Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

DSH Yok (1.Semester/Bachelor/Wintersemester)

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
DoganGulden

Mesaj gönderen DoganGulden » Prş Tem 04, 2013 4:22 pm

Merhaba,

Ben Dortmund da Almanca kursu aliyorum ve simdi B2 derslerine basladim ancak Almanca

kursu eylule kadar devam ediyor ve 1 hafta sonrasinda DSH var. Ancak muhendislik

okumak istedigim icin okula sadece "Wintersemester" inda baslayabiliyorum.

Yaptiklarimi ozetliyorum simdi. Yorumlarinizi ve onerilerinizi bekliyorum.

1.TU Dortmund : Kursuna gittigim universitede butun International Burolara girdim. Herkes bana soyle dedi: Bu bolumlerde NC var dil sonucunu getirmeden kimseyi kaydedemiyoruz dedi. Ancak soyle bir imkaninin var: Informatik bolumu "nicht Zulassungbeschraenkt" bu yuzden buraya kaydini simdi yapip "Ekim" e kadar dsh sonucunu getirebilirsin dedi.
-Bunu yaptim.

2.Ruhr Universitaet: Sen bizim kursa (Asta Bochum) gelseydin seni bekleme listesine alirdik yer kaldigi zaman okula baslayabilirdin dedi. Ama baska kursa gittigin icin sana yardim edemeyiz dediler. Bu arada bu kurs TestDAF a hazirliyor.

3.Duisburg-Essen Universitaet: Gorustugum kisiye anlattiktan sonra kadin hicbir sey soylemeden belgelerimi aldi ve basvuru formunun altina not aldi eylulde dsh sonucunu getirecek diye 1 hafta sonra bir kagit geldi uzerinde kayit numaralari var ve birsey sorucaginiz zaman bu numaralarla sorularinizi direk sorabilirsiniz ve kayit islemleri 15 temmuzdan 4 ila 6 haftaya kadar surer diyor. Onun disinda baska cevap gelmedi.

4.TU Kaiserslautern: Internetteki sitelerinde: B1 ile basvuru yapiyormussun ve universite sana kabul verdikten sonra seni Einstufungtest yapiyorlarmis o sinavdan %67 uzerinde alirsan seni kendi DSH larina sokuyorlarmis ama %67 ile %30 arasinda kalirsan seni kursuna kaydediyormus.
-Buraya daha gitmedim cunku internet sitesinde verdikleri Email yanlis ve site cok onceden beri guncellenmemis. Aramam gerekiyor.

5.Sorun burada basliyor Uni Asist uzerinden yapilacak basvurunun bir fark yaratip yaratmicagi hakkinda en ufak bir bilgim yok. Birde benim universiteden once ders almam gerekmiyor cunku lisem uygun problem yok. Ancak ilk basvuruda 68 euro ondan sonra her basvuru icin 20 euro istiyor ve belgelerini berlin e gondermen gerekiyor
-Bunun hakkinda bilgilerinize ihtiyacim var onerileriniz?

6.Fachhochschule: Bu okullarda yabanci ogrenciler 1 sene okuduktan sonra kolayca universiteye gecebiliyorlarmi ? Bide sitelerinde yazmiyor NC bolumlerinde var mi? Ya da dil sinavi icin kolaylik yapiyorlar mi ? ve sanirim FH basvurusuda Uni Asist uzerinden yapiliyor.
-Bunlar hakkinda bilgiye ihtiyacim var......

Lutfen bildiklerinizi aktarin cunku 15 Juli nin gelmesine az kaldi .......Tesekkurler..

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Tem 05, 2013 12:52 am

uni-assist uzerinden basvurular sadece uni-assist le anlasmasi olanlar okullar icin yapiliyo. fachhochschule diye genellemek yanlis. hatta anlasmasi olan okullarin dahi bazi bolumlerin basvurulari uni-assist uzerinden degil direk okula yapiliyo.

kadir12

Mesaj gönderen kadir12 » Cmt Tem 06, 2013 11:26 am

[quote]DoganGulden tarafindan yazilan metin:

Merhaba,

Ben Dortmund da Almanca kursu aliyorum ve simdi B2 derslerine basladim ancak Almanca

kursu eylule kadar devam ediyor ve 1 hafta sonrasinda DSH var. Ancak muhendislik

1.TU Dortmund : Kursuna gittigim universitede butun International Burolara girdim. Herkes bana soyle dedi: Bu bolumlerde NC var dil sonucunu getirmeden kimseyi kaydedemiyoruz dedi. Ancak soyle bir imkaninin var: Informatik bolumu "nicht Zulassungbeschraenkt" bu yuzden buraya kaydini simdi yapip "Ekim" e kadar dsh sonucunu getirebilirsin dedi.
-Bunu yaptim.

2.Ruhr Universitaet: Sen bizim kursa (Asta Bochum) gelseydin seni bekleme listesine alirdik yer kaldigi zaman okula baslayabilirdin dedi. Ama baska kursa gittigin icin sana yardim edemeyiz dediler. Bu arada bu kurs TestDAF a hazirliyor.

