Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyadan Tr ye geri donus

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ela07

Mesaj gönderen ela07 » Sal Mar 08, 2011 11:53 pm

Aslinda bu sitenin formatina ters bir baslik oldu ama:D Oncelikle sunu soylemeliyim Almanya ya ne kadar az hayal kurup gelirseniz o kadar az hayalkirikligina ugrarsiniz ve o derecede daha az aci cekersiniz.Ben aslinda oyle hayal kurup filan gelmedim zanneddiyordum ama bilincaltimda birseyler varmis demek ki.Tr de uni okumadan gelen arkadaslarin cogunun kafasinda bir universite yasami vardir.Arkadaslar,dersler, daha fazla ozgurluk, samata girgir filan.Bunlar zaten burda benim universitede cok az gordugum olaylar oldu.Bunlari yasamak icin ortamim da olmadi:D.Ilk donem zaten hafta sonlari paso kutuphane de ders calistim.Hatta hic huyum degildir aslinda ama cumalari bile evde oturup ders calistigimi hatirlarim:D Bu soylediklerim sikayet olarak anlasilmasin cunku bunlari yaparken cokta sikilmadim ve bunu burda universite okumak isteyen herkesin yapmasi zorunlu ve Tr de iyi bolumlerde okuyan cogu arkadasim da yapiyor.Belki burdaki kadar yogun calismasalarda.Benim sorunum universitedeki asistanlarla ve ordaki sozde arkadaslarimla oldu.Bir ornek vericek olursam organik lab i bitmisti ve yerleri teslim etmek icin lab a gitmistik ve hocamiz dedi ki herkes 2.laba.Tabi herkes merak icinde.Sonra hoca dedi ki en basarili olana ve sinif sozcusune hediye vericem.Bir ugultu filan oldu ben zannediyorum ki millet tahmin ediyor kendi arasinda.Neyse hediyeyi verdi kadin.Sonra cikarken biri arkadasina bu sacmalik icin mi bizi topladi dedi.Sok oldum.Hediyeyi alan cocugun yakin birkac arkadasi disinda tebrik edende olmadi hediyeyi merak edende.Bu kadar soguk bir millet.Bunun disinda benim diger en buyuk ve en onemli sorunum almanya da asiri alingan olmamdi ne yazik ki.Aslinda Tr de bu kadar takmazdim bana soylenenleri ya da yapilanlari ama her nasil oluyorsa neredeyse hergun asistandan laf yemek bir sure sonra insanin psikolojisini bozmaya basliyor ve kendine guveni azaltiyor.Bunun disinda heralde bu okudugum bir sene icinde bir iki gun disinda uniye rahat bir ruh hali icinde gidemedim.Bu birazda bolumle alakali galiba bizim bu donem her lab oncesi sozlu vardi mesela ve haftada 4 sozluye girdigimi hatirlarim.Zaten almanlarda tolerans olmadigini soylememe gerek yok heralde ne gozunun yasina bakarlar ne calismistim demene.Adam gibi ya yaparsin ya da kalirsin.Butun bu stres tabi baska kacis yollari aramama neden oldu. Tr ye donus benim icin bir umut oldu hatta bir ara oyle bi duruma geldim ki dedim kendi kendime ya sagligim ya da egitimim.Bu anlattiklarimi imseyi korkutmak icin yazmadim sadece hafife almayin burdaki egitimi.Bunun yaninda duzenli calisan her insanin burda basarili olacagini dusunuyorum hatta Turklerin almanlardan cok daha zeki oldugunu almanlarda pratik zeka olmadiginida.Bu yola cikmis tum arkadaslara basarilar ve sabirlar:)
:)

