil oldu bilmiyorum, benim bir belgemi kaybetti. Her seyin orijinalini ve 2 ayri nusha fotokopisini ben zaten ayri koymustum, ama o aldi, hepsini karistirip birlestirdi, bastan ayirdi ve o arada dosyaya koydugumdan emin oldugum - 1 aydir bu belgeleri oksuyorum her aksam eve geldigimde - nufus kayit orneginin orijinalinin olmadigini soyledi. Yuzlerce sayfayi bastan taradik tam 3 kez ama yine de cikmadi. Sonra da bana hicbir zarari dokunmayacakmis gibi "Yeaa simdi fotokopisini koyalim, isterlerse yeniden alip getirirsiniz" dedi. "Ama bu benim icin zaman kaybina yol acacak?" dedim, o da "3-5 gun olur yeaa en fazla, bisey olmaz o kadardan" dedi. Orada cinayet isleyebilirdim.

Sonra siram geldi, giseye gittim, kadin ilk 10 dk hic soru sormadan belgelerime bakti, duzenledi, bilgisayara giris yapti vs. Sonra gecen yil orda yaptigim asistanlik icin aldigim oturum iznini inceledi, "Erasmus mu yaptin?" dedi, "Hayir Comenius" dedim, ne oldugunu bilip bilmedigini sordum, biliyorum dedi. Sonra kabul belgemin uzerinde kocaman yazan bolumumun adini goremedi, bana sordu, soyledikten sonra kendisi de gormek istedi, yazdigi yeri soyledigim halde ayni belgeyi 10 kez falan evirip cevirip okudu. Sonra sorular basladi. Garantor belgemde yazan Frau Gerhardt\'in kim oldugunu sordu. Gecen yil asistanlik yaptigim okulun muduru oldugunu soyledim.

Bundan sonrasi soyle daha akici olacak -

KG - Konsolosluk gorevlisi

KG: Onda mi kalacaksin?
Ben: Hayir onun evi kasabada ve sehre uzak, o yuzden ben Nurnberg\'de arkadasin evine ikinci kiraci olarak cikacagim.
KG: Kim o arkadasin?
Ben: Sven xxx.
KG: Nerden tanisiyorsunuz?
Ben: Normaaall, arkadas grubundaan? Arkadsaimin arkadasi falan butun arkadaslarim gibi.

Daha sonra zaten bir Bachelor diplomam oldugunu, neden ikinci kez bachelor okumaya gittigimi sordu, bolumu okurken de hep calistigimi ama o meslegi istemedigimi, alan degistirmek istedigimi ancak bunu yapmak icin Turkiye\'de yeniden universite okumam gerektigini ve egitim sisteminin ortada oldugundan dolayi onun da neredeyse imkansiz oldugunu ve bu yuzden zaten bildigim Nurnberg\'de bu bolumu okumak istedigimi soyledim. Biraz daha konusacakken tamam tamam dedi, parmak izimi aldi. Sonra "seni davet eden kisi kim?" dedi,.

Ben: Nasil yani, evinde kalacagim kisi mi, garantor mu?
KG: Iste bu Frau Gerhardt.
Ben: E dedim ya, eski calistigim okulun muduru.
KG: Ne yaptin sen o okulda?
Ben: Comenius asistanligi. Onda da sunusunusunu yaptim. (Bunu zaten gorusmenin basinda da konusmustuk.)

Sonrasini cok net hatirlamiyorum. Ne zaman gitmek istedigimi sordu, 1 Ekime yetismem lazim ve dersler baslamadan resmi islemleri halletmek icin 25 Eylulde orda olmak istedigimi soyledim. Cok umutsuz bir yuz ifadesi takindi, 3,5 haftadan erken cikamaz dedi. Pasaportu kendin mi alacaksin kargoyla mi diye sordu, kendim gelirim dedim. O zaman 26 eylulde gel al pasaportunu dedi.

Ben: 26sinda kesin cikmis olur mu? En erken ne zaman cikar?
KG: Almanya\'dan cevap gelmezse 26\'sinda buradan cikar cok buyuk olasilikla.
Ben: Peki Almanya\'dan cevap gelirse?
KG: O zaman daha erken cikar.
Ben: Peki o zaman bana haber verirsiniz degil mi?
KG: Malesef hayir, 26\'sina kadar beklemek gerek islem yapmak icin.
Ben: Iyi de vize cikinca neden bekleniyor ki?
KG: E kargo istemedin, sen de her gun buraya gelip soramazsin cikti mi cikmadi mi diye. Elimde bir kargo zarfi olsa ciktigi anda buradan gondeririz.
Ben: E o zaman tabii ki kargo istiyorum.

