Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Kulturel veya sportif bir etkinlige ya da bir kongreye katilmak uzere gerekli vize basvurusu

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ingenieur85

Kulturel veya sportif bir etkinlige ya da bir kongreye katilmak uzere gerekli vize basvurusu

Mesaj gönderen ingenieur85 » Prş Mar 28, 2013 12:46 am

Arkadaslar merhaba,

90 gune kadar Almanca egitimi icin Almanya\'ya gitmek istiyorum. Durumumdan kisaca bahsediyim. 28 yasindayim 2 yildir ozel bir sirkette makine muhendisi olarak calisiyorum. 6 ay dil kursu aldim Turkiye\'de. 3 ay Almanya\'da B1 sertifikasini alip Turkiye\'ye donmeyi hedefliyorum. 90 gune kadar dil kursu durumunda IDATA\'ya "Kulturel veya sportif bir etkinlige ya da bir kongreye katilmak uzere gerekli vize basvurusu" gerekiyormus. Gerekli belgeleri inceledigimde;

Ucretliler icin

a) Isverenin yazisi ve izin onay belgesi

b) SGK giris bildirgesi ve hizmet dokumu (www.sgk.gov.tr)

belgeleri isteniyor. Fakat ben isimden izin alarak degil vizemin onaylanmasi halinde istifami vererek gidecegim. Bu durumda "Isverenin yazisi ve izin onay belgesi"ni alamiyorum. Fakat hesabimda 3 aylik dil kursu+yasam masraflarini karsilayacak nakitim (5000€) ve anne-baba garantorlugum var. IDATA\'yi aradigimda calisiyor olarak basvurursaniz "Isverenin yazisi ve izin onay belgesi"ni ibraz etmek zorundasiniz dediler. Bu belgeyi ibraz edemiyorsaniz istifa verip anne-baba garantorlugunde basvurabilirsiniz dediler. Fakat cok sacma, ben istifa ettikten sonra basvurursam ve vizem kabul edilmezse issiz kalmis olacagim. Ayrica calisiyor olarak basvurmak issiz olarak basvurmaktan daha mantikli degil mi sizce?

Bu konuda onerisi olan tecrubeli arkadaslar varsa yardimlarini bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Mar 28, 2013 1:03 am

schengen vizesi dil kursu vizesi kadar zor degil. konsolosluktan basurularda 3 gunde cikiyo. yani daha az cetrefilli.

issiz olarak basvurman daha kotu bi durum. konsolosluktakiler senin almanyada kalmicagina inanmak istiyolar. issiz durumunda bu zor. hele ki almanyaya gitmek icin istifa etmis biri. vizeyi aldiktan sonra istedigin gibi istifa et bilemezler zaten

o belgeyi goturmezsen iDATA konsolosluk kadar bu isin icinde olmadiginda basvurunu almak istemicektir. firmadan bu yaziyi almayi zorlaman en iyi cozumun. baktin alamadin, gecerli bi sebep bulup bu yaziyi firmadan alamadigini belirten ve neden vize istedigini anlatan guzel bi iyi niyet yazsini ekleyip basvurup deneyebilirsin. iyi niyet yazisi almanca olursa vizeni onaylayan memur anlayailir :)

ingenieur85

Mesaj gönderen ingenieur85 » Prş Mar 28, 2013 10:01 pm

shengen vizesi her halukarda 3 ay mi verilir (ziyaret suresinden bagimsiz olarak), yoksa talep ettigimiz gun kadar mi verilir? Mesela ben is yerim ile anlassam 1 aylik yogunlastirilmis kursa gidecegim diye, bu sekilde IDATA\'ya basvursam bana 1 aylik mi vize verirler yoksa 3 aylik mi?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Mar 29, 2013 1:15 am

3 aya kadar verilir. her zaman basvurucunun istedigi sureyi vermeyebilirler. konsoloslukta buna cok sahit oldum.

1 aylik dil kursu kaydin varsa 3 aylik istersen neden boyle istiyosun derler. en azindan eskiden konsoloslukta bu sekildeydi.

simdi iDATAya gectiler ve nasil olcak sorular, nasil gorevliler var hic bi deneyimim yok.

chemiker

Mesaj gönderen chemiker » Cum Mar 29, 2013 2:02 pm

Benim de benzer durumum soz konusu...Daha onceden Almanyada staj yaptim ve schengen vizesi aldim...Simdi de yazin 10 gunlugune bir egitim kursu icin Kaiserslautern\'e gidecegim...Yuksek lisans ogrencisiyim ve bu surecte 10 gunden daha cok kalmayi ve gezmeyi planliyorum almanya ve cevre ulkeler olmak uzere..Yine Schengen\'e multi olucak sekilde basvuracagim...Bana da ayni sekil 10 gunluk mu vize verirler ? Ogrenci ve daha oncesinde Schengen almis olmam bana bir avantaj saglarmi 3 aylik vize alabilmem icin? Yorumlarinizi bekliyorum arkadaslar??? Sagolun simdiden :)

chemiker

Mesaj gönderen chemiker » Çrş Nis 03, 2013 10:07 pm

guncell...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Nis 03, 2013 10:23 pm

[quote]ingenieur85 tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar merhaba,

90 gune kadar Almanca egitimi icin Almanya\'ya gitmek istiyorum. Durumumdan kisaca bahsediyim. 28 yasindayim 2 yildir ozel bir sirkette makine muhendisi olarak calisiyorum. 6 ay dil kursu aldim Turkiye\'de. 3 ay Almanya\'da B1 sertifikasini alip Turkiye\'ye donmeyi hedefliyorum. 90 gune kadar dil kursu durumunda IDATA\'ya "Kulturel veya sportif bir etkinlige ya da bir kongreye katilmak uzere gerekli vize basvurusu" gerekiyormus. Gerekli belgeleri inceledigimde;

