Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

diploma puani ne kadar onemli

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
bskan

Mesaj gönderen bskan » Pzr Haz 29, 2014 9:24 pm

Iyi aksamlar arkadaslar benim diploma puanim 78 civari . Munih teknik olabilir mi sizce ?

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzr Haz 29, 2014 9:34 pm

Lise diploma puani oldugunu farz ederek yaziyorum. Notun Alman sistemine gore kaba taslak 2,2 yapiyor. Kabullerde artik Lys puanina bakildigi soyleniyor. O bakimdan o da onemli. Ama en onemlisi hangi bolumu istedigin. Bolumden bolume oldukca fark eder.

bskan

Mesaj gönderen bskan » Pzr Haz 29, 2014 9:45 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Lise diploma puani oldugunu farz ederek yaziyorum. Notun Alman sistemine gore kaba taslak 2,2 yapiyor. Kabullerde artik Lys puanina bakildigi soyleniyor. O bakimdan o da onemli. Ama en onemlisi hangi bolumu istedigin. Bolumden bolume oldukca fark eder.[/quote]
Kardesim , dedigini bazi yerde okudum ama tam guvenemedim hala diploma notu cok onemli diyenler var . Makine muh istiyorum

bskan

Mesaj gönderen bskan » Pzr Haz 29, 2014 10:26 pm

Yardim lutfen :(

supplychain

Mesaj gönderen supplychain » Pzr Haz 29, 2014 10:29 pm

cevap verilmis zaten. Ayrica pek basarili bir ogrenci degilsen tum\'da cok zorlanirsin bence. Tum cok iddiali bir okul.

bskan

Mesaj gönderen bskan » Pzr Haz 29, 2014 10:33 pm

[quote]supplychain tarafindan yazilan metin:

cevap verilmis zaten. Ayrica pek basarili bir ogrenci degilsen tum\'da cok zorlanirsin bence. Tum cok iddiali bir okul.[/quote]

Hocam ben basari konusunda kendime guveniyorum ama diploma notum 78/100 civari sikinti olur mu bundan endiseliyim :P

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzr Haz 29, 2014 10:41 pm

http://portal.mytum.de/studium/studieng ... n_bachelor

Verdigim linkte bolumle ilgili bilgiler var.

"At TUM aptitude tests are conducted for the majority of study programs. Several criteria are used in the selection of students e.g. different grades of the school leaving certificate (for Bachelor courses) or grade point average of the Bachelor degree (for Master courses), letter of motivation and in some cases practical trainings. Face-to-face or phone interviews are often necessary with the admissions committee of the faculty. By using a two-tiered procedure TUM tries to determine whether the applicant is interested in the specific program and whether the applicant is suitable for it. Aptitude tests are presently conducted for the following courses of study:"

Basvuranlarda nelere dikkat ettiklerini biraz yazmislar. Tek bir kritere gore kabul vermedikleri icin kesin bir sey soylemek zor.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzr Haz 29, 2014 11:59 pm

[quote]tahiro98 tarafindan yazilan metin:

Kardes orayi bende istiyordumda olmuyor, benimkide 74,32 aynen bende makineyi secicemde ,munihi bitiremezsin baska okullara bak bence,3 yillik ama cogu yarida birakip baska yerlere gidiyor, danismanliklarin hepsi 90 ve ustu not ort istiyor dediler bana,en iyi universitele.bitaneside munih dedigin gibi daha dogrusu en iyisi,ayni zamanda universiteler secicegi ogrenciyi arastiriyor bitirdigin lise bile onemli adam duz lisede ortu 85 ne kadar ise yarar oda ayri bir konu :D biraz bilgi verseydin daha acik bir sekilde yardimci olurdum,ben 1 yildir arastiriyorum,senin yerinde olsam tum haric baskalarina bakarim,seneye dil kursu dusunuyormusun ? Benim a2 dil seneye bende gidicem iste makineye,dil sinavini gectiktensora ,hayirlsi bakalim[/quote]

Universite derslerin ne kadar zor/kolay oldugunu bilmeden neden baskalarinin hevesini kirici yorum yapiyorsun? Yazan kisiyi ne kadar taniyorsun veya? Birak kisi kendisi karar versin. Yanlis karar verirse de kendi karari.

