Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Okumanin Turkiye Is Hayatindaki Avantaj ve Dezavantajlari

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
itueew

Mesaj gönderen itueew » Cmt Nis 07, 2012 7:10 pm

Almanya’da muhendislik okumayi dusunuyorum. Muhendisligin ulkesi Almanya ve muhendisligin dili Almanca derler. Almancanin yaninda cok guzel Ingilizcede ogrenilirse Turkiye’de cok rahat is bulabilecegini dusunuyorum.

Benim ilk aklima gelenler bunlar, hemen hemen Almanya’da okumak isteyenlerin nedenleri de bunlardir. Ama dusunuyorum da hicbir sey goruldugu gibi degildir. Mutlaka dezavantajlari da vardir.

Bu konuda bilgi sahibi olanlarin yorumlarini bekliyorum. Dusunduklerimizin dogruluk paylari nedir, Almanya’da okumak mi veya Turkiye’de okumak mi?

Surekli “hangi universitede okuyabilirim, beni hangi universite kabul eder…” gibi konulari konusmak yerine birazda universite sonrasini konusmak gerekir.

Almanya\'da Okumanin Turkiye Is Hayatindaki Avantaj ve Dezavantajlari Nedir?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Nis 07, 2012 11:10 pm

Bu konular aslinda bu site kuruldugundan bu yana cok tartisildi.

Once senin kendi fikirlerini alalim.:)

itueew

Mesaj gönderen itueew » Pzr Nis 08, 2012 3:12 am

Hocam siteye soyle bir goz atiyorum ve basliklarin hemen hepsi x bolumu y universitesi nasil aliyor, nasil olur vb. olusuyor.

Turkiye’de muhendislik cenneti ozellikle Istanbul. Kucukken oynadigimiz saklambac oyunundaki repligindeki gibi: saga bak muhendis, sola bak muhendis…

ODTU, ITU isimlerinin de esprisi kalmadi. Isverenler isi en ucuza nasil halledebilirim arayisinda. Turkiye’de muhendislik adeta Cin’lesmis.

Amaa…

Hani diyorum Almanya’da okursam, Almanca + Ingilizce bilirsem Turkiye’de is sikintisi cekmem. Belli basli buyuk firmalarda hatta yonetici olarak bile calisirsin.

Ben soyle de dusunuyorum. Bilirsiniz Almanya gocmenlerimizin hemen hemen hepsi zengin olup Turkiye’ye geri donmustur.

Mezun olduktan sonra orada 5 yil calisarak para biriktirsek sonra Turkiye’ye donsek gocmenlerimiz gibi ev, yazlik alabilsek ardindan dolgun maasla ise de girsek cok mu hayalci mi olurum? :)

Tabii bu benim dar cerceveden gorebildiklerim. Zaten bu basligi da benim gibi dusunen insanlarin hayal dunyasindan uyandirmak...

Sakura

Mesaj gönderen Sakura » Pzr Nis 08, 2012 11:01 am

[quote]itueew tarafindan yazilan metin:

ODTU, ITU isimlerinin de esprisi kalmadi. Isverenler isi en ucuza nasil halledebilirim arayisinda. Turkiye’de muhendislik adeta Cin’lesmis.

Amaa…

Hani diyorum Almanya’da okursam, Almanca + Ingilizce bilirsem Turkiye’de is sikintisi cekmem. Belli basli buyuk firmalarda hatta yonetici olarak bile calisirsin.

Ben soyle de dusunuyorum. Bilirsiniz Almanya gocmenlerimizin hemen hemen hepsi zengin olup Turkiye’ye geri donmustur.

Mezun olduktan sonra orada 5 yil calisarak para biriktirsek sonra Turkiye’ye donsek gocmenlerimiz gibi ev, yazlik alabilsek ardindan dolgun maasla ise de girsek cok mu hayalci mi olurum? :)

Tabii bu benim dar cerceveden gorebildiklerim. Zaten bu basligi da benim gibi dusunen insanlarin hayal dunyasindan uyandirmak...[/quote]

Sorunun cevabini aslinda en son cumlen icinde sakli.

Isverenler isi en ucuza nasil halledebilirim arayisinda. >> Bu her dunyanin her yerinde boyle. Geri kalani Almanya\'da Muhendis Olmak? basliginin alti yazdim ve yazildi.

5 yil icinde ev araba yazlik kismida abarti. Kur farki dusunmezseniz o kadar sanildigi gibi wow ucretler alinmiyor burda :) Alan biri varsa banada soylesin bende oraya transfer olayim yaptigim isten :D

5 yilini burda geciren bir insan bedelliden de yararlanmak ister. Dolaysiyla ordan da bir 10 bin € cik gider. O 10bin cik icin nerdeyse 1,5 -2 yilini vermistirki biriktirmek icin calisan adam. Elde ne kalir bilmem.5 yil burda calisip sonra Turkiyede o dediklerinizi rahatca alabilmeniz icin Kur farkinin 1:100 yada daha fazla olmasi gerek.

O Alamanci lar nasil kazandiginiz dersek. Surekli para biriktiren ve familya olarak yasayip para o sekilde biriktirdiklerinden bir fark olsun tabiii 2000 oncesi olan imkanlarla su an ki imkanlar arasinda epey bir fark var.

