Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 14 - Visumtagebuch

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
pia

Mesaj gönderen pia » Cmt Eyl 06, 2014 2:02 pm

[quote]lorddahaka tarafindan yazilan metin:

4 Agustos\'ta Izmir\'de vize gorusmem vardi. Bu gun konsolosluktan aradilar ve vizemin onaylandigini pazartesi gunu gelip alabilecegimi soylediler. 32 gunde cikti yani vizem. Daha erken cikabilirdi sanirim ama eksik belgem (Turkiye\'de universite okuyup bitirmemistim, onun transkripti ve hala kayitli oldugum icin ogrenci belgesi) oldugu icin 3-4 gun uzadi.

Vize gorusmemi anlatayim belki benim durumumda olan arkadaslara yardimci olur.

Goturdugum belgeler:

. Zulassungsbescheid
. Bloke hesap ciktisi
. 3 aylik saglik sigortasi
. Lise diplomasi cevirisiyle beraber
. Oss belgesi cevirisiyle beraber
. Ikametgah
. Nufus kayit ornegi
. B1 ve B2 dil sertifikam
. Ozgecmis
. Motivasyon yazisi
. Calistigim is yerlerinden aldigim referans mektuplari
. Universitedeki hocalardan aldigim referans mektuplari
. Biyometrik fotograf
. Uzerime kayitli tapu

Gorusme soyle gecmisti: Iceri girdim. Kimse belgelerimi falan duzenlemedi. Direkt numaram yandi giseye gittim. Gorevli tapu haric tum belgeleri aldi. Orijinallere bakmadi. Bir sure bir sey soylemedi sonra sorguya basladi tam bir saat surdu. Klasik sorulari sordu neden almanya, kimsen var mi orada, illa orada okuman sart mi vs... ayni sorulari defalarca sordu, universiteyi neden biraktigimi sordu. Su an gorusmeyi tam olarak hatirlayamiyorum bir aydan uzun zaman gecti. Ama bayagi zorlamisti.

Vizemin sorunsuz cikmasi aslinda biraz sasirtti. Universite\'ye 2-3 yil devam etmistim ama derslerimin bir kismina devam edip digerlerini birakmistim. Transkriptim rezaletti (1.10 / 4 civari). Ama sanirim motivasyon mektuplari sayesinde biraz durumu kurtarabildim diye dusunuyorum.

Bence kimse umutsuzluga kapilmasin. Tek yapmaniz gereken onlari orada okumaya gittiginize ve geri doneceginize ikna etmeniz. Gorusmede rahat olsun hic kasilmayin. Ustunuzde ustunluk kurmaya calisirlarsa dik durun ezilmeyin. Sonucta kimse yanlis bir sey yapmiyor.

Ogrenci vizesi icin konusursak, bir tavsiye olarak tum Auslaenderbehorde\'ler ayni mi bilmiyorum ama Schweigefristverfahren diye bir olay var. 3 hafta 2 gun boyunca belgelerinizin gittigi Auslaenderbehorde bir karara varmak zorunda. Eger bu sure sonucunda konsoloslugunuza bilgi vermezse konsolosluk vizenizi onayliyor. Tabii Auslaenderbehorde dosyalarinizi daha erken inceleyip onayi daha erken de gonderebilir.

http://www.berlin.de/labo/auslaender/di ... emein.html

buradan Studium basligi altinda bahsettigim seyi bulabilirsiniz.

Ben Auslaenderbehorde\'yi yaklasik 2.5 hafta once aramistim. Bana dosyanin abgeschlossen oldugunu ve Schweigefristverfahren doneminin 5 eylulde bitecegini ve o tarihte konsoloslukla iletisime gecmem gerektigi soylemislerdi. Gercekten de bu gun Schweigefristverfahren biter bitmez arayip onayladiklarini soylediler.

