Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ingilizce-turkce ogretmenlik

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
friedeyes

Mesaj gönderen friedeyes » Sal Mar 25, 2014 8:03 pm

merhaba arkadaslar, guncel bilgi bulamadigim icin yeni konu acmak istedim. ben turkiyede ingilizce ogretmenligi bitirdim. ayrica uluslararasi gecerli yabancilara ingilizce ogretme sertifikasi da aldim.su an almanyadayim,yuksek lisansim da bitmek uzere. bir yandan da almanca ogrenmeye devam ediyorum.
benim burada ingilizce ogretmenligi yapmam mumkun mu, diplomam gecerli mi? (ozel dil okullari disinda-ki genelde native speaker ariyorlar). aslinda devlet okulunda turkce-ingilizce ogretmenligi yapmam gibi bir secenek var mi? tomer\'e uzaktan turkce sinavi ile ilgili mail attim, almanyada ogretmenlik icin hangi belge gecerlidir diye,ama net bir yanit alamadim.
\'Eger sinavdan basarili olursaniz (C1) diplomaya hak kazanirsiniz. C1 duzeyi Avrupa Dil Portfolyosuna gore yuksek duzeye denk gelmektedir ve her yerde gecerli bir diplomadir. Bu diploma ile Turkce yeterlilik kazanmis olursunuz. C1 (Yuksek) diploma kurumuzdur. Ama sertifika sinavlari da yapiyoruz. A1, A2 (Temel), B1, B2 (Orta). Tamami Avrupa Dil Portfolyosuna denktir.\' dendi.
bu durumda diploma mi yoksa sertifika mi almam gerekli sizce? ayrica 4haftalik kurslar da var turkiyede, yabancilara turkce egitimi konusunda.ama turkiyeye 4hafta gidecek kadar vaktim malesef yok.
bu konuda tecrubesi, bilgisi, onerisi olan var mi? simdiden tesekkur ederim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Mar 26, 2014 5:32 pm

Almanca C1 sertifikasi alip direk denklik icin basvuru yapacaksiniz ve ogretmenlik diplomanizi tanittiktan sonra burda resmi okullarda da turkce ve ingilizce ogretmenligi yapabilirsiniz. Kaldiginiz eyaleti soylerseniz basvuruyu nasil yapacaginiz konusunda da bilgi verebilirim.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

friedeyes

Mesaj gönderen friedeyes » Çrş Mar 26, 2014 5:34 pm

cevabiniz icin simdiden cok tesekkur ederim. berlindeyim

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Çrş Mar 26, 2014 7:26 pm

Ben de Turkiye\'de Ingilizce Ogretmenliginden mezunum ve gecen yil Bayern\'de bir grundschule\'de asistanlik yaptim. Arastirmalaim sonucunda Bayern\'de bu diplomayla calisabilmenin imkansiz oldugunu ogrendim. Denklik de vermiyor bize Bayern. Sadece AB universitelerinden mezun olanlara veriyor denkligi. Hatta Yunan bir arkadasim vardi. Yunanistanda ELT okumus, master\'ini yapmis, calisma deneyimi de var ama Almanyaya geldiginde lisanstan bicok dersi tekrar almak zorunda kalmis AB mezunu olmasina ragmen.

KMK\'yi arayip sordugumda bu denklik konusunun her eyalette farkli oldugunu soylediler. En iyisi tek tek arastirmak o yuzden. Genelleme yapilamiyor bu konuda Almanya\'da. Gorustugum numarayi tekrar bulabilirsem veririm, siz de ararsiniz.

Turkce egitimi konusunu cok bilmemekle beraber, TESOL, TEFL gibi bir sertifika olmasi gerektigini dusunuyorum, dil seviyesini belirtmekten ziyade o dili ogretebileceginizi kanitlayan. Ama onun nasil alindigi hakkinda hicbir bilgim yok.

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Çrş Mar 26, 2014 7:33 pm

Turkce ogretimiyle ilgili soyle bir sey buldum, 10 gun suruyor sadece: http://ekosem.ieu.edu.tr/programDetay.php?id=130

friedeyes

Mesaj gönderen friedeyes » Çrş Mar 26, 2014 7:42 pm

paylastiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim. linkteki ilgili program 10 gun degil,haftada 12 saat olmak uzere toplam 120saatlik 10haftaya yayilan bir program. oyle yaziyor yani..eyaletlerin farkli sistemleri konusunda haklisiniz, berlin hakkinda umarim daha fazla bilgi edinirim ve paylasirim ki ihtiyaci olan olursa faydalanir bahaneyle.

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Çrş Mar 26, 2014 7:45 pm

ahah evet, ben cok yanlis gelmisim. tamamen matematik hatasi :D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 27, 2014 2:44 am

Asagidaki kurum ile kontaga gectinizmi hic?
https://www.berlin.de/sen/wissenschaft ... essen.html
www.deutschstudent.com

friedeyes

Mesaj gönderen friedeyes » Prş Mar 27, 2014 9:15 pm

iletisim henuz kurmadim fakat ilgili websitelerini inceledim. sanirim Senatsverwaltung fur Bildung, Jugend und Wissenschaft\'a gidip Anerkennungsstelle fur Lehramtsabschlusse ile ilgili gerekli bilgileri oradan edinmek en kolayi

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Mar 28, 2014 10:18 am

Kolayi degil, basvuruyu ordan yapmak zorundasiniz.:)
www.deutschstudent.com

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Cum Mar 28, 2014 4:57 pm

Ben surayla iletisime gecmistim: http://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/de/

numara da su: +493018151111

friedeyes

Mesaj gönderen friedeyes » Sal Nis 01, 2014 11:25 am

tesekkurler verdiginiz bilgiler icin

Gulinci

Mesaj gönderen Gulinci » Prş Ağu 04, 2016 11:32 pm

Arkadaslar ayni durumdayim turkiyede ing.ogretmeniyim ama birakip almanyaya gelmek istiyorum orada egitim fakultesi diplomalarinizla neler yaptiniz bilgilendirirmisiniz