Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenci vizesi ya da oturumu ile kac kez bolum ya da okul degistirebiliriz ?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Tem 29, 2012 10:29 pm

arkadaslar almanyada bir avukattan aldigim bilgiye gore bir kez bolum degistirme hakkim varmis. bu almanyaya gidip ogrenci oturumu aldiktan sonra mi gecerli, yoksa ogrenci vizesi basvurusu sirasinda sundugum basvuru teyitlerine gore mi belirleniyor. avukatla sahsi gorusmem de olacak birkac gun icerisinde ama bu konuda bilgisi olan arkadaslar bilgilerini paylasirsa sevinirim.

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Pzr Tem 29, 2012 11:16 pm

bence oturumu aldiktan sonra icin gecerli olmali cunku henuz ogrenci bile degilsin,sorduktan sonra bilgilendirirsen sevinirim

GK

Mesaj gönderen GK » Pzr Tem 29, 2012 11:44 pm

benim arkadasim 2. semester da bolum degistirmisti onun bana soledigi 3. semester a kadar bolum degistirebilirmissin.
kac kere oldugunu bilmiyorum malesef.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Tem 29, 2012 11:47 pm

sagolun arkadaslar, avukatla gorustukten sonra paylasirim burda sonucu.

erdemkalay

Mesaj gönderen erdemkalay » Sal Ağu 07, 2012 3:18 pm

sonucunu ogrenebildiniz mi cunku ben de kayit olmadan gocmen burosunda okulumu degistirecegim sanirim. Cunku daha cok istedigim bir yerden kabul geldi.

Bu islemden sonra tekrar bir degisiklik hakkim olacak mi?

GK

Mesaj gönderen GK » Sal Ağu 07, 2012 3:32 pm

gecen bir ise gittim kamerunlu bir adam 8 yildir burda ve bu donem 4. okulu burasi ve donem sonunda lisans tezini baska okulda yazmayi dusunuyor ya bu adamlara yasa cok esnek yada bizi zorluyorlar.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ağu 07, 2012 10:03 pm

bugun konustum arkadaslar. konustugum kisi munihte avukat burosunda calisiyo.. bayern eyaleti icin bilgi verdi sadece ve bayern eyaletinde 10 seneye kadar ogrenci olarak oturum alabilecegimi ve oturum aldiktan sonra bu sure icerisinde 1 kez bolum degistirebilecegimi, bu yuzden iyi bir secim yapmam gerektigini soyledi.

eyaletten eyalete degisiyo mu ya da istisna durumlari var mi bilmiyorum.

pia

Mesaj gönderen pia » Pzr Ağu 17, 2014 1:00 pm

Uzerinden epey bir sure gecmis fakat hala bu bilgi dogru mu diye merak ediyorum. Bayern eyaletinde bolum degistirmek derken sadece ayni universitede farkli bir bolume mi gecebiliyoruz yoksa yine ayni eyaletteki farkli bir universitedeki baska bir bolume gecebiliyor muyuz?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Ağu 17, 2014 1:20 pm

hem bolum hem universite. ikisini de kapsiyo. iki durumda da yabancilar subesine bildirim yapman gerek zaten.

aldigin oturum hem bolume hem de universiteye bagli oluyo.

pia

Mesaj gönderen pia » Sal Ağu 19, 2014 6:17 pm

Alakasiz konularin altina 1500 kere yazmandaki sebep ne acaba? Vize ile ilgili yazdigin yerde goren bilen biri olunca zaten cevaplar. Bu konuyla hic bir alakan yok. Bin kere yazinca kimse hemen yardim edelim diye dusunmuyor aksine benim yazdiklarimi geciriyor kafasindan.

