Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 14 - Visumtagebuch

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
erde6

Mesaj gönderen erde6 » Cum Ağu 23, 2013 11:00 am

23 Agustos 2013 // Izmir Alman Baskonsoloslugu // Dil Kursu + Master ...

icin bu sabahin korunde konsolosluga gitmis bulunuyorum. Randevu saati
olan 8 den once gelmeye calisin 8 e 5 kala isimler tek tek okunuyor ve
sira no veriliyor. Ben ilk siradaydim, number1, bunun da sebebi, normalde bana
19 Agustos a randevu veriyordu idata ben 23 une almak istedim heralde kimse
olmadigi icin benden once, ilk sirayi da ben kapmis oldum. Buna o an icin sevindim
cunku arkadaslarin da dedigi 5 numarali gisedeki bayandan nedense ben de
korkmaya baslamistim. yirttik dedim, ama pek de bisi degismedi bence.

Konustugum memur sevecen gorunumlu orta yaslarda bir kadindi. konusma
turkce gerceklesti. Ancak cok uzadi, cunku kendisi surekli arka planda birileriyle
laf atisip durdu cay koydu, arkadasi geldi vs. alman kurumlarindan hic beklemedigim
davranislari bir bir sergiledi. Konusmada farkettim ki sanki ne olursa olsun, biraz
basvuru sahibini ezmeye ya da kucuk gormeye megilli konusuyordu. Diplomama bakip
`mimarlik okumussun ama guzel sanatlar fakultesinde, bu biraz tuhaf degil mi,
neden muhendislikte degil` diyip gozlugunun ustunden bir nevi `sen kimsin ki
okumasaymissin daha iyiymis boyle mimarlik mi okunur` demeye getirdi. ` Peki biz mimar
tutsak guzel sanatlar mezunu mu alalaim Muhendislik mezunu mu`, olmazsa olmazi da
sordu tabii` ic mi dis mi`. dis mimarim dedim yine, oyle bisi varmis gibi, sabir.

Ilk once belgeleri tek tek aldi- orjinallere bakmadi bile- once basvuru belgesi
ardindan kabul mektuplari, dil kursu belgesi. o esnada ufak tefek sorular sordu;
hatta Bauhaus a gidecegimi ogrenince icerilere dogru ` Bauhaus Universitat` dye
bagirip gulumsedi, arkadan gecen kadin da sevindirik oldu, o anlarda cana yakin
oldugunu dusunmustum.

Neyse sonra lise belgelerimi, oss sonuc belgelerini, anne babamin ikametgah belgelerini
-yani toplamda bir 50 tl lik belgeyi- almayarak beni orda kahretti. Ancak ben yine de uyarayim
ikametgahlara bakti bakti ve alip almamak konusunda tereddut yasadi, sonra yalnizca
nufus kayit ornegini aldi. Yani belki de bu belgeler olmasaydi ` aa belgelerin eksik` diyebilirdi.

Toplam benden aldigi dokumanlar: Kabul belgelesi, dil kursu davet mektubum, universite diplomam,
transkriptim, basvuru belgem, ikametgah, sigorta belgesi, cv motivasyon mektubu,(ama bunlari
sormadi ben hatirlattim son anda), telc B1 Sertifikam, foto+pass. Eksik belgem de Sperrkonto idi
tahmin edersiniz.

Bloke hesap olmadigini anlayinca baya bi uzuldu, ama dedi `o olmadan islemlere baslayamam`. Ben de
acemiligimden olsa gerek, bana geri verdigi evraklari dosyama koydum, tamam mi o halde gidebilir miyim
dedim. Sonra yine gozlugunun ustunden bakip ` olur mu evladim daha yeni basliyoruz` dedi ve
ben orda kahkaha atmamak icin kendimi zor tuttum, halimi siz dusunun :D

Sonra bana belli sorular sordu, dil kursun ne kadar surecek, nerede kalacaksin gibi. Dil kursu bi donem,
okul ayarliycak dedim, cikmazsa WG de kalicam dedim. Halbuki direk WG de kalicam yani, ayarladim sayilir.

Ve takip no verdi eksik evrak fisi verdi, hafta ici gelirsin getirirsin sabah 8 de dedi.
Fax la yollamak konusunda cok israr etsem de ` nasolsa izmirde oturuyorsun bi zahmet geliver` dedi.

Neyse iste boyle bir olay, 8:15 de basladik bittiginde 9 du. Ama dedigim gibi kadin cok fazla baska seylerle
ugrasti ve beni oyle soru bombardimanina tutmadi. vizen cikmazsa ne yaparsin diye sormadi, ya
da almanyada akrabalarin var mi gibi...

