Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 14 - Visumtagebuch

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
aa-ri

Mesaj gönderen aa-ri » Pzt Eyl 23, 2013 11:36 am

erasmus vb. icin gidenlerin bir haftada cikiyormus vizeleri, master icin boyle bir olasilik yok mu? erasmus icin basvuranlarin belgeleri almanya\'ya gitmiyor mu?

Vaselin

Mesaj gönderen Vaselin » Pzt Eyl 23, 2013 1:15 pm

[quote]aa-ri tarafindan yazilan metin:

Merhabalar, ben cuma gunu konsolosluga eksik belgelerimi goturdum. Bugun aradim tekrar, bir iki gun icerisinde Frankfurt\'a yollayacaklarini soylediler. Ben okulun 14u 15i gibi acildigini soyledim ama Frankfurt cabuk cevap verirse dediler. Ben Frankfurt Yabancilar subesine mail vs. atsam mi sizce, ne yapsam?[/quote]

Bence yabancilar subesine kesinlikle mail at. Ellerine belgelerin gecip gecmedigini ogrenirsin, hem de durumun aciliyetini izah edersin.

Bol sans!

MBau

Mesaj gönderen MBau » Pzt Eyl 23, 2013 6:37 pm

Arkadaslar merhaba. Ben bugun Izmir Almanya Baskonsolosgu\'na yogunlastirilmis dil kursu nedeni ile basvurumu yaptim. Basvurumu yaparken tum belgelerimin eksiksiz oldugunu dusunuyordum. Fakat vize gorevlisi hanimefendiyle konusurken dil kursuna gitme amacimin yuksek lisans oldugunu belirttim ve motivasyon mektubumda da yaziyordu bu. Sonrasinda vize gorevlisinin bana soyledigi eger yuksek lisans icin dil kursu almak istiyorsan kesinlikle bir \'Bewerberbestatigung\' belgesine sahip olmam gerektigi. Bende boyle bir belgemin olmadigini belirttim o da bana bununla ilgili iste Almanya\'da su universitelere basvurmayi dusunuyorum tarzinda bir dilekce yazmam gerektigini soyledi. Bu tip bir dilekce hazirlayan var mi aranizda, nelere dikkat etmem gerekir, hazirlasam bile sansim nedir? Yol gosterirseniz sevinirim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Eyl 23, 2013 7:14 pm

kendin kasinmissin. forumda defalarca yazdim, eger ki dil kursu vizesi almak isteniyosa ve sonra da universite egitimi dusunuyorum dersen direk ogrenim amacli vizeye doner olay. sana da bu olmus. sartli kabulun olsa isin daha rahat olur

MBau

Mesaj gönderen MBau » Sal Eyl 24, 2013 3:38 pm

Evet kendim kasindim. Boyle bir forum oldugunu bilsem bu kadar ugrasmazdim zaten. Basvurulari beklerdim. Ama olan oldu :) Bu dilekceyle onerisi olan var mi?

nfuat95

Mesaj gönderen nfuat95 » Sal Eyl 24, 2013 4:07 pm

meraba forumu okudum ve cok yararli buldum bende kendi vize gorusmemi yaziyim dedim.Istanbul konsoloslugunda 17 eyluldeydi randevum ve 8.30daki randevuya 10.30da girdim.
belgelerim tamdi. 1 numarali kabinde 50li yaslarda turk bi bayan bakti ve gorusme suresince sunlari sordu annen baban nerde oturuyor kardesin var mi o nerde oturuyor.bloke hesap actirman iyi olmus dedi birde. diplomami,oss yerlestrildi belgemi ve a2 sertifikami almadi fotokopilerine tik atti.gorusme toplamda 20 dk. surdu ve sonunda bizden bu kadar dedi vedalastim ve ciktim.bekliyorum bakalim ne olacak sonuc...

Vaselin

Mesaj gönderen Vaselin » Prş Eyl 26, 2013 4:07 pm

Merhaba,

30 Agustos\'ta kisa sureli (2 ay) calisma vizesine basvurmustum. Bugun vizemler beraber pasaportum elime ulasti. (Tabii Konsolosluk vizede ismimin 1 harfini yanlis yazarak yine bir is yuku bindirmeyi de ihmal etmedi) Yani tam 27 gunde (Bu 27 gune, eksik evrak tedarigi yuzunden kaybolan 10 gun de dahil. Eksik evrak tamamlanmadan isleme baslanmiyor diyenler icin...)

Cogunuzun aldigi ogrenci vizesinden biraz daha farkli bir prosedur ama ben yine de birkac sey yazacagim.

Oncelikle is bulma kurumundan (ZAV ya da arbeitsagentur, belki de ikisi ayni sey, net bilmiyorum) herhangi bir belge almamistim. Gorusme sirasinda soruldu bu belge. Ancak calisma izni icin boyle bir belge istenmiyordu bana gonderilen mailde. Ama belli ki, almis olsam konsolosluktan birkac gun icinde cevap gelecekti. Proseduru uzatan is bulma kurumunun da olaya mudahil olmasi. Sonuc olarak, alabiliyorsaniz (ve de sizden isteniyorsa) o belgeyi alma isini konsolosluga birakmayin.

