Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Bilgisayar Muhendisligi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Cnkr Tkdmr

Mesaj gönderen Cnkr Tkdmr » Sal May 21, 2013 7:48 pm

arkadaslar almanya da bilgisayar muh. okumak istiyorum . bu sene tekrar sinava girdim fakat gecen senden daha kotu gecti ve siralamam 130k lys fena gecmez diye dusunuyorum muhtemelen siralamayi 70k civarina cekerim ama burda ozel uni lerde asiri pahali o yuzden almaya yi dusuyorum .

1 ) eger gelirsem dil kusuna gitmem lazim ozel lise cikisliyim ve ingilizce almanca gormustuk bunun bir faydasi olurmu kabul kisminda ?

2)onerebileceginiz dil kurslari var ve toplam maliyetini de yazabilirmisiniz

3 ) ilk yil sinavi verdim dil olayini hallettim farzedelim okula kabul kisminda diploma notundan dolayi buyuk sikintilar yasar miyim ( ortalmam 68.75 )

4 )bu diploma notuyla onerebileceginiz bir uni var mi iyi egitim veren ozellikle sanayi sirketlerinin ya da bilg. sektorundeki sirketlerin bulundugu sehirler olursa cok iyi olur

5 ) son olarak her seyi hallettik diyelim ortalama yasam maliyeti okul harci haric yeme icme barinma ulasim ve kisisel harcamalar ne kadar tutar

aklimdaki sorular bunlar yardimlarinizi bekliyorum simdiden tesekkur ederim .

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş May 22, 2013 10:03 am

1) universitedeki egitim dili lisede ogretim dili olsaydi, universiteye basvuruda ise yarayabilirdi belki. bu durumda dil sertifikasi sunman gerekmeyebiliyo yani. sartli kabulle gelceksen de sartli kabul verenlerin bazilari belli bi seviye isteyebiliyo. bu yuzden okuldan bu almanca egitiminin seviyesini kanitlaman gerekebilir, uyuyosa tabi.

3) NC sistemi olan bilg muh basvurursan(her okulda farklilik gosterir yani) sorun yaratabilir.

4)once gitmek istedigin eyalet ve sehri belirlersen daha rahat secim yapabilirsin. bu sekilde soruna cevap vermek zor.

5)sana bagli, cok gezersen 1000euro dahi yetmeyebilir. munih civarinda ortalama 200euro konaklama icin sayabilirsin. gerisi sana bagli.

Cnkr Tkdmr

Mesaj gönderen Cnkr Tkdmr » Çrş May 22, 2013 5:31 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

1) universitedeki egitim dili lisede ogretim dili olsaydi, universiteye basvuruda ise yarayabilirdi belki. bu durumda dil sertifikasi sunman gerekmeyebiliyo yani. sartli kabulle gelceksen de sartli kabul verenlerin bazilari belli bi seviye isteyebiliyo. bu yuzden okuldan bu almanca egitiminin seviyesini kanitlaman gerekebilir, uyuyosa tabi.

3) NC sistemi olan bilg muh basvurursan(her okulda farklilik gosterir yani) sorun yaratabilir.

4)once gitmek istedigin eyalet ve sehri belirlersen daha rahat secim yapabilirsin. bu sekilde soruna cevap vermek zor.

5)sana bagli, cok gezersen 1000euro dahi yetmeyebilir. munih civarinda ortalama 200euro konaklama icin sayabilirsin. gerisi sana bagli.[/quote]

mesela Darmstadt Teknik Universitesi icin sansim nedir bir de istedigim bolumun herhangi bir uni de NC sisteminde olup olmadigini nasil ogrenebilirim ?

dzdaw

Mesaj gönderen dzdaw » Çrş May 22, 2013 6:37 pm

Hangi bolumlerde NC olup olmadigi okullarin internet sitelerinde yaziyor.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş May 23, 2013 1:48 am

almanyadaki universitelerin internet sayfasinda nasil basvuracagin ve bolumle bilgiler, hangi belgeleri nerelere sunmana kadar hersey yazili.

Cnkr Tkdmr

Mesaj gönderen Cnkr Tkdmr » Cum May 24, 2013 6:36 pm

paderborn universitesi nasildir acaba sifir almancayla basvuru aliyormus dil kursu nasildir fiyat olarak da fena degil gibi duruyo ama fikri olan var mi bir de daha sonrada kabul alirsam bilgisayar icin iyi bir uni midir son olarak da eger oraya basvurursam yasam maliyeti aylik ne kadar gider ortalama ?

