Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Son Donemde Artan Vize Redleri ve Gerekceleri

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Mar 03, 2013 1:26 pm

Bilhassa son 6 aydir, Turkiye den Almanya icin vize basvurusu yapanlarin %90 lik bir orani red aldi.

Vize basvurusu icin beklenen kriterler belliydi:

1- Ogrencinin simdiye kadarki Turkiye deki basari durumu cok onemli.
2- Basvuru yapan ogrenci Almanya da okumak icin sartlari sagliyormu diye bakiliyordu ve herhangi bir alman universitesinden kabul almak(master kabulu alanlar da hemen hemen hic sorun olmuyordu).
3-Ogrencinin yasi(okulu minimum kayipla bitirdiginde 30 u gecmeyecek sekilde hesap ediliyordu).
4- Basvurudan once ogrenci Almanya da egitime gercekten hazirlandimi diye bakiyorlardi. Bilhassa sertifika alan ogrenciler daha avantajliydi, artik hic almanca ogrenmeyen bir ogrenciye vize vermiyorlardi.
5- Garantor veya bloke hesap.
6- Kucuk bir ayrinti olsa da vize basvuru evraklarinin eksiksiz ve duzenli olmasi.

Bu kriterleri ayrintili olarak asagidaki linkte daha once vermistik:

http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=89

Son donemde artan red kararlarindan sonra burdaki vize islemleriyle sorumlu genel merkez olan dis islerine bagli kurumla(Bundesverwaltungsamt) ve Ankara daki alman konsoloslugundan bilgi almaya calistim. Bunun disinda Rheinland Privatschule nin, Koln de acmis oldugu ve bir yildir devam eden, vize red gerekceleri ile ilgili davasi var. RP ye kayit yaptirmayan bir cok ogrencinin davasini da oraya yonlendirmistim(Davada sadece Turk ogrencilerin degil diger ulkelerden gelmek isteyen ve red alan ogrenciler de var).

Gerek mahkemeden, gerekse yetkili makamlardan red gerekceleri ile ilgili ortaya cikan sonuc maalesef ic acici degil.

Resmi verilere gore Turkiye den gelen ogrenciler maalesef basari siralamasinda Italya ile birlikte son sirada. 2004 den sonra ALmanya ya gelen ogrencilerimizin sadece %13 u universite bitirebilmis. Bir cogu ya evlilik yapip burda kalmis ya basarisiz oldugu icin geri donmus ya da o tarihten bu yana halen okullarini bitirememis su anda duzensiz olarak okula devam ediyorlar.

Bu verilere gore artik Almanya nin, Turkiye den gelen ogrencilerden beklentisi de cok artmis. Ortalama bir ogrenci bile vize alabilirken, artik Almanya vizesi icin bilhassa ortalamanin cok ustunde olmasi bekleniliyor ogrencilerin.

Basvuru yapan ogrencinin lise yillarindan universiteye kadar butun notlari tek tek inceleniyor. Turkiye den basvuru yapan ogrencilere uygulanan kriterler maalesef yukardaki sebeplerden dolayi oldukca yukari cekilmis durumda.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzr Mar 03, 2013 1:39 pm

Bence normalde olmasi gereken bu.Ben de red yedim.Universiteyi 4.5 yilda ve 2.60 ortalama ile bitirdim.Ben de turklerden cok sikilmis bir ulke olsam ve bu sartlarda ulkeme egitim icin gelmek isteyen kisiye red verirdim:) Yani neden red yedim , bana nasil red verdiler diye dusunmek yanlis.

Ama asil mesele cevap surelerini uzatmamak ve karsi tarafa insanca muamele yapmak.

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Pzr Mar 03, 2013 2:02 pm

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:

Bence normalde olmasi gereken bu.Ben de red yedim.Universiteyi 4.5 yilda ve 2.60 ortalama ile bitirdim.Ben de turklerden cok sikilmis bir ulke olsam ve bu sartlarda ulkeme egitim icin gelmek isteyen kisiye red verirdim:) Yani neden red yedim , bana nasil red verdiler diye dusunmek yanlis.

