Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yeminli Tercuman ve Noter Onayi?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
volkan67

Mesaj gönderen volkan67 » Sal Ara 31, 2013 12:07 am

sayfanin basinda bir arkadsmz:
"Bir evragi yabanci bir dile ccevirmek istiyorsan, Yeminli tercuman => Noter => Kaymakamlik. Uclusunu gezmelisin. " demisti simdi burda bi celiski olusmadi mi sizce de ???

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ara 31, 2013 12:37 am

burada amac onayli suret almaktir. fotokopinin orijinal belgeyle ayni oldugunu belirtmek icin bu konuda yetki verilmis ve guvenilir kisilere yaptirirsiniz. turkiyede bu konuda noterler yetkilidir, bunun disinda bisey daha var ama konu o degil.

almanyada ise onayli suret almada iki farkli yol vardir. resmi dairelerin onaylamasi ve ozel yetkili kisi ve kurumlarin onaylamasi. bizim konumuzda alman konsolosluklari yani.

onaylanan suretlerin gecerlilik alani ise degisir yani uluslararasi ve ulusal muhabbeti. eger uluslararasi gecerlilk gerekliyse bunun icin belirli yontemler var. mesela Apostille. bilmem ne anlasmasina dayanarak taraf ulkeler ulke icersinde belirli kurumlari yetkili kilar ve onlar apostille muhru vururlar surete. bu sekilde o ulkeler arasinda o suretler gecerli olur. almanya ve turkiye bu anlasmaya taraftir.

eger tek bi ulkeye tek seferlik bi islem icin kullanilacaksa, o ulkenin temsilciligindeki hukuk burosunda yaptirilabilir. bu durumda onayli suret o ulkede gecerli olur. yani alman konsoloslugunda onayli suret yaptirip almanyada kullanma durumu.

turkiyede apostil yaptirilacaksa sirasiyla sunlar yapilir; noterden onayli suret alma(yeminli tercumandan onaylanmis fotokopiler de gecerli diyo bazi arkadaslar. bilgim yok bu konuda. bu durumda yeminli tercumandan da tercumesiyle birlikte alinan belge de onayli suret sayilir.). sonra bu onayli suret alinir ve apostil muhru vurmaya yetkili kuruma giderek muhur vurdurulur. turkiyede valilikler bu konuda yetkili diye biliyorum. sonra islem tamamdir.

alman konsoloslugunda; izmir konsoloslugu randevusuz kabul ediyo. digerlerinde randevu sarti var mi bilmem. buraya giderken fotokopileri cektiriceksiniz. bakicaklar ve onaylicaklar. bu kadar.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ara 31, 2013 12:42 am

5 dk lik bi arastirmayla da yeminli tercumenin noter tasdiki icerdigini buldum. yani yeminli tercumandan ceviri yaptirdiysaniz noter tasdikine gerek yok.

volkan67

Mesaj gönderen volkan67 » Sal Ara 31, 2013 1:31 am

cook tesekkur ederiz...

bektastek

Mesaj gönderen bektastek » Sal Ara 31, 2013 3:00 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

5 dk lik bi arastirmayla da yeminli tercumenin noter tasdiki icerdigini buldum. yani yeminli tercumandan ceviri yaptirdiysaniz noter tasdikine gerek yok.[/quote]

Arkadasim bende gunlerdir arastiriyorum ama Noter tasdiki olmayinca bu sefer valilikler apostilli onay vermiyorlar... Yani umarim dedigin gibidir cunku ben yeminli tercumanda belgelerimi onaylattim ve Notere 500 tl uzeri odeme yapmak istemiyorum simdi senin dedigine gore Ornegin Universite basvurusu icin ben yeminli tercuman onayli belgelerimi direk gonderirsem sorun olur mu ? yoksa illada Noter\'e o parayi verecek miyiz?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ara 31, 2013 4:17 pm

[quote]bektastek tarafindan yazilan metin:

Arkadasim bende gunlerdir arastiriyorum ama Noter tasdiki olmayinca bu sefer valilikler apostilli onay vermiyorlar... Yani umarim dedigin gibidir cunku ben yeminli tercumanda belgelerimi onaylattim ve Notere 500 tl uzeri odeme yapmak istemiyorum[/quote]

en dogru bilgiyi valiligi arayip alabilirsin. yeminli tercumandan tasdikli suretlere apostille veriyolarsa sorun yok. vermiyoruz derse, yeminli tercuman noter ve tercuman demek nasil kabul olmuyo zaten notersiz yeminli tercuman olmuyo dersin. baktin haberi yok telefondakinin, valilige gider orda bu isi bilen birinden kesinlestirirsin.