Universitenin zorluguna gelirsek eger TUM\'daki sinav zorlugu Almanya\'daki diger iyi teknik universitelerden pek farkli degil. Almanya\'daki tum TU\'larin sinav zorlugu gordugum kadariyla 3 asagi 5 yukari ayni. Munih\'in zorluk bakimindan biraz daha zor olmasinin nedeni belli sartlar kosuyorlar. Nedir bu sartlar;
1) Belli surede egitimini bitirmeni istiyor. Insaat Muhendisligi icin okudugumda 8 donemde bitirmeni istiyordu okulu yoksa atiliyordun. 3. donemden itibaren de kredi kontrolleri basliyor. 3. donem sonunda 30 kredi vermis olman lazim ve her sonraki donemde bu sayi 30 artiyor. Diger universiteler icin bir sinirlama okumadim bugune kadar, belki baskalari da vardir ama genelde yok bildigim kadariyla.
2) Alman universitelerinde genelde 3 hak verilir sinavlar icin, yine PO\'da okudugum kadariyla Munih\'te 3. hakkin icin de sinirlama var. 50 kredilik ders icin 3. hakki kullanabiliyorsun. Yani 5 kredilik bir dersten 3. hakkini kullandiysan geriye 45 kredin kaliyor. Kredin kalmadigi zaman sinavlar icin sadece 2 deneme hakkin oluyor.

Caliskan ve muhendislige yetenekli olan birisi girip gayet de basarili okuyabilir duzenli calismak sartiyla.

bskan

Mesaj gönderen bskan » Pzt Haz 30, 2014 12:13 am

[quote]tahiro98 tarafindan yazilan metin:

Kardes orayi bende istiyordumda olmuyor, benimkide 74,32 aynen bende makineyi secicemde ,munihi bitiremezsin baska okullara bak bence,3 yillik ama cogu yarida birakip baska yerlere gidiyor, danismanliklarin hepsi 90 ve ustu not ort istiyor dediler bana,en iyi universitele.bitaneside munih dedigin gibi daha dogrusu en iyisi,ayni zamanda universiteler secicegi ogrenciyi arastiriyor bitirdigin lise bile onemli adam duz lisede ortu 85 ne kadar ise yarar oda ayri bir konu :D biraz bilgi verseydin daha acik bir sekilde yardimci olurdum,ben 1 yildir arastiriyorum,senin yerinde olsam tum haric baskalarina bakarim,seneye dil kursu dusunuyormusun ? Benim a2 dil seneye bende gidicem iste makineye,dil sinavini gectiktensora ,hayirlsi bakalim[/quote]

Hocam yapabilecegime inaniyorum ama 90 ustu mu istiyor sansim yok mu?

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Pzt Haz 30, 2014 12:14 am

tahiro98, 1 yildir arastiriyorsun ve hala CV nedir bilmiyorsun, oyle mi? pardon hakli, girdikten sonra bitirip bitiremeyecegine kimse karar veremez. Kaldi ki arkadas da bitirebilir miyim diye sormamis, olabilir mi demis.

bskan

Mesaj gönderen bskan » Pzt Haz 30, 2014 1:57 am

Arkadaslar 90 ustu ortalama dogrulugu nedir ? Giden arkadaslar lutfen cevaplayabilir mi ?

bskan

Mesaj gönderen bskan » Pzt Haz 30, 2014 3:26 am

[youtube][/youtube][quote]tahiro98 tarafindan yazilan metin:

Oncelikle arkadaslar dogru soyluyor,ben senin sevkini kirmak istemedim kardes,sansin illaki var basvurabilirsin universite sana kesin kabul vermesede bekletebilir,senden daha kucuk ortlu biri basvurana kadr sonra seni alir,ama sartli kabul vermiyor universite,testdaf 4 mu ne istiyordu tam aklimda degil ama sitelerinde yaziyor zaten istedigi dil seviyesi,alman dilini ana dilin gibi kuvvrtli ogrenirsen gerisini caban halleder,ama universite evin gibi olur hayatin universite olur,bitirdiginde ise sonucuda guzel olur,ben burada leibniz hannoverdaki bir son sinif elektirik ogrencisi abiyle yanistim konustum,diyorki universiteler birbirinden bagimsiz kimsenin birbirinden haberi yk dedi.[/quote]

Yok hocam sevkim kirilmadi dogrular onemli hayallerde yuzmek gereksiz :) sartliyla sinavin farki nedir ? Yuksek puanli girsem sartli mi verirler ?

bskan

Mesaj gönderen bskan » Pzt Haz 30, 2014 3:47 am

Eyvallah kardesim :) ben arastiriyim daha. Siz hangi universitelere basvurdunuz TUM\'a da basvurdunuz mu ?