Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ne yapabilirim

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
essener

ne yapabilirim

Mesaj gönderen essener » Cmt Oca 11, 2014 4:01 pm

Merhaba oncelikle 4-5 aydir siteyi inceliyorum ve bu zaman icindede aklimda almanya konusu,universiteler var ,hemen hemen biliyorum ne yapmam gerektiklerini bu site bu konular icin bulunmaz nimet denilebilir :)
yalniz siz gibi bilgi sahibi insanlara danisma geregi buldum su an 11. sinif ogrenciyim muhasebe yani ticaret meslek lisesi cikisli olucam..
almanya da universitemi devam ettirmek istiyorum fakat,universitemi burada okuyup 1-2 sene sonra gitmem dahami avantajli olur ? Bunu her kisiye sordugumda degisik cevaplar aliyorum birde sizi sormakta yarar gordum,ona gore hazirliklarimi yapip dil kursu vb. hazirliklar yapmak istiyorum alman ya icin,orada da bir suru akrabalarim var yabancilik cekecegimi sanmiyorum
benimle goruslerinizi paylasirsaniz sevinirim simdiden tesekkurler..
;)

ulas36

ne yapabilirim

Mesaj gönderen ulas36 » Cmt Oca 11, 2014 10:08 pm

Bende lisede senin gibi almanyada universite okumayi kafama koymusdum benimde hemen hemen butun akrabalarim orda.Sonra ailem izin vermedi

Almanca kursalarina gittim falan B1 sertifikasi aldim simdi uni son sinifda birakiyorum universiteyi ve orda devam edicem ama burda verdigim bircok dersi orda saydirabilicem.
Bence simdiden almanca ogrenmeye basla.Vize asamasinda takilip stres yapmamak icin. Turkiyeden a2 veya b1 sertifikasini alarak oraya gitmeni tavsiye ederim.

Burda kazandigin bolumun aynisindan veya benzerinden almanyadaki bir universiten kabul alabilirsin kural olarak bildigim kadariyla.
Ama isin birde vize boyutu var. Vize asamasinda takilan cok insan var o yuzden burda b1 sertifikasini alarak vizede sansini arttirabilirsin.
Ben turkiyede ingilizce bolum okuyorum anlamadigimiz yerlerde hocalar turkce anlatiyolar yinede zorlaniyorum. Almanyada cok daha zorlanicagimi dusunuyorum.Zaten almanyaya universite okumaya giden turk ogrecilerin mezun olma orani %16 falan sanirsam.

Ben senin yerinde olsam simdiden iyi bir kursa yazilirim ve liseden mezun olana kadar b1-b2 seviyesine gelmeye calisirim.Okumak istedigim bolumu burda kazandiktan sonra orda bir universiteden sartli kabul alip ordada 8-12 ay dil kursu gordukten sonra bolume baslarim.
Zor bir surec var yani onunde.

Kullanıcı avatarı
welly275

ne yapabilirim

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Oca 11, 2014 11:53 pm

meslek lisesi mezunu oldugun icin farkli sartlar gecerli senin icin. LYS ile bi bolume yerlestikten sonra gelip almanyada okula direk kayit yaptiramazsin. bu durumda iki secenegin var. ya turkiyede kazandigin bolumde 1 sene basarili sekilde okuduktan burda direk giris hakki kazaniyosun. ya da almanyaya geliceksin, studienkolleg yapip gecersen okullara basvuru giris kazanicaksin.

essener

ne yapabilirim

Mesaj gönderen essener » Pzr Oca 12, 2014 10:38 am

Cevaplariniz icin oncelikle tesekkur ederim.Ulas36 bende eger boyle birsey olursa lisem bitene kadar dil kursuna gitmek istiyorum hazirlik yapmakta denilebilir. olgun kafayla 1-2 sene sonra gitmek var sen gibi birde seneye hayal kirikligi yasamak var hayal kirikligi yasamamdan korkuyorum ailem arkamda, benim icin universitemi burada okuyup gitmek daha mantikli gibi geliyor. wellyninde dedigi gibi tabikii simdi gitsem daha avantajim olur..
cikmazdayim denilebilir.. Bu arada welly275 onlisansimi burada tamamlasam oraya de ayni sartlarda gecebiliyorum sanirim studienkolleg yapmam gerekmiyor ?

Kullanıcı avatarı
welly275

ne yapabilirim

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Oca 12, 2014 1:23 pm

evet gerekmiyor onlisans diploman olursa

essener

ne yapabilirim

Mesaj gönderen essener » Pzr Oca 12, 2014 1:51 pm

Peki sence ne yapayim :( gercekten kararsizim onlisansimi burada tamamlayip gitme taraftariyim fakat seneye gdip dahada avantajlarini kapmak var,bu arada onlisansimi bitirdigimde tekrar mi universite sinavina girmem gerekli yoksa vize,sartli kabul vs. Yeterlimi ?

Kullanıcı avatarı
welly275

ne yapabilirim

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Oca 12, 2014 3:05 pm

meslek liselerinin 2002 den beri mi ne universite sinvina girmeden sinavsiz giris hakki oldugundan, onlisans diplomasini aldiktan sonra tekrar universite sinavina girmeden almanyada o bolume ya da yakin bolumlere direk giris hakki var.

universite sinavina tekrar girmeyle vize sartli kabul vs nin ne alakasi var ?

Jamir

ne yapabilirim

Mesaj gönderen Jamir » Pzr Oca 12, 2014 4:56 pm

veli senin dediginin aksine eskiden sorun yasiyordu oss ye girmeden direk meslek lisesinden gecis yapanlar adamlarin tanidigi tek sey oss kazandi belgesi idi benim bildigim. onlisans alinca isler degisiyorsa onu bilemeyecegim .
gdld

essener

ne yapabilirim

Mesaj gönderen essener » Pzr Oca 12, 2014 6:12 pm

Yani demek istedigim vize asamasinda sorun yasamam onlsians okudum diye,en azindan dil sertifikalarimi alip gitme sansim olur sanirim bu daha avantajli

Kullanıcı avatarı
welly275

ne yapabilirim

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Oca 13, 2014 5:55 am

Jamir, onceden okul basvurusu icin nasil sartlar vardi bilmiyorum ama www.anabin.de den baktigimda meslek lisesi mezunu ve onlisans diplomasiyla basvuru yapildiginda YGS ile yerlesme sarti gorunmuyo. yani onlisans yeterli anlamina geliyo. oranin yalancisiyim ben de.

busustuntas, vize asamasinda kimlerin sorun yasayip yasamayacagi belli olmaz. onlisans diplomasi var diye de vize vermeme durumu yok.

essener

ne yapabilirim

Mesaj gönderen essener » Cmt Şub 01, 2014 7:28 pm

Burada on lisans diplomami aldigim sure dilimi icinde, hangi seviyeye getirmem gerekir vize asamasinda avantajli olmam icin, A2 yeterli olurmu ?
Nicht Aufgeben