Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yeni Kazandigim Master\'i iptal edip Deutsche Bank\'tan parami geri alabilir miyim?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
lev0

Yeni Kazandigim Master\'i iptal edip Deutsche Bank\'tan parami geri alabilir miyim?

Mesaj gönderen lev0 » Pzr Eki 06, 2013 3:57 pm

Herkese merhaba arkadaslar,

Basligi okuyunca "Neyyy!!" "WTF?" gibi tepkiler icinizden gecmis olabilir. Zira Almanya\'da master kazanmak icin veya kazanmis olup da gitmek icin can atanlar olduguna eminim. Iptal etmek diyince tabiki de ve illaki abes kacabilir. Ben de 1 senedir master icin ugrasiyorum ve aslina bakarsaniz gitmek icin can atiyordum. Vizem geldi, dersler basladi geriye sadece ucak bileti alip gitmek kaldi. Ancak bu son surecte baska bir Avrupa ulkesinde "kacmaz" seviyede bir is buldum ve firma benim icin calisma iznine basvuracak, e tabii, ogrenci statusundeyken baska bir EU ulkesinde calismak yasalara aykiri ve suc! Bu yuzden acaip bir surecteyim, arkadaslar. Onca sene ugrasip didinip arastirip topladigim evraklar, ceviriler, DB\'de bloke hesap icin borc dilenmelerim mi dersiniz ve daha fazlasi bosa gidecek. Benim merak ettigim detay ise su, -cok konustum sanirim, sadede gelelim-;

Master\'imi iptal edip konsolosluktan alacagim belgeyle beraber DB hesap kapama dokumanini adreslerine gonderip parami geri alabilir miyim? Bildigim kadariyla vize icin red alindiginda hesabinizdaki meblayi geri alabiliyorsunuz ancak benim durumumda da mumkun mudur? Yanitinizi bekliyorum arkadaslar. Farkli onerilere de acigim.

GK

Mesaj gönderen GK » Pzr Eki 06, 2013 7:37 pm

alabilirsin mumkundur.

lev0

Mesaj gönderen lev0 » Pzr Eki 06, 2013 8:28 pm

[quote]Gurhan35 tarafindan yazilan metin:

alabilirsin mumkundur.[/quote]

Yanit icin tesekkur ederim Gurhan. Peki bu surec uzun surmez sanirim, oyle degil mi?

GK

Mesaj gönderen GK » Pzr Eki 06, 2013 8:31 pm

ne kadar surdugunu bilmiyorum sadece alabilcegini soyliyebilirim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Eki 06, 2013 10:41 pm

oncelikle henuz ogrenci degilsin. suanda sadece vize aldin. henuz almanyaya gidip adres kaydi da yapmadin. eger okul kayit suresi, firmanin calisma izni almasi ve senin o ulkenin konsoloslugundan vize almana kadar bitmiyosa bence henuz iptal ettirme vizeni. cunku yasal olarak ogrenci degilsin ve almanyada da degilsin, suc islemis sayilmiyosun yani.

ama boyle bi imkan yoksa, konsolosluga gidip almanyaya gitmeyecegini, vizenin iptal edilmesini ve bloke hesabtan parayi alabilmek icin bununla ilgili belge almak istedigini soyle onlar gerekeni yapar. o belgeyi de Deutsche Bank a gonderirsen verdigin bi hesaba gonderirler parayi. ne kadar surecegini bilemem paranin transferinin ama vizenin iptal edilmesi ve iptal belgesi alman cok uzun surmez. 1-2 gunde halledersin sanirim

lev0

Mesaj gönderen lev0 » Pzt Eki 07, 2013 12:30 am

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

oncelikle henuz ogrenci degilsin. suanda sadece vize aldin. henuz almanyaya gidip adres kaydi da yapmadin. eger okul kayit suresi, firmanin calisma izni almasi ve senin o ulkenin konsoloslugundan vize almana kadar bitmiyosa bence henuz iptal ettirme vizeni. cunku yasal olarak ogrenci degilsin ve almanyada da degilsin, suc islemis sayilmiyosun yani.

ama boyle bi imkan yoksa, konsolosluga gidip almanyaya gitmeyecegini, vizenin iptal edilmesini ve bloke hesabtan parayi alabilmek icin bununla ilgili belge almak istedigini soyle onlar gerekeni yapar. o belgeyi de Deutsche Bank a gonderirsen verdigin bi hesaba gonderirler parayi. ne kadar surecegini bilemem paranin transferinin ama vizenin iptal edilmesi ve iptal belgesi alman cok uzun surmez. 1-2 gunde halledersin sanirim[/quote]

