Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ingilizce Master – Vize Prosedurleri

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Zed

Mesaj gönderen Zed » Pzr Nis 20, 2014 5:52 pm

Forumu uzunca suredir takip ediyorum ve cogu kafama takilan soruda konu acmaya gerek kalmadan aradigim cevaplari bulabildim. Fakat sanirim ingilizce master programlarina basvuran Turk ogrenci sayisindaki azliktan dolayi bu alanda cok detayli basliklar bulunmamakta veya azligindan dolayi benim gozumden kacmis durumda. Ozur diliyorum o yuzden onceden cevaplar verildiyse.

1- Ilk olarak biraz onemsiz bir konu ama hazir baslik acmisken sormak istiyorum. Vize basvuru formunun Almanca doldurulmasi gerektigini okumustum birkac yerde. Benim bu formu Ingilizce doldurma luksum varmi acaba? Suan icin Almanca bilgim hic bulunmamakta cunku.

2- Yarin Goethe’ye kayit yaptirip biraz temel edinmek istiyorum 2 ay icinde. Tamamen “derdimi anlatacak kadar birseyler bileyim” odakli olarak dusundum bunu acikcasi belge suan icin ilgi alanimda degil. Zaten Almanya’da da dili gelistirmeyi dusunuyorum. Fakat olurda bir problem cikar, kurs sonunda A1 belgesini alamaz veya kurs bitmeden vizeye basvurur isem; vize basvurusunda benden herhangi bir Almanca seviyesi (A1, A2 vs) talep edilmesi problem teskil edermi?

3- Benim icin en onemli konuda vize basvurusu sirasinda ingilizce bildigimi tasdikleyici belgeler. Almanya’daki taninmis okullarin cogu “Medium of Instruction” belgesini IELTS veya TOEFL yerine kabul etmekte (sitelerinde belirtmeseler bile). Bende lisansi %100 ingilizce olarak bitirdigimden MoI belgesiyle basvurdugumda herhangi bir sikinti cikmadi. Fakat vize basvurusunda IELTS veya TOEFL zorunlu olarak istenicekmi hicbir bilgim yok. MoI kabul etmemeleri gibi bir ihtimal veya kabul etmiyorlarsa bile orada hizli bir sekilde Ingilizce mulakat tarzi birsey uygulama ihtimalleri varmi acaba?

Son olarakta acaba bu sorulari konsolosluktan herhangi bir randevu almaya gerek duymadan belirli saatler icerisinde gidip danisabilirmiyim oradaki kisilere? Eger danisabiliyorsam tam olarak hangi birim ilgilenmekte bu tarz konularla? (Istanbul icin konusursak)

Birde kucuk bi soru yoneltiyim konudisi olarak kusuruma bakmayin :D Universitelerin yolladiklari kabul veya sartli kabul belgeleri sanirsam posta yoluyla gonderilmekte. Ortalama kac gunde ulasabilmektedir acaba bu belgeler? Kisiye verilmek uzeremi yollanmakta yoksa posta kutusunami birakiliyor direk?

Okuyan herkese tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Nis 20, 2014 11:30 pm

Oncelikle sitemiz hos geldin.

1- Almanca doldurulmasi gerekiyor maalesef.

2-Illaki almanca belgenin olmasi gerekiyor vize basvurusunda. Fakat almanca sertifikanin olmasi vize sansini kesinlikle cok artirir.

3- Universite kabul ettiyse, konsoloslugun talep etme sansi ve hakki yok.