3.Duisburg-Essen Universitaet: Gorustugum kisiye anlattiktan sonra kadin hicbir sey soylemeden belgelerimi aldi ve basvuru formunun altina not aldi eylulde dsh sonucunu getirecek diye 1 hafta sonra bir kagit geldi uzerinde kayit numaralari var ve birsey sorucaginiz zaman bu numaralarla sorularinizi direk sorabilirsiniz ve kayit islemleri 15 temmuzdan 4 ila 6 haftaya kadar surer diyor. Onun disinda baska cevap gelmedi.

4.TU Kaiserslautern: Internetteki sitelerinde: B1 ile basvuru yapiyormussun ve universite sana kabul verdikten sonra seni Einstufungtest yapiyorlarmis o sinavdan %67 uzerinde alirsan seni kendi DSH larina sokuyorlarmis ama %67 ile %30 arasinda kalirsan seni kursuna kaydediyormus.
-Buraya daha gitmedim cunku internet sitesinde verdikleri Email yanlis ve site cok onceden beri guncellenmemis. Aramam gerekiyor.

5.Sorun burada basliyor Uni Asist uzerinden yapilacak basvurunun bir fark yaratip yaratmicagi hakkinda en ufak bir bilgim yok. Birde benim universiteden once ders almam gerekmiyor cunku lisem uygun problem yok. Ancak ilk basvuruda 68 euro ondan sonra her basvuru icin 20 euro istiyor ve belgelerini berlin e gondermen gerekiyor

6.Fachhochschule: Bu okullarda yabanci ogrenciler 1 sene okuduktan sonra kolayca universiteye gecebiliyorlarmi ? Bide sitelerinde yazmiyor NC bolumlerinde var mi? Ya da dil sinavi icin kolaylik yapiyorlar mi ? ve sanirim FH basvurusuda Uni Asist uzerinden yapiliyor.

Lutfen bildiklerinizi aktarin cunku 15 Juli nin gelmesine az kaldi .......Tesekkurler..[/quote]

Merhabalar.

Benim de durumum seninkine benziyor. Ben senin yerinde olsam DSHyi Agustosta bi denerim!

Soyle ki pekcok okula mail attim. Dedim ki simdi basvursam Agustos ayinda DSH yi gecersem Ekim ayinda okulunuzda baslayabilir miyim?

Yalnizca iki okul olumlu geri donus yapti. Birisi Hannover digeri de Regensburg. Eger okullarina kabul edilirsem boyle bir guzellik yapacaklar.

Uni assist olayina boyle bir rica ile mudahele edebilir misin bilmiyorum.

Denemeye deger bence. Basarilar!

1

Mesaj gönderen 1 » Pzr Tem 07, 2013 3:43 am

sansiniz var yok degil bir an evvel vermeye calisin.

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Pzr Tem 07, 2013 5:15 am

Eger okul uni-assist uzerinden calisiyorsa,uni-assist\'e basvurmaya mecbursun..son kayit bildiginiz gibi 15.07.13,ucret 68+15 Euro diye ilerliyor. Uni assist\' bagli calisan okullar;

http://languages.uni-assist.de/universities.html

Turk vatandasi olarak genelde asagidaki belgeler gondermek mecburiyetindesiniz
Lise diplomasinin onayli kopyasi +onayli tercumesi
cok onemli: OSYM SINAV SONUC BELGESI nin onayli kopyasi + onayli tercumesi
(OSS SINAV SONUC BELGESI yeterli degildir !!!)
yuksek meslek okulundan aldiginiz diplomanin ve transkripin onayli kopyasi +onayli tercumesi
Ozgecmis
pasaportun fotokopisi
dil kursunun diplomasi (onayli kopyasi)
1 x fotograf
universiteye kayitliysaniz: notlarin dokumu (transkrip)
universite mezunu olarak: On Lisans ya da Lisans Diplomasinin onayli fotokopisi + onayli tercumesi
kayit basvurusu
Bunun ustunde bazi universitelerin ozel giris sartlari var, ayrintili bilgileri yuksek okullarin web sayfalarindan temin edebilirsiniz. Genelde butun belgeler onayli olmali.
Tavsiyemiz: Turkiye Buyukelcilikteki Egitim Atasesi
[center]Guzel Gunler Zorlu Duraklardan Gecer..[/center]

DoganGulden

Mesaj gönderen DoganGulden » Çrş Ağu 14, 2013 7:38 pm

Arkadaslar bilginiz olsun diye soyluyorum dsh niz yoksa bos yere Uni Asist uzerinden bir suru uniye basvurmayin. Adamlar dalga gecer gibi "dil bilginiz yeterligi olmadigi" icin basvurunuz reddedildi yaziyor. Zaten biliiyorum dil bilgimin yeterli olmadigini .... Neyse dedigim gibi olan 85 € ya oldu siz kaybetmeyin bari. Bu arada her belgeyi beglaubnis yaptircaksin bu da bir suru para yapmazsan reddi ondan da yiyorsun aklinda olsun.