Cnkr Tkdmr

Mesaj gönderen Cnkr Tkdmr » Pzt May 27, 2013 6:51 pm

bloke hesap icin istenilen 8000 euro civari paranin hepsini tek seferde yatirmak zorunda miyiz yoksa ilk basta 2000 euro gibi bi para yatirip vizeye basvurabilir miyiz birde diger sorulari da cevaplar misniz ? iyi aksamlar.

dzdaw

Mesaj gönderen dzdaw » Pzt May 27, 2013 6:57 pm

Bloke hesabina yatiracagin para, Almanya\'da kalacagin sure ile dogru orantili olarak degisiyor. Ay basina dusen tutar 670euro. Diyelim ki 6 ay kalirsan 670x6+50 yatirman gerekiyor. 50 euro bloke hesabin islem ucreti.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt May 27, 2013 9:45 pm

[quote]Cnkr Tkdmr tarafindan yazilan metin:

bloke hesap icin istenilen 8000 euro civari paranin hepsini tek seferde yatirmak zorunda miyiz yoksa ilk basta 2000 euro gibi bi para yatirip vizeye basvurabilir miyiz birde diger sorulari da cevaplar misniz ? iyi aksamlar.[/quote]

Tabiki hepsini yatirmalisin basvuruya gitmeden once.

Cnkr Tkdmr

Mesaj gönderen Cnkr Tkdmr » Cum Haz 07, 2013 3:10 pm

Arkadaslar kusura bakmayin birkac sorum daha var ;

1 ) Wuppertal , Duisburg - Essen , Paderborn uniye sartli kabul basvurusunda bulunucam ama sitede belirtilen 15 temmuz u asmis olucam yerlestirme belgesinden dolayi . bu belge elime gectikten hemen sonra bu uni lere basvursam sorun yasar miyim kabul alabilir miyim ?

2 ) Paderborn un dil kursu nasildir fiyati uygun gibi geldi ama eger diger iki okuldan kabul alirsam Rheinland Privatschule essen e basvurucam . bu kurs hakkinda iyi seyler soylenmis zaten forumda da reklami yapiliyor ama ben nrw den bir okuldan sartli kabul alip berlin de bir kursa yazilabilir miyim mesela ?

3 )Bazi arkadaslar sartli kabul belgesinin suresinin 6 ay oldugu nu daha sonra tekrar uzatildigini solemis bundan dolayi bu 8000 euro luk miktari 4000 euroluk iki kerede yatirsam sikinti yasar miyim ? Tek sefer 8000 istenmesi canimi bir hayli sikiyo 1 yil icinde bu parayi 2-3 seferde yatirabilirim fakat tek sefer olmasi biraz daraltti beni .

4 ) Son olarak da benim diploma notum 68.78 daha oncede belirmistim dil sinivini verdikten sonra cok sorun yasar miyim amacim zaten munih teknik gibi bir uni den kabul almak degil ayrica uni assist ten de ayrintili birsey bulamadim NC olayi ile ilgili , unilerin kendi kendi sitelerine de baktim fakat birsey bulmamadim karisti hersey eger bilgisayar muh. ile ilgili bir sayfa varsa hangi uni de NC ile alindigi belirten burda paylasabilir misiniz ?

Cevaplarinizi bekliyorum arkadaslar iyi gunler.

Cnkr Tkdmr

Mesaj gönderen Cnkr Tkdmr » Cmt Haz 08, 2013 4:38 pm

Arkadaslar yardimci olur musunuz?

totalrub

Mesaj gönderen totalrub » Cmt Haz 08, 2013 10:51 pm

arkadas almayayi okumak icin dusunme derim sana bosuna zaman ve para kaybi yasarsin.
2 dil ogrenmen lazim bilgisayar muhendisligi derslerinin yarisi ingilizcedir. turkiyede daha falzal calisip bir daha dene derim

ila yurt disi ve bilgisayar muhendisligi istiyorsan basvur amerikaya 1 yabanci dil ve turkiyedeki ozel unilerden ucuz c rahat kabul alirsin alamazsa soyle yardim edeyim 2 haftaya kabulun cikar

Cnkr Tkdmr

Mesaj gönderen Cnkr Tkdmr » Cmt Haz 08, 2013 10:57 pm

Bu sene zaten 2 . sene ama yapamadim ozellerde %50 bile kazansam ( Koc Sabanci haric ) gene kendi harcamalarimla 16-17 bine gelicek bu yuzden Avrupa yi dusunmustum ama neden Almanya para ve zaman kaybi olarak dusunuyorsun ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Haz 08, 2013 11:17 pm

ABD deki universitelerin Almanya dan ucuz oldugunu ilk defa duyuyorum.:)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Cnkr Tkdmr

Mesaj gönderen Cnkr Tkdmr » Pzr Haz 09, 2013 1:26 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

ABD deki universitelerin Almanya dan ucuz oldugunu ilk defa duyuyorum.:)[/quote]

hocam su sorulari kisaca cevaplar misin ? Sinav zamani geldi ve eger bu is olursa basvuru isleri felan sikisikliga gelip hayal olmasin bizim isler bu yuzden biraz rahatsizlik veriyorum ama k.bakma .

