Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturum Alma Islemleri

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
helennpeanuts

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen helennpeanuts » Cum Nis 11, 2014 6:39 pm

Benim ufak bir sorum olacak arkadaslar.

Gecen gun oturma iznimi uzatmak icin randevu almak istedim. Oturma iznim Eylul\'de bitiyor, ama o siralarda benim Physikum sinavi(sozlu kismi) oldugu icin, erkenden bir randevu almak istedim, ki sozlu sinavimin gununu ona gore secebileyim.

Bugun bir cevap aldim, en son gorusmus oldugum hanimefendiden hatta. Soyle bir soru sordu bana.

"Sehr geehrte Frau ***,

wissen Sie vielleicht, wann Sie das Studium dann komplett abschließen werden?

Mit freundlichen Grußen

I.T****"

Tabii ki soru bana tuhaf geldi. Tip okuyorum, ve daha 2. yili ancak bu somestr sonunda bitecek. Physikum sinavindan bahsettigim icin bildigini dusunuyorum tip okudugumu.

Soruyu tuhaf karsiladim sahsen. Cevap olarak da, Physikum\'dan sonra daha 4 yil Klinik yapacagim. Yanlis anlamazsaniz neden bilmek istediginizi sorabilir miyim?" dedim. Umarim ters anlamaz, ama gercekten merak ettim neden sordugunu.

Siz ne dusunuyorsunuz arkadaslar, benim kicima tekme basmayi mi dusunuyorlar acaba?:D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen Physiker » Cum Nis 11, 2014 6:43 pm

tip egitiminin tam ne kadar surdugunu bilmiyordur o yuzden sormustur, merak etme birsey olmaz:) Bitince ben haber veririm deseydin keske.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

helennpeanuts

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen helennpeanuts » Cum Nis 11, 2014 6:49 pm

"Sen merak etme kanka, ben mumkun oldugunca uzatip bitince sana haber veririm."

Derim, sonra eve gelip evden atarlar valla... :D Haftaya bir cevap atar sanirim, buraya postalarim yine.

Deadly Impact

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen Deadly Impact » Pzt Nis 14, 2014 7:11 am

Rathaus\'da Hammallik yapacam 4 yil ,o yuzden de bu Pysikum sinavini mutlaka vermem gerek deseydiniz :)
Bu arada is olsun diye soru soruyorlar .ya He He deyip geccen bunlara

helennpeanuts

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen helennpeanuts » Cmt Nis 19, 2014 12:05 am

Cevap geldi hanimefendiden;

"Sehr geehrte Frau P***,

das wollte ich wissen um abzuschaetzen, wann Sie das Studium abschließen werden konnen."

Hadi ya! diyesim geldi. Bu kadar sivrizekali bir cevap yok yani. Aynen senin dedigin gibi he he diyip gectim.

navrak

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen navrak » Cmt May 24, 2014 12:33 pm

arkadaslar iki
sorum olacak tr de uni bitti almanyada is bulmaya geldim su anda dil kursundayim yeni oda tuttum seyahat saglik sigortam 1 yillikti,simdi ben once rathaus a gidip adres beyani yapacagim sonra vize suresi bitmeden istedigim zaman auslanderbehorde e mi gidecegim(ulkeye giris yapildigi andan itibaren 90 gun seyahat saglik sigortasi kapsamindayim sonrasinda care concept ten 1 aylik yaptirmayi dusunuyorum malum erken gidip bana bos yere sigorta talep etmelrini istemiyorum)kurs surem 4 aydi vizem de 4 aylik verilmis ve dauer des aufenhalts kismanida xx yaziyor(diger uni kabulu olan ark larinkinden farkliymis) farli bir uygulama soz konusu olurmu acaba yanlisim varsa duzeltebilirmisiniz lutfen

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen Physiker » Pzr May 25, 2014 2:43 am