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Çrş Ağu 14, 2013 10:06 pm

Arkadaslar bilginiz olsun diye soyluyorum dsh niz yoksa bos yere Uni Asist uzerinden bir suru uniye basvurmayin. Adamlar dalga gecer gibi "dil bilginiz yeterligi olmadigi" icin basvurunuz reddedildi yaziyor. Zaten biliiyorum dil bilgimin yeterli olmadigini .... Neyse dedigim gibi olan 85 € ya oldu siz kaybetmeyin bari. Bu arada her belgeyi beglaubnis yaptircaksin bu da bir suru para yapmazsan reddi ondan da yiyorsun aklinda olsun.[/quote]

Bence yanlis bir kani.Oncelikle bazi universiteler icin direk dil belgen yetersiz diye cevap geliyor bunu basvurmadan once sorabilirsin.Mesela ben hochschule hannover ve hafencityden kabul alirken almanca c1 belgem ile,berlin teknik ve rostocktan dil belgesi yetersiz diye aciklamali cevap aldim uni assisten yani hepsi icin aynisi gecerli degil.Bunun yaninda her belge beglaubigung diyorsunda zaten butun belgelerini uni assiste tek sefer yolluyorsun,bundan sonra ayni seye bir daha ihtiyacin yok.Son olarak eger ki fehlerhaft yazarsa o paranin iadesini 5 euro eksik falan alabiliyorsun diyelim tek basvuru yaptin 68 euro gitti diyelim 55 falan aliyorsun ama daha fazla basvuru yaptiysan 15 euro uzerinden 10 euro falan aliyorsun.Bla bla bla :)

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Çrş Ağu 14, 2013 10:13 pm

Merhaba,

-Bunu yaptim.

Lutfen bildiklerinizi aktarin cunku 15 Juli nin gelmesine az kaldi .......Tesekkurler..[/quote]

Tu dortmundda ayni bolume basvurdum daha cevap alamadim gelse cok sevinicem cunku angewandte informatik :) sanslisin. Hepsi bi kenara oraya odaklan derim ve dshyi gec.Onun disinda 68+15 euro oluyor:D Uni assist sikintili bi sistem eger bir yanlis yaparsan 3 hafta fehler yazisini gorur ve moralin bozulur.Ama ben buyuk problem yasamadim.Fh larda nc mi sayiliyor bilmiyorum ama beschraenk genelde var cunku kontenjan az.Fh\'dan uniye gecis yok en azindan benim su zamana kadar sordugum uniler oyle dedi.Ve dil sinavi icin kolaylik genelde belli universiteler yapiyor,fh ve uni diye ayiramiyorum var bir iki tane.Cogu fh basvurusu uni assist uzerinden ama cogu diyorum bak.Mesela fh dortmundda arkadas uni assisten basvurdu sonra elden basvurman gerekti diye hata geldi.Bol sans simdiden.

DoganGulden

Mesaj gönderen DoganGulden » Çrş Ağu 14, 2013 10:48 pm

Unilerden cevap geldi coktan Hannover ve Wuppertal a mKine muhendisligi icin uni asisst ten basvurmustum cevaplar dedigim gibi. Tu Dortmund dan hic cevap gelmedi mektupla o oyle kenarda kaldi ama en sonunda duisburg a uni assist felan dinlemedim gittim direk anlattim derdimi soyle boyle diye sartli kabul geldi dsh katilim davetiyesiyle sukur hersey yoluna girdi :)

DoganGulden

Mesaj gönderen DoganGulden » Çrş Ağu 14, 2013 10:49 pm

Umarim su sinavida veririm hersey yoluna girer :) sen verdin mi dsh yi ?

GK

Mesaj gönderen GK » Çrş Ağu 14, 2013 10:59 pm

6-turkiyede 12 yil okuyanlar abitur yapmis sayildigi icin hochschule veya fachhochschulelerden unilere gecis mumkun hatta gectiginiz derslerin icerigi tutuyorsa o dersleride tanitabilme sansiniz var.

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Prş Ağu 15, 2013 10:29 pm

gurhan dedigin dogru olabilir belki ama hochschule hannoverden,berlin teknige gecmek isteyen bir arkadasima izin vermediler ve turkiyede anadolu lisesi mezunuydu.ornek uzerinden konustum ama genelleme olamaz tabi.ben dshyi kazanmadim daha suan 3 sinava giricem.

DoganGulden

Mesaj gönderen DoganGulden » Prş Ağu 15, 2013 10:53 pm

Ben 2 sinava kaydoldum biri olmazsa biri olur diye nerede gireceksin ?

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Prş Ağu 15, 2013 11:07 pm

fh aachen,fh fulda,duisburg. eger krank yazabilirsem aachen i iptal edicem,mannheimi denicem

DoganGulden

Mesaj gönderen DoganGulden » Prş Ağu 15, 2013 11:34 pm

ben de soyle yaptim Hannover Dortmund Duisburg :D

DoganGulden

Mesaj gönderen DoganGulden » Prş Ağu 15, 2013 11:49 pm

Kac ay oldu almanya da ?