Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
jaymz

Mesaj gönderen jaymz » Pzt Kas 05, 2012 5:23 pm

ayrica arkadaslar stundenlohn calisanlar bu haktan faydalanabiliyorlar mi ? ne kadar saat ders verirsem o kadar para aliyorum isimde. 400 euroyu gecmiyo maasim. Ama oyle durumlar oluyo ki 1 ay boyunca ders vermedigim icin maas da almiyorum. bu durumda bu haktan faydalanabilir miyim ?

rockets07

Mesaj gönderen rockets07 » Pzt Kas 05, 2012 8:38 pm

Siteye yeni uye oldum bu kadar detayli bilgiler verdiginiz icin tesekkur ederim.Benim sorum su bu sene kismetse 15 ocak a kadar basvuru yapacagim ve sartli kabul almayi dusunuyorum.Sartli kabul aldigimda hazirlik kursu devam ederken de bir iste calisabilir miyim ? Forumda bir konuda hic almanca bilmeyenlerin bile calistiklari isler oldugunu gormustum.Universite ogrencisi olan yani direk kabul alan birinin almanca bilmedigini dusunemiyorum.Tabi eger ingilizce okumaya gelmedilerse.Bide 400 euro maas siniri olmus , 400 euro ile berlin gibi bir yerde gecinmek mumkun mudur yada hangi sehirlerde gecinilebilir ? Vergisi odenmek sartiyla aylik kazanc 400 euroyu gecemez mi ? 90 gun disinda (720 saat) ek izin alarak (yabancilar sube veya hangi kurum ilgileniyorsa) ogrenci olarak calismak mumkun mu ? Yine bu forumda tatil zamanlarinda insanlarin 6 hafta gibi bir surede 2000 - 3000 euro gibi meblaglari koln de fabrikalarda kazanarak alabiliyorlarmis.Dogrulugu konusunda bir bilgim yok tabi sadece burda okudugum bir bilgi.Eger 400 euroya haftada 20 saat calisirsak saatimiz 5 euro ya gelmis olacak ki bu en dusuk maas a denk hangi kurumlarda daha fazlasini kazanabiliriz bilgisi olan var mi ? Reklam vermek dogru mu bilmiyorum ama mc donalds gibi yerlerde saati 6.5 eurodan calisma imkani filan varmis tabi en iyisi sanirim masa basi isleri.Bu 400 euro ne sekilde asilir aileme mumkun oldugunca az yuk olmak istiyorum.

Martin

Mesaj gönderen Martin » Pzr Ara 09, 2012 8:22 pm

[quote]jaymz tarafindan yazilan metin:

[quote]akliselim tarafindan yazilan metin:

buraya almanyada yasayan Turk ogrenciler icin gerekli onemli bir pdf dosyasi yuklemek istiyorum yardimci olabilir misiniz[/quote]

bekliyoruz =))[/quote]

Hala bekliyoruz..??

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Pzt Ara 10, 2012 5:25 pm

Sitenin sag kosesinde makale ekle gibi bolumler var oradan yolliyabilirisniz olmadi bana email olarak yollayin ben yayinlayim
iyi forumlar
So geht nicht !

Muratergun

Mesaj gönderen Muratergun » Pzt Nis 22, 2013 12:26 pm

bu dediginiz oturum isvicre icin gecerli mi? ben master icin gitmek istiyorum teyzemin bizdeki simit sarayi gibi bi dukkani var ona soyledim bunu oyle bisey varsa gel ben senin icin basvurayim dedi. ama baselde.