Ucretliler icin

a) Isverenin yazisi ve izin onay belgesi

b) SGK giris bildirgesi ve hizmet dokumu (www.sgk.gov.tr)

belgeleri isteniyor. Fakat ben isimden izin alarak degil vizemin onaylanmasi halinde istifami vererek gidecegim. Bu durumda "Isverenin yazisi ve izin onay belgesi"ni alamiyorum. Fakat hesabimda 3 aylik dil kursu+yasam masraflarini karsilayacak nakitim (5000€) ve anne-baba garantorlugum var. IDATA\'yi aradigimda calisiyor olarak basvurursaniz "Isverenin yazisi ve izin onay belgesi"ni ibraz etmek zorundasiniz dediler. Bu belgeyi ibraz edemiyorsaniz istifa verip anne-baba garantorlugunde basvurabilirsiniz dediler. Fakat cok sacma, ben istifa ettikten sonra basvurursam ve vizem kabul edilmezse issiz kalmis olacagim. Ayrica calisiyor olarak basvurmak issiz olarak basvurmaktan daha mantikli degil mi sizce?

Bu konuda onerisi olan tecrubeli arkadaslar varsa yardimlarini bekliyorum.[/quote]

Aklima gelen herhangi bir yerde calismadigini , birikiminin oldugunu , Turkiye\'de faaliyet gosteren Alman firmalarina basvuruda bulunmak istedigini , bu birikimini Turkiye\'de aldigin Almanca kursunu pekistirmek amacli Almanya\'da 3 aylik kursa gitmek istedigini , gerekirse 3 aylik bir senet imzalayabilecegini ,3 ayin sonunda donecegini garanti edebilecegini soyleyebilirsin.
Herhangi bir yerde calisiyorum demek zorunda degilsin sanirsam.Avusturya\'yida dusundugunu ama onun yerine Almanca\'nin anavatani olan Almanya\'yi tercih ettigini , basvurunun olumsuz degerlendirilmesi halinde Avusturya\'da Almanca kursu icin vize basvurusunda bulunacagini belirtebilirsin.

Aklima gelen baska bir yol yok malesef.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Nis 03, 2013 10:29 pm

[quote]chemiker tarafindan yazilan metin:

Benim de benzer durumum soz konusu...Daha onceden Almanyada staj yaptim ve schengen vizesi aldim...Simdi de yazin 10 gunlugune bir egitim kursu icin Kaiserslautern\'e gidecegim...Yuksek lisans ogrencisiyim ve bu surecte 10 gunden daha cok kalmayi ve gezmeyi planliyorum almanya ve cevre ulkeler olmak uzere..Yine Schengen\'e multi olucak sekilde basvuracagim...Bana da ayni sekil 10 gunluk mu vize verirler ? Ogrenci ve daha oncesinde Schengen almis olmam bana bir avantaj saglarmi 3 aylik vize alabilmem icin? Yorumlarinizi bekliyorum arkadaslar??? Sagolun simdiden :)[/quote]

Eger okul ile basvurursan zannediyorum ki sadece kurs veya program suresince vize alabilirsin.Uzun sureli vize almak icin turistik vizeye basvurmani oneririm.Yuksek lisans ogrencisisin , okuldan kurs programi icin bir katilim belgeside alirsan ve dogruyu soyleyip yazin bu kurs vesilesiyle Almanya\'yi ve diger ulkeleri gezmek istedigini soylersen bir sorun cikacagini zannetmiyorum.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

chemiker

Mesaj gönderen chemiker » Pzt Nis 08, 2013 12:15 pm

Cok tesekkurler bu ayrimi soylediginiz iyi oldu ...bu yonde hareket etmem bence de daha dogru olacaktir...Tekrar sagolun..

chemiker

Mesaj gönderen chemiker » Cum Nis 26, 2013 2:54 am

Peki arkadaslar vize basvurusunda bulunurken,ornegin katilacagim program ayin 10unda basliyor diyelim 10\'undan itibaren baslayan bir sure zarfi mi yazmaliyim ya da yolculugu da hesaba katip 8\'i yada 9\'undan baslatmam sacma olabilir mi?

Soylemek istedigim 1 aylik bir surec icin gidecegimi varsayalim 10\'undan 10\'una mi tarih gostermeliyim ya da 8inden baslatip 10una kadar demem ters etkileyebilir mi basvurumu???

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Nis 26, 2013 11:24 am

sen istedigin tarihi yaz.seyahat saglik sigortan o tarihleri de kapsasin. 10 yerine 8 yaz sorun olmaz. neden 8 dediklerinde de 1-2 gun gidecegim sehre alismak gezmek nerde ne var ogrenmek istiyorum dersin.

hatta bunu etkinlikten sonra 1-2 hafta dahi yapabilirsin. sebebi de almanyada gezmek istemek. sorun olcagini sanmiyorum. tabi schengense 3 ayi gecmemek sartiyla.

chemiker

Mesaj gönderen chemiker » Çrş Haz 05, 2013 6:29 pm

Aynen dediiniz gibi yaptim..Turistik vizeye katilacagim etkinlikten uzun olacak sekilde basvurdum ve 1 gunde vizem cikti sagolun tekrar tavsiyeleriniz icin.. :)