Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Genel Hatlariyla Almanya Vizesi 3

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
daisy

Mesaj gönderen daisy » Sal Haz 04, 2013 9:48 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

5) eger cifte vatandaslik gibi statun yoksa turkisch yazman yeterli.
12) pasaport turu p olarak yazar pasaportunda. ben P-.... seklinde pasaport numarasini yazmistim.
17) yani almanyaya gidis amacindan sonra turkiyeye geri doncekmisin diyo. her durumda evet diye ve adresi yazmak avantajdir.
23) ordaki seceneklerde nakit secenegi ve almanyada kazanmayla ilgili bi *** olmasi lazim. eger garantor de gosterdiysen garantor belgesiyle onu da diyebilirsin. almanyaya geldikten sonra farketmez.

burada sorulan soru almanyada saglik sigortaniz var mi seklinde. gerekli belgelerde seyahat saglik belgesi istenir. uzun sureli vizelerde almanyaya girdikten sonra yani burda oturum alinacagi zaman saglik sigortasi istenir. yoksa oturum vermezler. sen oturum alicakmisin yoksa yeterli surede D tipi vize mi vericekler bilmiyorum ama staj yapacagin zaman da bu gerekebilir. suanda halihazirda bunu yaptirmana gerek yok ki zaten almanyaya gitmeden yaptirman gereksiz olur. seyahat saglik sigortasi yaptirman yeterli. vize islem suresi ne kadar staj vizelerinde bilmiyorum. gorusmeden once yaptirman sonradan saglik sigortasiyla ugrasmamani saglar. ama gorusmede vizeyi aldiktan sonra almanyaya gidip almanyada saglik sigortasi actirincaya kadar yetecek kadar yaptiricam da diyebilirsin. ama sonradan seyahat saglik sigortasi stresi yasamak istemezsen bastan da yaptirabilirsin. babam ADAC dan 3 ay icin yaklasik 100euroya yaptiriyodu benim icin schengen vizelerimde. vize ret geldiginde bu parayi ADAC den alabiliyoduk. firmadan firmaya degisir mi bilmiyorum ama bu da aklinda olsun. soruya almanyada saglik sigortan olmadigindan hayir demen mantikli olan. bazilar seyahat saglik sigortasiyla karistirip evet diyebiliyo. ben hayir dedim evet diyenleri de duydum. konsolosluk da bunun karistirildiginin farkindadir zaten.[/quote]
tesekkurler
bugun konsolosluga mail attim, seyahat saglik sigortasini basvuru sirasinda getirmeniz
gerek yok, daha sonra gerekir ise istenecektir, diye cevap yazdilar. ama ben yinede stajimin basladigi gunden itibaren bir haftalik yaptirmayi dusunuyorum, herhangi bi bankadan.
ayrica ssk hizmet dokumu ve maas bordrolarinin almanca tercumelerine gerek var mi diye sordum, uzun sureli "D tipi" vizeler icin butun belgelerin almanca cevirisi
gerekmektedir, diye yanit aldim.
ama daha onceleri konsolosluktan bir bayanla gorustugumde bana gerek olmadigi uzerinde rakamlar var zaten cevrilcek bisey yok gibi yanit verdi, hangisine inanacagimi sasirdim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Haz 04, 2013 10:51 pm

ordakiler de celisiyo birbiriyle. ben hicbi belgenin cevirisini goturmedim. laf etti bi suru gisedeki gorevli ama kendi suclari. yazicaksin mutlaka cevirisini istedigin belgelerin dimi :) sana bagli cevirtip cevirtmicegin. cevirtmezsen de bisey olmaz. rica edersin yarin teslim edeyim getireyim dersin. eksik evragin yoksa tercume icin geri cevirmezler bi kagit verip yarin getir ya da kapiya teslim et su numarayla derler.

MERAM

Mesaj gönderen MERAM » Sal Haz 04, 2013 11:49 pm

cevirilerim var aslinda sadece noter onaylari eksik ve noter onayi da 300 liraya yakin masraf tutacak bazi arkadaslar noter onayina gerek yok yeminli tercume damgasi olsun yeter dediler

totalrub

Mesaj gönderen totalrub » Sal Haz 04, 2013 11:52 pm

ben islemlerini sadece yeminli tercume ile yaptim hicbir belgemde noter onayi yoktu

MERAM

Mesaj gönderen MERAM » Sal Haz 04, 2013 11:59 pm

sikinti olmadi di mi orda noter onayi??

daisy

Mesaj gönderen daisy » Çrş Haz 05, 2013 8:34 pm

ordakiler de celisiyo birbiriyle. ben hicbi belgenin cevirisini goturmedim. laf etti bi suru gisedeki gorevli ama kendi suclari. yazicaksin mutlaka cevirisini istedigin belgelerin dimi :) sana bagli cevirtip cevirtmicegin. cevirtmezsen de bisey olmaz. rica edersin yarin teslim edeyim getireyim dersin. eksik evragin yoksa tercume icin geri cevirmezler bi kagit verip yarin getir ya da kapiya teslim et su numarayla derler.[/quote]
tesekkurler,icimi ferahlattiniz, insallah bi sikinti yasamam...
sizin basvurunuz ogrenci vizesi miydi ? staj vizesi max ne kadar zamanda sonuclaniyor

