Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Essen Universitesinden gelen mektubu bir aciklarmisiniz.

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
serhat29

Mesaj gönderen serhat29 » Prş Mar 28, 2013 1:49 pm

Arkadaslar Duisburg Essen Universitesinden boyle bir mektup geldi

Kabul etmemisler ama neden asagidaki adrese itraz edebilirsin fln demisler tam anlayamadim.

Ihrem Antrag auf Zulassung zum Studium an der Universitat Duisburg-Essen Kann leider nicht entsprochen werden da der Nachweis uber Studienzeiten nicht ausreicht.

Sonstiges /Grund/Erganzung:--- Die von Ihnen Vorgelegten Unterlagen Ermoglichen Ihnen Leider Lediglich den Zugang zu einem Studienkolleg.

Rechtsmittelbelehrung:
Gegen diesen Bescheid konnen sie Innerhalb eines Monats nach Zugang ,schriftlich oder zur Niederschrift des Urkundsbeamten der Geschaftsstelle beim Verwaltungsgericht Gelesnkirchen Bahnhofsvorplatz 3,45879 Gelsenkirchen klage erheben.

Sollten sie in diesem Bescheid einen Fehler erkenen,so wenden Sie sich bitte moglichts schnell an ihre zustandige Sachbearbeitung(siehe Briefkopf) .Dort gibt man Ihnen gern weitere Auskunfte. Wird der Bescheid aufgrund Ihrer Hinweise Geandert oder aufgehoben, ist insoweit eine Klage selbstverstandlich nicht erforderlich . Die Klagefrist sich hierdurch jedoch nicht.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Mar 28, 2013 2:38 pm

gonderdigin belgeler bolume kabul icin yeterli degilmis. bu yuzden kabul edilmemissin. gonderdigin belgelerle anca studienkollege giris alabilirsin.

sway

Mesaj gönderen sway » Prş Mar 28, 2013 3:05 pm

serhat29 hangi belgeleri gonderdin?

serhat29

Mesaj gönderen serhat29 » Prş Mar 28, 2013 3:38 pm

lise Diplomasi ve tercumesi
Osym yerlesti belgesi ve tercumesi
lise transkript
A1 dil belgesi Tomerden
Basvur formu almanca bu belgeleri gonderdim.

Mesliek lisesi mezunu oldugum icin mi direk Studienkollege yonlerdirmis olabilirler mi ?

Acaba Acil tercumeyle cevirmistim ordaki kisi bana dipoma ve osym yerlesti belgesini notere onaylatmana gerek yok demisti ondan olabilir mi ? Yada Meslek yuksek okuluna kayit olmustum ama gitmemistim 3 ay sonra kaydimi sildirdim transkript istedim ders secmedigin icin veremiyoruz demisti . bunlardan mi kaynaklaniyor acaba.

Arkadaslar daha detayli bilgi verebilirmisiniz ?

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Prş Mar 28, 2013 4:04 pm

Tercume ile bir alakasi yoktur.Liseyi kac yil okudun ? Eger eski sistemdeki gibi 3 yil okuduysan Studienkolleg yapmak zorundasin,onu belirtmislerdir.MYO bitirmis olsaydin stk yapmana gerek kalmazdi.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Mar 28, 2013 4:17 pm

universite yerlestirme belgesinde yazan bolumle basvurdugun bolum ayni mi ?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Mar 28, 2013 4:23 pm

ikincisi lisansa mi onlisansa mi yerlestin ?

serhat29

Mesaj gönderen serhat29 » Prş Mar 28, 2013 4:39 pm

Meslek Lisesi Mezunuyum. Liseyi Dort yil okudum.
2 yillik meslek yuksekokulunu kazandim kayitoldum 3 ay sonra kaydimi sildirdim.
Gecen sene Ygs-Lys ye girdim sosyal bilgiler ogretmenligini Kazandim.
Lisansa basvurdum.
Geschichte
Erziehungswissenschaft
Soziale Arbeit
Soziologie
Basvurdugum bolumler bunlar.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Mar 28, 2013 6:07 pm

www.anabin.de de almanca olarak nasil almanyadaki okullarda okuma hakki verildigi yaziyo istersen sende bakabilirsin almancan varsa. bu site resmi bi site. alman dis islerine ait.

senin gonderdigin belgere gore direk giris alamazsin. sadece studienkolleg e giris alabilirsin gonderilen kagitta yazdiklari gibi yani.

senin durumunda direk giris alman icin, lisans kazanmis olman, kayit yaptirip 1 sene o bolumde okuman, dersleri gecmen ve transkripti de ekleyerek basvurman lazim. o sekilde kazandigin bolumle alakali bolumlere direk kabul alabilirsin.

ikinci bi secenek olarak da acik ogretim fakultesi kazanip 2 sene okuyup, dersleri gecip transkriptle basvurman durumunda da yine bolumle alakali bolumlerden direk kabul alabilirsin.

son olarak da onlisans diplomasi aldigin takdirde de yine direk kabul alabiliyosun, bolumle alakali olmak sartiyla.

serhat29

Mesaj gönderen serhat29 » Prş Mar 28, 2013 8:43 pm

Yukardaki yaziyi tam cevireblirmisiniz arkadaslar?

