Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ne Sorarsaniz Sorun Cevapliyorum...

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Nis 24, 2009 12:36 pm

mesela bana elektrotechnik(master) rostocktan kabul gelmisti.
DSH1 istiyordu. yanliz inglizceyi de ispatlamak gerekiyor. Toefl felan lazimdi bazi dersler ingilizceymis

gunay91

Mesaj gönderen gunay91 » Cum Nis 24, 2009 8:40 pm

merhaba arkadaslar bisey sormak istiyorum. izmirde bir yurtdisi egitim danismaniyla anlastim. acikogretim 4 yillik lisans programina kayit yaptirirsan mesela isletmeye, ben seni kabul ettiririm diyor. hannoverdede burolari var hannovere sorunsuz olarak, sartli kabul alirim ve o belgeyle almanyanin istedigin yerinde okuyabilirsin diyor. bnde munihte okumak istiyorum. bi yorum yapsaniz :(

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Nis 24, 2009 9:27 pm

konsoloslugun sitesinde acikogretimlerinin 2 yili bitirmeleri gereki diyor. eger almanya konsoloslugunu incelersen gorursun.
ama danisman kabul ettiririm diyorsa istersen dene. belki olur

pspoor

Mesaj gönderen pspoor » Cum Nis 24, 2009 9:39 pm

Oncelikle hepinize iyi aksamlar DS ahalisi;
Her ne kadar forumda cok yeni olmasamda, bu benim ilk mesajim umarim zaten var olan bir soru sormamisimdir...
Su aralar Sakarya Universitesi Bilg. Muh. 1.sinifta okuyorum ve kismetse universitye Almanya\'da gitmek
istiyorum(orada akraba veya tanidigim yok) ama tabi oncelikle bazi sorularim var;
Hic Almanca bilgim yok Bakirkoyde bir kursa kayit yaptirdim 1 ay sonra A1 bitiyor benim dusuncem Almanya\'da 1 yil
dil ogrenimi gormek(Universite bunyesinde, hazirlik gibi) ve ondan sonra normal derslere baslamak, bunun icin ne yapmak gerekli? Yani hazirlik sinifi icin mulakat gerekiyor mu basvurusu farkli mi?
gitmek istedigim yer TU-Munchen informatik, derslerine biraz goz attim normal geldi yani bilg.muh.e yakin
(anladigim kadariyla C++ degil biraz java agirlikli)
Bu elit universite olayi biraz etkili galiba TUM icin giris ne kadar zor acaba yani maniaturk bir ornek verebilir misin?
Benim Bakarkoyde Dil kursundaki Alman hocam surekli Munihi kotuleyip duruyor, Bavyeralilarin eyalet disindan kimseyi istemediklerini(beni bile istemezler diyor) biraz daha farkli Almanca konustuklarini hatta Munihte havanin bile surekli yagmurlu oldugunu soyluyor.Bunlar dugru mu?Yani bu Bavyeralilar millete hep insan disi varlik muamelesi mi yapiyor???
Simdi acaba ben ne yapsam?(bayagi uzun bir soru zinciri oldu galiba ama ne yapalim maniaturk 1 hak verdi ):)

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Cum Nis 24, 2009 9:51 pm

[quote]gunay91 tarafindan yazilan metin:
merhaba arkadaslar bisey sormak istiyorum. izmirde bir yurtdisi egitim danismaniyla anlastim. acikogretim 4 yillik lisans programina kayit yaptirirsan mesela isletmeye, ben seni kabul ettiririm diyor. hannoverdede burolari var hannovere sorunsuz olarak, sartli kabul alirim ve o belgeyle almanyanin istedigin yerinde okuyabilirsin diyor. bnde munihte okumak istiyorum. bi yorum yapsaniz :([/quote]

acikogretimin ilk 2 senesini okumus olman gerekiyor. bu ne bicim danismanlik anlamiyorum. Herhangi bir universiteden kabul alma olayini bilemiyorum ama vize isini nasil halledeceksin. Yasalar acik. Bir sor bakayim danismanina ne diyecek. Yani deki 2 sene okumak gerekiyormus acikogretim de diye.

