Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

DIL OKULU ve VIZE HAKKINDA !

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
tasido

Mesaj gönderen tasido » Çrş Eyl 11, 2013 5:00 pm

Merhaba arkadaslar ;

Son bir iki yil icinde universite kabulu almadan , garantor ve dil okulu araciligi ile vize alan var mi ?

Garantor ve dil okulu kaydi ile vize almanin zor oldugu hakkinda yorumlar aldim bu konuda bilgi sahibi olanlar bilgilerini paylasirsa sevinirim.

Simdiden cevaplariniz icin tesekkur ediyorum.

phoebe

Mesaj gönderen phoebe » Cum Eyl 13, 2013 10:17 am

Evet tasido benim de sormak istedigim onemli bir konuya degindin acikcasi,arkadaslar bu konuda bilgi verebilirseniz gercekten cok iyi olur :)

GK

Mesaj gönderen GK » Cum Eyl 13, 2013 12:42 pm

100 kisiden toplasan 10 u bole gelmistir,ben ayni sekilde vize girip red almistim daha sonra okul kabulu alip almanyaya gelmistim bi suru okul var 0 almancayla kabul veren basvurun arkadaslar isinizi garantiye alin.

mesutemre7

Mesaj gönderen mesutemre7 » Pzt Eyl 23, 2013 6:44 pm

Ben 15.02.2013 tarihinde Almanya’da dil kursu ve akabinde universite egitimine baslamak uzere basvurmus oldugum vizemi teslim aldim. Universiteye baslayacagima dair tum sartlari yerine getirdigim ancak dil eksigimin oldugu on kabulu ve a1 kursuna kayit olduguma dair kayit belgemi de vize islerimde sunmustum. Her sey yolundaydi vizem 3 ayda bir uzatiliyordu. Ancak son gidisimde (23.09.2013) benim bu Aralik ayinin 5inde (05.12.2013) ulkeden cikmam gerektigini soylediler. Gerekce olarak benim vizemde aciklama bolumunde "STUDIENBEWERBERVISUM" yaziyor olmasiymis oysa ben buraya universite arastirmak icin gelmedim benim zaten Dusseldorf Universitesine dil sartini yerine getirdigimde kesin kayit yaptirabilecegime dair on kabulum vardi ve vize islemleri sirasinda Ankara’da teslim ettim ve bana ; elimde bulunan vizenin yanlis vize oldugunu soylediler. Aciklama bolumunde "SPRACHKURS UND STUDIENVISUM" yazmasi gerektigini soyluyorlar. Eger bu sekilde vizem duzeltilirse 18 ay boyunca dil kursu icin oturumum uzatilacakmis bu uyariyi bana Bergish Gladbach sehri yabancilar subesi yapti. Su anda dil kursundayim ve egitimim yarida kesilmek durumunda kalacak lutfen yardiminizi bekliyorum. Ben vize basvurusunda da gerekli tum evraklari teslim etmistim. Simdi ne yapmaliyim? Hangi yolu izlemeliyim, simdiden tesekkur ediyorum.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Eyl 23, 2013 7:19 pm

itiraz et, kendi yaptiklari hata. eger ki sen vize gorusmesinde sartli kabul kagidini verdiysen sana studienbewerbervisum vermemeleri gerekirdi. uste cikmaya calisirlarsa daha cok karsi cik

mesutemre7

Mesaj gönderen mesutemre7 » Pzt Eyl 23, 2013 7:40 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

itiraz et, kendi yaptiklari hata. eger ki sen vize gorusmesinde sartli kabul kagidini verdiysen sana studienbewerbervisum vermemeleri gerekirdi. uste cikmaya calisirlarsa daha cok karsi cik[/quote]

peki simdi bunu almanyadan duzeltebilir miyim yoksa turkiye\'ye gidip tekrar mi basvurmam gerekiyor? Burada ki yabancilar subesi Turkiye\'den basvurmam gerektigini soyluyor.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Eyl 23, 2013 8:11 pm

garantorle mi aldin vizeyi yoksa bloke hesapla mi ? garantorleyse garantor belgesinin bi kopyasi vardir sende. orada studium+sprachkurs benzeri bisey yaziyosa elinde kanitin da var.