Sorularinin cevabi kesin ve dogrudur, gidip tekrardan sormana gerek yok. Fakat bu tip sorulari da konsolosluga gidip vize basvurusu oncesi sormani tavsiye etmem.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Zed

Mesaj gönderen Zed » Pzt Nis 21, 2014 1:42 am

Tesekkur ediyorum cevaplar icin. Almanca belge ilgi alanimda degil derken kurs sonunda verilecek sertifika icin soylemek istemistim yanlis kelime secmisim. Almanca belge olmasi gerekiyordan kastiniz almancaya tercume edilecek veya almanca doldurulup konsolosluktan istenilecek belgeler saniyorum? Bu tarz belgeler her durumda benden talep edilecek ama almanca bilgisi veya sertifikasi gerekli olmasada onay alma sansimi cok arttiracak etmenler mesajinizi dogru anladiysam?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 21, 2014 10:28 pm

almanca belge derken, almanca sertifika demek istedim.

Asagidaki makaleyi okumanizi tavsiye ederim:

http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=89
www.deutschstudent.com

Zed

Mesaj gönderen Zed » Sal Nis 22, 2014 2:03 am

Attiginiz makaleyi incelemistim. Gercekten oldukca aydinlatici bilgiler icermekte.

Peki o zaman size soyle bir soru sorayim. Daha yuzeysel oldugu icin daha kolay anlasilabilir herkes acisindan. Vize basvurusu, islemleri sirasinda; %100 Almanca lisansustunden kabul (veya sartli kabul) almis bir kisiye uygulanan prosedur ve istenilen belgeler (diploma, transkript, sertifikalar vs.), %100 Ingilizce lisansustunden kabul almis bir kisiyle aynimidir? Farkliliklar varsa bunlar hangi noktalardadir? Dikkat edilmesi gerekenler neler olmalidir?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Nis 22, 2014 6:06 pm

ayni evet. Tek fark, almanca kabul alan kisi, bir almanca kursuna kayit yaptirmasi gerekiyor(haftalik en az 18 saat ders veren bir kursa), ingilizce kabul alan ogrenci ise zaten dil sartlarini sagladigi icin dil kursu kaydi gerekmiyor. Fakat, ornegin Duisburg - Essen gibi universitelerde ingilizce bolumlerde, ingilizce bilgisinin yaninda almanca a2-b2 seviyelerinde sertifika da istiyorlar ve ogrencinin basvurularini ilk olarak bolumun sartlarini saglayip saglamadigina gore degerlendiriyorlar. Ogrenci bolum sartlarini sagliyorsa, ingilizce istenilen sartlari saglayip saglanmadigina bakiliyor. Sayet ingilizce sarti da saglandiysa(istenilen seviyede IELTS veya teofl score) ve ogrenci hic almanca bilmiyorsa ve bolum icin, ornegin a2 seviyesinde bir sertifika isteniyorsa o zaman ogrenciye sartli kabul verilir yine ve semester baslayincaya kadar da a2 sertifikasini getirmelerini isterler. Bu durumda ingilizce bolume kabul alan ogrenci yine almanca kursuna kayit olmasi gerekiyor. Diger prosedurlerin hepsi her iki grup icin de ayni.
www.deutschstudent.com

Zed

Mesaj gönderen Zed » Sal Ağu 05, 2014 6:24 pm

Uzun aradan sonra tecrube ettigim (Bugun basima gelen) olayi yazayim 3. madde ile ilgili. Ileride benim durumumda olanlarda ona gore yol izleyebilirler.

15 Temmuz\'da yukarida acikladigim gibi MoI (%100 Ingilizce lisans egitimi aldigimi gosteren belge) ile vizeye basvurdum. Okul (Stuttgart Universitesi) kabul etmis olsada malesef konsolosluk bugun bu belgenin yeterli olmadigi konusunda bana donus yapti. Ya TOEFL, IELTS ya da okulda verilen ingilizcenin TOEFL veya IELTS\'de neye tekabul ettigi okul tarafindan alinacak bir belge ile gostermemi istediler. (Evet, komik bir durum). Okulun kendisi MoI kabul etti desemde durum degismedi. Suan (TOEFL vs. girmeye zaman olmadigi icin) eski okulum ile durumu halletmeye calisiyorum. Ingilizcesi iyi-orta-kotu lafini okulun azindan duymak istiyorlar sanirim. Duruma cozum onerisi olan arkadaslar varsa dinlemek suanki isimi cok kolaylastirir.

