Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da ki Egitimin Zorluk Derecesi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ucanisplus

Mesaj gönderen ucanisplus » Çrş May 28, 2014 5:27 am

Merhaba arkadaslar. Bachelor okuyan arkadaslara sunu sormak istemistim; forumda dolasan, Almanya\'da ders gecmenin ve okulu normal suresinde bitirmenin asiri zorlugu, Turkiye\'de ki egitimin zorlugu ile oranin ki arasinda ucurum oldugu bilgileri ne derece dogru ? Ayrica kendi bolumunuzu, okudugunuz donemi, calisma temponuzu da yazarsaniz cok sevinirim. Tesekkurler...

pardon

Mesaj gönderen pardon » Çrş May 28, 2014 8:47 am

Turkiye\'deki ortalama universitelere gore fark var ama calisirsan ve okudugun bolume ilgin/yetenegin varsa yaparsin. Turkiye\'de iyi bir liseden mezun basarili bir kisi gelip burda da duzgun calisirsa basarmamasi icin zorluk bakimindan bir sebep yok. Ornek icin

Mukavemet Itu:
http://web.itu.edu.tr/~kutluak/mukaveme ... umleri.pdf

Bu da bizdeki sinav Statik + Mukavemet:
http://www.ifm.tu-berlin.de/fileadmin/f ... lausur.pdf

bizdeki sadece mukavemet icin deneme sinavi:
http://www.ifm.tu-berlin.de/fileadmin/f ... lausur.pdf

Bence aralarinda oldukca fark var. Belki sadece bana oyle geliyordur.

ucanisplus

Mesaj gönderen ucanisplus » Çrş May 28, 2014 2:40 pm

Evet biraz daha karmasik gorunuyo sanirim ama o dersleri almadigim icin tam anlayamiyorum. Rica etsem daha ortak dersleri de koyabilir misin fizik, mat. gibi .

pardon

Mesaj gönderen pardon » Çrş May 28, 2014 3:43 pm

Fizik diye genel ders yok muhendisler icin Almanya\'da. En azindan bizim universitede yok. Zaten oldukca sacma gelmisti duydugum zaman insaat muhendislerinin optik falan gormesi. Matematik icin Analysis 1, Analysis 2 ve Lineare Algebra yazarsan cikar. Bu 3 ders de bizde cogu muhendislik icin zorunlu.

ucanisplus

Mesaj gönderen ucanisplus » Prş May 29, 2014 10:33 pm

Anladim senin calisma tempo nedir ? Ayrica baska arkadaslarin yorumlar icin "up" diyorum...

pardon

Mesaj gönderen pardon » Prş May 29, 2014 10:42 pm

Derslerin butun Vorlesung (Prof\'un teoriyi anlattigi ders), Ubung (asistanin ornek soru cozup, yontemi uygulamali gosterdigi ders) ve Tutorium\'larina ( sorulari kendinin cozup, takildigin yerlerde tutor\'a sordugun ders) gidiyorum. Hafta ici sabah erken kaltigimdan ve okulda da yoruldugumdan pek ders calisamiyorum. Bos gunlerimde ise gunluk 3-4 saat tekrar yapmaya calisiyorum.

ucanisplus

Mesaj gönderen ucanisplus » Cum May 30, 2014 1:23 am

Bu ders cesitlerini okumustum ama unutmusum; mukemmel bi sistem bence bunlara katilirsan ekstra calismaya gerek bile kalmayabilir. Peki isleyisi nasil yani mesela Ubung her Vorlesung\'tan sonra yapiliyor mu ? Ve senin sosyal aktivitelere zamanin kaliyor mu ?

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cum May 30, 2014 11:18 am

Sistemi ben de cok begeniyorum. Belki cok zaman aliyor ama oldukca iyi. Sadece teoriyi verip topu sana atmiyor.

Dersten derse degisiyor ama genelde her hafta 1 Vorlesung, 1 Ubung ve 1 Tutorium oluyor. Tutorium\'larda istisna olmuyor ama bazen 2 Vorlesung yapiyoruz, haftaya da 2 Ubung yapiyoruz. Her ders saati de 1,5 saat.

Hafta ici zamanim yok ama hafta sonlari dedigim tempoyla sabah erken kalkip calisirsan en kotu 1-2\'den sonra zamanin olur.

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Cum May 30, 2014 2:56 pm

Bu ders sistemi gercekten cok guzelmis. Peki sadece TU-Berlin\'in sistemi mi boyle, yoksa Almanya\'da genel olarak boyle bir sistem var diyebilir miyiz?

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cum May 30, 2014 3:25 pm

Almanya genelinde boyle olmasi lazim.