Dedigim gibi panik yapmayin. 25 gun normal ve yasal bir sure.[/quote]
gecmis olsuun. Darisi hepimizin basina, 23 gun oldu diye panik yapiyordum yazinin cok yardimi oldu:blu

timurman

Mesaj gönderen timurman » Sal Eyl 09, 2014 12:37 pm

oncelikle merhabalar. siteye yeni kayit oldum fakat master ve ardindan vize basvuru suresince yakindan takip ettim ve cok faydasini gordum. konuya gelicek olursak 12 Agustos tarihinde Istanbul\'dan vizeme basvuru yaptim ve 15 Eylul\'de Almanya\'da olmam gerekiyor. Gidecegim sehir emden. Tarih yaklastigi icin endiselenmeye basladim ve biraz once Auslanderbehordeyi aradim. Durumumu anlattim. Bana bilgilerimin elektronik ortamda ulastigini fakat belgelerimin ulasmadigini soylediler. Karar vermek icin belgelerin ulasmasi gerekiyor denildi. 27-28 gun gibi sure zarfinda belgelerimin ulasmamasi gercekten cok garip. Ayrica su durumda yapacak bir seyimin olmadigi sadece beklemem gerektigi soylendi. Boyle giderse semestera yetisemeyecegim. Ayrica gecen sene yogun dil kursu icin D tipi vizeye basvurmus ve 25 gunde almistim vizemi. Bu sefer boyle bir durumla karsilastim. Vize bekleyen arkadaslari panige sokmam istemem ama boyle bir durumla karsilastim bilgilendiriyim istedim.

_Tayfun_

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Sal Eyl 09, 2014 2:04 pm

[quote]timurman tarafindan yazilan metin:

oncelikle merhabalar. siteye yeni kayit oldum fakat master ve ardindan vize basvuru suresince yakindan takip ettim ve cok faydasini gordum. konuya gelicek olursak 12 Agustos tarihinde Istanbul\'dan vizeme basvuru yaptim ve 15 Eylul\'de Almanya\'da olmam gerekiyor. Gidecegim sehir emden. Tarih yaklastigi icin endiselenmeye basladim ve biraz once Auslanderbehordeyi aradim. Durumumu anlattim. Bana bilgilerimin elektronik ortamda ulastigini fakat belgelerimin ulasmadigini soylediler. Karar vermek icin belgelerin ulasmasi gerekiyor denildi. 27-28 gun gibi sure zarfinda belgelerimin ulasmamasi gercekten cok garip. Ayrica su durumda yapacak bir seyimin olmadigi sadece beklemem gerektigi soylendi. Boyle giderse semestera yetisemeyecegim. Ayrica gecen sene yogun dil kursu icin D tipi vizeye basvurmus ve 25 gunde almistim vizemi. Bu sefer boyle bir durumla karsilastim. Vize bekleyen arkadaslari panige sokmam istemem ama boyle bir durumla karsilastim bilgilendiriyim istedim.[/quote]

Umarim vizen kisa surede gelir... Ancak beni panige soktun :-)

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Sal Eyl 09, 2014 2:30 pm

[quote]timurman tarafindan yazilan metin:

oncelikle merhabalar. siteye yeni kayit oldum fakat master ve ardindan vize basvuru suresince yakindan takip ettim ve cok faydasini gordum. konuya gelicek olursak 12 Agustos tarihinde Istanbul\'dan vizeme basvuru yaptim ve 15 Eylul\'de Almanya\'da olmam gerekiyor. Gidecegim sehir emden. Tarih yaklastigi icin endiselenmeye basladim ve biraz once Auslanderbehordeyi aradim. Durumumu anlattim. Bana bilgilerimin elektronik ortamda ulastigini fakat belgelerimin ulasmadigini soylediler. Karar vermek icin belgelerin ulasmasi gerekiyor denildi. 27-28 gun gibi sure zarfinda belgelerimin ulasmamasi gercekten cok garip. Ayrica su durumda yapacak bir seyimin olmadigi sadece beklemem gerektigi soylendi. Boyle giderse semestera yetisemeyecegim. Ayrica gecen sene yogun dil kursu icin D tipi vizeye basvurmus ve 25 gunde almistim vizemi. Bu sefer boyle bir durumla karsilastim. Vize bekleyen arkadaslari panige sokmam istemem ama boyle bir durumla karsilastim bilgilendiriyim istedim.[/quote]