Onun haricinde mesela ben Munih\'te okuyorum ve bu sekilde Munih universitelerinden kabul alamazsin uzgunum... Danismanini iyice olcup tartmadan is yapmiyiniz tavsiyesindeyim...

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Cum Nis 24, 2009 9:58 pm

[quote]pspoor tarafindan yazilan metin:
Oncelikle hepinize iyi aksamlar DS ahalisi;
Her ne kadar forumda cok yeni olmasamda, bu benim ilk mesajim umarim zaten var olan bir soru sormamisimdir...
Su aralar Sakarya Universitesi Bilg. Muh. 1.sinifta okuyorum ve kismetse universitye Almanya\'da gitmek
istiyorum(orada akraba veya tanidigim yok) ama tabi oncelikle bazi sorularim var;
Hic Almanca bilgim yok Bakirkoyde bir kursa kayit yaptirdim 1 ay sonra A1 bitiyor benim dusuncem Almanya\'da 1 yil
dil ogrenimi gormek(Universite bunyesinde, hazirlik gibi) ve ondan sonra normal derslere baslamak, bunun icin ne yapmak gerekli? Yani hazirlik sinifi icin mulakat gerekiyor mu basvurusu farkli mi?
gitmek istedigim yer TU-Munchen informatik, derslerine biraz goz attim normal geldi yani bilg.muh.e yakin
(anladigim kadariyla C++ degil biraz java agirlikli)
Bu elit universite olayi biraz etkili galiba TUM icin giris ne kadar zor acaba yani maniaturk bir ornek verebilir misin?
Benim Bakarkoyde Dil kursundaki Alman hocam surekli Munihi kotuleyip duruyor, Bavyeralilarin eyalet disindan kimseyi istemediklerini(beni bile istemezler diyor) biraz daha farkli Almanca konustuklarini hatta Munihte havanin bile surekli yagmurlu oldugunu soyluyor.Bunlar dugru mu?Yani bu Bavyeralilar millete hep insan disi varlik muamelesi mi yapiyor???
Simdi acaba ben ne yapsam?(bayagi uzun bir soru zinciri oldu galiba ama ne yapalim maniaturk 1 hak verdi ):)[/quote]

hosgeldin oncelikle aramiza.. :)

Sitede Informatik Nedir? diye bir yazim var oncelikle onu okumani tavsiye ediyorum. Sonrasinda evet dersler pek uzak sayilmaz. Yani universiteden universiteye degisir aslinda. Bizde olay Java uzerine C++ ileriki donemlerde geliyor. Onun haricinde cok yogun bir sekilde matematik dersleri var.

TUM icin bir takim sartlar araniyor. Oncelikle not, sonrasinda istek, sonrasinda ise iste profesorle mulakat filan oluyor.

Munih hakkinda onyargi yanlis bence. Munih sehir olarak orta avrupanin en duzenli sehridir. Gerek altyapisi, gerek olanaklari ile. Almanya\'nin endustri merkezidir. Aklina gelecek buyuk capli firmalarin cogu buradadir. Havasi ile kizina pek guven olmaz. :D

Bazen harika olur bazen bozar. Ama inan daha kotusunu gordum. Munih bence fena degil. Insanlik disi muamele ben pek gormedim :help

Onun haricinde dil egitimini tamamlayip sinavini vermeden kabul alamazsin Munih\'te sartli kabul yok maalesef ama okula bagli guzel bir dil kursu var. Faydalanbilirsin.. :)

Sehir pahalidir...

pspoor

Mesaj gönderen pspoor » Cum Nis 24, 2009 11:04 pm

Cevaplarin icin tesekkurler;
"Dil kursu var faydalanabilirsin" demissin ama hangisi oldugunu bilmiyorum.
Google bu konuda pek yardimci olmadi bana...(google amcada aradim lakin 24 hafta icin sinava hazirlik kursunun fiyati yaklasik 13.000 euro olunca hizlica oradan uzaklastim)
Eger Reklam gibi sebeplere giriyor ise http://portal.mytum.de/studium/sprachenzentrum/deutsch
bu mu? yoksa bunlarin(http://portal.mytum.de/studium/sprachen ... utschkurse) hangisi uygun?Diye ben sorayim...
Yani sartli kabul yok ama anladigim kadariyla universite biz size kurs veriyoruz gibi birseyler soyluyor sadece dil icin degil (matematik), business, science yaziyordu.
bende madem matematik cok zor onceden biraz kursa giderim diye dusunmustum.
tabi bunlar 2.soru dalgasi oldu ama ozel mesaj mi atsam boyle mi sorsam karar veremedim ozel mesaj istemiyorsunuz pek...

