Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Universite ve Dil kursu YARDIMM

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
alicepractice

Mesaj gönderen alicepractice » Pzr Mar 02, 2014 11:45 pm

Merhaba, daha once yazdim ama cevap alamadim..

Sorum soyle.. Almanya\'da Master\'a basvurmak istiyorum ama universitenin kendi dil kursu yerine baska bir sehirde baska bir kursa gitmek istiyorum. Basvurum nasil olmali? Yani bu sart ile universiteler kabul veriyor mu?
WS 14/15 icin basvurmak istiyorum.. B1 sertifikam var ve Almanca kursu Ekimde basliyor. Her kur 1 ay intensive kurs. 3 ay gitmek istiyorum sonra dsh\'ya girebilecegime inaniyorum. Universiteler bu sekilde kabul veriyor mu? Veriyorsa 1 semesterlik mi sartli kabul veriyor. Kurs 3 bilemedin 4 ay surerse ve verdikleri sartli onaydan kisa surede biterse konsolosluk o arada geri don mu diyor yoksa universitenin verdigi kabul suresi boyunca sorun olmadan orda kalabilir miyim?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt Mar 03, 2014 8:48 am

Bazi universiteler sartli kabul verirken kendi dil kursunu sart kosuyor.Bunlarin haricinde ki bir uniden sartli kabul alirsan hic bir sorun yok.

alicepractice

Mesaj gönderen alicepractice » Pzt Mar 03, 2014 9:18 pm

tesekkurler Eren!
bir kac sorum daha var bi fikrin varsa yardimci olursan cok sevinirim.
1)mesela paderborn\'a basvurmak istiyorum. O zaman normal basvuru belgelerimin yaninda kayit olmak istedigim o dil kursunun fisini falan da koymam gerekir mi?
2) Paderborn\'a bu kis semesteri icin basvurmak istiyorum. Dil kursu da ayni donemde basliyor.. ama soyle bir sey var. Dil kursu 1 aylik birbirini izleyen yogunlastirilmis kurslar. 3-4 ay yetecek bana sanirim. Bu uni icin sikinti olur mu?
3)Bir de uninin verdigi sartli kabul suresi ne oluyor? 1 semester mi 2 semester mi? ne kadar bi sure icin sartli kabul veriyorlar da o sureye kadar DSH\'yi vermem gerekiyor?
4) konsolosluga vize icin universite onayi mi yoksa basvuru teyidiyle mi basvurmam lazim?
5) kabul kadar mi vize veriyor yoksa 3 aylik verip ben orda uzatabiliyor muyum?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt Mar 03, 2014 9:30 pm

Paderborn icin dil kursuna basvurmak sarti var sanirim.Emin degilim.Ben 1 ay da bir kur atlayan kurs hic gormedim ki zaten olsa bile yararli olacagini sanmiyorum.Uni den kabul aldiktan sonra 18 ay vizeni uzatabiliyorsun dil kursu belgesiyle sonra bir uniye kayit olman gerekli.

alicepractice

Mesaj gönderen alicepractice » Sal Mar 04, 2014 3:26 am

bende su an B1 sertifikasi var kolnden.. 4 ay icinde rahat rahat b2 biter bence. gayet mumkun aslinda. olay tamamen kisinin motivasyonunda bitiyor diye dusunuyorum. :)
ogrenci adayi vizesi mi yoksa ogrenci vizesi mi oluyor peki bu? 2 farkli vize varmis sanirimda..
Ogrenci adayi denilen sadece dil kursu yapmak istedigimde mi oluyor? 3 ay 4 ay neyse artik.. dil kursundan sonra vizemi uzatip dsh\'yi verip orda uniye basvurmak mumkun mu? yoksa turkiyeye donup ogrenci vizesine mi basvurmam gerek yine.

selintas

Mesaj gönderen selintas » Sal Mar 04, 2014 8:42 pm

Ben de Koln\'de B1 bitirmistim, sonrasinda kurs almadan evde kendim 2 ay calisarak B2 sinavini verdim Turkiye\'de Goethe\'nin. Yapabilirsin yani inan kendine. Ben bugun vize gorusmesindeydim. Dsh kursu ardindan temmuzda sinavi verirsem direk masterim baslayacak. Ogrenim vizesine basvurdum direk.Bu arada Bonn Uni Dsh kursuna kabul etmek icin B1 istiyor aklinda olsun. Kolay gelsin.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Mar 05, 2014 12:57 pm

Ben 4 ayda b2 bitmez demedim ki :) yanlis anlastik sanirim senin 1 ayda bir kur atlayan intensiv kurstan bahsettigini dusundum.Yoksa 2 ay cok ideal bir kur atlamak icin.Bizim kurs 6 haftada atliyordu.Eger dil kursundan sonra master yapmayi dusunuyorsan ogrenci adayi vizesine basvuracaksin.Sartli kabule cok takilma.Sinavi verdikten sonra elinde sonun da yeniden basvuru yapacaksin.

alicepractice

Mesaj gönderen alicepractice » Çrş Mar 05, 2014 3:52 pm

bu arada paderborndan mail geldi universite disinda yapamazsin dil kursunu diye. :/

