Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya da Universite, peki ya sonra ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Kas 21, 2011 3:25 am

[quote]mavisim tarafindan yazilan metin:

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

iyi de ben newyork dami yasayim yoksa istanbulda mi diye sormuyorum =) .. ama istanbul kadar berbat bi sehir gormedim omrum boyunca.. funder, sen nasil oldu da bu dediklerimi 15 yildir basina gelmemis, sasiyorum ya onu yapanlardandin ya da farkina varmadin =) .. 25 km lik bi yolu hic ist da 1.5 saat de gitmedin mi ? veya sevgilinle kizkulesine oturdugunda artik gelip giden sana biseyler satmaya calisan zorla, hatta elini zorla tutup falina bakayim diyen ya da sokakta dururken bi dilenci gelip para istediginde, bozuk olmadigindan dolayi cikartip 50 euro veremediginde dilencinin sana dumduz kufur etmesi, onu da gectim insanlarin asiri derecede kabaligi vs. vs.. vs.. almanyanin her yeri ayni diyen bi kac abuksubuk vardi, onlara soruyorum .. sizce ist un heryeri ayni degilmi ? :D bi denizi bogazi var , baska ? goze cok cirkin gorunen farkli farkli binalar.. orda yasarken bunlar hep gozunun onunde ve benim icin cevre ve yapilanma altyapi falan filan cok onemli, sayet orda yasayacaksam.. yoksa mimari acidan incelemek istanbulun varos goruntusunu, mimar sinan bile kacip adini goethe olarak degistirirdi yasasaydi bu donemde =)

peki hic dikkat ettiniz mi , dunyanin hangi ulkesinde ( moskova disinda ) bu kadar yogun nufus var ? dunya da en cok tecavuzun kapkacin , sapikligin cinayetin , trafik kazasinin oldugu yer.. bunlardan rahatsiz olmuyorsaniz diyecegim bisey yok.. cikmaz demeyin sansinizi deneyin, bigun size de vurabilir piyango;)[/quote]

Bu kadar net anlatilabilirdi.

Yd\'da okuyup ornegin muhendis olmus birisinin(yd da is bulmasina ragmen) Tr e donmesini ben anlayamiyorum.
Turkiye ne yazik ki giderek karanliga gomuluyor,iyiye gittiginden bahsedilen veriler ne yazik ki sisirme,uni.sinav sorulari bile caliniyor..

Insan yasaminin degeri olmayan,egitimsiz insanlarin bol oldugu,gelismesine en az 100 sene daha olan bir ulke burasi.Bilginizin egitiminizin emeginizin ve en onemlisi yasaminizin hicbir degeri yok!Yeni jenerasyonlari kalifiye yetistirmek sureti ile buradan medeniyete kacirmaya calisiyoruz..Aci ama gercek karanlik giderek koyulasiyor ve ne yazik ki hava ve gunesle hersey olmuyor..[/quote]

Anlasildi Turkiye\'yi tamamen topyekun tasviye etmek lazim sanirim...
Herkes kacsin ! Gemi batiyor ! Olduk, bittik, mahvolduk , cocuklarim kacsin ,gencler kacin ,aydinlar kacin , muhendisler terk edin ulkeyi ,medeniyete kacin ! Isiga kacin ! Kacin ,kacin kara delik buyuyor ,yutacak bizleride !

:)

Belki o Almanya\'da okuyup muhendis olmus ve sonradan Turkiye\'ye donen birisi su sozleri okumustur ;

\'\' Sizleri birer kivilcim olarak gonderiyorum; alevler olarak geri donmelisiniz. \'\'

Bu kadar karamsar olmayi yanlis buluyorum ;
Kaldi ki Almanya\'da dogmus buyumus ve akademik kariyer yapmis kisiler her yil daha da artan bir rakamla Turkiye\'ye geri donuyorlar.
http://www.welt.de/politik/ausland/arti ... hland.html
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Kas 21, 2011 10:11 am

Tekin, yazdiklarin soylediklerin ve dusuncelerinle yukardaki yorumun birbirine uymuyor. Ailen ve iyi arkadaslarin, sevdigin dostlarin Istanbulda dir ve yasadigin cevre ne kadar normal bir insana huzursuzluk verse de senin o ortamda bulunman bu huzursuzluklari gozardi etmeni sagliyor.. Aksi halde su andaki ortamda bilhassa Turkiyedeki yanlisliklari gormeyip! aa hadi bosaltin madem kotu buralar diye savunmaya gecmeni ve bilhassa kendi fikirlerini de bildigim icin yaptigin bu yorumu cocukluguna veriyorum.:)

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Pzt Kas 21, 2011 3:28 pm

ORadan \'\'batan gemiyi terketmek veya bu mu Ataturk cocugu olmak\'\' gibi goruse de ne yazik ki anlattiklarim vehametin onda biri...