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Pzr Haz 01, 2014 4:24 am

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Fizik diye genel ders yok muhendisler icin Almanya\'da. En azindan bizim universitede yok. Zaten oldukca sacma gelmisti duydugum zaman insaat muhendislerinin optik falan gormesi. Matematik icin Analysis 1, Analysis 2 ve Lineare Algebra yazarsan cikar. Bu 3 ders de bizde cogu muhendislik icin zorunlu.[/quote]
peki bu derslerle alakali kitap temin etme sansimiz var mi varsa Berlin de nerde bulabilirim.Suan dsh asamasindayim henuz ama simdiden bakmaya baslayim diyorum .

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzr Haz 01, 2014 1:27 pm

TU Berlin\'de okuyacaksan ana kutuphanesinde aradigin her kitabi bulursun nerdeyse. Internetten Springer Link uyeligi sayesinde de Springer\'in butun kitaplarini pdf olarak indirebilirsin. Hardenbergstraße\'de Lehmanns adinda kitapci var. Oradan da istedigin kitabi satin alabilirsin. Olmayan kitaplari siparis de ediyorlar. Onun haricinde internetten de satin alabilirsin. Ama oncelikle kutuphaneye bak derim.
1) www.amazon.de
2) www.buecher.de
3) www.lehmanns.de

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Pzr Haz 01, 2014 4:42 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

TU Berlin\'de okuyacaksan ana kutuphanesinde aradigin her kitabi bulursun nerdeyse. Internetten Springer Link uyeligi sayesinde de Springer\'in butun kitaplarini pdf olarak indirebilirsin. Hardenbergstraße\'de Lehmanns adinda kitapci var. Oradan da istedigin kitabi satin alabilirsin. Olmayan kitaplari siparis de ediyorlar. Onun haricinde internetten de satin alabilirsin. Ama oncelikle kutuphaneye bak derim.
1) www.amazon.de
2) www.buecher.de
3) www.lehmanns.de[/quote]
cok tesekkurler. TU Berlin de elektrotechnik dusunuyorum .Geleli 5 ay oldu suan b2 seviyesindeyim. Vorbereitung kurs falan filan derken onumuzdeki Winter semestr da baslamam zor gibi duruyor . son basvuru tarihleri genelde temmuzda bitiyor.. Eylulle kadar bir sekilde kayit yaptirma sansim olur mu diye baya bi arastirdim ama somut bir sey bulamadim. Basvuruyla alakali TU berlin icin herhangibir tavsiyeniz var mi ? Bir de henuz ogrencisi olmadigim icin kutuphaneden yararlanma sansim var mi.?

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzr Haz 01, 2014 5:15 pm

Basvuruyla ilgili nasil bir tavsiye istiyorsun? Dil belgesini basvurudan sonra dersler baslamadan gosterebilirsen belki kabul ederler. Okula gidip bir gorus istersen.

Kutuphaneyi universite ogrencisi olmadan kullanmak icin para odemen lazim aylik. O tarz bir seyler okumustum sitesinde, ama tam olarak hatirlamiyorum. Onu da bir konus yada sitesinde ara. Gidip orda ders calismak istersen pek sorun olacagini sanmam. Raftan kitabi alip masalarda dersini calisirsin. Bana giris veya cikista kimlik soran denk gelmedi hic. Kitabi kutuphane disina cikarmak istersen, yani kiralamak istersen o zaman kutuphaneye uye olman lazim.

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Pzr Haz 01, 2014 5:48 pm

Anladim tesekkurler. Okulla gorusup bir seylerin yapilabilir miyim anlaminda sormustum zaten cevabini almis oldum :-)

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Pzt Haz 02, 2014 1:33 am

okuyacaginiz bolum ve uni belliyse onceden bir hazirlik yapmak istiyorsaniz internet sitelerinden yada herhangi bir sekilde skriptlerini ( hocanin ders verdigi ders notlari ) ordaki ogrencilerle iletisime gecerekde temin edebilirsiniz. okula baslamadan kabaca bir arastirma size ilerde azda olsa faydasi olur.
gdld

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Sal Haz 03, 2014 12:32 am

Evet ben de onceden biraz hazirlik yqpmanin iyi olacagini dusunmustum zaten. Internet sitelerine bakicagim olmazsa dediginiz gibi bir kac ogrenci ile kontaga gecip oyle almaya calisacagim.

abdullah cansu

Mesaj gönderen abdullah cansu » Sal Haz 03, 2014 1:02 am

okulda bulunan copyshoplar falan var kirtasiye tarzi.Internette bulamazsan oradan satin alabilirsin.

imalive

Mesaj gönderen imalive » Sal Haz 03, 2014 9:15 pm

Dil kursundayken universitede bir iki derse girme ihtimalimiz var mi?

abdullah cansu

Mesaj gönderen abdullah cansu » Sal Haz 03, 2014 10:52 pm

diger uni leri bilmiyorum da uni duisburgda girersin