Geri kalanlara bol sans, umarim herkes istedigi sonucu alabilir.

aa-ri

Mesaj gönderen aa-ri » Cum Ağu 23, 2013 11:49 am

bugun gittim, tum belgelerim teslim alindi, takip fisi verildi ama garantorum turkiyeden di, bloke hesap veya almanya\'dan garantor istediler, simdi onlari goturene kadar bir islem yapilmaz mi belgelerime

erde6

Mesaj gönderen erde6 » Cum Ağu 23, 2013 11:59 am

yok ben de sordum ayni soruyu, hayir dediler, eksik evrak gelmeden gonderemiyorlarmis almanyaya maalesef. :/
bloke hesap icin deutsche bank i kesinlikle onermiyorum. 21 gun gecti aradan daha hesabimi acamadilar. is bankasina gectim. 3-4 gunde fln yapabilirsin, para gitti geldi olayi dahil

lovehurts

Mesaj gönderen lovehurts » Cum Ağu 23, 2013 12:17 pm

Arkadaslar selam,

Vize gorusmesinde verilen UPS takip numarasi ile baktigimda kargomda hic bir hareketlilik gozukmuyor. Vizeye basvurali bir haftayi gecti. Simdiye Almanya\'daki yabancilar polisine gondermis olmalari gerekmez miydi? Ya da bu sistem uzerinden sadece bana gonderilen adimi mi gorebiliyorum? almanyaya gonderme, almanyadan geri konsolosluga gelme gibi ara adimlari gorebiliyor muyum?

Bilgisi olan yorum yapabilirse sevinirim.

Elbereth

Mesaj gönderen Elbereth » Cum Ağu 23, 2013 12:26 pm

UPS takip numarasindan sadece pasaport kargoya verildiginde izleme yapabilirsin. Yabancilar polisi islemlerini kontrol edebilecegin bir sistem yok malesef.

ulas36

Mesaj gönderen ulas36 » Cum Ağu 23, 2013 1:59 pm

saolasin welly275
her soruma sen cevap yaziyosun valla.
Bir yanlis anlasilma olmus pasaportun yaninda herhangi bir kagit yollamamislar
sadece pasaportun bir sayfasina su muhru vurmuslar
http://www.hizliresimyukle.com/image/kP0f
vize antrag vom 15.agustos.2013(basvuru tarihim) yaziyo vede
IN IZMIR(D) yazmislar
bunun ne anlama geldigini bilen var mi acaba?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Ağu 23, 2013 4:30 pm

o zaman basvurun sonuclanmamis. sadece pasaportu yollamislar. zekailer normalde almiyolar yanlislikla falan aldilar sanirim senin pasaportu. ondan geri yollamislardir

o muhur sadece basvuru yaptigini belirtiyo. elle yazilan da basvuru numaran.

nonearthling

Mesaj gönderen nonearthling » Cum Ağu 23, 2013 5:57 pm

21.06.2013 tarihinde yaptigim dil kursu+lisans ogrenci vizesi basvurusu bugun olumlu sonuclandi.D tipi 90 gunluk vize verilmis.

Onlisans mezunu olarak 2 yil ara sonrasinda basvurmustum.
Basvurumda bloke hesap,diplomalar,duisburg-essen universitesinden kabul,kronolojik, tutarli ve eksiklerimin nedenlerini mantikli izah ettigim bir motivasyon mektubu ve konsoloslugun belirttigi basvuru belgelerini vermistim.Tapu vs gibi ekstralari vermedim.a1 de yoktu.Evraklarim dusseldorf\'a gitmisti.

Dil kursumu goethe dusseldorf subesinde gosterdim ve sadece 1 aylik ucretini yatirdim.

Not:3 hafta once mektup gondermislerdi.universiteden aldigim kabul belgesinin tarihinin eski oldugunu ve yenisini temin etmemi istemislerdi.Somester\'i gecmis belge vermeyin.

Bekleyen herkesin vizesinin cikmasini temenni ediyorum.Bu yolda benden yardimlarini esirgemeyen arkadaslara tesekkur ediyorum.Hepinize basarilar diliyorum.
www.suaritmapazari.com

The Prodigy- No Good

irhemt

Mesaj gönderen irhemt » Cum Ağu 23, 2013 6:02 pm

tebrikler nonearthling, gozun aydin. Darisi digerlerinin basina :) Benim basvurumda da kadin universite kabulu ve bloke hesabinin eski oldugunu (2. basvurumdu bu ve belgeler 1. basvurudan yani 8 ay oncesinden kalmaydi) ve bu belgelerin yenisini isteyebiliriz demisti. Ama benden belge istemediler sonradan ve vizemi aldim :) Tabi yine taze belgeleri getirmek daha sonra ugrasmamak adina daha iyi bir hamle olur.

nonearthling

Mesaj gönderen nonearthling » Cum Ağu 23, 2013 11:27 pm

tesekkur ederim.Evet bencede.
www.suaritmapazari.com

The Prodigy- No Good

gezgin

Mesaj gönderen gezgin » Cmt Ağu 24, 2013 1:48 pm

3 aylik vize mucadelem sonucunda bugun zafere ulastim. basimdan gecenleri detayli yaziyorum belki baskalarina faydasi olur:

5 haziran tarihinde uzun donem dil kursu vizesi icin istanbul alman konsolosluguna basvurdum. tum evraklarim (1 kur kurs ucreti, saglik sigortasi vb. hersey) tamdi. garantorle basvurmustum, garantorumun yillik geliri 100.000€.