Maelstrom

Mesaj gönderen Maelstrom » Çrş Mar 05, 2014 3:58 pm

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:

Ben 4 ayda b2 bitmez demedim ki :) yanlis anlastik sanirim senin 1 ayda bir kur atlayan intensiv kurstan bahsettigini dusundum.Yoksa 2 ay cok ideal bir kur atlamak icin.Bizim kurs 6 haftada atliyordu.Eger dil kursundan sonra master yapmayi dusunuyorsan ogrenci adayi vizesine basvuracaksin.Sartli kabule cok takilma.Sinavi verdikten sonra elinde sonun da yeniden basvuru yapacaksin.[/quote]

Burada benim de kafami karistiran bir durum var simdi. Sartli kabul alip gittigimizde e dsh sinavini verdikten sonra universiteye birdahami basvuracagiz? Ben direk sinavi gecip bolume basliyoruz diye biliyordum? 5_D

alicepractice

Mesaj gönderen alicepractice » Çrş Mar 05, 2014 7:04 pm

Ben 4 ayda b2 bitmez demedim ki :) yanlis anlastik sanirim senin 1 ayda bir kur atlayan intensiv kurstan bahsettigini dusundum.Yoksa 2 ay cok ideal bir kur atlamak icin.Bizim kurs 6 haftada atliyordu.Eger dil kursundan sonra master yapmayi dusunuyorsan ogrenci adayi vizesine basvuracaksin.Sartli kabule cok takilma.Sinavi verdikten sonra elinde sonun da yeniden basvuru yapacaksin.[/quote]

pardon o zaman ben de seni yanlis anladim eren :)
tesekkurler cevabin icin.. ogrenci adayi vizesine basvurucam ama illa bir sartli kabulum olmasi lazim mi yoksa iste 4 aylik bir dil kursuna gidicem faturasi burda bakin ondan sonra da basvuru yapicam dsh\'yi verip demem yeterli mi? takildigim nokta vizenin ne kadarlik oldugu? bana 4 aylik mi verecekler, uniye basvurmak icin turkiyeye donmem gerekecek mi yoksa ordan uzatabiliyor muyum universitelerin basvuru donemlerine kadar? sonra universiteye girince sorun olmayacak da oncesi biraz muallak kafamda. :)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Mar 06, 2014 11:47 am

sartli kabulun yoksa ogrenci vizesine basvuramazsin.Sartli kabul alip ogrenci vizesine basvuruyorsun.konsolosluk sana her halukarda 3 aylik vize verecek sen onu almanyada uzatacaksin.su anki dil seviyenin bir onemi yok.18 ay hakkin var dil kursu belgesiyle vizeni uzatmak icin.18 aydan sonra uni kaydi gostermek zorundasin.

alicepractice

Mesaj gönderen alicepractice » Prş Mar 06, 2014 12:29 pm

sartli kabulun yoksa ogrenci vizesine basvuramazsin.Sartli kabul alip ogrenci vizesine basvuruyorsun.konsolosluk sana her halukarda 3 aylik vize verecek sen onu almanyada uzatacaksin.su anki dil seviyenin bir onemi yok.18 ay hakkin var dil kursu belgesiyle vizeni uzatmak icin.18 aydan sonra uni kaydi gostermek zorundasin.[/quote]

anladim.. ogrenci adayi vizesi icin de lazim mi kabul ya da teyid belgesi? ya benim amacim aslinda dil kursundan sonra uzatabilecegim bir vize turune sahip olmak dsh\'yi orda vermek; okula basvuruyu ordan yapip direkt orda baslamak iste.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Mar 06, 2014 12:38 pm

ogrenci adayi vizesii :)

alicepractice

Mesaj gönderen alicepractice » Prş Mar 06, 2014 7:19 pm

ogrenci adayi vizesii :)[/quote]

ama ogrenci adayi vizesinde bile teyid kabul diyor ya bunlar?
kafayi yicem. :)
su ana kadar dil kursunu kendi universitesinde gitmeyip yine de o uniye sartli kabul icin basvurabilecegim hicbir universite bulamadim. Hepsi illa unideki kursu yapman lazim diyor.... :(

alicepractice

Mesaj gönderen alicepractice » Prş Mar 06, 2014 11:17 pm

[quote]selintas tarafindan yazilan metin:

Ben de Koln\'de B1 bitirmistim, sonrasinda kurs almadan evde kendim 2 ay calisarak B2 sinavini verdim Turkiye\'de Goethe\'nin. Yapabilirsin yani inan kendine. Ben bugun vize gorusmesindeydim. Dsh kursu ardindan temmuzda sinavi verirsem direk masterim baslayacak. Ogrenim vizesine basvurdum direk.Bu arada Bonn Uni Dsh kursuna kabul etmek icin B1 istiyor aklinda olsun. Kolay gelsin.[/quote]

anladim. peki hangi kitaplarla calistin? ne lazim sence bana adam gibi takip edebilecegim bir ders kitabi vs var mi?
bir de senin universiteden kabulun 1 semesterlik mi simdilik? yani konsolosluktan ne kadar vize talep ettin basvuruda?
son olarak hangi uniden kabul aldin?