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Haz 06, 2013 12:21 am

ogrenci vizesiydi benim. tam suresini hatirlamiyorum simdi ama 50-60 gun arasinda benim turkiyeden babamin almanyada yabancilar subesinde okulun kesin kayitlarina2 hafta kala yaklasik 1bucuk hafta ugrasarak aldim. iyi takip etmek gerekiyo . bendeki sorun yabancilar subesinden gelmesi gereken onay belgesindeydi. biri bize gelmedi biri biz gondereli cok oldu falan diyodu. bende bu sekilde oldu ama sonunda aldim. max sure soylemek zor. 1 gunde alani da gordum, 3 ay suren de. ama alman ikamet yasasina gore ogrenci vizelerinde basvuru belgeleri yabancilar subesine gonderildikten sonra aksi bi uzatma olmazsa yabancilar subesi 3 hafta ve 2 is gunu icinde cevap vermek durumunda basvuruya. uzatma yoksa ve sure gecerse olumlu cevap verilmis olarak kabul ediliyo konsoloslukta ve konsoloslugun vizeyi duzenleme hakki oluyo.

Swiss

Mesaj gönderen Swiss » Prş Haz 06, 2013 11:28 am

Merhaba Arkadaslar. 1-25 temmuz arasi Dusseldorf ta almanca kursuna on kayit yaptirdim. Vize islemlerim yetisir mi kursun baslangic tarihine kadar ? Onceden Isvicre vizesi de almistim bi avantaji olur mu ?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Haz 06, 2013 12:11 pm

1-25 arasi dedigin 1 temmuzda mi basliyo yani ? hangi vizeye basvurcaksin ? 1 aylik kursa mi gidip geri mi gelceksin ?

Swiss

Mesaj gönderen Swiss » Prş Haz 06, 2013 12:52 pm

1-25 arasi dedigin 1 temmuzda mi basliyo yani ? hangi vizeye basvurcaksin ? 1 aylik kursa mi gidip geri mi gelceksin ?[/quote]

Evet. 1 Temmuzda basliyor. Dil kursu vizesine basvuru yapicam. 1 ay kurs yapip isvicreye gecis yapicam. Isvicre dogumluyum, ve isvicre vizesi de almis olmam onceden bi faydasi olur mu ?

Dear Sir,
attached you will find important documents for your German language course at the Goethe-Institut, e.g. information concerning the arrival day.
Answers for most questions are found at www.goethe.de/de/faq .
We wish you a successful course and remain
Yours faithfully,
p.o.

Student Number: 448335
Dear Sir,
Thank you for applying to our language program. You will find all the details about your registration in the enclosed confirmation.

Bu da Goethe Instituttan gelen mail daha uzun aslinda fiyati vs yaziyor ama buraya yazmiyim uzunca.

atakan_63

Mesaj gönderen atakan_63 » Prş Haz 06, 2013 1:09 pm

evet arkadaslar en sonunda vizem geldi.Tam 30 gunde d tipi ve 90 gunluk multi yaziyor.Ama tarihler kafamda soru isareti olusturdu,ama olsun sorun cikacagini sanmiyorum

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Haz 06, 2013 5:12 pm

atakan gozun aydin.

Swiss, senin hedeflerinle ilgili daha cok bilgi versen daha rahat olurdu da neyse ihtimaller uzerinden yazicam.

eger dil kursundan sonra isvicreye gecip 2 ay da orda kalip geri donuceksen sana Schengen verirler. yani senin D tipi vize almana gerek olmuyo bu durumda ve bu sitede anlatilan cogu vize islemi seni ilgilendirmez.

isvicrede universite egitimi falan gorceksen ama ondan once almanyada dil kursuna gidiceksen ilk once belgeleri tamamlayabiliyosan isvicreden ogrenci vizesi alman. orda da alacagin vize turu D tipi olcaktir ve bu durumda yine almanyaya gelip 180 gunde 90 gun kalma hakkin var ki almanyaya gelip yine dil kursuna gidebilirsin.

Swiss

Mesaj gönderen Swiss » Prş Haz 06, 2013 9:11 pm

atakan gozun aydin.

