Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Puanim Yeter Mi ?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ucanisplus

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen ucanisplus » Prş Tem 04, 2013 2:41 pm

Arkadaslar sonuclar aciklandi sizce TUM veya Aachen \'e yerlesmek veya vizeyi sorunsuz gecmek icin yeter mi ?

Kullanıcı avatarı
welly275

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen welly275 » Prş Tem 04, 2013 5:24 pm

OVGS(Ogrenci Vize Gecme Sinavi) sinavina giriceksin vize icin. ondan minimum 350 alirsin da geciyosun direk vize veriyolar ;)

bu nasil bir soru forumu hic arastirmamissin sanirim

pedroleon

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen pedroleon » Cum Tem 05, 2013 12:03 am

Bu not isi karisik biraz benim puanim da 388 kusur iste. Not denkligi uni assist , bissuru sey duydum ama ne yapacagimi bilmiyorum ben de. Bakacaz gorecez.

Kullanıcı avatarı
welly275

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen welly275 » Cum Tem 05, 2013 12:10 am

not isi en son dusunecegin is ki zaten su durumda vize aliminda etkisi olsa dahi degistirebilecegin bisey yok.

oncelikle hangi bolumde okucaksin ona gore tercih yapicaksin, bolume yerlesirsen almanyada hangi sehirde ya da okulda okumak istiyosun onu seciceksin. ondan sonra gerekli evrak basvuru su bu isine giriceksin. en onemlisi de arastiricaksin. daha tercihler yapilmadi turkiyede sanirsam. otur vaktin oldugunda forumda dolas, forumda olmadi google da arastir. bu sureci iyice bi oturt kafanda. ne kadar cok zaman ayirirsan o kadar cabuk ne yapman gerek ogrenirsin.

bb94

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen bb94 » Cum Tem 05, 2013 12:30 am

OVGS haha baya iyi

bb94

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen bb94 » Cum Tem 05, 2013 12:35 am

Baslik benim degil ama Duisburger bende Aachen endustri muhendisligi istiyorum

bb94

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen bb94 » Cum Tem 05, 2013 12:37 am

Puan olarak sormak istedim :@

ucanisplus

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen ucanisplus » Cum Tem 05, 2013 3:06 pm

Duisburger ne demek istedigimi anlayip cevap veren tek kisi oldugun icin tesekkurler.Arastirma yapmasam Aachen ve sizce kelimelerini kullanmazdim herhalde.. Neyse gecen senelere bakarsak 330 civariyla aachende muhendislige 360 civariyla Heidelberg de esiit agirlik bolumlerinden kabul alma olasiligim nasil genelde zaten dusuk puanlilar gittigi icin.
Birde yabanci ogrenci kontenjani her ulkenin veya bolgenin ayri mi yoksa Almanya disi her yer ayni mi ?

Kullanıcı avatarı
welly275

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen welly275 » Cum Tem 05, 2013 4:06 pm

yabancilarin mesei onemli degil sanirim. cunku alim yaptiktan sonra not ortalamalarini siteye yukluyolar ve ulke bazinda degil yabanci ogrenci diye siralaniyo. tum yabancilar nereli olursa olsun yabanci kategorisinde yani

pLzeNn

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen pLzeNn » Cmt Tem 06, 2013 10:24 pm

Merhaba ben de yeni kayit oldum siteniz gercekten cok guzel... suanda liseyi bitirdim ve almanyada lisans egitimi almak istiyorum egitimin cok zor olacagini ve gercekten calismam gerektiginin farkindayim yalniz kafamda hala bazi seyler net degil eger yardimci olabilirseniz sevinirim.
Tr de kazandigim universitenin OSYMdeki puan acisindan almanya\'da basvuracagim universiteyle bir ilgisi var mi?
Tr de herhangi biryerin orn. bilgisayar muhendisligini kazanip ardindan Almanca yeterlilik sinavini verip almanyadaki universitenin ilgili fakultesine basvuru yapip kayit yaptirabiliyor muyum ?
yardim edebilirseniz cok sevinirim . tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
welly275