Burada asla kendinizi guvende hissetmiyorsunuz,hukuk sistemi yok,devletin kontrolu yok,yediklerimizin ne oldugu belirsiz,kuralsizlik kural olmus.Pislik oyle yayilmis ki bastaki birden dunyanin en zengin 8.devlet adami oluyor kimseden gik yok.Gencler didinip sinavlara giriyor,sorular yandaslara coktannn verilmis.Devlet okullari icler acisi,delice vergi oduyoruz geri donse amenna oderiz seve seve ama ne yazik ki kimin cebine girdigi belli olmuyor :( Doguda desen ne idugu belirsiz,sacma sapan bastirilamayan bir savas,olen gencecik insan evlatlari..

Hayat pahali,tarim ulkesinde et ithal eder olduk,girin markete temel besin kaynagi olan sutu peyniri eti baligi alin bakalim kac tl ile cikacaksiniz,insanlar otla makarna ile besleniyor..Gecim derdi sinirleri germis,Sonra da \'\'saygisiz - sabirsiz birbirine saldirmayi kollayan insan grubu\'\'cikiyor ortaya.Trafikte birbirine bicak cekenler,bitmeyen korna calmalar,ariza seridinden giden gorgusuz terbiyesiz insanlar vb...

Egitim yok,kultur yok,beslenme yok,emegin degeri yok!Sans eseri yasiyoruz :(

Degisir mi degisir belki ama en az 100 sene sonra,ne yazik ki bunu beklemeye niyetim yok,hele her konuyu 1 defada anlayan,11 yasinda olmasina ragmen rbotic yapan-programlayan,daha 6 yasken mrkzkac kuvvetini,atm bombasinin mantigini ve daha nicelerini, soran ve bilen bir cocukla hic yok :(
Degismeyen tek sey degisimdir!

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Pzt Kas 21, 2011 5:49 pm

Bana gore de Turkiye iyi durumda degil soylenenlerin coguda dogru mesela can guvenligi, yolda yururken kafaniza insaat halindeki bir binadan birseyler dusebiliyor ve olebiliyorsunuz veya yolda kapatilmamis bir kanalizasyon cukuruna dusebiliyorsunuz vs vs.Yine de sozkonusu olan bizim ulkemiz iyisiyle kotusuyle \'\'bizim\'\' diyebiliyoruz.Herseye ragmen ulkemize bu kadar nefretle yaklasmayalim diyorum.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Kas 21, 2011 7:40 pm

\'\'savas \'\' kelimesi disinda verilen orneklerin, bazilari mubalaga olsada , tamamina katiliyorum.

Ancak ne kadar kotu ornekler verirseniz verin , hic biri; \'\'evet iste ben bu yuzden gitmeliyim ve gidiyorum \'\' \'u mesru kilmaz.
Gitmenizi mesru kilan tek sey sahsi irade ve bireycilik duygularinizdir.
Bu iki temel duygularla dogan ve anavatan harici ulkelere olan patriotizm duygunuzdur bunu yaptiran.

Bende boyle yaptim.

Sizin verilerinizle yola ciksaydi herkes , Turkiye\'nin o gelismislik suresi icin verdiginiz sure 100 yil degil 1000 yil olurdu.Turkiye\'nin en berbat yerlerinde gorev alan insanlar kendilerini enayi gibi hisseder ,neden ben ? , baskasi yapsin , dusuncesiyle kendi sahsi irade ve bireycilik duygularinin yonlendirdigi ulkelere giderlerdi.

Kendimizi elestirmemiz lazim evet ,hemde cok sert elestirmemiz lazim ki bir seyleri degistirecek galeyana gelelim.
Ancak karsit oldugum dusunce , Kurtulabilen kurtarsin kendisinide gerisi onemli degil,ben pacami sivirayimda gerisi beni enterese etmez.

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Sal Kas 22, 2011 2:05 pm

[quote]Herseye ragmen ulkemize bu kadar nefretle yaklasmayalim diyorum.[/quote]

Burada nefretle yaklasilan bir durum yok,burada tabiri yerindeyse \'\'her yer zenginlik \'\' kayniyorken,bununla vatandasini en iyi sartlarda yasatacakken,vatandasin (\'\'padisahhim sen bilirsin\'\'zihniyetini hala ustunden atamamasinin da rolu olarak) maruz birakildigi kotu kosullara kizmak var,

Benim elin avruplisindan neyim eksik arkadaslar?Neden ben hastanelere gittigimde tik diye bakilamiyorum(eskiye gore az da olsa iyilesme oldu gerci)neden egitime her ay dehset rakamlar oduyorum,neden dvlt daireleri bugun git yarin gel mantigi ile hareket ediyor,neden hukuk yok guguk var,gidin bakin kadrolara hepsinin tipi zihniyetinin kaniti zaten,nerede aydinlik gelecek nerede refah toplum..Ah o kadar cok soylenecek soz var ki...Bu sozleri hakedenler agirlikla bugunkuler olsa da oncekilerin de az zarari olmadi bu vatna:(