Welly275 galiba beni Studienkollege yonlendirmisler. Bu mektupla oraya basvurmami istiyorlar galiba.
Ben 4 yillik Meslek lisesi Bilgisayar Mezunuyum.
MESLEK LISELERI ( 3 veya 4 Yillik ) + 4 Yillik Lisans Bolumu Kazandi Belgesi + 0 Yil Universite = Studienkolleg, en az 1 yil okurlarsa direk Universite

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Mar 28, 2013 8:58 pm

duisburg-essen universitesinde universite egitimi icin kabul basvurunuz maalesef uygun gorulmemistir, cunku egitim surenizle ilgili belgeleriniz yeterli degildir.

Ayrica/Sebep/Aciklama:--- sizin tarafinizdan sunulan belgeler maalesef anca studienkollege girise imkan tanimaktadir.

Hukuki aciklama:
bu bildiriye karsi geldiginden itibaren 1 ay icersinde yazili ya da gelsenkirchendeki ilgili birime basvuruda bulunup dava acabilirsiniz gibi bisey diyo burda. fazla vaktim yok, yeterlidir bu kadar sanirim.

bu belgede bir hata varsa, en kisa surede ilgili birime(yazinin basi) geri donus yapiniz. oradan ictenlikle bilgi verirler. sizin bilginiz disinda degistirildi ya da….. falan filan.

yonlendirme degil sadece bilgi vermisler. nasil girebilecegini anlattim yukarda. meslek lisesi diploman oldugu surece yukarda anlattiklarim gecerli.

serhat29

Mesaj gönderen serhat29 » Prş Mar 28, 2013 11:09 pm

1-welly kardes ne yapmam gerekli bundan sonra kafam karisti.
Bundan sonra nasil bir yol izlemem gerek=Kisacasi once Studienkollegbasvurup bitirip sonra Universite mi?
Zaten lisans kazandim lisansa basvurdum.Direk baslama gibi bir dusuncem yok daha dili halletmem lazim a2.2 deyim suan.Bolumle ilgili bir sorun degil herhalde.
2-senin yazdigina ve mektuba gore stk ya busvurmam gerekecek ama stk ya uni yonlendirmiyor mu? Yonlerdirmeyele ilgi bisey goremedmim Mektupta.

3-ben sartli kabul icin basvurmustum.Meslek lisesi oldugum icin mi stk yapmam gerekli diye biliyorum ama soon zamanlarda degisik bilgiler var.
anabim.de den anladigim kadariyla stk yapmam gerekiyor.Sitedenin stk la ilgili makalesinde de stk yapmam yaziyor.
4-Egitim surenizle ilgili belgeleriniz yeterli degildir.(Diplomanin arkasinda MYO dan ayrilis tarihi ve sebebi yaziyor. Kisa sureli oldugu icin transkrip alamadim sorun bu olabilir mi?)

Yardimlarin icin tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Mar 29, 2013 1:39 am

almanyada yuksek ogrenime girecegini belirten belge olmadikca yani sana yuksekogrenim hakki veren diploma ya da benzeri bisey olmadikca kabul alamazsin, istersen en iyi not ortalamasina sahip ol. turkiyeye uyarladigimizda su sekilde dusunebilirsin; lise diplomasi olmadan universiteye gidemezsin, OSS sinavini da Numerus Clausus sistemi olarak say. az biraz bu diyebilirim benzerlik olarak.

1) yasal olarak ne olmasi gerektigini anlattim sana. universiteye de 1 seneydi yanlis hatirlamiyosam studienkolleg de 1 sene. hangisini istersin sen karar ver. ama almanyada almanca olarak dersleri gorcegini unutma. ikincisi vize. stk basvurusu olanlar vizede sorun yasarlar mi onu da bilmiyorum.

2)ben yazdigimda stk ya basvur demedim. sadece yasal sureci anlattim. gelen yazida da seni oraya falan YONLENDIRMIYO. sadece gonderdigin belgelerle stk ya giris alabileceginin mumkun oldugu yaziyo. senin birkac secenegin var. bunlardan hangisini secceksin senin kararin.

3)sartli kabul sadece dil sorunu olanlar icin veriliyo sanirsam, sorularina cevap vermeden once yazdigim kisim bu soruna cevap yani yuksekogretim hakki veren belgen olmadan sartli kabule basvur bisey farketmez.

