Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

school leaving certificate

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Sal Şub 18, 2014 2:14 pm

Merhaba,

Turkiye\'de lisans bitirmis biri olarak Almanya\'da lisansa basvuracagim ve istenen belgeler arasinda universite diplomamin yaninda "school leaving certificate" diye bir sey isteniyor. Bu nedir? Lise diplomasi mi, OSS sonuc belgesi mi, lise transkipti mi?

Her yerde farkli bir sey okuyorum. Mesela bu universitenin degerlendirme kriterleri arasinda 20% mathematical skills diyor ama benim mezun oldugum lisans bolumu Ingilizce Ogretmenligi, yani universite transkriptinde matematige yonelik hicbir ders yok. Lise diplomasinda da not bilgileri zaten yok. Bu durumda liseden transkript mi almak zorundayim? OSS sonuc belgemi mi alayim OSYM\'den de onu mu gotureyim? Universiteye mail atip sordugumda diekt su cumleyi kurmuslar:

"for evaluating your application documents you need to submit both your school leaving certificate and the certificates from university."

Iyi de bu school leaving certificate bizde ne oluyor?

Maelstrom

Mesaj gönderen Maelstrom » Sal Şub 18, 2014 2:55 pm

Lise diplomasi yada Universite diplomasi oluyor...

pia

Mesaj gönderen pia » Sal Şub 18, 2014 3:21 pm

iki diploman ve transkriptlerinle basvurman gerekiyor. (lise+uni)

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Sal Şub 18, 2014 3:40 pm

pelin111, mezun oldugum liseyi aradim. adamlar not dokum nedir, transkript nedir bilmiyor. baska bir dil konusuyormusuz gibi bi sacmalik oldu, anlasamadik resmen. onun yerine diplomayla birlikte oss sonuc belgesi olmaz mi acaba :/

1

Mesaj gönderen 1 » Sal Şub 18, 2014 9:10 pm

nasil bilmezler yahu. sen ogrenci islerine git, yardimci olurlar. hademeyi veya guvenligi falan aradin sanirim?

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Sal Şub 18, 2014 10:16 pm

Mudur yardimcisiydi konustugum :/

Bir diger soru da su; konsolosluk fotokopi olan belgelere asli gibidir onayi bastigi icin para aliyor mu? Noter onayina gerek yokmus, eger ucretsiz ya da daha ucuzsa hepsini konsolosluktan yaptirayim o zaman.

1

Mesaj gönderen 1 » Çrş Şub 19, 2014 1:20 am

konsolosluk o isi yapmayabilir.

mudur yardimcisi nasil transkripti bilmez yahu? ugrasmak istememistir adi herif. cok var oyleleri. direkt okula git ve konus.

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Çrş Şub 19, 2014 2:03 am

basvuracagim universite soyledi konsoloslugun yapacagini. ama ben daha konsolosluga ulasmayi becerip de danisamadim.

okula da gidemiyorum ki, farkli sehirde. orada olup da gidebilecek birilerini ariyorum simdi. yarin sabah da baska bir "yetkili"yle konusmayi deneyecegim.

thecarvin

Mesaj gönderen thecarvin » Çrş Şub 19, 2014 9:57 am

lise karnelerin duruyosa onlarda olur. Ben lise son karnesini vermistim mesela

pia

Mesaj gönderen pia » Çrş Şub 19, 2014 12:18 pm

transkript nedir nasil bilmezler ya. Diger mudur yardimcisina ya da mudure git direkt boyle sacmalik olmaz. Basindan atmaya calismistir gercekten. 4 senenin notlarini gosteren bir belge istedigini soyleyeceksin alirken ingilizce alma secenegin de var. Oyle yap derim.