barkley

Mesaj gönderen barkley » Sal Ağu 05, 2014 6:39 pm

Ben de Stuttgart Universitesinden kabul aldim, okul da ODTU ydu. Egitim dili ingilizce oldugu icin heralde TOEFL falan sormadilar. Girmistim ama yanimda yoktu herhangi bir belge ve vize geldi bugun. Onun disinda Almanca belgenin olmasi isini kolaylastirir, ancak program 100% ingilizceyse Almanca sertifikaya neden taktilar onu anlamadim. Bi arkadasim daha girdi seviyem A2 demis ama almanca sertifikasi falan yoktu yaninda problem yaratmadilar. Sadece bikac kere egitim tamamen ingilizce di mi diye sormustu gorevli bana da.

[quote]Zed tarafindan yazilan metin:

Uzun aradan sonra tecrube ettigim (Bugun basima gelen) olayi yazayim 3. madde ile ilgili. Ileride benim durumumda olanlarda ona gore yol izleyebilirler.

15 Temmuz\'da yukarida acikladigim gibi MoI (%100 Ingilizce lisans egitimi aldigimi gosteren belge) ile vizeye basvurdum. Okul (Stuttgart Universitesi) kabul etmis olsada malesef konsolosluk bugun bu belgenin yeterli olmadigi konusunda bana donus yapti. Ya TOEFL, IELTS ya da okulda verilen ingilizcenin TOEFL veya IELTS\'de neye tekabul ettigi okul tarafindan alinacak bir belge ile gostermemi istediler. (Evet, komik bir durum). Okulun kendisi MoI kabul etti desemde durum degismedi. Suan (TOEFL vs. girmeye zaman olmadigi icin) eski okulum ile durumu halletmeye calisiyorum. Ingilizcesi iyi-orta-kotu lafini okulun azindan duymak istiyorlar sanirim. Duruma cozum onerisi olan arkadaslar varsa dinlemek suanki isimi cok kolaylastirir.[/quote]

barkley

Mesaj gönderen barkley » Sal Ağu 05, 2014 6:45 pm

Bu arada hangi programa kabul almistin, pm olarak yazsana bana burayi bosuna mesgul etmeyelim :)

15 Temmuz\'da yukarida acikladigim gibi MoI (%100 Ingilizce lisans egitimi aldigimi gosteren belge) ile vizeye basvurdum. Okul (Stuttgart Universitesi) kabul etmis olsada malesef konsolosluk bugun bu belgenin yeterli olmadigi konusunda bana donus yapti. Ya TOEFL, IELTS ya da okulda verilen ingilizcenin TOEFL veya IELTS\'de neye tekabul ettigi okul tarafindan alinacak bir belge ile gostermemi istediler. (Evet, komik bir durum). Okulun kendisi MoI kabul etti desemde durum degismedi. Suan (TOEFL vs. girmeye zaman olmadigi icin) eski okulum ile durumu halletmeye calisiyorum. Ingilizcesi iyi-orta-kotu lafini okulun azindan duymak istiyorlar sanirim. Duruma cozum onerisi olan arkadaslar varsa dinlemek suanki isimi cok kolaylastirir.[/quote]

barkley

Mesaj gönderen barkley » Sal Ağu 05, 2014 6:50 pm

Eger program COMMAS sa Stuttgart uni de, herhangi bir almanca istenmiyordu.

