Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AOK Komediekasse

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
aida

AOK Komediekasse

Mesaj gönderen aida » Cmt Tem 27, 2013 2:22 pm

Bir universiteye bagli dil kursundaydim. immatrikulation um vardi o sekilde aldim

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

AOK Komediekasse

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Tem 27, 2013 11:35 pm

Basligi acali 3 sene olmus ama degisen birsey olmadigi gibi daha da kotuye gitmis. AOK nin bu hatalari sonucu ben de aok dan cikisi yaptim. Gidip Technische Krankenkasse ya on kayit yaptirdim. Fakat daha sonrasinda ne universite ne de yabancilar polisi bana cok guvenip saglik sigortasi istemedikleri icin ben technische krankasse ye de tam kayit olmadim. Zaten hayatimda doktora giden adam degilim, aylik bosvereyim 80 euroyu dedim. 2 sene boyle sigortasiz kaldim. Ama okul bitirip burda ise baslayip daha sonra da benden yabancilar polisi saglik sigortasi isteyince iste orda faka bastim. Almanya da yasadiginiz surece saglik sigortasi yaptirmaniz mecburi. Yani siz de benim yaptigim salakligi yapip yirttim artik kimsenin haberi olmadi her ay 80 euro kardayim sanmayin. :) Yeniden gidip baska sigortalarla gorustum ve hepsi de daha once nerde sigortaliysan ordan bir kagit getir diyince yine gittim aok ya severek kayit oldum ve 2 sene odemedigim parayi benden yine istediler ve toplam 2200 euro hesap cikardilar. :)

Buraya kadar benim aptalligimdi. :) Ama bu noktadan sonra aok sazi eline aldi:

- bu 2200 euroyu pesin odeyemeyecegimi soyledim ve aylik 100 er euro odemek sartiyla anlastim imzalari attik eve geldim. Ertesi gun bankadan telefon geldi, aok sizin hesaptan 2200 euro cekti diye. :) Telefon actim gorevli baska bir is arkadasina sucu atip ozur dileyip geri parayi yolladilar.

- 3 ay sonra yine aynisini yaptilar. Sonra tekrar ozur dileyip geri yolladilar.

- Her hafta benden yeni bir belge istediler. Istedikleri belgeyi daha sonra 3 kere daha istediler. 3. seferde artik gidip elden verdim ertesi gun tekrar arayip benden ayni belgeyi yine istediler ve ben gorevliye "oraya ise alinirken bence IQ testi yapilmalisin" dedim diye aylik odeme anlasmasini kadin iptal etmis. :)

- Kiz arkadasim Turkiye de lisans mezunu burda master yapiyor. Ilk sene Turkiye de Erzurumdan baska bir universiteye yatay gecis yapmis. AOK tutmus kiz arkadasimdan Erzurumdaki universitenin transkriptini istiyor. :) 2 haftada sure vermisler sayet yollamazsan universiteden kaydin silinecek diye de tehdit etmisler. Artik onlara bu konuyu anlatana kadar 10 takla attim ama sonunda halloldu. Daha sonra kiz arkadasimin da kaydini aok dan sildirdim. AOK dan kayit sildirmek icin basvuru yaparsaniz 10 gun icinde bir aok calisani gelip sizi tekrar ikna etmeye calisiyor. Gelen gorevliye yasadiklarimi anlattigimda kendi yuzu kizardi birsey demeden cekti gitti.

Almanya da yasadiginiz surece saglik sigortasi yaptiracaksiniz. Ama AOK dan yaptirmayin da nerden yaptirirsaniz yaptirin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

ersin060

AOK Komediekasse

Mesaj gönderen ersin060 » Pzr Tem 28, 2013 11:40 am

Physiker valla gecmis olsun demek boyle seyler sadece turkiye de olmuyormus. Senin basina gelen seyler hepimize ornek olmali. Bende 1 ay sonra TK ya gececegim. benim bir sorum var akil verirsen sevinirim. dil kursu vizem ve Care Concept saglik sigortam 4 eylul de bitiyor( ilk olarak 10 aylik vize verdiler) dsh sinavim 12 ve 16 eylul de. TK benden Architektur Studien Bescheinigung istemeden sigortami yapabilir degil mi? TK ya eylul sonu vercem Bescheinigung u. Tesekkurler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

AOK Komediekasse

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Tem 28, 2013 1:12 pm

kabul belgen olmadan kayit yaptiramiyorsun. TK ya gecis yaparken zaten care concept deki kaydin otomatik siliniyor onunla ugrasmiyorsun ama merak etme.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

ersin060

AOK Komediekasse

Mesaj gönderen ersin060 » Pzr Tem 28, 2013 1:21 pm

Peki sence nasil bir yol izlemeliyim. Zira oturum uzatirken de sorun olcak. Soyle bir durum olcak gercekten isin icinden cikamadim. 4 eylul de vize ve sigorta bitiyor. Rathaus benden sigorta belgesi isteyecek, dsh sonucum vs, hepsi eylul sonu gbi aciklanack, ben sadece 1 aylik sigorta yaptirsam bana 1 aylik oturum verecek oturum kart parasi vs.. sinavi gecer gecmez tekar oturum uzatmaya gidicem yine kart parasi vericem sence ne yapmalyim Physiker

ersin060

AOK Komediekasse

Mesaj gönderen ersin060 » Pzr Tem 28, 2013 1:39 pm

Not: Normalde Uni Siegen dan Mimarlik bolumu icin Kabul belgem var ama daha dsh yazmadim ins ondan sonra Mimarliga kaydimi yaptiricam.

exlance12

AOK Komediekasse

Mesaj gönderen exlance12 » Pzr Tem 28, 2013 2:21 pm

arkadaslar benimde bir sorum var aok her ay 78 euro keserken hesabimdan bu ay 39 euro kesti sizce neden olabilir

izzy

AOK Komediekasse

Mesaj gönderen izzy » Pzr Tem 28, 2013 4:21 pm

1 aylik oturum icin kart vermezler

ersin060

AOK Komediekasse

Mesaj gönderen ersin060 » Pzr Tem 28, 2013 4:43 pm

peki nasil bir yol izlemem lazim, Rathaus a hicbirsey demeden kalan 8 ayimin oturumum hakkini alip, dil kursu oturumuyla Studium mu yapicam yoksa nasil bir yol onerirsiniz?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

AOK Komediekasse

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt Tem 29, 2013 9:07 am

oturum uzatmaya gittiginde ya da daha once gidip konusmalisin bence.

ersin060

AOK Komediekasse

Mesaj gönderen ersin060 » Pzt Tem 29, 2013 11:31 am

En iyisi oyle yapmak eren sagolasin. Termin alip gider konusurum, eyvallah.