Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Aylik 450 euro\'dan fazla kazanma durumunda kesilecek vergi miktari

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Sal Oca 28, 2014 5:38 pm

arkadaslar onumuzdeki hafta bir ise baslayacagim ve aylik 540 euro civarinda kazanacagim. bu durumda kesilecek vergi miktari asagi yukari ne kadar olur? 450\'nin ustundeki kisimdan mi kesilir bu vergi yoksa vergiyle birlikte net kazancim 450\'nin altina dusebilir mi?

ayrica bir makalede

Bu durumda paranizdan vergi kesiliyor. Ama uzulmeyin cunku sene sonunda eger butun yillik kazanciniz 8.000 euro miktarini gecmemisse odediginiz vergileri tikir tikir geri aliyorsunuz ki genelde bu miktari gecmeniz cok kolay da degildir. Becerebilen azdir. O kadar da kasmaya gerek yoktur zaten.

denmis ama guncel olmadigi icin tekrar sormak istedim, hala bu durum gecerli midir, sene sonunda kesilen vergiyi geri almak mumkun mu? ve bunun icin izlenmesi gereken prosedurden biri kabataslak bahsederse cok sevinirim

Rockstar

Mesaj gönderen Rockstar » Çrş Oca 29, 2014 10:16 pm

Brut maas 540 olacak, Steuerklasse I olarak giris yapilmali (bekar, cocuksuz oldugunu varysayiyorum). Graubereich olarak tanimlanan maas sinifindasin.

Geringfugige Beschaeftigung (Minijob) sinirini astigi icin vergi verme zorunlulugun var. Zaten ozellikle Krankenversicherung ve Rentenversicherung odemelerini yapmani tavsiye ederdim, Minijob ile belki daha fazla para kazanirsin, ancak uzun vadede zarari cok fazla.

Kesintilerle aldigin net maas 431 Euro. Isverene toplam maliyetin 644 Euro (sana odeyecegi maas + kendi payina dusen sosyal hizmet odemeleri).

Yil sonunda Finanzamt\'a vergi beyani vermen gerekiyor (Elster programiyla online kendin yapabiliyorsun zor degil). Burada vergi iade de alabilirsin, uzerine odeme de yapabilirsin. Harcamalarina bagli.

Brut/net hesaplayici olarak en iyisi Suddeutsche Zeitung\'dur, buradan kendi ve isverenin odemelerini gorebilirsin: http://www.sueddeutsche.de/app/jobkarri ... index.html

1

Mesaj gönderen 1 » Çrş Oca 29, 2014 11:38 pm

[quote]Rockstar tarafindan yazilan metin:

Brut maas 540 olacak, Steuerklasse I olarak giris yapilmali (bekar, cocuksuz oldugunu varysayiyorum). Graubereich olarak tanimlanan maas sinifindasin.

Geringfugige Beschaeftigung (Minijob) sinirini astigi icin vergi verme zorunlulugun var. Zaten ozellikle Krankenversicherung ve Rentenversicherung odemelerini yapmani tavsiye ederdim, Minijob ile belki daha fazla para kazanirsin, ancak uzun vadede zarari cok fazla.

Kesintilerle aldigin net maas 431 Euro. Isverene toplam maliyetin 644 Euro (sana odeyecegi maas + kendi payina dusen sosyal hizmet odemeleri).

Yil sonunda Finanzamt\'a vergi beyani vermen gerekiyor (Elster programiyla online kendin yapabiliyorsun zor degil). Burada vergi iade de alabilirsin, uzerine odeme de yapabilirsin. Harcamalarina bagli.

Brut/net hesaplayici olarak en iyisi Suddeutsche Zeitung\'dur, buradan kendi ve isverenin odemelerini gorebilirsin: http://www.sueddeutsche.de/app/jobkarri ... index.html[/quote]

"harcamalarina bagli" kismini biraz acar misin?

GK

Mesaj gönderen GK » Prş Oca 30, 2014 12:52 am

can normalde %11 kesiliyor biliyordum ben fakat son 2 aydir bende 450 yi geciyorum birinde sadece 9 euro digerinde 1,5 euro kesmisler neden nasil hic anlamadim oluruna birak bence :D

ikinci konuya gelirsek evet dogru yil sonu derken yani son olarak 12. ayin parasini 1. ayda aliyorsun ve o aydan 3. ayin sonuna kadar olmasi lazimdi finanzamt a gidip bi kagit dolduruyorsun ona gore hesapliyorlar ve vergilerini geri aliyosun cok kisa bi islem.

cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Prş Oca 30, 2014 11:40 am

Is yalan oldu ama ilerisi icin bunu ogrendigim iyi oldu yine de :D

thecarvin

Mesaj gönderen thecarvin » Prş Oca 30, 2014 2:34 pm

[quote]Gurhan35 tarafindan yazilan metin:

can normalde %11 kesiliyor biliyordum ben fakat son 2 aydir bende 450 yi geciyorum birinde sadece 9 euro digerinde 1,5 euro kesmisler neden nasil hic anlamadim oluruna birak bence :D

ikinci konuya gelirsek evet dogru yil sonu derken yani son olarak 12. ayin parasini 1. ayda aliyorsun ve o aydan 3. ayin sonuna kadar olmasi lazimdi finanzamt a gidip bi kagit dolduruyorsun ona gore hesapliyorlar ve vergilerini geri aliyosun cok kisa bi islem.[/quote]

Anladigim kadariyla iki tane minijob yapiosun. Peki sunu sorcam vergi verip geri aliosun yilsonunda belli bir miktari gecmediysen. Birde gun olarak calisma izni olayi var. Para olarak gecmiyosun belki ama gun olarak gecersen noluyo? 120 tam gun 8 saaten galiba 960 saat yapio. Yillik bu kadarmi iznin oluyo? Diyelimki yil sonu total 8000 kazanmisin saatlik 7 euroluk iki tane isin var. 1150 saat gibi bise yapior. O zaman sikinti olur heralde dimi?

Rockstar

Mesaj gönderen Rockstar » Prş Oca 30, 2014 3:41 pm

[quote]
"harcamalarina bagli" kismini biraz acar misin?[/quote]

Steuerklasse I\'de sadece isinle ilgili egitimleri, yol masrafini, is icin gerekli kendi satin aldigin arac gereclerini vergiden dusebiliyorsun. Ha bir de kilise aidatini. Onun haricindekiler senin ozel masraflarin, Finanzamt\'i ilgilendirmez. O yuzden alacagin vergi iadesi (olursa) devede kulak kalir, uzerine odeme yapmadigina sukredersin. Gerci bu kadar dusuk maasta uzerine odeme yapilmasi ihtimali cok dusuk, bizim muhasebecinin soyledigine gore farkli vergi dilimlerine ve oranlarina tabi.

Yine de saglik ve emeklilik sigortasinin odedigi bir ise girilmesini her zaman tavsiye ederim, daha az kazanilsa bile. Sonucta saglik sakaya gelmez, ozel sigortalarin uygulamalari da malum. Odenen emeklilik sigortasi da bosa gitmiyor, Turkiye\'de SGK\'ya ekletebiliyorsunuz.
Kisa vadeli dusunuyorum, 2-3 kurus fazla gecsin elime derseniz, elbette, secim sizin.

GK

Mesaj gönderen GK » Cum Oca 31, 2014 1:11 am

the carvin tek iste calisiyorum son 2 ay yogunluktan dolayi baya calistik o yuzden yoksa haftada 2 gun veya 1 gun calisiyoruz gunleride gecmiyorum zaten