Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Baska bir ulkede uni mezunu olup Almanya\'da IT alaninda is bulma

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
drogba

Mesaj gönderen drogba » Prş Nis 03, 2014 9:50 am

Merhaba arkadaslar. Ben Ukrayna\'da universiteyi bitirip yine ayni yerde calismaya devam ediyorum. Almanya\'da bir cok akrabam oldugu icin (kardesim dahil) ilerisi icin oraya yerlesmek gibi planlarim var.

Soyle bir sorum olacak, dogrudan uni diplomamin is bulma konusunda yardimi olmasa bile aldigim uluslararasi gecerliligi olan sertifikalarin faydasi olur mu? Cisco CCNA (suan mevcut) veya CCNP (sinavina giricem) sertifikalari is bulmam ne kadar zor olur?

Iyi derecede Ingilizce, Rusca ve Ukraynaca biliyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 03, 2014 4:53 pm

Almanya daki rus firmalarina basvuru yapabilirsin, ne kadar sansin var onu kimse bilemez tabiki.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

drogba

Mesaj gönderen drogba » Prş Nis 03, 2014 5:20 pm

Almanya\'da IT sektorunde calismak icin Almanca mi bilmek gerekiyor? Hollanda\'da sadece ingilizce bilen tanidiklarim calisiyor, o yuzden soruyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 03, 2014 5:47 pm

Hollanda da ingilizce nerdeyse ana dil, burda bir cok firma en azindan b2 seviyesinde almanca isterler.
www.deutschstudent.com

drogba

Mesaj gönderen drogba » Cum Nis 04, 2014 2:08 pm

Anlamadim. Almanya\'nin IT sektorundeki is gucu acigi malum. Simdi bu adamlar disaridan gelenler icin almanca sarti mi kosuyor? Mantikli gelmiyor. Neyse baska kaynaklardan sorumun cevabini arastirayim.

yazirous1903

Mesaj gönderen yazirous1903 » Cum Nis 04, 2014 2:13 pm

Benim almanca istiyorlar evet madem kendine guveniyorsun basvur firmalara sonra cevaplari hepimizle paylas bizde ogrenelim

bilk

Mesaj gönderen bilk » Cum Nis 04, 2014 2:30 pm

[quote]drogba tarafindan yazilan metin:

Anlamadim. Almanya\'nin IT sektorundeki is gucu acigi malum. Simdi bu adamlar disaridan gelenler icin almanca sarti mi kosuyor? Mantikli gelmiyor. Neyse baska kaynaklardan sorumun cevabini arastirayim.[/quote]

%99 u evet almanca sart kosuyor. Ama international firmalara da basvuru yapabilirsin. Almanya da almanca istenmesinin neresi mantiksiz onu anlayamadim bende.:)

drogba

Mesaj gönderen drogba » Prş Nis 10, 2014 2:45 pm

[quote]bilk tarafindan yazilan metin:

[quote]drogba tarafindan yazilan metin:

Anlamadim. Almanya\'nin IT sektorundeki is gucu acigi malum. Simdi bu adamlar disaridan gelenler icin almanca sarti mi kosuyor? Mantikli gelmiyor. Neyse baska kaynaklardan sorumun cevabini arastirayim.[/quote]

%99 u evet almanca sart kosuyor. Ama international firmalara da basvuru yapabilirsin. Almanya da almanca istenmesinin neresi mantiksiz onu anlayamadim bende.:)[/quote]

Yurtdisindan almanca bilen is gucu talep etmek mantiksiz. Bir dili adam akilli ogrenmek en az bir kac sene surer. Bu acidan mantiksiz dedim.

Merak eden varsa yazayim, evet ingilizce yeterliymis ama cogunlukla uluslarasi sirketlerde.

totalrub

Mesaj gönderen totalrub » Pzr Nis 20, 2014 10:15 pm

ingilizcen iyi ve bilgin de iyi ise rahat is bulursun suan hidistanda o kadar cok eleman geliyorki ben bile sasiriyorum hic almanca bilmeden direkt ise basliyorlar. iyi cv hazirla 2-3 ay icinde biseyler bulursun.
burdaki mezunlardan bulmayan cok fakat iyi hintliler is buluyor burda okul bitirmek kolay carpmayi bilmeyen adam informatik bitirebilir. ondan iyi programlam bilgin var ise is bulursun.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Nis 20, 2014 11:20 pm

Arkadaslar bu konuda hevesinizi kirmak istemem elbette. Cok dusuk de olsa bir sansiniz var, ama Almanya da su anda gelip burda master bitirip ingilizceyi ve almancayi iyi konusan bir cok yabanci ogrenci dahi zor is bulurken, hic bir sekilde dilini bilmeyen, sistemi bilmeyen, kendi ulkesinde egitim almayan birine zor is verirler. Arkadasa yukarda rus firmalarina basvuru yapmasini tavsiye ettim, cunku az cok rusca da ogrenmistir ve bir avantaji vardir diye.

Neden bir cok hintli nin burda ise basladigini soyleyim: IT bransinda Hindistan, Dunya nin en onemli ulkelerinden biridir. Bildiginiz gibi bir cok yeni bilisim teknolojileri ya hint firmalari tarafindan ya da hintli muhendisler tarafindan yapilir. Bu asamada bir cok hint IT firmasi, basta avrupada Almanya ve Ingiltere olmak uzere bir cok ulkedeki uluslararasi firmalarla ortak calisir ve hindistan dan bu ortak is bazinda bir cok hintli muhendis belli bir sure icin veya temelli Almanya ya gelir. Hintli olayi biraz farkli yani. Ayni durum lojistik sektorunde cinliler icin de gecerli. AB vatandasiysaniz yine buraya gelip calisma sansiniz var, fakat bilhassa %97 si kalifiye olmayan insanlardan olusan gocun yasandigi bir ulkeden ve heleki kendi iletisim, teknoloji kaynaklari ve madenlerini dahi yabanci sermayelerin hizmetine sunan bir ulkenin vatandaslari olarak maalesef bu tur alanlarda cok dikkate alinmiyoruz.