german

Mesaj gönderen german » Çrş Mar 09, 2011 12:24 am

ELA ONCELIKLE SENIN ADINA COK UZULDUM BENDE BAYA BI HAYALLER KURUYORDUM ORDAKI UNIDE ARKADASLAR CEVRE INSANLIK DIYE AMA SENIN YAZDIKLARINA BAKTIÐIMDA IYIKIDE VIZEMI ALMAMISDIM DIYORUM SIMDI ARKADASLAR VIZEYI ALAMADIN DIYE BU SEKILDE KONUSABILIYORSUN HAYIR ALAKASI YOKBEN O VIZEYI ALABILMEM ICIN BENIM TAM 12000 BIN EURO YAKIN PARAM GITTI AMA IYIKIDE ALMAMISIM VIZEYI BI YANDAN ALMANYADA OLAN ABLAMA BI YANDAN ORDAKI YASAM TARZLARINA BAKIYORUM AMA HIC IC ACICI BIR DURUM DEÐIL GERECKETEN. BAKIN SIZE SOYLE SOYLIM BEN ILK ONCE BLOKE HESAP ACTIRMAZDAN ONCE KEFIL ARIYORDUM SIZIN DEYIMINIZLE GARANTOR ABLAMIN ESI OZURLU OLDUÐU ICIN KENDISI KEFIL OLAMADI ABLAM ESININ DAYISINA SORDU OLM BEN EMEKLIYIM OLMAZ GOSTEREMEM SUDURDA BUDUR DIYE GECISTIRDI ENISTEMIN AILE DOSTLARI VARDI YAKINEN 30 40 YILDIR ORDALAR VE ENISTEMIN AILESI ILE BERABER 1950 LERDE ALMANYAYA GITMISLER VE ONALRA SORDUK ADAMIN IKI KATLI DAIRESI VAR SIRKETI FELAN VAR KIRADA DUKKANLARI VAR ABLAM IKI SEFER TELEFON ACTI ABLAMA DEDIKLERI KELIME SU LUTFEN BIZI BIR DAHA RAHATSIZ ETMEYIN SONRA ABLAMLARIN ECZANECILERI VAR KADININ ADI ROZA ALMAN BI KADIN SCHWIENFURTUN SAYILI AILELERINDEN KADININ IKI TANE ECZACI DUKKANI VAR VE KADIN SCHWEINFURT SEHRININ BELEDIYE BASKAN ADAYLARINDAN O KADINDAN RICADA BULUNDULAR KADIN GOZUNU KIRPMADAN OK DEDI AMA SONRA KADIN AVUKATINA SORMUS DEMESIN KADIN O SIRADA 150.000 BIN EUROLUK KREDI CEKMIS O YUZDEN ONUN KEFILLIÐIDE YATTI DIYECEÐIM SU KI ELAYA KATILMAK ISTIYORUM VE IYIKI BURDA KALMISIM DAHA BENDE KENDIME ULKE ARIYORDUM UNIYE GITMEK ICIN ULKEMDE OKUMAK BENCE BENIM ICIN EN HAYIRLISI OLACAK ORAYA GIDIP DAHA BUYUK EZIYETLER CEKIP HAYAL KIRIKLIÐINA UÐRAYACAÐIMA KONSOLOSLUKTAN GELEN REDLE BIR SEFERLIK HAYAL KIRIKLIÐINA RAZIYM KIMSE YANLIS ANLAMASIN BELKI DUSUNEN OLUR KENDI EGOSUNU TATMIN EDIYOR DIYE ALTINI CIZEREK SOYLUYORUM BIN SEFER HAYAL KIRIKLIÐI YERINE BIR SEFER HAYAL KIRIKLIÐINI YEÐLERIM HAYIRLI AKSAMLAR HERKESIN SONU INSALLAH HAYIRLI OLUR BENIM SERUVEN 04.03.2011 DE BITTI UMARIM SIZLERIN SERUVENI HEP HAYAL ETTIÐINIZ GIBI OLUR.

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Çrş Mar 09, 2011 12:27 am

Cok tesekkur ederiz bizimle paylastigin icin. Alisma durumu kisiye gore degisir bence, sen yine iyi dayanmissin (: hemen donenler de olmus.. ki ben de hafife almiyorum oradaki egitimi,zor oldugunu biliyorum. Ama yine de gitmek,zoru basarmak istiyorum (: Bu arada bolumun neydi?
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

ela07

Mesaj gönderen ela07 » Çrş Mar 09, 2011 12:40 am

[quote]afd92 tarafindan yazilan metin:
Cok tesekkur ederiz bizimle paylastigin icin. Alisma durumu kisiye gore degisir bence, sen yine iyi dayanmissin (: hemen donenler de olmus.. ki ben de hafife almiyorum oradaki egitimi,zor oldugunu biliyorum. Ama yine de gitmek,zoru basarmak istiyorum (: Bu arada bolumun neydi?[/quote]
rica ederim eczacilik ama dedigim gibi bastan inanirsan ve azimli calisirsan olur burda bircok kisi zor bolumlerde okuyor Turkiye den gelip ya da binlerce yabanci ogrenci var neden sende olmayasin:)