Ben de daha vizeye girmeden panik oldum valla :D 11 eylulde gidecem gorusmeye ve okul 1 ekimde aciliyor artik hayirlisi diyorum

pia

Mesaj gönderen pia » Sal Eyl 09, 2014 8:20 pm

beni de inanilmaz panige soktun, senden 2 gun sonra basvurmustum umarim boyle bir durum yoktur:help senin icin cok uzuldum acikcasi umarim hatalarini telafi etmek icin islemlerini hizlica hallederler.

timurman

Mesaj gönderen timurman » Sal Eyl 09, 2014 9:45 pm

valla umarim kimsenin basina boyle birsey gelmez ve herkes zamaninda kavursur vizesine:) forumda bazi arkadaslar 3,5 haftada almanya\'dan cevap gelmemesi durumunda konsoloslugun vizeyi kendi onayladigini soyluyorlar. aceba benim icin de oyle bir durum gecerli olamaz mi? dilekce yazip fax ile gondermeyi dusunuyorum. bu donemi dondurup yaz donemi devam etmeyi bile dusunmeye basladim kafam iyice karisti..

pia

Mesaj gönderen pia » Sal Eyl 09, 2014 10:27 pm

bana olmaz gibi geldi cunku evraklarin ulasmamis, yabancilar dairesine 3.5 hafta karar verme suresi taninmamis. Buradaki konsolosluktan kaynaklanan bir sorun var. Ama tabi umarim hemen onaylar verirler

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Sal Eyl 09, 2014 10:36 pm

allahiiiiggm mideme agrilar giriyor boyle seyler okudukca.

coach

Mesaj gönderen coach » Sal Eyl 09, 2014 10:38 pm

:D tam bir panik ataksiniz sadece bekleyin her sey olacagina varir.PPPP

pia

Mesaj gönderen pia » Sal Eyl 09, 2014 10:52 pm

Benim aklima cok kotu bir fikir geldi Istanbuldan 12-14 agustosta basvuranlari toplayip kargoyla Almanya\'ya gondermisler ama kargo asla ulasmamis:( Cunku o tarihten sonra kimse vize alamadi.....

nasil olmayalim ama burada bir universiteye kayit yaptirmadik yani egitim hayatim buna bagli. Eger bir nedenden ret gelirse bir aksilik olursa ben bir sene daha sinava hazirlanacagim. eminim herkesin kendine gore cok onemli nedenleri var panik yapmak icin:o

timurman

Mesaj gönderen timurman » Sal Eyl 09, 2014 11:41 pm

bana suan ret gelse ona bile raziyim. en azindan rahatlarim. psikolojim su ankinden daha duzgun olur:)

_Tayfun_

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Çrş Eyl 10, 2014 11:15 am

Bana red gelse ya da baska bir aksilik ciksa cok kotu olurum... Almanya\'ya gidecegim diye 5 yildir calistigim gul gibi isimi biraktim. Ayrica ogretmen oldugum icin bu saatten sonra baska yerde iste bulamam

pia

Mesaj gönderen pia » Çrş Eyl 10, 2014 1:28 pm

Kimsenin B plani yok yani, normalde panik bile yapmamamiz gerekiyor sonucta okuldan kabul aldik ama turist vizesine bile ret alanlari okuyunca insanin icini ister istemez korku kapliyor.:|

_Tayfun_

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Çrş Eyl 10, 2014 4:05 pm

Ben 28 Agustosta basvurdum...

Berlin Yabancilar Ofisine surecin ne asamada oldugunu, 1 Ekim\'e kadar Almanya\'da olup olamayacagimi sordugum bir mail gonderdim.