vize basvurusuna bakmalarini ve okuldan sartli kabulun oldugunu soyluceksin. belgeler arasinda vardir zaten. yani senin okuldan alinan kabul belgen var. ikamet yasasinin 16nci maddesi ogrenim amacli oturumlari duzenler. bu maddenin birinci fikrasina gore oturum vermeleri gerekiyo sana. hakkini bilerek konusursan turkiyeye gitmeden halledersin. sana 16.2 ye gore vermisler sanirim oturumu, buna gore 9 aya kadar uzatilir bu oturum maksimum.

mesutemre7

Mesaj gönderen mesutemre7 » Pzt Eyl 23, 2013 8:26 pm

garantorle mi aldin vizeyi yoksa bloke hesapla mi ? garantorleyse garantor belgesinin bi kopyasi vardir sende. orada studium+sprachkurs benzeri bisey yaziyosa elinde kanitin da var.

vize basvurusuna bakmalarini ve okuldan sartli kabulun oldugunu soyluceksin. belgeler arasinda vardir zaten. yani senin okuldan alinan kabul belgen var. ikamet yasasinin 16nci maddesi ogrenim amacli oturumlari duzenler. bu maddenin birinci fikrasina gore oturum vermeleri gerekiyo sana. hakkini bilerek konusursan turkiyeye gitmeden halledersin. sana 16.2 ye gore vermisler sanirim oturumu, buna gore 9 aya kadar uzatilir bu oturum maksimum.[/quote]

Evet basvuruda on kabulum olduguna dair belgeler var ama ben buraya bloke hesap ile geldim. Bugun konsolosluktaki vize bolumunde ki kadin "evet vizeniz dogru 9 ay sonra mastera baslayacaksiniz dedi biz size 2 yil master arti dil kursu icin vize verdik" seklinde soylendi ama ardindan bir arkadasim almanca soyledi ona cevaben de "yarin vizenizi ve sikayetinizi yazip yollayin" dedi yarin oyle yapicam ama benim en kotu ihtimalim nedir arkadasim bi fikrin var mi?

mesutemre7

Mesaj gönderen mesutemre7 » Pzt Eyl 23, 2013 10:11 pm

Arkadaslar cok acil lutfen

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Eyl 23, 2013 11:06 pm

senin oturumunda aciklamada ne yaziyo ? 16.2 mi 16.1 mi ?

mesutemre7

Mesaj gönderen mesutemre7 » Pzt Eyl 23, 2013 11:08 pm

senin oturumunda aciklamada ne yaziyo ? 16.2 mi 16.1 mi ?[/quote]

16 abs 1a aufenthG siehe yaziyor

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Eyl 23, 2013 11:23 pm

pardon 16.2 diye bisey yok zaten.

bunu konsolosluktan mi cozmen gerekiyo bilmiyorum ama senin oturumun 16.1 e gore olmasi gerekiyo. 16.1a okula basvurma amacli ve 9 aya kadar dil kursu hakki veriyo. 16.1 de okuldan herhangi bir kabul oldugundan 2 yila kadar.

sartli kabulun oldugunu ve yanlis vize turunun verildigi uzerinden gidersen daha rahat sonuc elde edebilirsin. 16.1 icinde "bedingte zulassung ist ausreichend" ifadesi var ki sartli kabul yeterlidir anlamina gelir. forumda 16. maddenin turkce cevirisi var istersen bi goz at.

memur derse ki hatayi konsolosluk yapmis ordan hallolmasi lazim; bence sadece konsolosluk suclu degil . konsolosluk senin basvurunu yabancilar subesine gonderir, ordan onay alir sana vize verir. madem yanlisti neden onay verdiler. disini goster yani

mesutemre7

Mesaj gönderen mesutemre7 » Pzt Eyl 23, 2013 11:32 pm

pardon 16.2 diye bisey yok zaten.