Ornegin Universite basvurusu icin ben yeminli tercuman onayli belgelerimi direk gonderirsem sorun olur mu ? yoksa illada Noter\'e o parayi verecek miyiz?[/quote]

ben essek gibi bi onceki mesajda vaktimi ayirip uzun uzun basindan sonuna onayli suret nedir noter olayi nedir apostille olayi nedir uluslararasi gecerlilik nedir anlattim, sen lutfedip 2 dk okuyamadin mi?

bu gidisle yardimdan sogutacaksiniz adami :o

izzy

Mesaj gönderen izzy » Sal Ara 31, 2013 5:17 pm

Wellyi bile cildirttiniz en sonunda, tebrikler.

bektastek

Mesaj gönderen bektastek » Cum Oca 03, 2014 11:01 am

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

Arkadasim bende gunlerdir arastiriyorum ama Noter tasdiki olmayinca bu sefer valilikler apostilli onay vermiyorlar... Yani umarim dedigin gibidir cunku ben yeminli tercumanda belgelerimi onaylattim ve Notere 500 tl uzeri odeme yapmak istemiyorum[/quote]

en dogru bilgiyi valiligi arayip alabilirsin. yeminli tercumandan tasdikli suretlere apostille veriyolarsa sorun yok. vermiyoruz derse, yeminli tercuman noter ve tercuman demek nasil kabul olmuyo zaten notersiz yeminli tercuman olmuyo dersin. baktin haberi yok telefondakinin, valilige gider orda bu isi bilen birinden kesinlestirirsin.

Ornegin Universite basvurusu icin ben yeminli tercuman onayli belgelerimi direk gonderirsem sorun olur mu ? yoksa illada Noter\'e o parayi verecek miyiz?[/quote]

ben essek gibi bi onceki mesajda vaktimi ayirip uzun uzun basindan sonuna onayli suret nedir noter olayi nedir apostille olayi nedir uluslararasi gecerlilik nedir anlattim, sen lutfedip 2 dk okuyamadin mi?

bu gidisle yardimdan sogutacaksiniz adami :o[/quote]

Estagfurullah kardesim ben konulari arastiriyorken yazmistim zaten forum\'da bircok konuda yardimci olunmus tum bu arkdaslara ve sana cok tesekkur ederim... buarada kusura bakma yazdigin cevabi az once gordum. cevapsiz birakmak istemezdim.

volkan67

Mesaj gönderen volkan67 » Cmt Oca 04, 2014 6:34 pm

Arkdslar bu dedgnz ceviriler apostil vs. unv .baswursu icn mi gerekior yoksa vize icn de ayni mi? Farkliysa fark ne acba tesekkurler...

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Oca 05, 2014 6:15 am

sadece okul basvurusu icin. vize islemleri icin gerek yok. zaten orijinaline de istiyolar. orijinalini gordukten sonra fotokopisini aliyolar. o yuzden 2 tane fotokopi cektirtiyolar.

volkan67

Mesaj gönderen volkan67 » Sal Oca 07, 2014 9:42 pm

tesekkurler welly...

volkan67

Mesaj gönderen volkan67 » Sal Oca 21, 2014 11:00 pm

Slm arkdslar yardmci olursaniz cok sewncm....
Yukardki msjda wely arkdsmz guzel ve aydnltci bilgiler verms bn vize bsvurusnda buluncgm lise diplomami ve osym belgemi ve meznytm sonrasinda calstgm isle ilgili belglri yemnli tercmna cewrttrcm ama bu yetrli midr hepnz bu sekilde mi yaptnz vize icn wely arkdsmz yukrda guzlce yazp acklms yemnli tercumenin noter onayi istemdgni zaten noter onayi icerdgni yazms ama Bn bu zamna kadar hic tercume yaptrmdgm icn bilmiorm yani sonc olrk vize icn bu belglrmi sadece yeminli tercmna cevrtsm yetrlimdr bi problem yasarmym uzun oldu ama okuyup aydnltan arkdslrma smdidn cok tesekkur edrm ii ki varsnz ...

sway

Mesaj gönderen sway » Çrş Oca 22, 2014 12:45 am

yok gardasim . notere ihtiyacin yok. yeminli tercumana cevirtmen yeterli.

volkan67

Mesaj gönderen volkan67 » Çrş Oca 22, 2014 12:54 am

Cok sagol kardes tesk.