Un-su-maya herseyin var ama sen oyle bir toplumsun ki oturup ekmek yapmaktan acizsin,hala acsin hala baskasina muhtacsin,nereye gitti ac acina savunulan bu tpraklar?Nereye gitti Atam\'in verdigi savas,tarim ulkesisin tarimin yok,hayvancigin yok,sanayi yapamassin bile cunku gelistirdigin (hasbelkader gelisse de elinde tutabildigin) BEYINLERIN yok,hala el avuc aciyorsun hala girtlaga dek borctasin,vatandasin birak 1.sinif yasamayi 3.sinif vatandas konumunda ancak yasiyor ,herkes 3 krs daha cok kazanmak icin evine yavrusuna zaman ayiramaz durumunda :(

O nedenledir ki ileriye dair \'\'iyi gunler gelecek\'\' moduna giremiyorum bu nedenle de ulkesi frketmez ,cagdas olsun standartlari saglamis,birbirne saygili,kurallarin isledigi bir toplum olsun yeter diyorum,yeni nesiller bilgisinin-egitiminin-kulturunun semeresini alacaklar-almalilar da...

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Sal Kas 22, 2011 2:20 pm

[quote]Turkiye\'nin en berbat yerlerinde gorev alan insanlar kendilerini enayi gibi hisseder ,neden ben ? , baskasi yapsin , dusuncesiyle kendi sahsi irade ve bireycilik duygularinin yonlendirdigi ulkelere giderlerdi.[/quote]

Sizce bu ulkede yasayan kac insan\'gelismis ulkelerde bulunup,gunluk yasam kosullarini deneyimleyebiliyor\'\'

Emin olun ki insanlarin buyuk cogunlugu tum dunyanin yasam kosullarinin BU KADAR AÐIR oldugunu saniyor,Tr deki gibi saniyor,insanlarin medeni tavrini,daha da onemlisi \'devletin her konuda devlet gibi olmasini,bir yere gittiginde isinin hemen gorulmesini,her islemin ozunun insani bekletmemek-insani yormamak\'\'olabilecegini,her turlu sistemin tikir tikir isleyebilecegini,adam kayirmanin torpilin olmayacagini,hakedenin hakettigi yerde olacagini anlayamiyor!

Ne aci degil mi?Bir halkin boylesi iyi sartlarda yasayabilecegini hayal bile edemiyorlar!!!

Aslinda isin ozu de bu belki,boylesi sistem icinde yasanabildigini gostermemek,disariya cikislarla gozu acmamak,insanin onune \'karnini doyurma-gecim derdi mesgalesini\'verip,hicbirseyi sorgulamasina zaman-guc birakmamak....

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Kas 23, 2011 3:18 am

Ben sanirim anlatamadim.

Sizin gibi dusunseydi herkes ,tum nitelikli ,egitimli,basarili ve zeki insanlar ulkeyi terk ederlerdi yada etmelilerdi.
Bu durumda sizin sozunu ettiginiz insanlar ulkede iyice koklesirlerdi.
Bizde Eyfel Kulesi\'ne yada Londra Koprusu\'ne veya Berlin Aniti\'na bakan bir mekanda 5 cayi\'nda bulusur sutlucaylarimizi yudumlar ve ulkeyi kurtarma planlari yapar veya gecmise atifta bulunarak ah ah cekerdik.
Bu tarz populist yaklasimlarin bir getirisi oldugunu dusunmuyorum.
Ic savas ,aclik,kitlik ,diktatorluk vs gibi etkenler olsaydi yurdu terk etme sebebimiz o zaman hak verirdim size.
Ancak o kadar cok etken ve ornek siraliyorsunuz ki ,hersey tu kaka pu kaka ve disaridan bakildiginda - evet ,herkes terk etmeli burayi - gibi bir izlenim cikiyor ve buna karsiyim.

Bende Almanya\'da hastaneye gittim 40 derece atesle acil\'e ve bende orada sabah 5 den 8:30 a kadar doktorun gelmesini bekledim ve bekleme koltuklari uzerinde uyuyarak bekledim.
Bu gibi nedenleri ulkeyi terk etme sebepleri icine koymaniz biraz mubalaga oluyor kanimca.

Bizlerin en buyuk eksikligide ,problemlerimizden kacarak kurtulmaya calismak degil mi zaten ? :)

Kusura bakmayiniz ,sizin \'\'ulkeyi terk etme \'\' tercihinize ve dusuncenize saygim sonsuz , ancak bunu mesru kilacak,hakli gosterecek ve genelleyecek yorumlariniza siddetle karsi cikiyorum.
Ve tekrarlamak istiyorum ;
Gitmenizi mesru kilan tek sey; sahsi irade ve bireycilik duygularinizdir.

