Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT 11 BELGESI NASIL ISLEME KONULUR?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Eki 13, 2013 5:36 am

almanya saglik sistemiyle turkiye sgk arasinda anlasma var. at 11 belgesi de bu yuzden duzenleniyo. mesela ben bu eylulde turkiyeye tatile giderken aok dan sigortali olarak AT-11 belgesi duzenlettim eger herhangi bi durum olup da turkiyede saglikla ilgili bi sorunum olursa diye. turkiyede burakratik olarak nasil isler sistem bilemem. ama her turlu almanyadaki sigortayla turkiyede de sigortaliydim.

bunun aynisi almanyada da gecerli eger turkiyede ogrenciysen baban uzerinden sigortaliysan AT-11 belgesiyle sigortali oluyosun ve bu belge sayesinde almanyada saglik sigortasi yapma zorunlulugundan kurtuluyosun. bu okul kaydinda da oturum almada da gecerli. erasmusa gelen arkadasim oturum alirken bu belgeyi almisti mesela ve almanyada saglik sigortasi yaptirmasi istenmemisti.

doktora gidildiginde burda nasil bi surec isliyo bilmem ama tek bildigim bu muafiyetle oturum almada ve okula kayit yaptirmada sigorta yaptirmak zorunda olmuyosun.

schlb

Mesaj gönderen schlb » Pzr Eki 13, 2013 2:56 pm

Simdi bu bahsettigim bana verilen yazi tam olarak senin dedigin mi oluyor Welly?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Eki 13, 2013 3:41 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

turkiyeden sigortalilar kapsamina girdiginden almanyada saglik sigortasi zorunlulugundan muafsin.[/quote]

daha one sana gelen yazinin ozetini yazmistim.

Melphis

Mesaj gönderen Melphis » Pzr Eki 13, 2013 6:01 pm

Bir de benim ufak bir sorum var, gecen hafta doktora gittim at11 ile ve doktor bana ilac yazdi. Ama anladigim kadari ile aok ilac paralarina karismiyor. Receteler fis falan bende duruyor. 22 euro para verdim. Bunu Turkiye\'ye gidince alabiliyor muyum acaba?

GK

Mesaj gönderen GK » Pzr Eki 13, 2013 10:24 pm

sigortaliyken bende hic bir zaman kartimi gosterip ilac almadim direk receteyi verdim en son kemik ve kas gevsetici ve damla sekilde satilan agri kesiciye 12 euro odemistim.

he bu arada turk doktorlarina giderseniz ki varsa cevrede tavsiye ederim ogrenci ayagina elinde olan ilaclardan 3 5 veriyorlar :)

Melphis

Mesaj gönderen Melphis » Pzt Eki 14, 2013 5:02 pm

Ee peki alabilecez mi bu paralari Turkiye\'den :) ona gore elimdeki fisleri saklayacagim :)

GK

Mesaj gönderen GK » Pzt Eki 14, 2013 6:21 pm

ilac konusunda bi anlasma varmi bilmiyorum bence sgk yi ara bi sor

schlb

Mesaj gönderen schlb » Prş Ara 12, 2013 1:53 am

Tekrar selamlar. AT 11 ile doktora gittigimiz zaman odeyecegimiz parayi Turkiye\'de SGK\'dan alabiliyor muyuz?

Ikincisi, galiba burada recetesiz ilac satmiyorlar. Turkiye\'de kullandigim bir ilaci, kutusuyla gidip gostersem eczaneden alabilir miyim?

SImdiden tesekkurler.

emancipatio

Mesaj gönderen emancipatio » Pzr Eki 23, 2016 2:34 am

merhaba arkadaslar, ben de almanyada master ogrencisiyim. at 11 ile TK ya kayit oldum ve bana yarim sayfa a4 buyuklugunde doktora gittigimde gostermek uzere bir kagit verdiler. bu kagit ile birkac defa doktora gittim ve kendi cebimden odemek uzere her defasinda evime fatura gonderdiler. at11 ile almanyada sigortaya kayit oldugumuzda muayene icin para odemiyoruz diye biliyordum ancak her seferinde bunu odemek durumunda kaldim. at11 in doktora gittigimizde nasil isler hale getirilecegi konusunda tecrubesi olan arkadaslar yazabilirlerse cok sevinirim.

kimi basliklarda bu bahsettigim gibi yarim a4 kagit ile para odemedigini soyleyen arkadaslar olmus, yine benzer sekilde benim gibi para odeyenler de. TK dan aldigimiz kagit muayene parasi odememeye yetmiyor ise faturalari Tr deki SGKya mi getirmemiz gerekiyor? bazi arkadaslar da TK ile AOK nin farkli davrandigini yazmis. Bu konudaki bilgi kirliliginin onune gecmek ve butun arkadaslara faydali olacagini dusunerek sizden tecrubelerinizi bekliyorum.

Simdiden cok tesekkur ederim.:)

John

Mesaj gönderen John » Pzt Eki 24, 2016 9:11 pm

Merhaba arkadaslar,
Bugun AT-11 belgem ile AOK\'a gittim. Gorevli AT-11\'in yalnizca on yuzunun fotokopisini cekip ustune bir kase basti beni gonderdi. Orjinali onlarda kaldi. Simdi ben elimdeki kaseli fotokopiyle hastaneye gitsem muayene olabilir miyim? Benden ucret istenir mi?
Aydinlatabilirseniz cok sevinirim, biraz kafam karisti.

John

Re: AT 11 BELGESI NASIL ISLEME KONULUR?

Mesaj gönderen John » Sal Ara 06, 2016 2:36 am

John yazdı:Merhaba arkadaslar,
Bugun AT-11 belgem ile AOK\'a gittim. Gorevli AT-11\'in yalnizca on yuzunun fotokopisini cekip ustune bir kase basti beni gonderdi. Orjinali onlarda kaldi. Simdi ben elimdeki kaseli fotokopiyle hastaneye gitsem muayene olabilir miyim? Benden ucret istenir mi?
Aydinlatabilirseniz cok sevinirim, biraz kafam karisti.
Edit: Bu belge ile Allah'a şükür hiç hastalanmadım. AT-11'in bu şekilde hiçbir geçerliliği yok. AOK'dan size kaşeli imzalı bir yazı verilmesi lazım. Bana vermediler ve benim sağlık sigortamın olmadığını Ausländerbehörde'de vize süremi uzatmaya gittiğimde öğrendim. Bütün belgelerim tamdı ve 1,5 ay Termin için bekledikten sonra sağlık sigortam olmadığı için vize süremin uzatılamayacağını öğrendim. Elime bir belge tuttuşturup, "Bunu git AOK'tan onaylat." diyerek 1,5 ay sonrasına yeni bir Termin daha verdiler. Gidip AOK'tan gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedim. İnşallah hallolur.
Arkadaşlar gittiğiniz sigorta firmasından kesinlikle kaşeli imzalı ek bir belge daha verilmesini isteyin. Yoksa benim gibi 2 defa Termin alırsınız Ausländerbehörde'den.