Sonra kargo formunu doldurdum ve bitti her sey. Hatta nufus kayit ornegini sormayi unuttugum icin daha cikmadan geri donup sordum, "Amaaaann hicbisey olmaz bee" gibi bir hareket yapti.

Hatirlayabildigim kadariyla bu kadar. Buradan cikacak sonuc, muhtemelen kendim gelip alacagim diyenlere net bir tarih veriyorlar ve vize o tarihten once cikmis olsa da o tarihi bekliyorlar. O yuzden kargo istemek daha kisa surebilir. Ama digerlerinin deneyimi nasil bilmiyorum. Bir de ucak biletini henuz almadigimi soyledigimde de "Alma zaten, rezervasyon falan yaptir, vize eline gecince alirsin" dedi.

Hepinize kolay gelsin. Hicbir seyi tek tek sormaktan cekinmeyin. Olur da 10 gunde vize ciksa bile beni 26sina kadar bekleteceklerdi sirf o gun gelirim dedim diye.[/quote]

Bu sabah konsolosluktaki tanidiktan "bana ne zaman kahve ismarliyorsun?" diye bir telefon aldim. Vizem onaylanmis, basima gitmis. Bugun ogleden sonra veya yarin hazir olur, gelip alirsin dedi. Ama ben ayni sehir icinde oldugum halde yukarida yazdigim sebeplerden dolayi kargoyla alacagimi belirtmistim, bu yuzden beklesem mi yoksa hemen simdi telefon acip elden alacagim mi desem bilemedim. Biletimi de aldim :D

meltem41

Mesaj gönderen meltem41 » Sal Eyl 16, 2014 2:11 pm

Tebrikler nuernberger :) guzel haberler yavas yavas gelmeye basladi darisi bizim basimiza :)

_Tayfun_

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Sal Eyl 16, 2014 2:33 pm

28 Agustosta Istanbul\'dan basvurdugum vizemin durumumu sorgulamak icin Bundesverwaltu gsamt\'a mail gonderdim. Aldigim cevap beni sasirtti. Berlin\'de okuyacak olmama ragmen evraklarimi 10.09\'da Dusseldorf\'a gondermisler. Cok ilginc degil mi?

Gelen yanit:

Sehr geehrter Herr IXXX,

zum Verfahrensstand kann ich Ihnen mitteilen, dass wir die zustaendige Auslaenderbehorde in Dusseldorf bereits am 02.09. vorab informiert haben. Auch die original Visa-Unterlagen aus Istanbul haben wir bereits am 10.09. nach Dusseldorf weitergeleitet. Von dort haben wir aber bislang keine Stellungnahme erhalten. Genauere Informationen erfragen Sie dann bitte direkt bei der Auslaenderbehorde in Dusseldorf.

Mit freundlichen Grußen
Im Auftrag

SXXX WicXXX

_Tayfun_

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Sal Eyl 16, 2014 2:39 pm

Hadi bakalim hayirli olsun Nurnberger. Cok sevindim adina.

Meltem sende Berlin\'den yanit bekliyorsun degil mi?

meltem41

Mesaj gönderen meltem41 » Sal Eyl 16, 2014 2:42 pm

Evet tayfun

bucr

Mesaj gönderen bucr » Sal Eyl 16, 2014 2:43 pm

ben de 22 agustosta basvurdum istanbuldan bana da tayfunla ayni email geldi sadece tarihleri farkli. ama yeri benim okuyacagim yerdi. yani dogruydu. 3 eylulde haber vermisler. 9unda gondermisler. ama anlayamadim auslaenderbehordeye 12sinde email atmistim. daha ulasmadi dediler. elektronik gitmiyormuydu? auslaenderbehordenin degerlendirmesi oraya ulasmadan onceki merkezden daha kisa suruyordu degil mi?

coach

Mesaj gönderen coach » Sal Eyl 16, 2014 3:42 pm

allaahh vizelerde patlama var hadi bakalim darisi bizim gibi bekleyenlerin basina :) heyecan yaptim :yummy

_Tayfun_

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Sal Eyl 16, 2014 4:12 pm

Artik gelsin cok sikildim, ayrica ucak biletimi de almak istiyorum. 275TL olan bilet olmus 420TL :(

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Sal Eyl 16, 2014 4:14 pm

Yalniz benim vize gercekten onaylandiysa sadece 14 gun surdu.

Santa

Mesaj gönderen Santa » Sal Eyl 16, 2014 4:22 pm

Yalniz benim vize gercekten onaylandiysa sadece 14 gun surdu.[/quote]

Kiz vize aldi en jetinden=D

Gozun aydin nuernberger!

Ben de istiyorum ama yaa:)

Burdan yetkililere sesleniyorum: Bre zalimlar! Nerde benim vizem? Hi?

Kilitli