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Prş Kas 24, 2011 11:44 pm

Ne derseniz deyin,iyiye gitmeyen o kadar cok sey var ki..

Ne yazik ki bu durum cok yakinda \'\' ciddi anlamda beyin goclerine\'\' neden olacak,gucu-olanagi olanlar birer birer kacacak,beklemeye sabri olanlar da bekleyecektir o ayri konu...

Zamanla bu gocu goreceksiniz zaten,ama emin olun bunun nedeni \'\'kisisel tercihleri veya kaprisleri veya daha iyiye ulasma hedefleri olmayacaktir,bunun tek nedeni evlatlarinin yarinlarini aydinlik gorememeleri,civisi cikmis sistem,haksiz-hukuksuz yasamlar,egitimsiz-kendisini yetistirememis insan grubu olacaktir,hersey iklim-deniz vs demek degil,onemli olan caliskan ve zeki insanlarin calisarak,inanclarini somurtmeden yarinlari hazirlayabilmesi,yoksa bu hava-su-deniz-gunes nerede var degil mi?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Kas 25, 2011 12:07 am

Peki.
Yarisi su dolu olan bardagin bos tarafini gormek de bir tercihdir elbette.
Ama bardaktaki geri kalan suyunda bosalacagi teorinize ise katilmiyorum,katilamiyorum.
Zira istatistikler tersini kanitlar nitelikle.

Ne diyelim umarim yanilirsiniz :)

darkst34

Mesaj gönderen darkst34 » Çrş Haz 11, 2014 2:40 am

Almanya eski Almanya degil.. Ailem 23 yildir burda, onlarin anlattigi cevremdekilerden duydugum bu. ozellikle euro ya gecisten sonra herseyin fiyati euro olarak kalmis, yani bir sey 2 mark iken 1 euro olacagina 2 euroya yakin bi fiyatta kalmis vs vs.. bi de bu almanya artik sadece vergilerle ayakta kalmaya calisan bi ulke olmaya basladi nerdeyse.. bi ise giriyorsun uni bittikten sonra 3000 euro brutto maas, kesintilerle vergisiyle osuyla busuyla 1900 euro ya kadar iniyor.. bu gunku kosullarda almanya da 2000 euro ile aileniz olsa ucu ucuna anca yeter... [/quote]
Yine salllamalar yine sallamalar ve 3.dunya sinifi ulkesi turkiyeyi ovmeler arkadasim bir kere bi universige mezunu bekar olsa bile en az 2300 alir turkiyede ise 1500 tl ile surunur turkiyede benzin 5 tl et 30 tl asgari ucret 900 tl calisma saati 12 araba fiyatlari malum %200 otv ilr hdr teknolojik urunden %38 vergide cabasi turkiyede almanyada bezin 1.50 euro et 6 euro otv yok sacma sapan vergiler calisma saati 8 yok ayrica basin ozgurlugu 154.sirada olan bir ulkeden bahsediyoruz almanya bu konuda 15.sirada kac tane gazeteci hapse atildi turkiyede kactane kisi internetten padisah recebe hakaret etti diye hakkinda hapis cezasi istendi kabul edin veya etmeyin TURKIYE BIR 3.DUNYA SINIFI ULKEDIR.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 11, 2014 9:53 am

[quote]darkst34 tarafindan yazilan metin:

Almanya eski Almanya degil.. Ailem 23 yildir burda, onlarin anlattigi cevremdekilerden duydugum bu. ozellikle euro ya gecisten sonra herseyin fiyati euro olarak kalmis, yani bir sey 2 mark iken 1 euro olacagina 2 euroya yakin bi fiyatta kalmis vs vs.. bi de bu almanya artik sadece vergilerle ayakta kalmaya calisan bi ulke olmaya basladi nerdeyse.. bi ise giriyorsun uni bittikten sonra 3000 euro brutto maas, kesintilerle vergisiyle osuyla busuyla 1900 euro ya kadar iniyor.. bu gunku kosullarda almanya da 2000 euro ile aileniz olsa ucu ucuna anca yeter... [/quote]
Yine salllamalar yine sallamalar ve 3.dunya sinifi ulkesi turkiyeyi ovmeler arkadasim bir kere bi universige mezunu bekar olsa bile en az 2300 alir turkiyede ise 1500 tl ile surunur turkiyede benzin 5 tl et 30 tl asgari ucret 900 tl calisma saati 12 araba fiyatlari malum %200 otv ilr hdr teknolojik urunden %38 vergide cabasi turkiyede almanyada bezin 1.50 euro et 6 euro otv yok sacma sapan vergiler calisma saati 8 yok ayrica basin ozgurlugu 154.sirada olan bir ulkeden bahsediyoruz almanya bu konuda 15.sirada kac tane gazeteci hapse atildi turkiyede kactane kisi internetten padisah recebe hakaret etti diye hakkinda hapis cezasi istendi kabul edin veya etmeyin TURKIYE BIR 3.DUNYA SINIFI ULKEDIR.[/quote]

bir atesli klavye hastaligi daha:)