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Çrş Şub 19, 2014 2:23 pm

sabah mudurle konustum, sagolsun baya yardimci olabilecegini soyledi. hatta direkt bana posta yoluyla gonderecekler, bu da cok iyi. ingilizce alabilme sansim oldugunu bilmiyordum, yazacagim dilekcede onu da belirteyim.

surecle ilgili bilgi almak isteyen olup da buralara bakarsa diye edindigim bilgileri de yazayim:

1- lise transkript meselesi yukaridaki gibi :)

2- oss sonuc belgesi sart degilmis, ama ben yine de onu da ekleyecegim sayisal notlarim gorunsun diye. baska sayisal puan gosterebilecek bir belgem yok cunku, liseden yabanci dil cikisliyim. o sonuc belgesini de osyym\'nin ankara bilkent\'teki merkezinden, hemen asagisindaki ptt subesine yatiracaginiz 10 tl karsiliginda alabilirsiniz. sizin adiniza bir baskasina da veriyorlar, tc kimlik numaranizi bilmesi yeterli o kisinin. ancak ingilizce veremiyolarmis belgeyi.

3- izmir konsoloslugu, yeminli tercumeleri ve asli ingilizce veya almanca olan belgelerin fotokopilerini ucretsiz onayliyor. bu islem icin randevu almaya gerek yok. 09:30 - 12:00 saatleri arasinda konsolosluga gidip, kapidaki gorevlilere "belge onaylatacagim" dendigi zaman halledilebiliyor. ben henuz denemedim, umarim gercekten oyledir.

4- bazi universiteler almanya\'daki VHS\'lerden alinmis kurs bitirme sertifikalarini (Teilnahmebestaetigung) Almanca dil bilgisi icin gerekli sertifika yerine kabul ediyor. TestDaf, DSH gibi seylerle ugrasmaya gerek kalmiyor.

alicepractice

Mesaj gönderen alicepractice » Prş Mar 06, 2014 7:32 pm

[quote]nuernberger tarafindan yazilan metin:

sabah mudurle konustum, sagolsun baya yardimci olabilecegini soyledi. hatta direkt bana posta yoluyla gonderecekler, bu da cok iyi. ingilizce alabilme sansim oldugunu bilmiyordum, yazacagim dilekcede onu da belirteyim.

surecle ilgili bilgi almak isteyen olup da buralara bakarsa diye edindigim bilgileri de yazayim:

1- lise transkript meselesi yukaridaki gibi :)

2- oss sonuc belgesi sart degilmis, ama ben yine de onu da ekleyecegim sayisal notlarim gorunsun diye. baska sayisal puan gosterebilecek bir belgem yok cunku, liseden yabanci dil cikisliyim. o sonuc belgesini de osyym\'nin ankara bilkent\'teki merkezinden, hemen asagisindaki ptt subesine yatiracaginiz 10 tl karsiliginda alabilirsiniz. sizin adiniza bir baskasina da veriyorlar, tc kimlik numaranizi bilmesi yeterli o kisinin. ancak ingilizce veremiyolarmis belgeyi.

3- izmir konsoloslugu, yeminli tercumeleri ve asli ingilizce veya almanca olan belgelerin fotokopilerini ucretsiz onayliyor. bu islem icin randevu almaya gerek yok. 09:30 - 12:00 saatleri arasinda konsolosluga gidip, kapidaki gorevlilere "belge onaylatacagim" dendigi zaman halledilebiliyor. ben henuz denemedim, umarim gercekten oyledir.

4- bazi universiteler almanya\'daki VHS\'lerden alinmis kurs bitirme sertifikalarini (Teilnahmebestaetigung) Almanca dil bilgisi icin gerekli sertifika yerine kabul ediyor. TestDaf, DSH gibi seylerle ugrasmaya gerek kalmiyor.[/quote]

merhaba!
hangi universiteler istiyor vhs\'den olan sertifikalari? :)

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Prş Mar 06, 2014 10:50 pm

Universite olarak genellenebilir mi bilmiyorum ama egitim dili Ingilizce olan bolumlerde kabul ediyorlar sanirim sadece.

kubrapalabiyik

Re: school leaving certificate

Mesaj gönderen kubrapalabiyik » Prş Ara 31, 2020 3:58 pm

Merhaba, mesajlarınızı okudum. Ben de farklı bir ülkede bir üniversiteye başvurmak istiyorum ve bu belgeden istiyor. Siz daha önce deneyimlediğiniz için yardımcı olabilirsiniz diye düşündüm. Kafam karıştı biraz belgeler konusunda, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.