Gelen cevaplar su sekilde;

Mail 1:
Sehr geehrter Herr XXX,
hier liegt keine Nachricht einer Auslandsvertretung vor, dass Sie einen Visaantrag gestellt haben.
Wo haben Sie den Antrag gestellt?
Wo werden Sie wohnen?

Mit freundlichen Grußen
Im Auftrag
BXXX SchXXX

Mail 2:
An die Auslaenderbehorde Berlin? Weil Sie in Berlin wohnen werden?
Oder werden Sie in einem anderen Ort wohnen?

Mit freundlichen Grußen
Im Auftrag
BXXX SchXXX

Mail 3:
Dann wenden Sie sich bitte noch einmal an die Auslandsvertretung in Istanbul. Hier sind noch keine Unterlagen von Ihnen eingegangen.
Auch eine sonst ubliche Vorabinformation uber Ihre Visabeantragung liegt nicht vor.
Tut mir leid!

Mit freundlichen Grußen
Im Auftrag
BXXX SchXXX

Cok senlikli degil mi? Aradan 2 hafta gecmesine ragmen hala evraklar Almanya\'ya gitmemis... Istanbul\'dan basvurmustum.

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Çrş Eyl 10, 2014 4:28 pm

Yahu bu nasil is? BU NASIL IS?! Kanser mi edecekler adami? Neden kimsenin evraklari gitmiyor Almanya\'ya? Acaba bildikleri baska bir sey mi var? Bana da basvurumu alan kadin "3,5 hafta icinde Almanya\'dan cevap gelmezse gelip buradan alabilirsin" vizeni demisti. Bu ne demek? Napmaya calisiyorlar? Vallahi olucem suracikta.

timurman

Mesaj gönderen timurman » Çrş Eyl 10, 2014 4:35 pm

ben kafayi yemek uzereyim acikcasi. bugun 1.5 saat ugras sonucu konsoloslukla telefondan gorustum. bana evraklarin 14 Agustos\'ta gonderildigini soyledi ama Almanya\'yi aradigimda evraklar yok yanitini aliyorum. Ne yapacagimi sasirmis durumdayim. Almanya ile gorustum onlara ulasmamis daha nasil istir bu dedigimde mail atmami soyluyorlar. Maile de pek cevap geldigi soylenemez.

pia

Mesaj gönderen pia » Çrş Eyl 10, 2014 5:04 pm

nuernberger sen Izmir\'den basvurdun icini rahat tut sorun Istanbuldan kaynaklaniyor bence. Yarin arayacagim eger benim evraklarimda gonderilmediyse bu iste bir terslik var cidden.

sizce yabancilar subesine ingilizce mail atayim mi yoksa illa almanca mi olmasi gerekiyor?

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Çrş Eyl 10, 2014 5:48 pm

Pia bence Almanca at. Adamlar ingilizceyi anlasa da almanca cevap verecekler. en azindan cevap alma sansini riske atma derim.

timurman

Mesaj gönderen timurman » Çrş Eyl 10, 2014 6:11 pm

[quote]pia tarafindan yazilan metin:

nuernberger sen Izmir\'den basvurdun icini rahat tut sorun Istanbuldan kaynaklaniyor bence. Yarin arayacagim eger benim evraklarimda gonderilmediyse bu iste bir terslik var cidden.

sizce yabancilar subesine ingilizce mail atayim mi yoksa illa almanca mi olmasi gerekiyor?[/quote]

istanbulu arayinca evraklari gonderdiklerini soyluyolar. Almanyadaki yabancilar subesiyle irtibata gecmeni oneririm. Muhim olan onlara ulasmasi. cok garip 1 ay once gonderilen kargo nasil ulasmiyor aklim almiyor gercekten

pia

Mesaj gönderen pia » Çrş Eyl 10, 2014 10:20 pm

benim de almadi gercekten, bu isin pesini birakma cunku su an tamamen magdursun. Ben de yarin Istanbul konsoloslugunu ve yabancilar ofisini arayacagim,umarim boyle bir durum yoktur bende de:o

Kilitli