3 hafta sonra vize reddim geldi. red ile birlikte gelen aciklamada, almancanin endustri muhendisligi icin cok onemli olmadigi kendi ulkemde almanca bilmeden kariyerime baslayabilecegim yaziyordu. ayni hafta icinde redde itiraz dilekcesi yazdim. dilekcede, bana soylenen gerekceye dunya uzerinde inanacak bir kisinin dahi olmadigini yazdim ve konsolosluk sitesinde neden almanca ogrenmeliyiz bolumunde yazan nedenleri aynen yazdim. altinada bu argumanlar sizin kendi sitenizden alinmistir dedim, linkini verdim.

bir sure sonra cevap gelmeyince itirazdan umudumu kestim ve almanya\'da staj arastirmaya basladim. gitmeyi planladigim sehir olan hamburg\'da 6 aylik staj ayarladim. staj yapacagim firma bana 6 aylik kontratimi yolladi.

ben bu kontrat ile staj vizesine basvurmaya hazirlanirken, konsolosluktan 1 ay once yolladigim itiraz dilekceme cevap geldi. beni tekrar gorusmeye cagiriyorlardi.

itiraz gorusmesine gittigimde, bana garantorumun giderlerimi karsilayamayabilecegi bu sebeple banka hesabi acmam gerektigi soylendi. ben bana en basta gonderilen metinde boyle birseyin yazmadigini bunun sonradan cikarilmis bir bahane oldugunu ayrica garantorumun hamburg makamlarindan Verpflichtungserklaerung belgesini alarak bu durumu kanitladigini soyledim.

ayrica hamburg\'da 6 aylik staj buldugumu ve artik dil kursu degil staj vizesi istedigimi soyleyerek, imzali kontrati gosterdim.

bu gorusmeden yaklasik 2,5 hafta sonra (bugun) staj vizem elime ulasti.

oyuka98

Mesaj gönderen oyuka98 » Çrş Ağu 28, 2013 8:25 pm

merhaba arkadaslar,
6eylulde vize randevum var. 1 ekimde dersler basliyor. Acaba yetisir miyim, 2 tane amerika vizem var acaba onlar vizenin daha cabuk cikmasina etki eder mi? Bloke hesap icin is bankasi ile 2 gun ugrastiktan sonra tam islem bitecekken TC vatandasi olmayanlara hesap acamiyormusuz dei islemimi iptal etti :( Simdi bloke hesabim da yok yarin DB-a formlari gondermeyi dusunuyorum. bilmiyorum valla yetisemicegim galiba..

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Ağu 29, 2013 9:39 am

bloke hesap acilmadan para hesaba gecmeden vize islemlerin baslamaz. bekletir evraklari konsolosluk.

jemima

Mesaj gönderen jemima » Prş Ağu 29, 2013 11:15 am

arkadaslar acaba konsolosluktan vizemizin ne asamada oldugunu ogrenebiliyor muyuz?

nonearthling

Mesaj gönderen nonearthling » Prş Ağu 29, 2013 11:26 am

Pin numarasini vererek sabah 9-11 arasi arayip veya mail atip ogrenebilirsin.
www.suaritmapazari.com

The Prodigy- No Good

celikorenerol

Mesaj gönderen celikorenerol » Prş Ağu 29, 2013 3:46 pm

Merhaba arkadaslar,

Ogrenim vizesi icin basvuruyorum. OSS sonucu ve Lise diplomasinin almanca tercumeleri isteniyor. Bunlar icin noter onayi gerekiyor mu, yoksa tercume yeterli olur mu? bu konuda tecrubesi olan kimse var mi? Not:yuksek lisans\'a gidicem,bu belgelerin niye istendigini anlamadim aslinda,ama mecburen yine de goturucem vize gorusmesine

cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Cum Ağu 30, 2013 1:43 am

[quote]celikorenerol tarafindan yazilan metin:

Merhaba arkadaslar,

Ogrenim vizesi icin basvuruyorum. OSS sonucu ve Lise diplomasinin almanca tercumeleri isteniyor. Bunlar icin noter onayi gerekiyor mu, yoksa tercume yeterli olur mu? bu konuda tecrubesi olan kimse var mi? Not:yuksek lisans\'a gidicem,bu belgelerin niye istendigini anlamadim aslinda,ama mecburen yine de goturucem vize gorusmesine[/quote]

Benimkiler tasdikli degildi, sormadilar bile. Ama denk gelecek memurun tavri farkli olabilir bilemem. Ama tasdik icin para verme bos yere olur da getir derlerse gorusmeden sonra goturursun tasidkli halini

daisy

Mesaj gönderen daisy » Cum Ağu 30, 2013 2:25 am

79 gun sonra vizem geldi. yardimci olan arklara tskler.

sway

Mesaj gönderen sway » Cum Ağu 30, 2013 10:01 am

hayirli olsun vizen..

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Cum Ağu 30, 2013 10:09 am

daisy cok sevindim epey uzun surdu ama degdigine eminim. haiyrli olsun

Kilitli