gunay91

Mesaj gönderen gunay91 » Cmt Nis 25, 2009 4:35 pm

arkadaslar ben sordum izmir acikogretim 2yillik okucaksin oyle gidiceksin diye bir aciklama yapmamis, istanbul ve ankarada varmis boyle bir olay. tabikide sansa birakmicam yinede ama olmadi acikogretim :(

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Cmt Nis 25, 2009 4:45 pm

[quote]pspoor tarafindan yazilan metin:
Cevaplarin icin tesekkurler;
"Dil kursu var faydalanabilirsin" demissin ama hangisi oldugunu bilmiyorum.
Google bu konuda pek yardimci olmadi bana...(google amcada aradim lakin 24 hafta icin sinava hazirlik kursunun fiyati yaklasik 13.000 euro olunca hizlica oradan uzaklastim)
Eger Reklam gibi sebeplere giriyor ise http://portal.mytum.de/studium/sprachenzentrum/deutsch
bu mu? yoksa bunlarin(http://portal.mytum.de/studium/sprachen ... utschkurse) hangisi uygun?Diye ben sorayim...
Yani sartli kabul yok ama anladigim kadariyla universite biz size kurs veriyoruz gibi birseyler soyluyor sadece dil icin degil (matematik), business, science yaziyordu.
bende madem matematik cok zor onceden biraz kursa giderim diye dusunmustum.
tabi bunlar 2.soru dalgasi oldu ama ozel mesaj mi atsam boyle mi sorsam karar veremedim ozel mesaj istemiyorsunuz pek...[/quote]

Sprachzentrum icin okulun ogrencisi olman gerekiyor. Onlar genelde Erasmus la filan gelen ogrencilere sunulan imkanlar.

Benim dedigim kursun ikinci linkte olmasi lazim. TU-Munchen e ait degil ama LMU yani Munih Universitesine bagli. GUzel bir kurs.

Burada reklam yasak oldugu icin link vermiyoruz. Ama bunlarin hemen hemen hepsi pahali. Burasi Munih...

Ben Munih\'ta okumak isteyen her arkadasa kendi yaptigim seyi tavsiye ederim. Nedir o? Baska uygun bir yerde dil kursu yapmak sonrasinda sinavi verip Munih e basvurmak... :) Bizim Sponsorumuz olan dil kursunu tavsiye ederim. Bir cok arkadasi buradan oraya kayit ettiriyoruz. (Detaylar icin Physiker ile irtibata gec.)
------------------------------
gunay91 arkadasim, ben diger birkac arkadasla da gorustum, acikogretim ile kabul alamazsin yani en azindan 2 yilini basari ile okumus olcan ki o zaman da kabul alsanda, vize nasil alacaksin bilmiyorum. Su an kandiriliyor olabilirsin...

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Cmt Nis 25, 2009 6:12 pm

Merhaba deniz,
daha once istedigin bolumleri yaz , dsh1 veya testdaf 3le aliyormu bakariz demistin... w..informatik, otomotiv veya isletmeye yakin bir bolumde master yapmak istiyorum... NRWde bu bolumlere alan universite veya FH varmi bu dil dereceleriyle?

cok soruyom kusura bakma :|:|:|

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Cmt Nis 25, 2009 11:38 pm

10 kisiyi gecti mi Deniz?
Gectiyse sorumu es gecebilirsin, acelesi yok..

Bir sey merak ettim.. Hani biz universite kabul belgesi aliyoruz ya vize islemlerinde kolaylik saglasin diye.. Peki daha sonra Almanya\'ya gittikten sonra bu universiteyi degistirebilir miyiz? Yatay gecisten falan bahsetmiyorum..