Ayrica, daha once yazmistim. Istanbul konsoloslugu, Almanya\'ya vize basvuru dilekcem haric hicbir belgeyi gondermemisti nedense. Bu da is bulma kurumunun karar verme surecini neredeyse 10 gun uzatti. Buradan cikarilacak sonuc ise, her zaman Almanya\'daki kurumlar ile kontakta kalmak ve bu sureci kendi haline birakmamak en iyisi.

Herkese bol sans!

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Eyl 26, 2013 6:47 pm

ZAV ve Arbeitsagentur ayni seyler.

senin 27 gun eksik evrak da demissin ama bi ayrinti var. sen calisma vizesine basvurmussun. calisma vizesi basvurusuna cevap vermek icin yabancilar subesinin 10 is gunu mu ne suresi var. sureyi tam hatirlamiyorum ama ogrenci vizesinden daha az oldugunu biliyorum. ogrenci vizesinde bu sure 3 hafta ve 2 is gunu. bu etkenden de hizli surmus olabilir ya da eksik evragi beklemeden de gondermislerdir bilemem ama genelde gondermezler.

vizen hayirli olsun.

prometheus

Mesaj gönderen prometheus » Prş Eyl 26, 2013 7:20 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

ZAV ve Arbeitsagentur ayni seyler.

senin 27 gun eksik evrak da demissin ama bi ayrinti var. sen calisma vizesine basvurmussun. calisma vizesi basvurusuna cevap vermek icin yabancilar subesinin 10 is gunu mu ne suresi var. sureyi tam hatirlamiyorum ama ogrenci vizesinden daha az oldugunu biliyorum. ogrenci vizesinde bu sure 3 hafta ve 2 is gunu. bu etkenden de hizli surmus olabilir ya da eksik evragi beklemeden de gondermislerdir bilemem ama genelde gondermezler.

vizen hayirli olsun.[/quote]
Ben de calisma vizesi icin basvurdum, 50 gunden fazla oldu cevap yok. Ama ZAV\'dan belgem yoktu, sadece sozlesme verdim evrak olarak. Aldigim habere gore ZAV daha yeni onaylamis benim izni.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Eyl 26, 2013 9:37 pm

bu dedigim sureler yabancilar subesi tarafindan uzatilabilir. yani illaki o surede cevaplanicak ve vizeyi alicaksin diye bisey yok. ben kendim hizlanmasi icin baya ugrasarak 54 gunde mi ne aldim ogrenci vizesini

califia

Mesaj gönderen califia » Cum Eyl 27, 2013 1:06 am

Arkadaslar merhaba. Vize alis surecimde siteyi takip ettim ve bir cok konuda da bu sekilde bilgi edindim benim yazdiklarim da bazi kisilere yardimci olabilir bu nedenle yazmaya karar verdim. Vize gorusmem 4 Eylul gunuydu ve cok yakin bir arkadasimin da benden bir hafta once gorusmesi oldugu icin icim biraz daha rahatti:) almanyaya ilk sene dil kursu sonrasinda iki sene yuksek lisans icin basvurdum. belgelerimizi arkadasimla birlikte hazirladik ve ikimizde ailelerimizden ayda 659 euro odeyeceklerine dair taahhutname aldik (erkek arkadasim 3 sene once universite okumak icin bu sekilde gitmisti) ve diger gerekli tum belgeleri de hazirladik. arkadasim benden bir hafta once gorusmeye gitti ve konsoloslukta gorustugu kisi taahutnamenin gecerli olmadigini soyleyip bir guzel arkadasimi azarlamis. bunun uzerine bir hafta icersinde bloke hesabimi actirdim parayi yatirdim ve 4 eylul gunu gorusmeye gittim. arkadasima denk gelen kisiye denk gelmemek icin acayip stresliydim tabi korktum cunku bir kere:D neyse ki orta yasin ustunde cok tatli bir alman bayana denk geldim. bloke hesabim oldugu icin anne babamin maasini ya da gelir durumunu gosteren hic bir belgeyi almadi (o kadar da hazirlamistim gerekmeycegini dusunmemistim). okul birinciligimi gordu tebrik etti. universite kabul belgen neden yok dedi (yoktu:) ruhr universitesi dekani ile gorustugumu ortalamam yuksek oldugu ve birinciligim oldugu icin girisimin kesin oldugunu ama universite prosedurunde sartli kabul belgesi veremediklerini soyledigini anlattim bunun uzerine baska hic bisi sormadi. almancan ne seviyede dedi a1 seviyesinde egitim aldim dedim (belgesi de vardi) kotu mu diyim dedi evet dedim (almanca bisi sorsa buyuk ihtimal anlamazdim bile) kac kardesin var nerde okuyor gibi seyler sordu ve bilgisayarda bisiler yazdi, baska da hic bisi sormadi gayet guzel gecti gorusmem. ancak okul kabulumun olmamasi nedeniyle vize cikmayabilecegini dusunuyodum ancak bugun vizem geldi ve 8ekimde gidiyorum:D bloke hesabim oldugu icin onaylandigini dusundum ama benim gibi olup da vize alamayan cok kisi varmis. gorustugum kisinin etkisi olmus mudur onu da bilemiyorum ama sonuc olarak yaptigim strese ve belge toplamak icin o kadar kosturmama gerek yokmus yarisini almadilar. ben vizemi 3 hafta stres dolu bekledim benim gibi olan herkes de umarim en yakin zamanda olumlu yaniti alir:D