4 aylik yaptirman gerekiyor sigortayi.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

navrak

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen navrak » Sal May 27, 2014 11:40 pm

diger kisimlar dogrumu physiker ilk anda rathaus ve auslanderbehordeye mi gitmeliyim cezasi fln olmasin ya korktum simdi malum hersey ceza burda

navrak

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen navrak » Pzt Tem 28, 2014 11:13 am

mrb arkadaslar yeniden eylul basinda dil kursu oturum icin essen AB de rendevum var yalniz o tarihlerde tr de olacagim kacirmamin bir sakincasi olur mu acaba tr den yeniden vizeye basvurmaya ragziyim(zaten baska sehir olacak) cunku zaten dil kursu bitmis olacak ve isci vizesine cevirecegim

nuernberger

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen nuernberger » Çrş Ağu 20, 2014 12:16 pm

Almanya\'ya gittigimizde oturum izni icin basvururken kira kontrati vs gibi kaldigimiz yeri kanitlayan bir belge goturuyor muyduk? Gecen yil baska bir amacla gittigim zaman aldim ama o zaman en basindan beri kira kontratim oldugu icin direkt hepsini goturmustum. Simdi kontrat olmayacak, bir arkadasin yaninda kalacagim. Bu durumda bir kanit isterlerse arkadastan yazi mi alayim, ne yapayim?

cindirella

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen cindirella » Çrş Ağu 20, 2014 1:26 pm

[quote]nuernberger tarafindan yazilan metin:

Almanya\'ya gittigimizde oturum izni icin basvururken kira kontrati vs gibi kaldigimiz yeri kanitlayan bir belge goturuyor muyduk? Gecen yil baska bir amacla gittigim zaman aldim ama o zaman en basindan beri kira kontratim oldugu icin direkt hepsini goturmustum. Simdi kontrat olmayacak, bir arkadasin yaninda kalacagim. Bu durumda bir kanit isterlerse arkadastan yazi mi alayim, ne yapayim?[/quote]

anmeldung kagidi yani ikametgah yeterli biliyorum.

Kullanıcı avatarı
welly275

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Ağu 20, 2014 8:14 pm

oturum almada ikametgah belgesini isterler zaten. adres kaydi yapmak zorundasin. adrese yerlestikten sonra 1 hafta icinde yapilmasi gerekiyo ama burodaki memura ve mazerete gore esneklik gosteriyo bu sure.

nuernberger

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen nuernberger » Çrş Ağu 20, 2014 9:15 pm

O zaman soruyu tersinden sorayim. Anmeldung\'da istiyorlar mi kalacagim yere dair bi kanit? Ben nasil yaptim bilmiyorum ama ikisine de ayni anda basvurdum diye hatirliyorum, ya da karistiriyorum.

helennpeanuts

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen helennpeanuts » Prş Ağu 21, 2014 12:42 am

Yerden yere gore degisiyor olabilir, ama mesela Frankfurt\'ta benden kira sozlesmesi istemislerdi. Simdi ikinciye uzatmaya gidiyorum, ayni kisiyle gorusme yapacagim. Kira kontratina gerek yok, digerlerini getir yeter dedi. En iyisi email atip sormak bence.
Lutfen ozel mesaj atmayin.

Bitte keine PNs.

helennpeanuts

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen helennpeanuts » Prş Ağu 21, 2014 4:54 am

Anmeldung\'da genelde istemiyorlar kanit, sadece adresini vs. soruyorlar.

Bitte keine PNs.

helennpeanuts

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen helennpeanuts » Prş Ağu 21, 2014 5:10 pm

Bugun oturumumu uzatmaya gittim, yeni yeni ogrendiklerimi paylasayim sizlerle.

Ogleden sonra 1\'de olan randevuma neredeyse gec kaliyordum, uykuyu seven insanim. Taksi soforu sagolsun yetistirdi beni. Fotograf cekmem gerekiyordu, binanin icindeki makineyi kullanmak istedim ama makine tipimi begenmedi herhalde, 6 Euromu yuttu.. Elimde sadece 4 Euro kalmisti, o da yeterli degil. Neyse saat 1:10\'a geliyor, gec kaldim zaten, randevumun oldugu ofise gittim.