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzr Nis 26, 2009 12:56 pm

[quote]der Nordostwind tarafindan yazilan metin:
Merhaba deniz,
daha once istedigin bolumleri yaz , dsh1 veya testdaf 3le aliyormu bakariz demistin... w..informatik, otomotiv veya isletmeye yakin bir bolumde master yapmak istiyorum... NRWde bu bolumlere alan universite veya FH varmi bu dil dereceleriyle?

cok soruyom kusura bakma :|:|:|[/quote]

Informationssystems (Wirtschafs agirlikli) - FH Niederrhein (NRW)

Autonomous Systems (Informatik Agirlikli) - Hochschule Bonn-Rhein-Sieg (NRW)

Technische Betriebswirtschaft (Teknik Isletme) - FH Sudwestfalen (NRW)

Bu baslik altinda sana baska cevap yok ridvan.. :)

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzr Nis 26, 2009 12:58 pm

[quote]hiPoKoNdRiyAk tarafindan yazilan metin:

Bir sey merak ettim.. Hani biz universite kabul belgesi aliyoruz ya vize islemlerinde kolaylik saglasin diye.. Peki daha sonra Almanya\'ya gittikten sonra bu universiteyi degistirebilir miyiz? Yatay gecisten falan bahsetmiyorum..
[/quote]

Degistirebilirsin evet. Illa kabul aldigin universiteye gitme zorunlulugun yok. Geldikten sonra baska bir universiteye baslayip oradan baslayabilirsin.. :)

sadi

Mesaj gönderen sadi » Pzr Nis 26, 2009 1:30 pm

merhaba saygilar adim sadi duisburgda oturuyorum su anda c1 ve dsh sinavina girecem yakinda ben fh schuleye gitmek istiyorum makina muhendisligi uzerine bildigim kadariyla DSH ! ile sadece munster kabul ediyordu bende oraya basvurdum evraklarim ile birlikte ancak bana oradan mektup gonderdiler

turksichsprachige unterlagen in amtlich beglaubigter kopie

tam olarak bu nedemek turkce evraklarin onayli fotokopisi anlamina geliyor sanirimda sozluge baktim

ben bunu nerede yaptirabilirim bazi yerlerde ucretsiz felan dediler yardimci olursaniz sevinirim eksik evraklarim bunlar kaldi cunku

baska dsh 1 ile kabul eden fh schule varsa makina muhendisligi uzerine soyerseniz sevinirim saygilar sadi kahraman

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Pzr Nis 26, 2009 1:58 pm

[quote]maniaturk tarafindan yazilan metin:
[quote]hiPoKoNdRiyAk tarafindan yazilan metin:

[/quote]

Degistirebilirsin evet. Illa kabul aldigin universiteye gitme zorunlulugun yok. Geldikten sonra baska bir universiteye baslayip oradan baslayabilirsin.. :)[/quote]

tesekkur ederim =)

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzr Nis 26, 2009 2:12 pm

[quote]sadi tarafindan yazilan metin:
merhaba saygilar adim sadi duisburgda oturuyorum su anda c1 ve dsh sinavina girecem yakinda ben fh schuleye gitmek istiyorum makina muhendisligi uzerine bildigim kadariyla DSH ! ile sadece munster kabul ediyordu bende oraya basvurdum evraklarim ile birlikte ancak bana oradan mektup gonderdiler

turksichsprachige unterlagen in amtlich beglaubigter kopie

tam olarak bu nedemek turkce evraklarin onayli fotokopisi anlamina geliyor sanirimda sozluge baktim

ben bunu nerede yaptirabilirim bazi yerlerde ucretsiz felan dediler yardimci olursaniz sevinirim eksik evraklarim bunlar kaldi cunku

baska dsh 1 ile kabul eden fh schule varsa makina muhendisligi uzerine soyerseniz sevinirim saygilar sadi kahraman [/quote]

merhaba sadi. hosgeldin aramiza. umarim surekli aramizda bulunur sende tecrubelerinden baskalarinin faydalanmasini saglarsin.

soruna gelince. anladigim kadari ile, belgelerinin once yeminli tercumandan cevirilmesi sonra da onayli kopyasinin gonderilmesi lazim basvuruda...