ela07

Mesaj gönderen ela07 » Çrş Mar 09, 2011 12:48 am

[quote]german tarafindan yazilan metin:
ELA ONCELIKLE SENIN ADINA COK UZULDUM BENDE BAYA BI HAYALLER KURUYORDUM ORDAKI UNIDE ARKADASLAR CEVRE INSANLIK DIYE AMA SENIN YAZDIKLARINA BAKTIÐIMDA IYIKIDE VIZEMI ALMAMISDIM DIYORUM SIMDI ARKADASLAR VIZEYI ALAMADIN DIYE BU SEKILDE KONUSABILIYORSUN HAYIR ALAKASI YOKBEN O VIZEYI ALABILMEM ICIN BENIM TAM 12000 BIN EURO YAKIN PARAM GITTI AMA IYIKIDE ALMAMISIM VIZEYI BI YANDAN ALMANYADA OLAN ABLAMA BI YANDAN ORDAKI YASAM TARZLARINA BAKIYORUM AMA HIC IC ACICI BIR DURUM DEÐIL GERECKETEN. BAKIN SIZE SOYLE SOYLIM BEN ILK ONCE BLOKE HESAP ACTIRMAZDAN ONCE KEFIL ARIYORDUM SIZIN DEYIMINIZLE GARANTOR ABLAMIN ESI OZURLU OLDUÐU ICIN KENDISI KEFIL OLAMADI ABLAM ESININ DAYISINA SORDU OLM BEN EMEKLIYIM OLMAZ GOSTEREMEM SUDURDA BUDUR DIYE GECISTIRDI ENISTEMIN AILE DOSTLARI VARDI YAKINEN 30 40 YILDIR ORDALAR VE ENISTEMIN AILESI ILE BERABER 1950 LERDE ALMANYAYA GITMISLER VE ONALRA SORDUK ADAMIN IKI KATLI DAIRESI VAR SIRKETI FELAN VAR KIRADA DUKKANLARI VAR ABLAM IKI SEFER TELEFON ACTI ABLAMA DEDIKLERI KELIME SU LUTFEN BIZI BIR DAHA RAHATSIZ ETMEYIN SONRA ABLAMLARIN ECZANECILERI VAR KADININ ADI ROZA ALMAN BI KADIN SCHWIENFURTUN SAYILI AILELERINDEN KADININ IKI TANE ECZACI DUKKANI VAR VE KADIN SCHWEINFURT SEHRININ BELEDIYE BASKAN ADAYLARINDAN O KADINDAN RICADA BULUNDULAR KADIN GOZUNU KIRPMADAN OK DEDI AMA SONRA KADIN AVUKATINA SORMUS DEMESIN KADIN O SIRADA 150.000 BIN EUROLUK KREDI CEKMIS O YUZDEN ONUN KEFILLIÐIDE YATTI DIYECEÐIM SU KI ELAYA KATILMAK ISTIYORUM VE IYIKI BURDA KALMISIM DAHA BENDE KENDIME ULKE ARIYORDUM UNIYE GITMEK ICIN ULKEMDE OKUMAK BENCE BENIM ICIN EN HAYIRLISI OLACAK ORAYA GIDIP DAHA BUYUK EZIYETLER CEKIP HAYAL KIRIKLIÐINA UÐRAYACAÐIMA KONSOLOSLUKTAN GELEN REDLE BIR SEFERLIK HAYAL KIRIKLIÐINA RAZIYM KIMSE YANLIS ANLAMASIN BELKI DUSUNEN OLUR KENDI EGOSUNU TATMIN EDIYOR DIYE ALTINI CIZEREK SOYLUYORUM BIN SEFER HAYAL KIRIKLIÐI YERINE BIR SEFER HAYAL KIRIKLIÐINI YEÐLERIM HAYIRLI AKSAMLAR HERKESIN SONU INSALLAH HAYIRLI OLUR BENIM SERUVEN 04.03.2011 DE BITTI UMARIM SIZLERIN SERUVENI HEP HAYAL ETTIÐINIZ GIBI OLUR.[/quote]
dediklerinde cok haklisin ben burdaki Turklerle yasadiklarimi anlatsam sigmaz buraya ama cok kisaca sunu diyeyim Dsh sinavi icin doguya gitmem gerekiyordu ve bana biraz tehlikeli oldugunu soyledikleri icin bir gun erken gidip otelde filan kalmadim tren gece 3 bucuk gibiyedi beni ne zaman gorse bi ihtiyacin olursa ara diyen babamin arkadasi ve ailesi sadece o gece icin rica da bulundugum zaman beni birakmasi icin ki arabalari da vardi ve bu insan asistandi Tr den geliyordu ve dil kursuna gidiyordu isi filan yoktu yani dil kursu disinda sunu dedi aynen simdi gece kalkarsam uykum bolunur kursta almancayi iyi anlayamam sen taksiyle git en iyisi iste insanlik!