Yani cok fazla bu konuda umutlayin. Sansiniz cok dusuk, tabiki basvuru yapin. Umarim bu sekilde is bulan arkadaslarimiz olur.
www.deutschstudent.com

totalrub

Mesaj gönderen totalrub » Pzt Nis 21, 2014 11:44 am

Bilisim Alani is imkanlari
Physiker yukarda Hinlilerin durumunu bir kismini aciklamis bu bilinen bir olay. suan ihtiyactan dolayi kucuk alman isletmeleri bile hintlileri getirmeye basladi ben bunu daha once gormedim neden hintli geliyor 1,2 milyar adamalarin nufusu var dil sorunlari bir cok ulkeye gore az. suan almanyada ingilzce bilmemek anormal bir durum olmaya dogru gidiyor. ben girdigim gorusmelerde firma icinde ingilizce konusuyoruz senin icin sorun olurmu diye en basta soru ile karsilasiyorum

fakat it alaninda iyi olan adam isi burda aramaz bir suru dunya capinda Freelancer siteleri var iyi isen ordan kesin bulursun proje yaparsin karsiliginda davet gelir.
benim calistigim firma programlama alaninda 7 ay boyunca suan da ariyor fakat eleman yok . Turkiyedeki calisma mantigi degil burda masa oda tek basinasin kimse sana anlatmaz su soyle bunuda ogrenirsin... diye bilirsen isi alirsin tek basina yapabilirsen devam edersin kimse sana anlatmakla zaman kaybedemez bu temel konular ici gecerli.

burda mezun olup dil bilenlerin durumu arkdasin dedigi dogru bulamayan cok bir cogu turkiye donuyordu
--Donuste Diploma degerli dilbilgisi fala is bulur biyerde. burda zorla mezun olup suan mercedes turk ise basalayan 2 arkadasim var 5TL laiyor hersey firmadan
-- Burda is bulmama nedeni bir suru dezavantaj var EU vatandasi falan hikayesi fakat olay senin iyi olup olmamanda bitiyor. Sen Almanla ayni seviyede isen her firma herdaim almani alir cok normal (Turkiyede dusunun senin firman var adam Iran dan gelmis programci bir de Turk var oda ayni seviyede hangisini alirsin. sadece iranli cok iyi programci ise sansi var. Almayada oyun ayni isliyor)
--mezun olma surecinde ekonomik sikinti basta olmak ile bircok sebepten %90 okulu uzatir yada bitiremez (+Tembelikten). Almanyada okul bence turkiyeden kolay dili cozen cok rahat okur.(cozemeyen de okur cinliler dili ogrenir buyuk kismi muhendislik okuyorsa okulu bitirene kadar tekrar unutur fakat cok calismayla okulu bitirler) adamalar sinavlari %80 eski sinavlardan ve ubunglardan sorar hic kafan calismiyorsa otur ezberle gecersin ben sahsen gordum hesap makinasi ile carpma yapamayan adam informatik bitirdi. uzun surdu ayri bisey
--Burdaki arkadaslar icin dil arti bir etken degil sadece burda master yapan adamada kolay is bulamiyor cok iyi degilse. Master kolay %60 sozlu sinav alman firmalarda biliyor olayin ne oldugnu senin bilgi seviyeni. bachelor ,master belgesini burda alan adam iyi omasada uzun senenin hatirina 2-3 ay iicunde is bulur fakat sadece master ile gercekten zor iyi olmayan icin seviyeni kendin bilmen lazim( iyiden kastim bircok seyi tek basina yapabilmesi lazim. google bakip degil ona zaman yok)
--eski calistigim bir firmadaki baslagicimi yazayim gorusmeler falan bitti ilk is gunu tabi sistem nasil gidiyor bilmiyorsun gittim ise oda verdiler bunlari bugun yetistirebilirmisin dediler tip cihazlari ureten bir firma kimse yok soracak bilirisen yaparsin bilemezsen byee: cay,kahve muhabet, beraber calisma benim senin isini yapmam degil herkesin kendi gorevini yapip birlestirme mantigi ile isliyor. turk arkadaslar bunu anlamada sorun yasiyor. benim calistigim firmada ben 1-2 kere idare ederim fakat nereye kadar ben yapcam ondan dolayi deneme suresini tamalayamayan cok adam gordum (cogu turk (biliyorum diyip isbasi yapiyolar 1 hafta ogrenilse herkes ogrenir :) giden cok fakat bu aralar kalanda cok)

--umut herzaman cok calisin iyi olmaya bakin feruh mavituna vardir. googleden bakin ben universite falan okudum eleman benim eski arkadaslardan herif iyi lise mezunu ingilterede firmasi var babasi zengin oldugu ici degil iyi oldugu icin videosu falan var bakarsiniz adam sahilerde tatil yapiyor ,dunyayi geziyor 30 yasin gelmedi daha.

--rusca neye yarar cok ise yaramaz(urun satis firmasi disinda) cunku artik isleri aptal adamlar yapmiyor piyasada standart dil var bilmeyen bu isleri yapamiyor ingilizcen cok iyi olmali.

--almanyda it alaninda herzaman ihtiyaci var fakat orta seviye degil iyilere onlarida buluyorlar avrupanin usa olma yolunda ilerliyor. orta seviye gercekten zor Eu 500 milyon insan var orta seviye bulmak hic zor degil.