Arkadasim Turkiye 3. Sinif bir dunya ulkesi degil artik 5. sinif bir dunya ulkesi olmustur. Insanlarin satin alma gucu son 11 yilda iyice azalmistir. Bunu asgari ucret - ekmek fiyatlari- benzin fiyatlari ve ekonomi biliyorsan az birsey, altin fiyatlarina vurarak cok iyi anlayabilirsin. Turkiye, demokrasi acisindan Bangladesh, Hindistan seviyelerine gerilemistir. Torpil batagina batmistir. "Yandassan" biraz sansin var, yoksa Allah yardimcin olsun.

Fakat yukardaki karsilastirma 90 lara kadar Almanya ile gunumuz Almanya si. 8.senemi bitiriyorum burda, egitimim de bitti ve calisiyorum. Ogrendigim birsey var, Almanya da ne kadar kazanirsan kazan devlet vergi sistemini oyle bir ayarlamiski, ay sonu tek bir cent bile kalmiyor hesabinda. Bilhassa simdi de Bulgaristan ve Romanya nin da AB ye girmesi, AB deki ekonomik kriz, artik bir cok firmanin uretimi yurtdisinda yapmak istemesi(maliyetleri kismak icin, en son MAN Almanya daki butun fabrikalarini kapatacagini soyledi) vs vs. daha bir cok ornek verilebilir. Bu sartlarda bile Turkiye ye gore 10 kat daha yasanilacak bir yer, en azindan sosyal haklarin var, guvencen var, dekomrasi var.. Merkel i elestirdi diye hic bir basin mensubu isinden atilmaz ama ekonomik refah acisindan eski Almanya ile karsilastirman da sacmaligin daniskasidir.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

darkst34

Mesaj gönderen darkst34 » Çrş Haz 11, 2014 1:25 pm

Yine salllamalar yine sallamalar ve 3.dunya sinifi ulkesi turkiyeyi ovmeler arkadasim bir kere bi universige mezunu bekar olsa bile en az 2300 alir turkiyede ise 1500 tl ile surunur turkiyede benzin 5 tl et 30 tl asgari ucret 900 tl calisma saati 12 araba fiyatlari malum %200 otv ilr hdr teknolojik urunden %38 vergide cabasi turkiyede almanyada bezin 1.50 euro et 6 euro otv yok sacma sapan vergiler calisma saati 8 yok ayrica basin ozgurlugu 154.sirada olan bir ulkeden bahsediyoruz almanya bu konuda 15.sirada kac tane gazeteci hapse atildi turkiyede kactane kisi internetten padisah recebe hakaret etti diye hakkinda hapis cezasi istendi kabul edin veya etmeyin TURKIYE BIR 3.DUNYA SINIFI ULKEDIR.[/quote]

bir atesli klavye hastaligi daha:)

Arkadasim Turkiye 3. Sinif bir dunya ulkesi degil artik 5. sinif bir dunya ulkesi olmustur. Insanlarin satin alma gucu son 11 yilda iyice azalmistir. Bunu asgari ucret - ekmek fiyatlari- benzin fiyatlari ve ekonomi biliyorsan az birsey, altin fiyatlarina vurarak cok iyi anlayabilirsin. Turkiye, demokrasi acisindan Bangladesh, Hindistan seviyelerine gerilemistir. Torpil batagina batmistir. "Yandassan" biraz sansin var, yoksa Allah yardimcin olsun.

Fakat yukardaki karsilastirma 90 lara kadar Almanya ile gunumuz Almanya si. 8.senemi bitiriyorum burda, egitimim de bitti ve calisiyorum. Ogrendigim birsey var, Almanya da ne kadar kazanirsan kazan devlet vergi sistemini oyle bir ayarlamiski, ay sonu tek bir cent bile kalmiyor hesabinda. Bilhassa simdi de Bulgaristan ve Romanya nin da AB ye girmesi, AB deki ekonomik kriz, artik bir cok firmanin uretimi yurtdisinda yapmak istemesi(maliyetleri kismak icin, en son MAN Almanya daki butun fabrikalarini kapatacagini soyledi) vs vs. daha bir cok ornek verilebilir. Bu sartlarda bile Turkiye ye gore 10 kat daha yasanilacak bir yer, en azindan sosyal haklarin var, guvencen var, dekomrasi var.. Merkel i elestirdi diye hic bir basin mensubu isinden atilmaz ama ekonomik refah acisindan eski Almanya ile karsilastirman da sacmaligin daniskasidir.[/quote]
Tek kurus kalmiyormu ? Bence abartmissin asgari ucret alan icin gecerlidir o ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 11, 2014 2:10 pm

