Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Alman universitelerinde asistanlik?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
schlb

Mesaj gönderen schlb » Sal Nis 22, 2014 1:30 am

Bu student hilfeden kasit galiba hocanin asistanligini yapmak. Bu konuda bilgisi olan var mi? Akademik basariya bakiyorlar galiba genelde. Mesela yeni bir kursu acildi bizim ana bilim dalinda ve sadece bir prof var. Ben de hocanin dersini aliyorum, hoca da okula yeni geldi. Bazen aklimdan geciyor hocam asistana ihtiyaciniz var mi diye gidip sormak:) Kafama koydum soracagim ama, ne kaybederim ki?

Bu asistanlik isi hakkinda bilgisi olan paylasirsa cok iyi olur. Simdiden tesekkurler.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Sal Nis 22, 2014 8:15 am

Studentische Hilfe biraz daha farkli bizde, Tutor\'luk oluyor. Asistanlik icin ise daha cok Master\'i bitirmek lazim. Asistanlarin adinin onunde hep MSc Ingenieur yada Diplom Ingenieur var. Yani onlar Master\'i bitirmis ve doktora yapan kisiler tahminim. Asistan olabilmen icin de o konuda uzman olman lazim, cunku asistanlar bizde Ubung\'lari yapiyorlar hem de konusma saatlerinde gidip derslerle ilgili takildigin konulari soruyorsun. Tabi kesin bir bilgim yok, sadece gorduklerimden yola cikarak soyledim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Nis 22, 2014 6:08 pm

Studentische Hilfskraft durumu yerine gore degisir. Firmalarda farkli, universitelerde farkli. Sayet universite ise, genelde prof lar, skript, ubung hazirlama isleri icin ogrencileri calistirir. Bir takim IT programlarini bilmen istenebilir ise gore. Asistanlik, Turkiye de direk olarak doktora ogrencisi olarak alginaliyor, burdaki sistemde, prof larin yaninda calisan ogrenci olarak geciyor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Sal Nis 22, 2014 6:46 pm

Bizim universitede HiWi(Hilfswissenschaftler) olarak calisan ogrenciler var. Praktikum sirasinda deneylerde ogrencilere yardimci oluyorlar, ya da anatomi dersinin teorik kismini yapiyorlar falan falan. HiWiler de bildigin ayni bolumu okuyan ogrenciler, birkac somestr yukaridan genelde. Oyle bir sey bulabilirsin belki, ne kadar kazandiriyor bilmiyorum ama o kadar da kotu olmasa gerek.

schlb

Mesaj gönderen schlb » Sal Nis 22, 2014 9:16 pm

Sagolun arkadaslar. Bu arada belirteyim yuksek lisans yapiyorum belki daha avantaj olusturabilir bu durum benim icin. Ama nerden bu tur isler bulabilirim, okulun sitesine bakiyorum ama bununla ilgili birsey goremiyorum. Hocaya soylesem mi sizce?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Nis 23, 2014 10:18 am

gidip direk olarak sormazdim ben:) Universitenin sitesinde is ilanlari olur, onlari takip et mesela.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

schlb

Mesaj gönderen schlb » Çrş Nis 23, 2014 8:02 pm

Sagol. Takip edecegim ilanlari. Insallah birseyler cikar.

totalrub

Mesaj gönderen totalrub » Çrş Nis 23, 2014 8:37 pm

muhendislik okuyorsan gidip direk sor ilani beklemek zaman kaybi. bolum ilani cok ihtiyaci oldugunda yada ozel nitelikli birini aradiginda veriyor . soranlar genelde isi alir.
sahsen cok sahit oldum sekreter sorman yeterli hocaya bile gerek yok

asistanlik mantigi burda yok fakat normal isci oluyorsun olabilmen icin ya doktora seviyesinde iyi olman yada master ogrencisi olman yeterli. benim arkadaslardan bachelordan sonra direkt assistan olanlar oldu. calimani kimin finansa ettigine gore yaptigin isler degisiyor.
mesale doktora yaparsin parani MAN oder fakat sen fabrika ile isin olmaz okulda onlarin istedigi konuda arastirma yaparsin
bir suru yolu var daha...

Hilfskraflar 10 Euro saat ucreti alir. praktikum falan icin dil onemli ama ingilizcen iyi seviyede ise oda yeter