lordin

Mesaj gönderen lordin » Cum Eyl 27, 2013 8:00 am

Hayirli olsun vizen. Okul birinciligi buyuk etken olmustur dedigin gibi.
Yalniz Ruhr Uni. sartli kabul veriyor, ben de yakinda Ruhr dan aldigim sartli kabul ile basvuracagim.

califia

Mesaj gönderen califia » Cum Eyl 27, 2013 11:08 am

[quote]lordin tarafindan yazilan metin:

Hayirli olsun vizen. Okul birinciligi buyuk etken olmustur dedigin gibi.
Yalniz Ruhr Uni. sartli kabul veriyor, ben de yakinda Ruhr dan aldigim sartli kabul ile basvuracagim.[/quote]

Ben okulun kendi dil kursuna gitmiyorum okulun sitesinde onerdigi alternatif dil kurslarinda birine gidicem bu nedenle sartli kabul veremediklerini soyledi dekani

arthemisss

Mesaj gönderen arthemisss » Cum Eyl 27, 2013 12:42 pm

Vizesi cikan herkese hayirli olsun simdiden Almanyadaki egitim hayatlarinda basarilar dilerim.
Benim de 22 Temmuzdan beri bekledigim eksik belgeler ve Garantor davetiyesiyle 1 ay ugrastigim vizemden haber dun itibariyle yabancilar polisinde onaylandigi haberini aldim ve Auslanderbehorde\'de ki kadin email atmis bana.

Sehr geehrter Herr .....,

der Erteilung des Visums wurde am 26.09.13 zugestimmt. Bitte wenden Sie sich an die Deutsche Botschaft.

Benim merakim Konsolosluk\'un vizeyi basip UPS\'e vermesi ne kadar zaman alir ?

prometheus

Mesaj gönderen prometheus » Cum Eyl 27, 2013 2:30 pm

Konsolosluk ayni gun basip gonderir de konsolosluga ne zaman gelir bilmem. Ben de senin gibi durumdayim.

arthemisss

Mesaj gönderen arthemisss » Cum Eyl 27, 2013 3:47 pm

1 saat once telefona mesaj geldi, gonderiniz UPS tarafindan teslim alinmistir diye. Umarim vizedir gelen. Almanca gelen email de onaylanmistir diyor ama belli olmaz bunlarin isi :)

prometheus

Mesaj gönderen prometheus » Cum Eyl 27, 2013 4:46 pm

sen ucak biletlerine bak simdiden :)

arthemisss

Mesaj gönderen arthemisss » Cum Eyl 27, 2013 7:54 pm

aynen bakiyorum bende ;)

ahmetkarsligil

Mesaj gönderen ahmetkarsligil » Pzr Eyl 29, 2013 2:48 am

Arkadaslar merhaba,
Ben 10 Eylul 2013\'te gorusmeye girdim. Bugun resmi olarak 18. gunu geride birakmis oluyoruz. Sorum su ki, benim biletim var 2 Ekim, Carsamba gunu saat 17.30 icin. Bu gune kadar forumdan okudugum butun entry\'lerden yola cikarak bir Mevlana, Yunus Emre misali sessizligimle basbasa, sabirla bekledim. Saka bir yana son okudugum mesajlarda mujdeli haber 18 gun icinde gelmisti soyle rahat bir 10 kisi icin. Sizce daha ileri bir tarihe bilet alsam mi? Su an biletimi almis vaziyetteyim fakat ne olacagi belli degil. Bu gune kadar bana hicbir sekilde geri donus yapilmadi hani eksik belge vs. O yuzden umitliyim fakat son dakikaya kadar beklemeli miyim? Cok stres yapmaya basladim. Simdiden tesekkur ederim.
Saygilarimla,
Ahmet
Stay Classy Deutschstudent!!! :bye

prometheus

Mesaj gönderen prometheus » Pzr Eyl 29, 2013 9:21 am

Bilet alma hocam, sonuc gelinceye kadar hicbir sey belli olmaz.

Kilitli