%40 vergi oduyorsun, 200 euroluk ogrenci yurdunda kalmiyorsun, iyi bir evde oturayim desen en az aylik 600 euro kira, esya alayim diyorsun ne kadar pahali oldugunu iyi bilmen lazim Almanya da, elektrik, internet, bir de senede bir nebenkosten gelir o, o biter baska birseyin vergisi gelir, geri odemesi gelir, sigortadan ekstra faturalar gelir. Bitmez bir turlu. Tek bir cent kalmiyor derken yani para biriktiremezsin Almanya da. Araba alirsin vergisi cok pahalidir, bir ev masrafi kadar vergi odersin, park icin vergi odersin, TUV u gelir vergi, kucuk bir aynasi bozulsa 100 euro dan asagi yapmazlar, el isciligi cok pahali.

Mark dan euro ya geciste yasanan devolutionu bir arastir bak. Dogu ve bati Almanya nin birlesmesi sonucu doguya ne kadar para aktarilmis, bu paralari nasil bulmuslar bir arastir. Solidaritaetszuschlag diye bir vergi oduyoruz bak, ne diye oduyoruz bir arastir, sonra gel abartiyormuyum anlarsin. Is hayatna atilinca burda anlarsin ne kadar abarttigimi bekle.
www.deutschstudent.com

darkst34

Mesaj gönderen darkst34 » Çrş Haz 11, 2014 2:58 pm

%40 vergi oduyorsun, 200 euroluk ogrenci yurdunda kalmiyorsun, iyi bir evde oturayim desen en az aylik 600 euro kira, esya alayim diyorsun ne kadar pahali oldugunu iyi bilmen lazim Almanya da, elektrik, internet, bir de senede bir nebenkosten gelir o, o biter baska birseyin vergisi gelir, geri odemesi gelir, sigortadan ekstra faturalar gelir. Bitmez bir turlu. Tek bir cent kalmiyor derken yani para biriktiremezsin Almanya da. Araba alirsin vergisi cok pahalidir, bir ev masrafi kadar vergi odersin, park icin vergi odersin, TUV u gelir vergi, kucuk bir aynasi bozulsa 100 euro dan asagi yapmazlar, el isciligi cok pahali.

Mark dan euro ya geciste yasanan devolutionu bir arastir bak. Dogu ve bati Almanya nin birlesmesi sonucu doguya ne kadar para aktarilmis, bu paralari nasil bulmuslar bir arastir. Solidaritaetszuschlag diye bir vergi oduyoruz bak, ne diye oduyoruz bir arastir, sonra gel abartiyormuyum anlarsin. Is hayatna atilinca burda anlarsin ne kadar abarttigimi bekle.[/quote]
%40 vergiyi ayda 4000 eurodan sonra aliyorlar ya birak allahini seversen gelipte bahane uydurma turkiyede oto fiyati fahistir bunu kabul etmemek mumkun degil tofasa bile 6.000 tl istiyorlar araba vergisi nasil pahaliymis biz yilda 90 euro oduyoruz ? Biz 71 metrekare eve 470 euro veriyoruz neben kosten dahil elektrik geliyormus su geliyormus turkiyede bunlar bedava sanki dimi ? her ay elektrige zam gelmiyormu turkiyede her halta zam gelmiyormu ? Her teknolojik urunden %38 vergi alinmasindan dolayi turkiyede iphone 900 euro burda 700 euro degilmi ? bi kisin kombili evde oturda turkiyede goreyim seni ayda nasil 300-400 tl gaz parasi nasil veriyorsun turkiyede adam gibi internet bile yok 3 mbs hiz ile surun burda 16 mbs sinirsiz internet 30 euro turkiyede 80 tl 3 mbs internet park icin vergimi onu ilk kez
sende duyuyorum gidin allahinizi severseniz hem kotulersiniz hemde turkiyede yasamazsiniz.Ben 8 sene turkiyede yasadim anam agladi hayat pahaliligindan bi araba bi adam akilli cep telefonu bile alamadim.Bide saglik sistemi almanyada turkiyede kotu diyenler olmus evet turkiyede harika saglik siatemi o yuzden bana 6 ay sonrasina randevu verdiler evet haklisiniz o yuzden her muayne basi 20 tl verdim ben turkiyede.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Haz 11, 2014 3:49 pm

turkiyede maaslar konu edilirken hep net maas konusulur ama bunun arka plani da var. yani brut kismi. turkiyede devlet memuru akrabalarimla konusurken bu konu gecti. almanyada maaslardan su kadar kesinti var dedim turkiyede bu kadar degil deyince iyi bi cevap yedim. turkiyede hep net maas konusuldugundan arka plan bilinmiyo. turkiyede de maasin yarisina yakini kesintiye gidiyomus. almanyada tam tersi brut maas konusuluyo o yuzden bu kadar gozumuze batiyo.