Swiss, senin hedeflerinle ilgili daha cok bilgi versen daha rahat olurdu da neyse ihtimaller uzerinden yazicam.

eger dil kursundan sonra isvicreye gecip 2 ay da orda kalip geri donuceksen sana Schengen verirler. yani senin D tipi vize almana gerek olmuyo bu durumda ve bu sitede anlatilan cogu vize islemi seni ilgilendirmez.

isvicrede universite egitimi falan gorceksen ama ondan once almanyada dil kursuna gidiceksen ilk once belgeleri tamamlayabiliyosan isvicreden ogrenci vizesi alman. orda da alacagin vize turu D tipi olcaktir ve bu durumda yine almanyaya gelip 180 gunde 90 gun kalma hakkin var ki almanyaya gelip yine dil kursuna gidebilirsin.[/quote]

Oncelikle ilgin icin tesekkurler. Isvicreden ogrenci vizesi basvurusunda bulunursam gecikirim onun icin direk <almanya dil egitim vizesine basvuru yapmayi planliyorum 1 ay kurstan sonra isvicreye gecis yapicam. Airmail ile evraklarimi gondereceklermis kac gunde gelir belgeler bilginiz var mi ? Ayrica Goethe - iik dusseldorf bu iki kurstan sizce hangisi daha iyidir ? Acele cevap verirseniz sevinirim ona gore para yatiricam< Tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Haz 07, 2013 1:32 am

yazdiklarindan almanyadan aldigin ogrenci vizesiyle isvicrede yeni bi vize ya da oturum almadan kalabileceksin diye dusundugunu sezdim. boyle bi durum varsa ve turk vatandasiysan bunu unut. boyle bisey mumkun degil.

eger vaktin yoksa 3 aylik schengen vizesine basvur alman konsoloslugundan. 1 ay almanyada dil kursuna gececegini sonrasinda da isvicreye gidecegini belirt. tanidigin falan varsa isvicrede senden bunlarla ilgili belge de isteyebilirler. bu durumda zaten isvicreden aldigin vize de isine yarar. 1 aylik dil kursundan sonra isvicreye gecer 2 ay daha kalabilme hakkin olur hem. bu sureler icersinde de isvicre konsoloslugunda ogrenim vizesi icin gerekli olan belgeleri toplarsan ve basvurursan arada fazla bosluk olmadan isvicrede kalmaya devam edersin. maalesef bu forumda isvicre ogrenci vizesiyle ya da vize islemleriyle ilgili bilgi bulman zor. tek tuk kisi belki vardir. bu anlattigim yoldan baska ikinci caren de 3 aylik schengen vizesini isvicreden alman. bu durumda yine almanyaya gelip 1 ay dil kursuna rahat rahat gidersin ek bi vize almadan. sonrasina yine kendin karar verirsin turkiyee mi donceksin falan. eger isvicreden schgen vizesini daha rahat alabiliyosan ordan basvurman daha rahat da olabilir.

soyle bi kisitlama var umarim son 180 gun icersinde 90 gunluk schengen vizen ya da schengen sinirlari icersinde kalmisligin yoktur. yoksa bu sure doluncaya kadar sana vize duzenlemezler.

bunun disinda yasayabilecegin bi sorun da su olabilir. simdi alman konsoloslugu sonrasinda isvicreye gidicem isvicrede ogrenim amacim var dediginde topu isvicre konsolosluga atabilir, isvicre konsolosluguna gittiginde de ilk once almanyaya giris yapcakmissin, ordan basvurman lazim diye diger tarafa gonderebilir. buna kesin bisey soylemek zor zira denk gelcegin konsolosluk calisanlarina bagli. hangi belgelerini goturcegin ve neler soylicegin gidecegin konsolosluga bagli olarak da degisebilir.

Swiss

Mesaj gönderen Swiss » Cum Haz 07, 2013 2:29 am

Almanya da sadece 1 aylik dil egitimi vizesi almak istiyorum. Tekrar Turkiye\'ye donup oradan isvicre ogrenci vizesini aldiktan sonra isvicreye gidecem. Yani ben suan sadece 1 aylik dil vizesi icin soruyorum isvicreye gecis felan yapmicam Almanya uzerinden. Goethe yimi yoksa iik Dusseldorfumu onerirsiniz kurs olarak ? Ve 2 Temmuz\'da ki kursa vizem yetisir mi ?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cum Haz 07, 2013 7:49 am

Kisa sureli vizeler cabuk sonuclaniyor bildigim kadariyla.Olumlu ya da olmsuz haberi 1 2 haftada alirsin sanirim.

atakansahin_63

Mesaj gönderen atakansahin_63 » Cum Haz 07, 2013 9:03 am

turkiyeyi bilmiyorumda ben yurt disindan 3 kere aldim vize onlar 2.gun elime geciyor vize,burdada 1 hafta kadar surer oyle dumustum.

Swiss

Mesaj gönderen Swiss » Cum Haz 07, 2013 9:09 am

Tesekkur ederim ilginizden dolayi peki kurs olarak hangisini oneriniz. Goethe ? Iik Dusseldorfumu ?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Haz 07, 2013 11:29 am

iik hakinda bilgim yok. bisey diyemem.

bu durumda schengen vizesi alicaksin. yani turistik vize de denebilio. dil kursu vizesi deme bos yere yoksa iDATA dan yanlis kategoriye koyabilirler randevunu.. eger randevu yogunlugu yoksa iDATAda 1 hafta mi ne yazio yanlis hatirlamiyosam vize islem sureleri.

Swiss

Mesaj gönderen Swiss » Cum Haz 07, 2013 11:44 am

Anladim tesekkurler. Vize basvurusunda dil kursu soylemiyeyim mi ? Sonucta dil kursu icin gidiyorum ?

Kilitli