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Tem 06, 2013 11:19 pm

22:17 de kayit yapip 22:24 te soru sormussun. bu sorularin forumda bircok baslik altinda var. arastirmani tavsiye ederim.

pLzeNn

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen pLzeNn » Pzr Tem 07, 2013 1:00 am

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

22:17 de kayit yapip 22:24 te soru sormussun. bu sorularin forumda bircok baslik altinda var. arastirmani tavsiye ederim.[/quote]

buradaki yorumlari bilgileri okudum ama suanda her kafadan bir ses cikiyor gun gecmiyor ki yeni bir bilgi alayim akrabalarim zaten almanyada darmstadt da benim amacim da darmstadt tu da muhendislik okumak ama bunlar icin gerekenler sadece osym baraji ve dsh ise kolay gibi gozukuyor o kadar kolay olmasa gerek mutlaka baska kriterler de vardir diye dusunuyorum forumdan da yararlandigim kadariyla bilgim bu yine de yardimci olabilirseniz sevinirim.

Ve gercekten suanda ikilemdeyim sonucta burada Turkiye\'de %50 burslu bir vakif universitesinde de okuyabilirim. Ya da buraya verecegim parayla Almanya\'da masraflarla beraber muhendislik de okuyabilirim.Ben almanyayi goze almis durumdayim yine de sizlerin goruslerini de almak isterim

pedroleon

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen pedroleon » Pzr Tem 07, 2013 1:04 am

Sen de benim gibi yenisin buralarda . Daha bu isin birsuru incigi gedigi var. Ayrintisi var. Sartli kabul vize basvurusu hersey var . ben 1 senenin arastirmasiyla duruyorum ama hala yeni bir suru sey ogreniyorum

pLzeNn

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen pLzeNn » Pzr Tem 07, 2013 1:11 am

[quote]pedroleon tarafindan yazilan metin:

Sen de benim gibi yenisin buralarda . Daha bu isin birsuru incigi gedigi var. Ayrintisi var. Sartli kabul vize basvurusu hersey var . ben 1 senenin arastirmasiyla duruyorum ama hala yeni bir suru sey ogreniyorum[/quote]
aynen oyle mesela vize islemleri hakkinda hicbir sey bilmiyorum yardimci olabilir misin?
amacim universite ogrenimi gormek sonucta ogrenci vizesini alamiyor muyum?

pedroleon

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen pedroleon » Pzr Tem 07, 2013 1:22 am

Ben sana yazmaya kalksam bu isin icinden cikamayiz . Ama sana sunu diyim bu siteden hic cikmana gerek yok ustte universte ve makaleler var oradan hersey var . Ayrica bu isler arastirma urunudur oyle baskasinin gelip de sana arastirmalarini sunacagini dusunmuyorum. Simdi sana boyle her yazdigina sitede var arastir diyenlere kizma ben de ilk basta sinirlenirdim ama gercekten sitede hersey var. bu da bende acemi tavsiyesi olsun.

pLzeNn

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen pLzeNn » Pzr Tem 07, 2013 1:24 am

[quote]pedroleon tarafindan yazilan metin:

Ben sana yazmaya kalksam bu isin icinden cikamayiz . Ama sana sunu diyim bu siteden hic cikmana gerek yok ustte universte ve makaleler var oradan hersey var . Ayrica bu isler arastirma urunudur oyle baskasinin gelip de sana arastirmalarini sunacagini dusunmuyorum. Simdi sana boyle her yazdigina sitede var arastir diyenlere kizma ben de ilk basta sinirlenirdim ama gercekten sitede hersey var. bu da bende acemi tavsiyesi olsun.[/quote]

peki dostum cok tesekkurler...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Tem 07, 2013 1:48 am