ikincisi turk halki dinlemeyi degil populist yaklasimi seviyo maalesef. yok sen korktun da kactin olayi degil, dinleyen olsa adam yerine koyan olsa bak sen kac kisi cabalar. ben hala yanlis gordugumu elestirdigimde bi taraflarin elemani oluyorum. ama gel gor ki elemani oldugum tarafi elestirdigimde de diger tarafin elemani oluyorum. en ufak bi eylem girisimine gir hele hakli olsan dahi tartaklaniyosun, amcasi tanidigi olan godamanlar sana baskalarinin hakkini yedirterek onun icin bisey yapmani saglar, yapmazsan ya isinden olursun ya da en berbat bolgeye ya da ise verilirsin. ne anladim ben boyle ulkeden? ne anladim rahatca yasayamayacaksam? ne anladim surekli hakkimin yenmesinden? boyle dinlemeyi bilmeyip de populistligi seven, herkesin yasam tarzina karismayi adet edinmis ama karisma dediginde de neyine karisiyorum deyip alinganlik yapan, torpil olayini kullanip baskalarinin hakkini yeyip sonra ayni durumda kendisi kalinca sizlanmaya baslayan ikiyuzlu ve elini cogunluk olarak tasin altina koymaktan korkan bana olmasin da baskasi yapsin mantigiyla yasayan bi millet icin kilimi kipirtdatmam. eger ailem almanyada olmasaydi kusura bakmayin hayatta gelemezdim almanyaya. imkani olan var olmayan var, onu gectim kisinin kendi secimidir, isteyip de gelemeyen de var, gelebilecek durumda olup da gelmeyen de var. ben geldigime de hic pisman degilim. tek derdim arkadas cevremin turkiyede kalmis olmasi. onun disinda hicbir sorunum yok ve burada bu kagit kurek islerine de iyice hakim oldum sayilir artik. oyle kolay kolay da kimse kimsenin hakkini yiyemiyo burda.

almanyadaki sistem mukemmel mi hayir degil, burada da var gormezden gelinen konular ya da torpil olayi ama emin olun ki turkiyedeki kadar degil, ikinisi hakkini arayacaksan almanyada bircok imkan var.

darkst34

Mesaj gönderen darkst34 » Çrş Haz 11, 2014 3:59 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

turkiyede maaslar konu edilirken hep net maas konusulur ama bunun arka plani da var. yani brut kismi. turkiyede devlet memuru akrabalarimla konusurken bu konu gecti. almanyada maaslardan su kadar kesinti var dedim turkiyede bu kadar degil deyince iyi bi cevap yedim. turkiyede hep net maas konusuldugundan arka plan bilinmiyo. turkiyede de maasin yarisina yakini kesintiye gidiyomus. almanyada tam tersi brut maas konusuluyo o yuzden bu kadar gozumuze batiyo.

ikincisi turk halki dinlemeyi degil populist yaklasimi seviyo maalesef. yok sen korktun da kactin olayi degil, dinleyen olsa adam yerine koyan olsa bak sen kac kisi cabalar. ben hala yanlis gordugumu elestirdigimde bi taraflarin elemani oluyorum. ama gel gor ki elemani oldugum tarafi elestirdigimde de diger tarafin elemani oluyorum. en ufak bi eylem girisimine gir hele hakli olsan dahi tartaklaniyosun, amcasi tanidigi olan godamanlar sana baskalarinin hakkini yedirterek onun icin bisey yapmani saglar, yapmazsan ya isinden olursun ya da en berbat bolgeye ya da ise verilirsin. ne anladim ben boyle ulkeden? ne anladim rahatca yasayamayacaksam? ne anladim surekli hakkimin yenmesinden? boyle dinlemeyi bilmeyip de populistligi seven, herkesin yasam tarzina karismayi adet edinmis ama karisma dediginde de neyine karisiyorum deyip alinganlik yapan, torpil olayini kullanip baskalarinin hakkini yeyip sonra ayni durumda kendisi kalinca sizlanmaya baslayan ikiyuzlu ve elini cogunluk olarak tasin altina koymaktan korkan bana olmasin da baskasi yapsin mantigiyla yasayan bi millet icin kilimi kipirtdatmam. eger ailem almanyada olmasaydi kusura bakmayin hayatta gelemezdim almanyaya. imkani olan var olmayan var, onu gectim kisinin kendi secimidir, isteyip de gelemeyen de var, gelebilecek durumda olup da gelmeyen de var. ben geldigime de hic pisman degilim. tek derdim arkadas cevremin turkiyede kalmis olmasi. onun disinda hicbir sorunum yok ve burada bu kagit kurek islerine de iyice hakim oldum sayilir artik. oyle kolay kolay da kimse kimsenin hakkini yiyemiyo burda.