1 ) Wuppertal , Duisburg - Essen , Paderborn uniye sartli kabul basvurusunda bulunucam ama sitede belirtilen 15 temmuz u asmis olucam yerlestirme belgesinden dolayi . bu belge elime gectikten hemen sonra bu uni lere basvursam sorun yasar miyim kabul alabilir miyim ?

2 ) Paderborn un dil kursu nasildir fiyati uygun gibi geldi ama eger diger iki okuldan kabul alirsam Rheinland Privatschule essen e basvurucam . bu kurs hakkinda iyi seyler soylenmis zaten forumda da reklami yapiliyor ama ben nrw den bir okuldan sartli kabul alip berlin de bir kursa yazilabilir miyim mesela ?

3 )Bazi arkadaslar sartli kabul belgesinin suresinin 6 ay oldugu nu daha sonra tekrar uzatildigini solemis bundan dolayi bu 8000 euro luk miktari 4000 euroluk iki kerede yatirsam sikinti yasar miyim ? Tek sefer 8000 istenmesi canimi bir hayli sikiyo 1 yil icinde bu parayi 2-3 seferde yatirabilirim fakat tek sefer olmasi biraz daraltti beni .

4 ) Son olarak da benim diploma notum 68.78 daha oncede belirmistim dil sinivini verdikten sonra cok sorun yasar miyim amacim zaten munih teknik gibi bir uni den kabul almak degil ayrica uni assist ten de ayrintili birsey bulamadim NC olayi ile ilgili , unilerin kendi kendi sitelerine de baktim fakat birsey bulmamadim karisti hersey eger bilgisayar muh. ile ilgili bir sayfa varsa hangi uni de NC ile alindigi belirten burda paylasabilir misiniz ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Haz 09, 2013 5:46 pm

1- Duisburg da basvuru suresi yok. Paderborn a basvuru yaparsaniz kabul kasim ayi gibi gelir. Wuppertal e basvuru uni assist uzerinden yapiliyor ve her daim basvuru yapilabilir.

2- Ornegin Paderborn da kabul alinip dil kursunu Berlin de yapabilirsiniz.

3- Bloke hesabi vize basvurusundan once aciliyor ve kesin olarak 8040 euro nun hesapta gozukmesi lazim. Iki taksit kabul etmez konsolosluk.

4- Artik oss puanlarini baz aliyor bir cok universite. Lise ortalamasinin pek bir onemi yok ve puan ortalamasi basvuru yapilacak bolume gore degisir. Baslik bilgisayar muhendisligi oldugu icin informatik bolumune basvuru yapacaginizi varsayarsak, informatik bolumunde universitelerde %99 NC yok.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

wwhite

Mesaj gönderen wwhite » Pzt Haz 10, 2013 12:23 am

Almanya\'da okullar daha ucuz, yasam da Amerika\'ya gore tabi ki ucuz ama bana sorarsan, Almanya bilgisayar muhendisliginin memleketi degil. Evet Alman muhendisligi diye bi sey var ama bana gore bilgisayarin anavatani Amerika\'dir. Elektrik, elektronik veya makina okusaydin tereddutsuz Almanya derdim, ama bence bilgisayar icin Amerika\'ya git, tabi para sorun olmazsa. Bugun nerdeyse her bilgisayardaki Microsoft Amerika\'dan cikma bi sirket, keza apple yine oyle.

Bir de dil konusu var ki Ingilizce bilen ve Almanca ogrenen biri olarak soyluyorum, Ingilizce dunyanin en kolay dili. Sadece onu ogrenir gidersin.

Ama tabi bu benim fikrim.

Cnkr Tkdmr

Mesaj gönderen Cnkr Tkdmr » Prş Haz 27, 2013 11:27 am

Arkadaslar kotu gecen LYS den sonra size birsey sormak istiyorum
Benim siralamam en iyi ihtimal 80-90k gelicek burda herhangi bir Bilgisayar Muhendisligi bolumune yerlesip Almanya ya basvurmali miyim ? Orda en azindan orta seviye bir uniye kabul alabilme ihtimalim yok mu ?Hic baslamamak daha mi mantikli ? ( Diploma notum 68.78)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Haz 27, 2013 11:50 am

o siralamayla bilgisayar muhendisligine girebiliyosan tercihini yap, almanyada NC sistemi olmayan okullar da var. bunlar not ortalamasina bakmiyo. dil sartini yerine getiriyosan bolume kabul alirsin.

Cnkr Tkdmr

Mesaj gönderen Cnkr Tkdmr » Prş Haz 27, 2013 3:27 pm

Okullarin sitelerinde NC ile alakali birsey bulamadim fakat http://www.uni-assist.de/uni-assist-members.html burda ismi gecen okullarin hepsinde NC gecerli mi demek oluyor ?