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

ayni evet. Tek fark, almanca kabul alan kisi, bir almanca kursuna kayit yaptirmasi gerekiyor(haftalik en az 18 saat ders veren bir kursa), ingilizce kabul alan ogrenci ise zaten dil sartlarini sagladigi icin dil kursu kaydi gerekmiyor. Fakat, ornegin Duisburg - Essen gibi universitelerde ingilizce bolumlerde, ingilizce bilgisinin yaninda almanca a2-b2 seviyelerinde sertifika da istiyorlar ve ogrencinin basvurularini ilk olarak bolumun sartlarini saglayip saglamadigina gore degerlendiriyorlar. Ogrenci bolum sartlarini sagliyorsa, ingilizce istenilen sartlari saglayip saglanmadigina bakiliyor. Sayet ingilizce sarti da saglandiysa(istenilen seviyede IELTS veya teofl score) ve ogrenci hic almanca bilmiyorsa ve bolum icin, ornegin a2 seviyesinde bir sertifika isteniyorsa o zaman ogrenciye sartli kabul verilir yine ve semester baslayincaya kadar da a2 sertifikasini getirmelerini isterler. Bu durumda ingilizce bolume kabul alan ogrenci yine almanca kursuna kayit olmasi gerekiyor. Diger prosedurlerin hepsi her iki grup icin de ayni.[/quote]

Zed

Mesaj gönderen Zed » Sal Ağu 05, 2014 7:02 pm

Program INFOTECH. Bu programda da herhangi bir Almanca istenmiyor. Program dili Ingilizce ve ben lisans egitiminin %100 Ingilizce oldugunu gosteren bir belge ile (resmi sitesinde de bu opsiyon sunulmus zaten MoI olarak gecmekte) basvurdugumda kabul aldim. Ayni belge ile Munih Teknige basvurdugumda da herhangi bir sorun cikmamisti.

Fakat konsolosluk basvurduktan yaklasik 20 gun sonra MoI ile benim Ingilizce seviyemi anlayamadiklarini ve okuldan seviyemi gosteren bir belge almami istediklerini soylediler. 4 sene once girmis oldugum ELT adli bir sinavin sonuclarina ulasmaya calisiyorum. Bu tarz belgelerin 2 sene gecerliligi olsa da konsolosluk problem olmayacagini ve bu belgeyi sunabilecegimi soyledi. Problem cikip cikmayacagini suan icin bilmiyorum ama anladigim kadariyla benim Ingilizce seviyemi resmi bir agizdan duymak istiyorlar. Gormek istenince sundugum belgeler arasinda seviyemi anlayabilecekleri cok fazla belgede vardi aslinda. Ama prosedur mantigi oldugu icin biraz kati davraniliyor tahminim.

barkley

Mesaj gönderen barkley » Sal Ağu 05, 2014 7:08 pm

Bu cok ilginc ya, bana da gorevli kadin sadece senin ingilizcen de iyidir ama di mi demisti o kadar, okul da 100 % ingilizce diyosun. TOEFL im olmasina ragmen vermedim ben.

Program INFOTECH. Bu programda da herhangi bir Almanca istenmiyor. Program dili Ingilizce ve ben lisans egitiminin %100 Ingilizce oldugunu gosteren bir belge ile (resmi sitesinde de bu opsiyon sunulmus zaten MoI olarak gecmekte) basvurdugumda kabul aldim. Ayni belge ile Munih Teknige basvurdugumda da herhangi bir sorun cikmamisti.

Fakat konsolosluk basvurduktan yaklasik 20 gun sonra MoI ile benim Ingilizce seviyemi anlayamadiklarini ve okuldan seviyemi gosteren bir belge almami istediklerini soylediler. 4 sene once girmis oldugum ELT adli bir sinavin sonuclarina ulasmaya calisiyorum. Bu tarz belgelerin 2 sene gecerliligi olsa da konsolosluk problem olmayacagini ve bu belgeyi sunabilecegimi soyledi. Problem cikip cikmayacagini suan icin bilmiyorum ama anladigim kadariyla benim Ingilizce seviyemi resmi bir agizdan duymak istiyorlar. Gormek istenince sundugum belgeler arasinda seviyemi anlayabilecekleri cok fazla belgede vardi aslinda. Ama prosedur mantigi oldugu icin biraz kati davraniliyor tahminim.[/quote]