almanyadaki sistem mukemmel mi hayir degil, burada da var gormezden gelinen konular ya da torpil olayi ama emin olun ki turkiyedeki kadar degil, ikinisi hakkini arayacaksan almanyada bircok imkan var.[/quote]
Aynen turkiyede kesinti yok sanki ordada maastan %30 kesiyorlar teyzem turkiyede en yuksek makamdaki memur sutle ekmekle karnini doyurmaya calisiyor kac kisinin sofrasina et giriyor turkiyede ? Burda hergun et yemekten etden usandim her sey lux turkiyede bi havuza gitmek bile 30 tl burda 50 euroya yillik kart aliyorsun sinirsiz havuza giriyorsun sosyal faliyet acisinda tam rezil turkiye.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 11, 2014 4:36 pm

Mark dan euro ya geciste yasanan devolutionu bir arastir bak. Dogu ve bati Almanya nin birlesmesi sonucu doguya ne kadar para aktarilmis, bu paralari nasil bulmuslar bir arastir. Solidaritaetszuschlag diye bir vergi oduyoruz bak, ne diye oduyoruz bir arastir, sonra gel abartiyormuyum anlarsin. Is hayatna atilinca burda anlarsin ne kadar abarttigimi bekle.[/quote]
%40 vergiyi ayda 4000 eurodan sonra aliyorlar ya birak allahini seversen gelipte bahane uydurma turkiyede oto fiyati fahistir bunu kabul etmemek mumkun degil tofasa bile 6.000 tl istiyorlar araba vergisi nasil pahaliymis biz yilda 90 euro oduyoruz ? Biz 71 metrekare eve 470 euro veriyoruz neben kosten dahil elektrik geliyormus su geliyormus turkiyede bunlar bedava sanki dimi ? her ay elektrige zam gelmiyormu turkiyede her halta zam gelmiyormu ? Her teknolojik urunden %38 vergi alinmasindan dolayi turkiyede iphone 900 euro burda 700 euro degilmi ? bi kisin kombili evde oturda turkiyede goreyim seni ayda nasil 300-400 tl gaz parasi nasil veriyorsun turkiyede adam gibi internet bile yok 3 mbs hiz ile surun burda 16 mbs sinirsiz internet 30 euro turkiyede 80 tl 3 mbs internet park icin vergimi onu ilk kez
sende duyuyorum gidin allahinizi severseniz hem kotulersiniz hemde turkiyede yasamazsiniz.Ben 8 sene turkiyede yasadim anam agladi hayat pahaliligindan bi araba bi adam akilli cep telefonu bile alamadim.Bide saglik sistemi almanyada turkiyede kotu diyenler olmus evet turkiyede harika saglik siatemi o yuzden bana 6 ay sonrasina randevu verdiler evet haklisiniz o yuzden her muayne basi 20 tl verdim ben turkiyede.[/quote]

oncelikle tarzini duzeltmeni tavsiye ederim.

Ikincisi halen birseyi anlamamak icin mucadele veriyorsun: Turkiye ile Almanya yi karsilastirmiyorum. Almanya nin eski Almanya olmadigini ve hayatin aslinda bir cok turkun dusundugu gibi tozpembe olmadigini anlatmaya calisiyorum ama...
www.deutschstudent.com

darkst34

Mesaj gönderen darkst34 » Çrş Haz 11, 2014 5:37 pm

sende duyuyorum gidin allahinizi severseniz hem kotulersiniz hemde turkiyede yasamazsiniz.Ben 8 sene turkiyede yasadim anam agladi hayat pahaliligindan bi araba bi adam akilli cep telefonu bile alamadim.Bide saglik sistemi almanyada turkiyede kotu diyenler olmus evet turkiyede harika saglik siatemi o yuzden bana 6 ay sonrasina randevu verdiler evet haklisiniz o yuzden her muayne basi 20 tl verdim ben turkiyede.[/quote]

oncelikle tarzini duzeltmeni tavsiye ederim.

Ikincisi halen birseyi anlamamak icin mucadele veriyorsun: Turkiye ile Almanya yi karsilastirmiyorum. Almanya nin eski Almanya olmadigini ve hayatin aslinda bir cok turkun dusundugu gibi tozpembe olmadigini anlatmaya calisiyorum ama...[/quote]
Almanya dort dortlukmu diyoruz biz ? Eski almanya yoksada turkiyeye gore yinede cok iyi diyoruz.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 11, 2014 5:54 pm

iste biz de onu diyoruz ya=)

Yoksa dogma buyume burali olan ve dogru duzgun turkce bile bilmeden basbakan koln e geldiginde, alman televizyonuna, almanlar bizi kiskaniyor diyen o bayanin kafasindan degiliz yani.
www.deutschstudent.com