Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ehliyet gecerliligi ile ilgili yasa

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Ağu 07, 2013 10:08 pm

amerikan ehliyetleri icin pratik sinav zorunlulugu yok genel olarak ama eyaletine gore teorik sinava girme zorunlulugu var. ister teorik sinav zorunlulugu olsun ister olmasin degisikligi yapmak zorunda 6 ay sonra amerikan ehliyetine sahip olanlar da. yoksa gecersiz aynen bize oldugu gibi.

turist demek yanlis olabilir. kisa sureli kalanlar icin diyelim. mesela 1 senelik oturumun varsa ve 1 sene sonra almanyadan ayrilicaksan 12 aya kadar gecerlilik suresini uzatma hakkin var. diplomatik olsa bu esnekligi yapmazlardi sanirim.

benim dusuncem bu sekilde.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Ağu 07, 2013 10:09 pm

deadly-impact surus hocamin bana soyledigi su: "onemli olan araba kullanmak degil, kurallari bilmek. ben araba surebilen ama kurallari bilmeyen adami napayim. araba surmeyi duse kalka ogrenir zaten". :)

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Çrş Ağu 07, 2013 10:10 pm

Bu arada 6 aylik dediginiz surec ne?yani biz simdi almanyaya gidince ilk 6 ay ehliyetimizi kullanabiliyoz mu ?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Ağu 07, 2013 10:15 pm

evet. bunun yaninda 1 senelik oturumun varsa ve oturum bitince almanyadan ayrilicaksan 12 aya da cikartilabiliyo bu sure. bundan sonra araba kullanirsan ehliyetsiz arac kullanmis sekilde islem goruyosun.

ama tavsiyem gelince direk arac kullanmaya kalkma. ilk once biraz tanidigin varsa onu izle ya da trafigi 1-2 hafta izle ondan sonra kullan. yoksa sigortan falan yoksa yuklu hasar tutarlari odersin :)

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Çrş Ağu 07, 2013 10:15 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

deadly-impact surus hocamin bana soyledigi su: "onemli olan araba kullanmak degil, kurallari bilmek. ben araba surebilen ama kurallari bilmeyen adami napayim. araba surmeyi duse kalka ogrenir zaten". :)[/quote]
eyvallah oda onemli tabi :-) ama araba surmesini bilipte kirmizi isikta durulacagini yesil isikta gecilecegini bilmeyen kac tane insan vardir acaba:-) birde kurallar derken mesela ben almanyaya ilk gittigimde o orta seritleri hic anlamamistim millet niye burda bekliyor kafam hic sarmadi demistm . saga donus sola donus icin adamlar ortada bekliyordu bunun gibi daha bir suru farkli seyler var heralde:-P

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Çrş Ağu 07, 2013 10:21 pm

Evet umarim 1 hafta yeterli olur :-)

izzy

Mesaj gönderen izzy » Prş Ağu 08, 2013 12:10 am

Soylemeye calistigim Amerika\'da bakkaldan ehliyet aliyorsun ama orda bile turk ehliyeti gecmiyor. Karsilikli anlasmalar ile alakali bir durum. Tum kriterler yerine getirilse bile karsilikli anlasma olmadimi gecmez ehliyetin. Ayni sekilde tam terside mumkun ornegin bulgar, yunan ve bilimum sacma ab ulkesi ehliyetleri.

izzy

Mesaj gönderen izzy » Prş Ağu 08, 2013 12:15 am

Bu arada ehliyeti 6 ay kullanabilmek icin cevirtmen gerekiyor. Mesela kibris tan ceviri istemiyorlar fakat Turkiye\'den ceviri istiyorlar.

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Prş Ağu 08, 2013 10:47 am

Anladim ceviri ucreti ne kadar acaba

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Ağu 08, 2013 11:55 am

ben munihte 20euroya cevirtmistim degisim icin.

Scheinen

Mesaj gönderen Scheinen » Cum Ağu 09, 2013 2:22 pm

Merhabalar,
Bu baslik altindaki bilgileri okuyunca, Ehliyet hakkinda bir takim sorularim oldu.