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Sal Ağu 19, 2014 7:41 pm

Gercekten, burasi yeri mi? Hepimiz bir panik icindeyiz ama her seyin bir kurali var. Alakali alakasiz her basligin altina yazarak yardim alamazsin, aksine tepki topladin simdi. Vize islemlerinde de boyle davrandiysan kusura bakma, adamlarin bir bildigi var demek ki.

sivankayas

Mesaj gönderen sivankayas » Sal Ağu 19, 2014 8:22 pm

nuernberger belki haklisin panik icindeyim evet bu yuzden de her yere saldiriyorum ama diger yandan yazdigin yorumu bir daha oku istersen senin adina ben utandim. adamlarin bir bildigi var ne demek? kusura bakma burada gercirdigim her allahin gunu senin gibi birilerini kucumseyen turklerle karsilasiyorum. neyse yine de tesekkurler.

sivankayas

Mesaj gönderen sivankayas » Sal Ağu 19, 2014 8:27 pm

Mesajlari konunun basligina gore sildim veya biraktim. rahatsiz olan arkadaslardan ozur diliyorum. herkese basarilar.

pia

Mesaj gönderen pia » Sal Ağu 19, 2014 8:30 pm

ay kavga sebebi bu :D panik icerisinde olabilirsin hepimiz oyleyiz bir baslik acar yorum gelmesini beklersin hadi maximum vize ani defterine de yorum olarak yazarsin. Sen 23 mesajini da nerdeyse bugun doldurdun. Yaptigin cok bencilce cunku senin alakasiz mesajindan ben email adresime bildirim aliyorum ve ayni mesaji bin kere okudum. Ayrica ileride bu konuyla ilgili bir mesaj arayacak olanlar senin alakasiz mesajini bulacaklar ve bu yaptigin cok saygisizca. Bence de daha neyi nereye yazacagini bilmeyen insanin bu muameleyi gormesi cok normal, boyle yaparsan ileride seni daha da kucumsemeye devam ederler haberin olsun.

Umarim dogru yerde sorunca soruna cevap alabilirsin, iyi forumlar ;)

sivankayas

Mesaj gönderen sivankayas » Sal Ağu 19, 2014 8:31 pm

tesekkurler

technonur

Mesaj gönderen technonur » Sal Ağu 19, 2014 10:59 pm

benim bildigim ogrencinin toplam 10 yil boyunca okuma hakki var ama bu hakki tabi bolum degistirerek kullanma vs biraz zor. dortmund auslaenderboherdeye sormustum gecen yil 3. semestera kadar bizi bilgilendirmek dahilinde degistirebilirsin ancak okulunun bitecegi sure 10yili asmamali demislerdi. mesela
2 yil dil kursu +3 semester eski bolum+ 6 semester suren yeni bolum olsun bu durumda 5 yilda bitiyor bi sikinti vs cikmamasi lazim tabi soyle bir risk var 10.yildada bitiremezseniz direk sutlama imkanina sahip oluyorlar.

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Prş Ağu 21, 2014 4:44 pm

Bugun gitmisken sordum. Aynen senin dedigin gibi technonur. 3. somestre kadar degistirilebiliyor, 3. somestr icindeyken de degisiklik yapilabiliyor bana soyledigine gore. Bunun ardindan degisiklik yapilmasi yine olabiliyor (bazen, Ausnahmefaelle), ama bakiyorlar 10 yil suresini asmadan bitirebilecek misin diye. Tek bir sefer degisiklik hakki var, ancak bana dedigine gore in seltensten Faellen bir sans daha verilebilirmis, ama 10 yil siniri hala tutulmak uzere.

Kisacasi iyi karar verin ne okumak istediginize, sonradan degistirmek falan hem sizin acinizdan zaman kaybi hem de oturum izni acisindan icin sorunlu olabilir.
Lutfen ozel mesaj atmayin.

Bitte keine PNs.

pia

Mesaj gönderen pia » Prş Ağu 21, 2014 5:11 pm

Ikinize de cok tesekkur ederim. Benim planim ikinci semester i bitirip sonraki sene wintersemester icin istedigim yere basvurmak. Boylece 1 sene Almanya\'da okumus en azindan bir nebze uyum saglamis olacagim. Belki de kabul aldigim bolumu severim bilmiyorum ama simdilik planim bu.

Bu sene istedigim bolume basvuramamistim osym sonucunun gec gelmesi nedeniyle deadline gecmisti,israrlarima ragmen kabul etmediler. O yuzden mecbur boyle bir yol izleyecegim ve umarim bir sorunla karsilasmam hmmm