Tercume isini yeminli tercumanlardan yaptirabilirsin, genelde sehrin hauptbahnhif bolumunde bulunurlar. Onayli kopyasini ise belediyeden yaptiracaksin. Yani anmeldung yaptirdigin yere git (ya da vize uzattigin) oradan info kismanda sor deki beglaubigte kopie (yani onayli kopya) nereden yaptiracagim. Onlar sana gosterir. Oradan da belgelerini onayli kopyalattirabilirsin ama yanilmiyorsam 5€ civarinda sayfa basi para aliyorlar.

Tercume isi parasiz olmaz. Onay isini ise bir ara Kiliseler ucretsiz yapiyormus ama burada yapiyorlar. Orayi bilmiyorum ama ben burada Pfarramt a gittgimde artik yapmadiklarini soylemislerdi...

Ayrica DSH 1 ile kabul eden NRW de degil de baska eyaletlerde var...

cantona7

Mesaj gönderen cantona7 » Pzr Nis 26, 2009 2:52 pm

Selamlar herkese.Benim bir kac sorum olacak.Ossde ozel uniye kayit yaptirmadan sadece kazandi belgesi almanyadaki uniye basvurmak icin yetiyor mu?Bir de babam Hamburgda ogretmen eger uniye kabul edilirsem babamin yaninda kalacagim bu zorluk cikarir mi yoksa kolaylik saglar mi?Simdiden tesekkurler...

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Pzr Nis 26, 2009 3:01 pm

[quote]maniaturk tarafindan yazilan metin:
[quote]der Nordostwind tarafindan yazilan metin:
Merhaba deniz,

cok soruyom kusura bakma :|:|:|[/quote]

Informationssystems (Wirtschafs agirlikli) - FH Niederrhein (NRW)

Autonomous Systems (Informatik Agirlikli) - Hochschule Bonn-Rhein-Sieg (NRW)

Technische Betriebswirtschaft (Teknik Isletme) - FH Sudwestfalen (NRW)

Bu baslik altinda sana baska cevap yok ridvan.. :)[/quote]

tesekkur ederim deniz... supersin valla... Allah razi olsun...

sadi

Mesaj gönderen sadi » Pzr Nis 26, 2009 4:26 pm

merhaba maniaturk cevabin icin tesekkur ederim ben istanbuldan geliyorum ve duisburg uniden onay aldim belgerimi turkiyede tercume ettirdim tercume edilmis ve turkcesini munstere verdim onlarda daha sonra turkcelerin kopisini istediler ( beglaubtig ) ben bunu duisburg belediyesinde mi yapicam simdi ucretsiz olmuyor diyorsun simdi yani

sayfa basi ne kadar ne kadar yazdigini anlamadim ve dsh 1 ile kabul eden fh schule hangileri makina muhendisligi ile ilgili nrw de olmayan

belki oraya da basvururum

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzr Nis 26, 2009 4:39 pm

[quote]sadi tarafindan yazilan metin:
merhaba maniaturk cevabin icin tesekkur ederim ben istanbuldan geliyorum ve duisburg uniden onay aldim belgerimi turkiyede tercume ettirdim tercume edilmis ve turkcesini munstere verdim onlarda daha sonra turkcelerin kopisini istediler ( beglaubtig ) ben bunu duisburg belediyesinde mi yapicam simdi ucretsiz olmuyor diyorsun simdi yani

sayfa basi ne kadar ne kadar yazdigini anlamadim ve dsh 1 ile kabul eden fh schule hangileri makina muhendisligi ile ilgili nrw de olmayan

belki oraya da basvururum [/quote]

sadicim 5 euro yazdim euro isaretini kabul etmiyor site o yuzden boyle abuk subuk seyler cikiyor. Parasiz olayi zor.

FH Munster
FH Augsburg
FH Deggendorf
FH Ingolstadt

bunlar makina bolumlerine Testdaf3 ile yani dsh1 ile kabul ediyorlar...

Kilitli