Ama asil mesele cevap surelerini uzatmamak ve karsi tarafa insanca muamele yapmak.[/quote]
Evet bir basvurunun cevaplanmasi neden bu kadar surer anlamis degilim.Turistik vize alirken ayni gun kargoya veriliyor vizeli pasaportum.Tabiki egitimle turistik amacli vize farkli ama cogu kosullari aynidir.Bu makale sonrasi inancim biraz daha azaldi desem yalan olmaz :D

burak85

Mesaj gönderen burak85 » Pzr Mar 03, 2013 2:43 pm

cok ic karartici bir haber. dogrusunu soylemek gerekirse haklilar adamlar. neyse sonuc olarak bir yola girdik. beklicez bakalim. her ne kadar kriterlere bakiyor olsalar da bu isin icinde sans faktorunu de yabana atmamak gerek.

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Pzr Mar 03, 2013 3:18 pm

Bilhassa son 6 aydir, Turkiye den Almanya icin vize basvurusu yapanlarin %90 lik bir orani red aldi.

Bu oran cok fazla ozellikle 2012 ortalarindan sonra vize vermede kolaylik sagladigini duydum Izmirden bircok arkadas vizesini aldi

3 buyuk konsoslos biribiyle oyuyor galiba biri verince 2 si veriyor

Ama Almanyada gercekten okumak isteyenler vizesini er ya da gec alirlar...Bu yolla ciktiginizda engeller var ise bu size pozitif yonde katki saglar...

Her tecrube hayatiniza tekrar karsiniza cikar emin olun
So geht nicht !

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Pzr Mar 03, 2013 3:28 pm

[quote]murat181818 tarafindan yazilan metin:

Bu oran cok fazla ozellikle 2012 ortalarindan sonra vize vermede kolaylik sagladigini duydum Izmirden bircok arkadas vizesini aldi

Ama Almanyada gercekten okumak isteyenler vizesini er ya da gec alirlar...Bu yolla ciktiginizda engeller var ise bu size pozitif yonde katki saglar...

Her tecrube hayatiniza tekrar karsiniza cikar emin olun[/quote]

Evet sozde AB vize kolayligi sagladi ama degisen bisey yok.Zaten vatandasi oldugumuz ulkeden dolayi 1-0 yenik gidiyoruz konsolosluga.

haycanozcan

Mesaj gönderen haycanozcan » Pzr Mar 03, 2013 6:18 pm

[quote]Karthus tarafindan yazilan metin:

[quote]murat181818 tarafindan yazilan metin:

Her tecrube hayatiniza tekrar karsiniza cikar emin olun[/quote]

Evet sozde AB vize kolayligi sagladi ama degisen bisey yok.Zaten vatandasi oldugumuz ulkeden dolayi 1-0 yenik gidiyoruz konsolosluga.[/quote]

Aci ama bu dogru sanirim gercekten konsloslukta gordugum muamele esas hayatin basladigini gostermisti bana. pek iyi gecmedigini anlamissinizdir.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Mar 03, 2013 9:42 pm

zamaninda buraya gelenlerin ortalamasina baktigimizda aslinda hak vermemiz de lazim. hatta daha 10 sene oncesine kadar. koy, kasabalarda hicbir seye balta olamamis, bakis acisi olarak bagnaz kisiler, son bir umut olarak evlenerek ya da kacak gidip calismaya baslayip almanyada kalmaya calisiyolardi. hatta bazilari issizlik parasina hak kazanip, isten cikip calismadan bununla gecinenler de olmustur. tabi ki bunu sadece turkler yapmiyo ama goze batiyo.

