Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yardim ve oneri gerek arkadaslar

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
aleko

Mesaj gönderen aleko » Çrş Tem 24, 2013 1:57 pm

Merhabalar , 8 ay once Master hedefiyle Almanya\'ya geldim . B2 seviyesindeyim, ingilizcem de vardir.ancak uni not ortalamam 2,41 ve uni assisten gelen mailde 3,3 olarak cevrilmis yani Master a kabul almam cok zor ( elektrik muh . Mezunuyum yildiz teknik ten )ve askerlik tecilim bu ay sonu bitiyor , 2 sene tecili kullandim . Sorularim sunlar ;

1)Fh e Koln e C1 ve dhs hazirlik icin basvurdum belgeler gonderildi. Aslinda Master icin oraya puanim tutmuyor ( 2,5 istiyor ). Kursa kabul gelirse , bir sonraki donem basina dogru hocalarla konusmak bir fayda saglayabilirmi ?

2)bechelor dan ders saydirip Ordan mezun olayim dedim , ama o zaman askerlik tecil olmuyormus . Nasil olur o zaman yani 2 sene turkiyeye gidemezmiyim ?

3) wuppertal ve hannover Master icin not ortlamasi yazilmamis . Ordan kabul almak kolay olur mu ?
4) su an Koln civarindayim ve burda genis bir akraba ve tanidik cevresi var , aslida benim amacim Almanya\'da meslegimi yapmak. Burda is bulsam tam zamanli , vizeyi degistirebilirmiyim calisma vizesi gibi bir vize ile ( tam bilmiyorum kusura bakmayin ) diploma tanitip fln.

Cok uzun oldu ama bilgi sahibi arkadaslardan bilgi ve onerileini paylasmasini rica ederim. Selamlar

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Tem 24, 2013 2:20 pm

2)turkiyeye gidersin neden gidemeyesin.artik eskisi gibi hakkinda yakalama karari cikmiyo. cikmadigindan sinirda pasaport kontrolunde gbt kontrolunde bi sorun yok. polisin biri sorsa dahi askerlik durumunu sanane diyebilirsin. kacagim desen dahi seni tutup alikoyma yetkisi yok. bunun tek bi eksisi var para cezasi var yoklama kacagi kaldigin sureyle dogru orantili olarak.

4)ogrenci vizesiyle geldiysen vizeni isci vizesine degistirmek icin 1 sene calisip sonrasinda isci vizesine basvurucaksin. ama bu vizeye gectikten sonra 5 sene o isyerine baglisin 5sene icinde cikarsan ya da ilk 3 sene icinde konumun degisirse oturumun yanar turkiyeye donmek zorunda kalirsin.

sana konsoloslugu ara demistim ama sanirim hala daha egitim ateseligine ya da konsolosluga telefon acmamissin. essen egitim ateseligindeki memurun facebook sayfasi var ve gayet iyi biri gibi. onu arayip ondan da bilgi alabilirsin.

mehmetsah

Mesaj gönderen mehmetsah » Çrş Ağu 28, 2013 1:20 pm

emin misn welly275 gbt kontrolunde gozukmedigine? veya yakalma karari artik olmadigi?
bu yasa ne zamn cikti?
tsk

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Ağu 28, 2013 3:53 pm

zamanini tam bilmiyorum ama 1-2 sene olabilir. kabahatler kanununa gore degerlendiriliyo bakaya olunca. biri sikayette bulunursa veya hakkinda daha onceden bu sebepten kesinlesmis para cezasi varsa savci islemlere basliyo.

sureci okumustum zamaninda ama simdi tam hatirlamiyorum. askerlikle ilgili mevzuatlara bakarsan orda bulursun mutlaka.

gbt de gorunuyo olsa ve hakkinda alikoyma karari varsa, benim arkadasim 2 senedir nasil turkiyeye giris cikis yapabiliyo da diyebiliriz.

mehmetsah

Mesaj gönderen mehmetsah » Prş Ağu 29, 2013 11:12 am

arkadasind asker kacagimi ki?
:))
nese bende gozumu kapatip gidecem bakalim ne olcak.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Ağu 29, 2013 12:13 pm

asker kacagi baska anlama geliyo. bakaya diyelim en iyisi. tecili bitmis coktan ve tecil de ettiremiyo. gec kalmis 1 semester kadar okula girmede.

risk senin ama git gitme demem ben.

mehmetsah

Mesaj gönderen mehmetsah » Prş Ağu 29, 2013 2:51 pm

benimde tecilim iki ay icerisinde bitecek. master yerine 2. lisans yaptigim icin tecil ettiremedm askerligi..