12345

Mesaj gönderen 12345 » Prş Nis 25, 2013 11:20 pm

[quote]jaymz tarafindan yazilan metin:

merhaba arkadaslar.. peki stundenlohn calisanlar bu haktan faydalanabiliyorlar mi ? ne kadar saat ders verirsem o kadar para aliyorum isimde. 400 euroyu gecmiyo maasim. Ama oyle durumlar oluyo ki 1 ay boyunca ders vermedigim icin maas da almiyorum. bu durumda bu haktan faydalanabilir miyim ?[/quote]

Yasada tarif edilen is su sekilde:
http://www.aufenthaltstitel.de/arb180.html#6

turkische Arbeitnehmer, der dem regulaeren Arbeitsmarkt eines Mitgliedstaats angehort, in diesem Mitgliedstaat nach einem Jahr ordnungsgemaeßer Beschaeftigung Anspruch auf Erneuerung seiner Arbeitserlaubnis bei dem gleichen Arbeitgeber, wenn er uber einen Arbeitsplatz verfugt;

"ordnungsgemaeßer Beschaeftigung" olarak kabul edilebilmesi icin aylik minimum calisma suresinin sozlesme ile belirenmesi gerekir. Aksi halde yapilan is "serbest calisma" sayilir.

kaan_ist

Mesaj gönderen kaan_ist » Çrş Haz 26, 2013 1:22 am

Arkadaslar bu yasadan faydalanip isci oturumuna gecenler ; sosyal haklardan faydalanabildiniz mi? yani devlet size herhangi bir yardimda bulunuyor mu? ben bu ay basvuracagim , bilgi edinmek istedim... tesekkurler cevap icin

Hasan123

Mesaj gönderen Hasan123 » Çrş Tem 03, 2013 2:32 am

Yardim alabilirsin, fakat tasiye etmem ileride suresiz oturma ve calisma iznine basvurmak istersen problem yasarsin,Niederlassungserlaubnis icin devletten yardim almaman gerekiyor, bu arada Erhan Lale Kardesimden Allah Razi olsun, onun sayesinde suresiz oturma ve calisma iznine sayip oldum...:)

12345

Mesaj gönderen 12345 » Çrş Tem 03, 2013 10:29 am

[quote]Hasan123 tarafindan yazilan metin:

... Erhan Lale Kardesimden Allah Razi olsun, onun sayesinde suresiz oturma ve calisma iznine sayip oldum...:)[/quote]

Merhaba Hasan Bey,

Oturumunuz icin tebrik ederim, bunu forumda dile getirdiginiz icin de tesekkur ederim...

Bu vesileyle ogrenciyken isci oturumu alanlardan bir ricada bulunmak istiyorum; lutfen oturum aldiysaniz bunu forumlarda da dile getirin, zira bazi forumlarda

"boyle oturum alinmiyor, biz denedik, olmadi biliyoruz"

biciminde yazilar yaziliyor, bu tip yazilari okuyanlar da bu basvuru ile ugrasmaktan vazgeciyor, sahip oldugu hakki kullanmiyor.

Martin

Mesaj gönderen Martin » Çrş Tem 03, 2013 5:52 pm

Erhanlale bey merhabalar. durumum biraz spesifik oldugu icin sizinle mail ya da skype vs. yoluyla ozel olarak gorusebilir miyiz konu hakkinda? mumkun mudur?

kaan_ist

Mesaj gönderen kaan_ist » Pzr Tem 07, 2013 12:00 am

Yardim alabilirsin, fakat tasiye etmem ileride suresiz oturma ve calisma iznine basvurmak istersen problem yasarsin,Niederlassungserlaubnis icin devletten yardim almaman gerekiyor, bu arada Erhan Lale Kardesimden Allah Razi olsun, onun sayesinde suresiz oturma ve calisma iznine sayip oldum...:)[/quote]

nerde aldiniz hocam bu izni? bana yardimci olurmusunuz bilgilendirme acisindan? nasil ulasabilirim size?

Hasan123

Mesaj gönderen Hasan123 » Sal Tem 09, 2013 1:29 am

[quote]kaan_ist tarafindan yazilan metin:

Yardim alabilirsin, fakat tasiye etmem ileride suresiz oturma ve calisma iznine basvurmak istersen problem yasarsin,Niederlassungserlaubnis icin devletten yardim almaman gerekiyor, bu arada Erhan Lale Kardesimden Allah Razi olsun, onun sayesinde suresiz oturma ve calisma iznine sayip oldum...:)[/quote]

nerde aldiniz hocam bu izni? bana yardimci olurmusunuz bilgilendirme acisindan? nasil ulasabilirim size?[/quote]

Forumda Erhan bey in yonlendirdigi sekilde basvuru yaparsaniz, Almanya nin her eyaletinde bu haktan yararlanabilirsiniz, onemli olan istenilen kosullari yerine getirmeniz gerekiyor.