Sizler mezun olup is aramaya girene kadar ise giris ucretleri gittikce duser. Zaten senelerdir artmadigi gibi dususte. Ama soylemek icin kahin olmaya gerek olmaz. Bknz Blue Card konusu

Kira idi ( artik tek basiniza eve gecmis olursunuz. Ogrenci gibi yasamayi kimse istemez is girdikten sonra), Elektrik, Su idi, yemeydi icmeydi, Ulasim idi bla bla derken elde fazla bir para kalmiyor 5 yilda Turkiye de evler katlar arabalar olmaz...Muhtesem paralar oyle hemen kazanilmiyor. Alinan maastan daha fazla nasil biriktirilere deginmek stersek soyle olcak: Pena gibi yasayabilirseniz daha cok elinizde kalir.

\'Umutlari baltalamak hosuma giden birsey degil ama durum bu. Dogal bilimler ve Muhendislikler yuksek paralar ise baslamayi daha dogrusu hizli birsekilde varlikli olmayi isteyenler icin degildir. Not Istisnaler kaideyi bozmaz digerekten Sagopa lastim biraz :P

Fuzuker gel hep beraber erkek ogrencilerin cogunlukta oldugu % 80 gibi olan bolumlerin karsisina Puffuduk seyler acalim :o

Hey fuzuker mod yetkisi verin yaw bir hafta sonluguna fosil uyelerden biri olarak cok pis banlayasim var :P :P

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 09, 2012 12:52 pm

Seni cok pis mod yapasim geldi sakura. Birak bu isleri bosver, gel donelim Turkiye ye. Bu almanya nin vergi sistemi beni cok bogdu. Dil de biliyoruz, birak atom parcalayip napacaz, gidelim turistlerin bol oldugu bir mekan da is bulalim. bir arkadasim buraya muhendislik okumaya gelmis, ee bisey bulamazsak okul bitince napacaz gider otellerde 7-8 milyar maasla turkiye de mudur olarak ise girerim hesabi var. :) Onu gectim hatta burda okuyunca turkiye ye gidip mercedes e hemen girip 15bin euro ya maasla ise baslayacagini sanan insanlar bile gordum, cok hor gormemen lazim doktor bu durumlari. :)

mohsen

Mesaj gönderen mohsen » Pzt Nis 09, 2012 2:13 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Seni cok pis mod yapasim geldi sakura. Birak bu isleri bosver, gel donelim Turkiye ye. Bu almanya nin vergi sistemi beni cok bogdu. Dil de biliyoruz, birak atom parcalayip napacaz, gidelim turistlerin bol oldugu bir mekan da is bulalim. bir arkadasim buraya muhendislik okumaya gelmis, ee bisey bulamazsak okul bitince napacaz gider otellerde 7-8 milyar maasla turkiye de mudur olarak ise girerim hesabi var. :) Onu gectim hatta burda okuyunca turkiye ye gidip mercedes e hemen girip 15bin euro ya maasla ise baslayacagini sanan insanlar bile gordum, cok hor gormemen lazim doktor bu durumlari. :)[/quote]

Baskan ayip oluyor Mercedes 15 bin euro falan kimse sahipsiz degildir, fazla mesaj yazmiyorum diye heralde girmiyorum sandin :) 15 bin euro ile ise baslarsa bir yil sonra % 10 zam alirsa bir yil sonraki zammi bana verse yeter ne olacak cekeriz bir kac yil :) prim de varsa yasadik.

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Pzt Nis 09, 2012 5:59 pm

Mohsen sende Bmw ye gir onlar aylik 20 bin Euro veriyormus :)

Ogun

Mesaj gönderen Ogun » Pzt Nis 09, 2012 6:26 pm

Kim ne yapiyor nasil yapiyorda giriyor bu firmalara biri bizede soylesinde bizde bakalim basimizin caresine :)
Zihin neyi aliyor ve neye inaniyorsa, onu basarabilir. -Dr. Napoleon HILL-

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Pzt Nis 09, 2012 8:48 pm

Bosch son 1 haftada 8 tane muhendislik ilani vermis. siemens son 2 haftada 6 tane.Mercedes ise 3 haftada 3 tane.O kadar karamsar olmayin beyler :D iyi derecede almanca bilip yanina da ingilizceyi ekleyip , askerligi yaptiktan sonra , 5 yil calisip , yogun tempoya alisip ardindan Ms Office programlarini zupper bildikten sonra girebilirsiniz :D.. Ha bide itu-odtu-ytu-bogazici de oncelikliymis... :D

mohsen

Mesaj gönderen mohsen » Çrş Nis 11, 2012 1:42 am

[quote]bjk_oguz tarafindan yazilan metin:

Mohsen sende Bmw ye gir onlar aylik 20 bin Euro veriyormus :)[/quote]

beni isci olarak alsinlar BMW veya Mercedese okulmus suymus buymus hepsini atarim bir koseye ama kadrolu olacak sozlesmeli degil :) kucuk ama gercekci hayaller. muhendis 15 bin aliyorsa isci 2000 aliyordur e 2000 bine burda okulu birakip calisacak eminim ki cok kisi vardir. ne diyorsunuz benimle misiniz?