Arkadaslar kafaniz bayagi bir karismis, okurken benim de kafam iyice karisti, kim neyi nasil soruyor icinden cikamadim. Yerlesme puani veya NC ile ilgili sorulari genelleyip tekrar sorarsaniz yardimci olmaya calisalim.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

pLzeNn

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen pLzeNn » Pzr Tem 07, 2013 1:52 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar kafaniz bayagi bir karismis, okurken benim de kafam iyice karisti, kim neyi nasil soruyor icinden cikamadim. Yerlesme puani veya NC ile ilgili sorulari genelleyip tekrar sorarsaniz yardimci olmaya calisalim.[/quote]
pekala sorayim..
LYS deki yerlesme puanim turkiyede herhangi bir vakif universitesinde bilgisayar muh. kazanmama yetiyor benim tercih yapip kazandi belgesiyle Almanya\'ya basvurmam yeterli olacak midir?(dsh , vize vs. gectigimi varsayiyorum) Yoksa benim buradaki 4 yillik not ortalamama bakarak mi beni kabul edeceklerdir bunu ogrenmek istiyorum.

Kullanıcı avatarı
welly275

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Tem 07, 2013 11:07 am

almanyada ´ki universiteler kendi basina ozerktir. turiyedeki gibi merkezi sistem yok. bu yuzden herkes basvurulari universiteye yapar(universite kendisi uni-assist gibi kurumlarla anlasmadiysa tabi.). universiteler de bolumlerin kabul sartlarina gore alim yapar.

eger bolum NC sistemiyle kabul yapiyosa(belirli sayida kisi aliyolar yani), bu durumda diploma notu dikkate aliniyo. uni-assist uzerinden basvuru alan bazi okullarin son zamanlarda osym yerlesme puanini da hesaba kattiklarini duydum ama ne kadar dogru bilmiyorum tabi.

eger bolumde NC sistemi yoksa(ogrenci aliminda limit yok yani) not ortalaman hesaplansa dahi dikkate alinmaz. kabul sartlarini yerine getirip getirmedigine bakarlar. ona gore kabul verirler.

bilgisayar muhendisligi bolumunde yani informatikte genelde NC sistemi olmuyo almanyadaki okullarda. mesela benim oldugum okul hochschule, direk universite degil de university of applied science, informatik okuyorum. bolumde NC yok. 80 kisi mi ne vardi ilk semesterda.

almanyada denklikte ozelmis bursluymus pek dikkat edilmez. hem uni-assistten hem de bayern denklik kurumundan aldigim denklik belgelerinde turkiyede kazandigin okul turuyle burslu burssuz iyi kotuu gibi hicbi aciklama yok.

bazi okullar bu denklik islemini kendi bunyesinde yapiyo sanirsam. herhangi bi denklik kurumuna yonlendirme yapmiyo bazilari.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Tem 07, 2013 2:58 pm

[quote]pLzeNn tarafindan yazilan metin:

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar kafaniz bayagi bir karismis, okurken benim de kafam iyice karisti, kim neyi nasil soruyor icinden cikamadim. Yerlesme puani veya NC ile ilgili sorulari genelleyip tekrar sorarsaniz yardimci olmaya calisalim.[/quote]
pekala sorayim..
LYS deki yerlesme puanim turkiyede herhangi bir vakif universitesinde bilgisayar muh. kazanmama yetiyor benim tercih yapip kazandi belgesiyle Almanya\'ya basvurmam yeterli olacak midir?(dsh , vize vs. gectigimi varsayiyorum) Yoksa benim buradaki 4 yillik not ortalamama bakarak mi beni kabul edeceklerdir bunu ogrenmek istiyorum.[/quote]

Ne tur bir lise bitirdigine bagli. Sayet meslek lisesi degil de 4 yillik duz bir liseyse ozel universiteden gelecek olan yerlesti belgesiyle Alman universitelerinden kabul alabilirsin. Bilgisayar muhendisligi okuyacaksan ortalama bir puan ile her universiteye girersin. Almanya da sartlari sagladiktan sonra mutlaka bir universiteye girersiniz not ortalamaya bakmazsiniz ama cikabilirmisiniz sorun orda. :)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com