Yanitin icin cok tesekkur ederim welly275. Aslina bakarsan benim de kafami kurcalayan suallerden biri buydu. Ancak isin kotu yani 15 ekim benim icin universitede olmam gereken son tarih ve calisma izninin cikmasi da 2-3 ayi buluyor. Aklima bir yandan da en kotu senaryo geliyor, calisma iznine red almam veya firmanin benim icin bu kadar bekleyemeyip EU vatandasi baska birini ise almasi. O zaman yikilirim sanirim.

totalrub

Mesaj gönderen totalrub » Pzt Eki 07, 2013 12:40 am

normal sartlarda calisma izni eger almanyada ise maximum 6 haftada cikar. firma bastirirsa uygunluguna gore 1 haftada alma ihitmalide vardir.

bende almanyada ogrenciyim 2 tane eu ulkesinde ispanya ve belcikada maas alarak danisman olarak calisiyorum . ve ogrenci statum hic sorun olmadi soran bile olmadi. almanyada sadece ogrenci olarak calisma iznim var fakat belli bir ucrete is bulursan onuda mavikarta cevirip calisma izni alabilirsin senin durmunda yasalar nedir bilmiyorum almanyada masterin derslerinin baslamasi onemli degil gec gelirsin 1 semester sonra sinav yazarsin .

illa parani almak istiyorsan konsolosluga gitmeyecegini soylemen ve bloke hesabinin iptali icin kagit alman yeterli 1-2 hafta icinde parani alirsin fakat adamlari facebook twitter gibi mercilerden yavas calisiyorsunuz diye sikayet edersen yoksa uzaya bilir.

lev0

Mesaj gönderen lev0 » Pzt Eki 07, 2013 1:08 am

[quote]totalrub tarafindan yazilan metin:

normal sartlarda calisma izni eger almanyada ise maximum 6 haftada cikar. firma bastirirsa uygunluguna gore 1 haftada alma ihitmalide vardir.

bende almanyada ogrenciyim 2 tane eu ulkesinde ispanya ve belcikada maas alarak danisman olarak calisiyorum . ve ogrenci statum hic sorun olmadi soran bile olmadi. almanyada sadece ogrenci olarak calisma iznim var fakat belli bir ucrete is bulursan onuda mavikarta cevirip calisma izni alabilirsin senin durmunda yasalar nedir bilmiyorum almanyada masterin derslerinin baslamasi onemli degil gec gelirsin 1 semester sonra sinav yazarsin .

illa parani almak istiyorsan konsolosluga gitmeyecegini soylemen ve bloke hesabinin iptali icin kagit alman yeterli 1-2 hafta icinde parani alirsin fakat adamlari facebook twitter gibi mercilerden yavas calisiyorsunuz diye sikayet edersen yoksa uzaya bilir.[/quote]

Merhaba ve ilgin icin tesekkurler totalrub. Yo, yo. Parayi geri almak kesinlikle ilk dusuncem degil, aslinda ilk olarak ben hem isi hem de ogrenci durumunu bir arada yurutmeyi dusunuyordum fakat, Is Luksemburg\'ta ve ofiste tam zamanli calismami istiyorlar. Ayrica Luksemburg\'un calisma izni cikarmasi 2-3 ayi buluyor ve biraz sancili geciyor. O yuzden firmanin insan kaynaklari benden ogrenci vizesiyle gelmememi istediler ve yasal olarak bir ogrenci haftada toplam 10 saat calisabiliyormus. Durum biraz karisik anlayacaginiz.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Eki 07, 2013 1:31 am

insan kaynaklari dogru demis de senin almanyadan ogrenci vizen olmasi herhangi bi sorun yaratmaz bence.

eger suc demen bundan dolayi ise benim sahsi kanaatim sorun olmamasi gerek.

insan kaynaklari, almanyanin ogrenci vizesini zaten gectim, luksemburgun ogrenci vizesiyle gelmemeni soylemis bence. almanyadan normal oturma ve calisma iznin olsa bile prensip olarak onunla dahi gidip luksemburgta calisamazsin.

farkli bi yerden bunu dogrulatmadiysan dogrulatmani tavsiye ederim. benim sahsen aklima pek yatmadi boyle bi suc.