german

Mesaj gönderen german » Çrş Mar 09, 2011 1:08 am

Hayat bir derede ,golde akan bir su gibidir ne durdurabilirsin nede onune set kurabilirsin ya o susuyu kurutacaksin yada birakip akacak karar senin iyi dusun ne yapmak istersin iyi dusun ne yapmak istersin birakip akmasini mi yoksa suyun kurumasinimi bekleyeceksin ama unutma suyun onune ne kadar set kurursan kur o set illa bir gun dagilacak ve o su tekrar akmaya baslayacak haa bir ihtimal daha var suyun yonunu degistirmek simdi soyle bana ne yapmak istersin???

GK

Mesaj gönderen GK » Çrş Mar 09, 2011 1:24 am

benim hic bi skintim olmadi sadece dil ile ilgili problemim ve tembelligim dolayisiyla ailemi bir kere daha utandircam gibime geliyor %80 geri gidicem agustosa kadar sinavi veremessem mutlu olmdigim bi yerde yasamak istemiyorum.

german

Mesaj gönderen german » Çrş Mar 09, 2011 1:30 am

hayirlisi gurhan ksimetin nerdeyse orasi

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Mar 09, 2011 1:35 am

Ela07 oncelikle yaptigin tercih umarim dogrusu olur..Almanya oyle bir yer ki ; kimisini gercekten erken yaslandirir kimisini ise Dunya\'da ki cennetle tanistirir..

Sen sanirim bu olumsuz taraflarini yasayanlardan olmussun ve evet buraya aileden uzaklara gelip Turkiye\'de ki ortami bulmak imkansiz.
Bu insanin psikolojisini elbette mahvediyor.
Sans isi birazda, cok mutlu demeyimde mutlu olanlarda var ,mutsuz olanda..

Dedigin gibi bolumun ,oturdugun sehir ,arkadas cevren hersey cok onemli.

Sen hangi sehirdeydin ? Ve oturudugun yerde akraban var miydi ? Arkadaslarin daha cok Turk mu yoksa Alman miydi?
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

aida

Mesaj gönderen aida » Çrş Mar 09, 2011 1:59 am

Ela sen gecis yapabilirsen pesinden bende gecis yapicam biliyorsun :) Buraya gelecek arkadaslarin herseyi iyice dusunup gelmelerini tavsiye ediyorum. Uzaktan goruldugu duyuldugu gibi degil hicbirsey. Ben bu donem baslayacagim Uni ye fakat 1,5 senedir buradayim ve hic alisamadim. Bilmiyorum belki de biz bayanlar daha duygusaliz ondan boyle dusunuyoruz :help

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Çrş Mar 09, 2011 2:09 am

noluyo boyle arkadaslar ya giden geri geliyor..sanirim almanya da okumak icin ruhsal olarakta guclu olmak gerekiyor:help

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Mar 09, 2011 2:12 am

[quote]aida tarafindan yazilan metin:
Ela sen gecis yapabilirsen pesinden bende gecis yapicam biliyorsun :) Buraya gelecek arkadaslarin herseyi iyice dusunup gelmelerini tavsiye ediyorum. Uzaktan goruldugu duyuldugu gibi degil hicbirsey. Ben bu donem baslayacagim Uni ye fakat 1,5 senedir buradayim ve hic alisamadim. Bilmiyorum belki de biz bayanlar daha duygusaliz ondan boyle dusunuyoruz :help[/quote]

Uyum ve alismak herseyden onde geliyor..Bay bayan fark etmiyor bu konuda,benim suanda Turkiye\'de geri donenen rahat 4 erkek arkadasim ve 2 kiz arkadasim var.
Onlarda DSH yi kazanip geri donduler tabi sorun alisamama ve derslerin zorluguydu.
Bu konuda okuyacaginiz bolum cok onemli.