Simdi bende burda bir arkadasim ile beraber ehliyete kayit olduk, goz testi ve ilk yardimi yaptik, ve uygun bir kursada kayit olduk, suan sorulara calisiyoruz haftaya buyuk ihtimalle sinava gireriz.

Bunun yani sira Turk ehliyetide bulunmaktadir bende 2008\'den beri.
Simdi biz bazi konularda muaf tutuluyoruz, Ders zorunlulugu olmadigi ve stajer olayi olmadigi gibi..

Ancak benim anlamadigim bir nokta oldu, Bizim burdan aldigimiz ehliyetin suresi 3 yili kapsiyor diye belirtilmis, ve 3 yil sonra normal bir alman vatandas gibi tekrardan bu derslere girilecek ve sinavda dahil olmak uzere..

@welly275, Hocam bu yazdigim gibimidir yoksa ben mi yanlis anlamadim.

Iyi Gunler.
Hayatinizin kalitesini, hayatinizdaki insanlarin kalitesi belirler.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Ağu 09, 2013 2:59 pm

almanyaya geldigin tarihten itibaren(adres beyani yaptigin an da diyebiliriz) 3 yili gecerse yeni bastan yapiyosun. 3 yila kadar degisim hakkin var, ilk 6aya kadar da gecerli.

Scheinen

Mesaj gönderen Scheinen » Cum Ağu 09, 2013 5:20 pm

1. 3 yila kadar degisim hakkin var. Dedigin nedir ?
2. ilk 6aya kadar da gecerli. Dedigin nedir ?

3. Benim almanyada aldigim alman ehliyeti neden 3 yila kadar suresi ?
Hayatinizin kalitesini, hayatinizdaki insanlarin kalitesi belirler.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Ağu 09, 2013 8:54 pm

1. 3 yila kadar turk ehliyetini alman ehliyetine donusturebiliyosun. bazi avantajlari var. ilk sayfada mesajlarima bakarsan yeni bastan ehliyet almakla degisim yapma arasindaki farki anlayabilirsin.

2. turk ehliyetiyle almanyaya geldigin tarihten itibaren 6 aya kadar arac kullanabilirsin.

3. Alman ehliyeti neden 3 yila kadar gecerli olsun ? oyle bisey demedim ima da etmedim. yanlis anlamis olabilirsin. soyle bi kanun var yeni almanyada yeni ehliyetlere gecildi ve aldigin ehliyet 15 yila kadar gecerli. sonra yenilemen lazim. B sinifi ehliyetlerde ek sinava girmeden yeniliyosun. diger siniflarda farkli uygulamalar olabilir. ehiyetin guncel kalmasi icin mi yaptilar bilmiyorum.

aerisik

Mesaj gönderen aerisik » Cum Eyl 27, 2013 4:29 pm

ehliyetini cevirmek icin ne kadara mal oluyor??
bir de bu bahsettiginiz sinavlara almanca mi girmek zorundayiz ingilzce olarak girme sansimiz var mi??

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Cum Eyl 27, 2013 4:35 pm

turkce sinavada girilebiliyor diye biliyorum ...
gdld

nonearthling

Mesaj gönderen nonearthling » Cum Eyl 27, 2013 5:31 pm

Ben suan almanyadayim.turkiyede surucu kursunu bitirdim diplomasini aldim.yani ehliyet almaya hak kazandim ama ehliyet kartini almadim.bu durumda almanyada ehliyet alirken nasil kolaylik olur?
www.suaritmapazari.com

The Prodigy- No Good

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Eyl 28, 2013 5:40 am

kolaylik olmaz. ehliyete bakarak islem yapiyolar

turk ehliyetini cikartman ne kadar artisi olur dersen sadece bazi derslerden muaf olursun o kadar. bu stajyerlik suresinden kurtulamazsin 2 senelik ehliyetin yoksa. probezeit denen olay yani. 400-500 euro ucuza gelebilir

aerisik, ben degisim yaptim ve 970 euroya mi ne patladi bana toplamda.