4 yillik lise turunde lisans bolumu kazandigin takdirde o bolumle alakali bolumlere direk giris alabiliyosun. yani meslek lisesi etkisi yok diyemem. senin durumunda eger duz lise mezunu olsaydin, ossde yerlestigin bolumle alakali bolumlerde bu sekilde bi sorun olmazdi.

4) egitim suresi dedigim egitim gecmisi. almancada zeit kullandiklarin o sekilde yazdim. myodan mezun olmadan zaten sen yine de direk giris alamiyosun. istedigin tarihte ayril istedigin transkripti getir.

serhat29

Mesaj gönderen serhat29 » Cum Mar 29, 2013 11:20 am

Welly kardes sahol yardimlarin icin; demek istediklerini anladim.
Direk giris diye bir dusuncem yok. Zaten duisburga sartli kabul icin basvurmustum benden ne istiyeceklerini gormek icin.Biyere yonlendirdiler mi diye, yoksa direk redmi ettiler diye sormak istemistim.
Gitmek istedigim yer Nurunberg oraya basvuracagim simdi.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Mar 29, 2013 2:10 pm

direk giris dedigim kabulle alakali bisey degil senin yuksekogrenim okuma hakkin olarak. nurnberg e bu belgelerle ayni sekilde basvursan yine ayni cevabi alma ihtimalin yuksek.

serhat29

Mesaj gönderen serhat29 » Cum Mar 29, 2013 4:44 pm

Isteklerini yerine getirmeyecalisacagim Welly bu yola basvurduk devami getirecegiz yakin zamnda a2 belgesini alacagim ole basvuracagim Nurnberge.
studienkollege a2 kabul alabilirmiyim bunun hakkinda bilgin var mi?( Burda kayit olmadim icin 1 sene okuyup gelemiyorum stk dan kurtulamiyorum. Gorunuyor ki Yuksekogretim( UNi) icin Mecburen studienkolleg yapacagim )
Yardimlarin icin tesekkur Welly.PPPP

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Mar 30, 2013 12:42 am

stk lara kayit nasil hic bilgim yok maalesef. onemli degil

cagilb

Mesaj gönderen cagilb » Sal Nis 02, 2013 2:22 pm

bana da once duisburg-essen universitesinden once sartli kabul gemisti fakat daha sonra soyle bir mektup geldi.

Sehr geehrte(r)

Hiermit bestaetige ich Ihnen, dass Sie die fachlischen Voraussetzungen fur den Zugang zum Studium im 1.Fachsemester des o. g. Studiengangs nachgewiesen haben.

Dieser Bescheid wird undwirksam, sofern Sie die Zulassungsvoraussetzungen nicht erfullen. –Bei Masterstudiengaengen mit Eignungsprufung erfolgt die Umschreibung zum Fachstudium erst nach der bestandenen Eignungsprufung. –Sie konnen eingeschreiben werden, wenn Sie die Einschreibungsvoraussetzungen erfullen (siehe Checkliste: … )

Den Einschreibzeitraum entnehmen Sie bitte der Betreffzeile. Spaetere einschreibung ist im Sommersemester nur bis 30. April bzw. im. Wintersemester bis 31. Oktober moglich, in bestimmen Faellen jedoch nicht ein Wechsel in andere Studiengaenge!)

Kopien dieses Bescheids und der Reservierungsbescheinigung eines Sprachinstitutes diene zur Vorlage bei Auslandsvertretungen der Bundesrepublik Deutschland

kabul mektubu mu tam anlayamadim yeniden sinava mi girmem gerekiyor?
ikinci paragrafin cevirisini yaparsaniz cok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Nis 02, 2013 2:31 pm

"eger kabul sartlarini yerine getirmiyosaniz bu belge onemsizdir. mulakat sinavi olan master bolumlerinde bolume kayit ancak basarili bir mulakattan sonra yapilmaktadir. kayit sartlarini yerine getirdiginizde kaydolabilirsiniz."

kayit tarihlerinin ne zaman oldugunu falan belirten kagit bu. bunun yaninda kurs rezervasyon belgesi gonderdiler mi sonda onu da yazmislar cunku

cagilb

Mesaj gönderen cagilb » Sal Nis 02, 2013 3:00 pm

Hayir gondermediler sigorta, pasaport ve orijinal evraklarinizla beraber gelin yaziyor bir de mektupta. Dil ile ilgili problem cozuldu diye dusunmustum cunku daha onceki mektupta saydigim belgelere ek olarak dil kursu kayit belgesi de vardi. Gelip bu somestr kaydinizi yaptirin diyor aslinda mektubun basinda ama anlayamadim.