bunu konsolosluktan mi cozmen gerekiyo bilmiyorum ama senin oturumun 16.1 e gore olmasi gerekiyo. 16.1a okula basvurma amacli ve 9 aya kadar dil kursu hakki veriyo. 16.1 de okuldan herhangi bir kabul oldugundan 2 yila kadar.

sartli kabulun oldugunu ve yanlis vize turunun verildigi uzerinden gidersen daha rahat sonuc elde edebilirsin. 16.1 icinde "bedingte zulassung ist ausreichend" ifadesi var ki sartli kabul yeterlidir anlamina gelir. forumda 16. maddenin turkce cevirisi var istersen bi goz at.

memur derse ki hatayi konsolosluk yapmis ordan hallolmasi lazim; bence sadece konsolosluk suclu degil . konsolosluk senin basvurunu yabancilar subesine gonderir, ordan onay alir sana vize verir. madem yanlisti neden onay verdiler. disini goster yani[/quote]
Yabancilar subesi sadece vizenin yanlis vize oldugunu ve bu nedenle oturumu 9 aydan fazla uzatamadigini soyluyor baska hic aciklama yapmiyor. Ankarayi aradim o da bana dogru vize verildigini hatta adimi isteyerek kontrol ettigini soyluyor. Ben 16.1 e gore gelmek istedigimi nasil beyan edebilirdim ki. Su anda benim 9 ayda dili tamamlayamayacagim belli. Ankarada bana dogru vize diyor ne yapacagimi bilemedim dogrusu.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Eyl 23, 2013 11:36 pm

oyle kafasina gore vize verilmez. madem oyle sartli kabulu olan herkese neden 16.1 e gore vize veriliyo. sacma yani bana gore. ankaradaki kendi totosunu kurtarmak icin mi yapiyo yoksa bilmedigim baska bi durum mu var seninle ilgili bilmiyorum

sen turkiyede konsolosluktan giris vizeni aldin, almanyaya geldin ve oturum almak istiyosun sanirsam dimi ?

mesutemre7

Mesaj gönderen mesutemre7 » Pzt Eyl 23, 2013 11:41 pm

oyle kafasina gore vize verilmez. madem oyle sartli kabulu olan herkese neden 16.1 e gore vize veriliyo. sacma yani bana gore. ankaradaki kendi totosunu kurtarmak icin mi yapiyo yoksa bilmedigim baska bi durum mu var seninle ilgili bilmiyorum

sen turkiyede konsolosluktan giris vizeni aldin, almanyaya geldin ve oturum almak istiyosun sanirsam dimi ?[/quote]

Hayir ben 04-03-2013 te girdim ve 02-07-2013 tarihine kadar ilk oturumu daha sonra 16-09-2013 e kadar ikincisini aldim ama bu gidisimde 05-12-2013e kadar son vizemin verildigini soylediler. Ben bu tarihe kadar bu bilgiyi hic duymadim hersey yolunda oldugunu dusunuyordum taki bana bugun bu vizenin yanlis oldugu soylendi ve duzelttirirsem 18 ay daha verebileceklerini soylediler.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Eyl 23, 2013 11:50 pm

anladim. 16.1a elinde kabul belgesi olmayanlara verilen tur. bu uzun zamandir var ama sartli kabulu olan birine bu turun verilmesini ilk defa duyuyorum. sadece hakli oldugunu ve pesini birakma diyebilirim. hakliliginin dayanagini da anlattim umarim en kisa surede cozulur

mesutemre7

Mesaj gönderen mesutemre7 » Pzt Eyl 23, 2013 11:51 pm

anladim. 16.1a elinde kabul belgesi olmayanlara verilen tur. bu uzun zamandir var ama sartli kabulu olan birine bu turun verilmesini ilk defa duyuyorum. sadece hakli oldugunu ve pesini birakma diyebilirim. hakliliginin dayanagini da anlattim umarim en kisa surede cozulur[/quote]

tesekkur ederim ilgin icin yarin baslicam once fax istediler onu aticam umarim yardim ederler.