genelde baktigimizda basit isleri konusmayla halletmeye calismak yerine direk hakaret ya da kavgayla cozmeye calismamizdan dolayi da bu goze batma orani artmis bana gore. almanyada dogup buyuyenlerden bahsediyorum. bu sorun cikaran tiplerden ben de nefret ederim. ama almanyada dogup buyuyup yasayanlar daha varos takiliyo. orasini da hic anlamis degilim.

almanlar turkiyede basvuru yapan kisilerin burdakiler gibi olmadiginin farkinda degil genelde. hatta turkiyeyi sadece burda yasayanlardan ibaret bildikleri icin 10-15 sene once annem almanyaya geldiginde basini acik gorunce babamin is arkadaslari sasirmislar hatta basi niye acik turkiyeden gelmedi mi diye de sormuslar. yorum sizin burada.

bizim acimizdan durum farkli tabi egitim amacli geliyoruz ama bunu dahi suistimal edenler oldugundan sorun yasiyoruz. adamlar emin olamiyo. cunku ogrenim amacli oturumla okulu bitirmeden evlenip burada kalici oturum alma hakkimiz var. bu da kalifiye olmayan birinin almanyanin sirtinda yuk olmasi demektir. bunu diger avrupa ulkeleri de yapiyo, ama avrupa birligi dolayisiyla bunun onune sadece avrupa birligi disindaki ulkelerle sinirlayabiliyolar.

neyse sonuc olarak, evet magdur oluyoruz, kurunun yaninda cok yas yaniyo ama bunun sebebi olarak 1-2 kusak once almanyaya gelen ya da gelmeye calisan vatandaslarimizin da onemli bir etkisi var ve biraz da bu acidan dusunmek lazim aslinda. madem ki o kadar dogruyuz herseyi dogru yapiyoruz, hep dogru dusunuyoruz, neden almanya gibi gelismis ulke kategorisinde degiliz. hele ki ikinci dunya savasindan sonra yerle bir olmus almanya yani. bi yerde bi sorun var aslinda.

bence almanya ya da ab ne kadar vize kolayligi saglasa da biz hem ulke olarak hem de vatandaslarimizin karakteri olarak daha iyi bi seviyeye gelmeden ve almanyada bundan kesin emin olmadikca ne abye gireriz ne de avrupa ulkelerine vizesiz giris cikis yapabiliriz.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Mar 03, 2013 11:11 pm

Vize redlerinin bir cogunun Almanya\'da ki Turk ogrencilerinin istatistikleriyle dogrudan bir alakasinin olmadigini dusunuyorum.Dolayli olarak olabilir..
Zira lise ders notlarina bakma her zaman olan bir durum.
Donem donem Almanya vizelere bilincli bir sekilde \'\'hayir\'\' verebiliyor.

Ancak Almanya her zaman goce muhtac bir ulke , tipki diger gelismis olan sanayi ulkeleri gibi.

Almanya\'da 2012 yilinda 680.000 yeni dogan ve 880.000 olen oldu.200.000 kisilik bir azalma soz konusu.Almanya , dunyanin en buyuk ihracat ulkesi ve ilk 3 devasal ekonominin icinde yer alan bir ulke.Ve bu ulke icin nufus azalmasi hic mi hic iyi degildir.
Almanya\'nin suan ki yani 2013 yili itibari ile ekonomik gucu Turkiye\'nin 2023 hedefinin tam 3 ile 3.5 kati arasindadir.Yani sene hesabi yapacak olursak Turkiye\'den 35-40 yil ileridedir.

Gene 2012 \'nin ilk yarisi 390.000 yabanci Almanya\'ya yerlesti.Buyuk cogunlugu Romanya, Bulgarisyan , Polonya , Macaristan , Yunanistan , Ispanya , Portekiz ve az miktarda da Italya gibi ulkelerden oldu.
Bu rakamin 2020 yilina dogru dogu Avrupa ulkelerindeki krizle birlikte tam 2.2 Milyon kisiye ulasilacagi hesap ediliyor , bir yonden sevindirici ,diger yondende urkutucu bir rakam.