Zed

Mesaj gönderen Zed » Sal Ağu 05, 2014 7:14 pm

Bende de ayni durum olmustu. Yetkili "Kabul aldiginiza gore Ingilizceniz baya iyi herhalde" diye sormustu sadece. Almanca A1.1 kursunu bitirmistim (Goethe). Sertifika verilmedi normal olarak. Cokbir ise yaramaz diye katilim belgeside almamistim. Siz Almanca bildiginize dair belge sunduysaniz onu yeterli gormus olabilirler. Sundugum belgeler arasinda ICIP2014 icin hazirlanmis paper bile bulunuyordu. Ama prosedur olunca yapicak birsey yok gibi.

barkley

Mesaj gönderen barkley » Sal Ağu 05, 2014 7:17 pm

Bu arada Goethe den A1.1 icin katilim belgeni alabilirsin.
Ben cunku Almanyadan bi dil kursundan A1.2sertifikasi (sinava girdim)
Goethe Ankaradan da A2.1-A2.2 katilim belgesi verdim (sinava girmeden)
Illa sertifikaya gerek yok yani.

Bende de ayni durum olmustu. Yetkili "Kabul aldiginiza gore Ingilizceniz baya iyi herhalde" diye sormustu sadece. Almanca A1.1 kursunu bitirmistim (Goethe). Sertifika verilmedi normal olarak. Cokbir ise yaramaz diye katilim belgeside almamistim. Siz Almanca bildiginize dair belge sunduysaniz onu yeterli gormus olabilirler. Sundugum belgeler arasinda ICIP2014 icin hazirlanmis paper bile bulunuyordu. Ama prosedur olunca yapicak birsey yok gibi.[/quote]

Zed

Mesaj gönderen Zed » Sal Ağu 05, 2014 8:31 pm

Evet egitim alinan hocanin kendi hazirliyordu 1 hafta kadar surer demislerdi. Zaten A1.1 cok birsey degistirmez diye ugrasmamistim (kurs ile mesafede baya uzak) ama belirtmistim vize basvurusu esnasinda katildigimi. Suanki durumda alsamda cokbir ise yarayacagini dusunmuyorum A2 olsa durum farkli olabilir tabi. Okuldan bekledigim evragi sundugumda ne diyecekler bakalim. Keske mulakat yapma sanslari olsada o sekilde cozebilsem durumu.

Zed

Mesaj gönderen Zed » Sal Ağu 19, 2014 4:16 pm

Belgeler yuzunden isler biraz uzasada bugun vizemi alabildim.

Tahmin ettigim kadariyla; eger eski okulunuz cok taninmis degil ise ve A2+ Almanca sertifikaniz da bulunmuyorsa dil konusunda problem yasanmayacagindan emin olmak icin sizden Ingilizce dil seviyenizi gosterecek ekstra belge talep ediliyor. Eger IELTS veya TOEFL sonuclariyla basvuruyorsaniz zaten problem yok.

Benim ekstra olarak sundugum belgeler:

- Hazirlik sinavi sonunda verilen sertifika(fotokopisi). Arkasinda supplement olarak sinavin framework\'u ve gecme notunun IELTS, TOEFL vb. sinavlarda neye tekabul ettigi belirtilmisti. 2 yil gecerlilik suresi vardi ama sorun olmadi.

- Hazirligi bitirdigime dair okuldan alinmis belge(fotokopisi)

- Okulun(lisans egitimini tamamladigim) internet sitesi uzerinde basvuran adaylarda aranan sartlar altinda ingilizce gereksinimlerinin belirtildigi sayfanin ciktisi. Bu sayfada yine herhangi bir programa yerlesmesi icin adayin IELTS, TOEFL, UDS vb. sinavlardan kac puan toplamasi gerektigi ve bazi kurallar belirtiliyordu.

Ileride baskalarinada yardimci olur umarim