1

Mesaj gönderen 1 » Sal Tem 09, 2013 1:46 am

Tanidik bir is yeri sahibi var fakat %19 problem olmamasi icin maasimi aylik 10 euro diye bildirebilir mi?

12345

Mesaj gönderen 12345 » Cum Tem 19, 2013 10:49 am

[quote]1 tarafindan yazilan metin:

Tanidik bir is yeri sahibi var fakat %19 problem olmamasi icin maasimi aylik 10 euro diye bildirebilir mi?[/quote]

yasada gecen "ordnungsgemaeßer Beschaeftigung" sozcugu biraz yoruma acik, benim kanaatim yeterli olmasi yonunde fakat bu sekilde basvurup reddedilenler var, bu yuzden gelirinizin 200 euro veya ustu olmasini tavsiye ederim.

12345

Mesaj gönderen 12345 » Cum Tem 19, 2013 10:53 am

[quote]surmay tarafindan yazilan metin:

Erhanlale bey merhabalar. durumum biraz spesifik oldugu icin sizinle mail ya da skype vs. yoluyla ozel olarak gorusebilir miyiz konu hakkinda? mumkun mudur?[/quote]

Merhaba, malesef ozel olarak gorusmeyi tercih etmiyorum, spesifik durumunuzu burada aciklarsaniz, verilen cevaplarin baskalarina da faydasi dokunabilir.

omerfcaliskan

Mesaj gönderen omerfcaliskan » Pzr Tem 21, 2013 11:47 am

benim de bir sorum olacak diyelim ben universitede 1 yil egitim gordukten sonra isci oturumunu aldim, isci oturumunu aldiktan sonra universiteye gitme zorunlulugu var mi

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzr Tem 21, 2013 5:43 pm

nasil alacaksin 1. sinifta isci oturumunu ?

totalrub

Mesaj gönderen totalrub » Pzr Tem 21, 2013 6:34 pm

alirsinda hic tavsiye etmek 3 sene kole gibi ayni isyerine baglisin derslerine calisip okulu bitirmeni tavsiye ederim. 1 sinifta alan cok tanidigim arkadas var nerdeyse hicbiri daha okulu bitiremedi.

yasal olarak mumkun 1 yil calistiktan sonra biraz arastirir auslanderbehorde konusunda uzman avkukatlardan biri ile 500 euro butun isleri halledebilirsin

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Tem 22, 2013 12:44 am

calisiyo olduktan sonra alirsin, okula devam etmek zorunda da kalmazsin. ama hadi 5 sene sonra aldin sinirsiz oturumu. turkiyedeki sartlar gibi olmasa da isci olcaksin karin tokluguna caliscaksin. universiteyi bitirirsen cok daha kaliteli bi yasamin olcak. hangisi agir basiyo dersen bence ikincisi. karar senin.

Asimanin

Mesaj gönderen Asimanin » Pzt Ağu 19, 2013 5:20 am

Selamlar Arkadaslar

soruma cevap olabilirseniz cok sevinirim
turkiyeden okumak icin geldim su anda hem okuyorum hemde 3 senedir universitede 200 euro ya resmi ve araliksiz calisiyorum

isci vizesine basvurmayi dusunuyyorum ama
endisem su, bu isin yaninda baska bi yerdede resmi calisiyorum ama surekli deil, arada sirada calisiyorum ve burdan kazandigim paranin cok olmasi cok sorun olurmu ? basvuru yaparken sadece surekli calistigim is yerini mi gostermem gerekiyor ?

selamlar saygilar

Umut