Ilk bir "Merhaba, gec kaldiniz" kelimelerinden sonra memur kadina durumu anlattim. Sonra sinirden gulmeye basladim. "Paraniz icin uzgunum, fotografiniz yoksa baska bir sey yapabiliriz." dedi. Ilk basvurumdan olan fotografi eski kagittan dikkatlice yirtip yenisine koydu. Bu beni baya rahatlatti cunku yanimda baska hic nakit param yoktu makineye yedirecek.

Ardindan normal belgelerin kontrolleri yapildi; o sirada derslerimi falan sordu, sinavimin nasil gectigini, Almanya\'yi nasil buldugumu vesaire. Yaklasik 20 dk icinde islem bitmisti, ben birkac tane daha "gereksiz" soru sordum meraktan, ardindan kagidimi alip ciktim.

Bu arada bilmeyenler icin, elektronik kartinizla uzatma yapiyorsaniz yeni kart aliyorsunuz. Bu ilk alinan kart gibi Berlin\'den geliyor, yani biraz suruyor. O kart gelene kadar size gecici bir belge veriliyor, onunla Almanya\'da sorunsuz kalabilirsiniz. Bu sure icinde yurt disina cikmak isterseniz uzatmayi yaparken Fiktionsbescheinigung istemeniz gerekir. Haberiniz olsun!

28,80 Eu meselesini de sordum, sadece Vollzeit calisanlar icin gecerli dedi. Siz calismaya basladiginizda 28,80\'e uzatma yapabilirsiniz, ama ogrenci oldugunuz icin calisiyor olsaniz da ogrenci oturum uzatmasinin ucreti bu kadardir dedi.

Bitte keine PNs.

friedeyes

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen friedeyes » Cum Eyl 05, 2014 9:56 pm

merhaba helennpeanuts, oturum yenilemissiniz, bloke hesap gosterdiniz mi? yoksa saglik sigortasi, ogrenci belgesi,foto mu sadece? tesekkur ederim

helennpeanuts

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen helennpeanuts » Cmt Eyl 06, 2014 10:25 am

[quote]friedeyes tarafindan yazilan metin:

merhaba helennpeanuts, oturum yenilemissiniz, bloke hesap gosterdiniz mi? yoksa saglik sigortasi, ogrenci belgesi,foto mu sadece? tesekkur ederim[/quote]

Garantor belgemin kopyasi var onlarda, banka hesabima her ay para yatirildigini gosteriyorum (son uc ay icin). Bloke hesabim yok.

Bitte keine PNs.

ozgunsungur

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen ozgunsungur » Pzt Eyl 08, 2014 12:12 pm

Benim cok acil bir sorum olacak...Gecen hafta persembe vizem geldi ..Ben vize basvurusu yaparken Sachsen -Freiberg\'de bir adres gostermistim ..Bi uzak akrabayla ev tutmustuk,simdi aramiz acildi ve orada kalmaktan vazgectim.Dusseldorfda kalacak yer bulabildim akraba yolu ile ...Ben gittigimde oturum icin basvurunca neden sehir degistirdigimi sorgularlar mi ? daha dogrusu bir sorun cikarmi bu konuda ..Kursa Dusseldorfda devam edecegim ama kursum yok suan ..onceki kurs Freibergde kaldi? Ne yapmaliyim lutfen yardim edin.Bu persembe ucagim var...

ozgunsungur

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen ozgunsungur » Pzt Eyl 08, 2014 12:13 pm

Benim cok acil bir sorum olacak...Gecen hafta persembe vizem geldi ..Ben vize basvurusu yaparken Sachsen -Freiberg\'de bir adres gostermistim ..Bi uzak akrabayla ev tutmustuk,simdi aramiz acildi ve orada kalmaktan vazgectim.Dusseldorfda kalacak yer bulabildim akraba yolu ile ...Ben gittigimde oturum icin basvurunca neden sehir degistirdigimi sorgularlar mi ? daha dogrusu bir sorun cikarmi bu konuda ..Kursa Dusseldorfda devam edecegim ama kursum yok suan ..onceki kurs Freibergde kaldi? Ne yapmaliyim lutfen yardim edin.Bu persembe ucagim var...