Senin bolumun neydi ? Hangi sehirden ?

alp22

Mesaj gönderen alp22 » Çrş Mar 09, 2011 2:21 am

cok guzel bir paylasim olmus.zor bir bolumde okuyorsun.kiz arkadasim da turkiyede eczacilik okuyor.orda bile zorsa burda farkli bir dilde okumak daha cok zorlar.bu arada sogukluk konusu asistanlarin gayri insani davranislari merak etmeyin turkiyede daha beter:)

aida

Mesaj gönderen aida » Çrş Mar 09, 2011 2:21 am

Bolum ekonomi , Hamm da oturuyorum. Benim bi kiz arkadasim daha Turkiyeye dondu ben de iyice karamsarlastim :/

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Mar 09, 2011 2:41 am

Karamsar dusunmek icin kotu veya cok kotu bir tecrube edinilmis olmali diye dusunuyorum.
Zorluklar elbette karsimiza heryerde cikar ozellikle yurd disinda,sevdiklerimizden uzakta daha cok cikar.

Ama buraya gelenlere tavsiyem sudur ;
"4 yil Almanya\'dayim " seklinde dusunmek.Yani sadece egitim alacaginiz sureyi dusununu ve o sure disinizi sIkIn.

aida

Mesaj gönderen aida » Çrş Mar 09, 2011 2:50 am

Okul basladiktan sonra da yapamayacagimi dusunursem kendimi zorlamama gerek kalmadan donucem... Sanirim burda mutsuzum zorladikca daha kotu olucak gibi :(

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Mar 09, 2011 3:00 am

Pazar gunu konusuruz detayli.

aida

Mesaj gönderen aida » Çrş Mar 09, 2011 3:23 am

Evet iyi olur

ela07

Mesaj gönderen ela07 » Çrş Mar 09, 2011 7:02 am

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:
Ela07 oncelikle yaptigin tercih umarim dogrusu olur..Almanya oyle bir yer ki ; kimisini gercekten erken yaslandirir kimisini ise Dunya\'da ki cennetle tanistirir..

Sen sanirim bu olumsuz taraflarini yasayanlardan olmussun ve evet buraya aileden uzaklara gelip Turkiye\'de ki ortami bulmak imkansiz.
Bu insanin psikolojisini elbette mahvediyor.
Sans isi birazda, cok mutlu demeyimde mutlu olanlarda var ,mutsuz olanda..

Dedigin gibi bolumun ,oturdugun sehir ,arkadas cevren hersey cok onemli.

Sen hangi sehirdeydin ? Ve oturudugun yerde akraban var miydi ? Arkadaslarin daha cok Turk mu yoksa Alman miydi?[/quote]

ben berlin deyim almanya da akrabam filan yok birkac aile dostu var ama tabi ki onlarla samimiyet bir yere kadar arkadas cevrem de genelde Turk ve yabanci ogrencilerdi alman pek arkadasim olmadi oldu ama almanlari biliyorsunuz samimi olunmuyor mesafe oluyor arada hep. bi de bi arkadasim Koln den master icin berlin e gelmisti ve kiz bir sene zor dayandi hatta bi gun bavulunu toplamis geri donuyomus ki son anda vazgecmis bu bahsettim kisi bi de almanya dogumlu dil sorunu filan yoktu.burdaki uni ortamindan ve insanlardan o da sikayetciydi zaten mesela Turk ogrencilerin kurdugu uni grubu filan yok hatirliyorum da Tr- almanya macina koln den Turk uni grubu gelmisti ya da konsolosluk davetine filan bilmiyorum belki ben cok buyutuyorum butun bunlari:(

ela07

Mesaj gönderen ela07 » Çrş Mar 09, 2011 7:06 am

[quote]german tarafindan yazilan metin:
Hayat bir derede ,golde akan bir su gibidir ne durdurabilirsin nede onune set kurabilirsin ya o susuyu kurutacaksin yada birakip akacak karar senin iyi dusun ne yapmak istersin iyi dusun ne yapmak istersin birakip akmasini mi yoksa suyun kurumasinimi bekleyeceksin ama unutma suyun onune ne kadar set kurursan kur o set illa bir gun dagilacak ve o su tekrar akmaya baslayacak haa bir ihtimal daha var suyun yonunu degistirmek simdi soyle bana ne yapmak istersin???[/quote]
German su psikolojiyle suya set filan kuramam:D zaten biraktim artik fazla dusunmuyorum ne olursa olsun. suyun yonunu ilk geldigimde kendimce degistirmeye cabalamistim ilk gelis heycaniyla ama su an sadece burdan bikkinlik oldu galiba benim tatile ihtiyacim var:)