Vize politikasi siyasi bir karardir ve Turkiye\'den Almanya\'ya universite icin basvuru yapanlarin sayisi son 10 yilda inanilmaz derecede artmistir.Ortalama 45-50 bin kisinin yurtdisinda egitim aldigi tahmin ediliyor ANCAK :

Sanilanin aksine son 2 yilda dusus var. MEB\'in aciklamarina baktigimda 2010-11 yilinda yaklasik 22.000 ogrenci yurt disina cikarken , 2012\'de bu rakam 20 bine gerilemis.
En cok secilen ulkeler daha cok Amerika ve Ingiltere olurken , Almanya\'ya giden ogrenci sayisinda ise dusus var.
2010-11 doneminde 2.180 kisi ,
2011-12 donemimde 1988 kisi egitim amaciyla Almanya\'yi tercih etmis.

Almanya , egitim konusunu ticari bir yatirima donusturmus vaziyette.Tipki ABD , Ingiltere , Avusturalya gibi dunyadan ogrenci akinina ugrayan ulkelerde oldugu gibi.
Nufus kaybi ise Almanya\'nin elinden geleni yapmasina ragmen dusuyor ve bu sayiyi ulkeye yeni gocmen alarak arttiriyorlar.

Demek istedigim , bu vize redlerinin sebebinin istatistikleri olmadigi kanaatindeyim.Yillik nufus oranlarina gore Almanya nufus konusunda vizeleri gevsetip , sikilastirabiliyor.
Bunda son donemde ki vizelerin kaldirilmasi baskilari ve tartismalarininda oldugu kanaatindeyim.

En onemli etkenler okul puanlariniz , basari durumunuzdur.Ve donem donem Almanya belirli bir ulkeye karsi vize konusunda sert bir takim alabiliyor.
Yakin gelecekte , suan bazi meslek gruplarina oldugu gibi Turk ogrencilerede vize muafiyetinin AB ulkelerince verilecegi ongoruluyor .Buna karsilik bu ulkeler Physiker\'in da dedigi gibi kriterleri daha da sikilastirabilirler.Zira ogrencilere verilecek vize serbestligi ile orantili olarak sayida muhakkak artacaktir.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Mar 04, 2013 1:07 am

[quote]Uni-Assist tarafindan yazilan metin:

Staatsmann, koskoca bir ici bos yazi yazdigini dusunuyorum.

Suanda turk ogrencilerinin ulkeye kabul edilmemesinin tek nedeni, turk milletinin her alandaki niteliksizligindendir, acik ve net.

Yok yere istatistikleri veya aciklamalari kurcalamaya gerek yok. En basitinden, etrafindaki bir turk ogrenci ile polonyali bir ogrenciyi goz onune getir. Arada her acidan daglar kadar kultur ve mentalite farki var. Turk ogrencilerinin referansi gunumuz itibariyle sifir. Bir senegallinin dahi referansi profesorler tarafindan daha saglam durumdadir. O yuzden bu adamlar da 200.000 kisilik acigi, bir baltaya sap olamamis turk ogrenciler ile degil de idealist avrupali veya cekik gozluler ile doldurmaya calisiyorlar.

Nitekim artik herkes uyandi, diploma notuna dahi artik bakilmiyor. Universiteye giris sinavinin sonucuna bakiliyor.[/quote]

Uni-Assist cok populist dusundugunu dusuyorum.Konunun surekli bir kultur , irk , mentalite ,din gibi temalara cekilmesi son derece yanlis.www.deutschstudent.de \'de elestirini yaparken daha secici kelimeler kullanmani rica ediyorum.
Physiker soylediklerinde cok cok hakli , siraladigi sebepler cok dogru ve isabetli ve bilinen istatistiki durumlar..Ancak senin kullandigin uslup biraz farkli...

Forum kurallari 9.Madde:
http://www.deutschstudent.de/forum/view ... ead_id=18

\'\' Mesaj ve konularda dinleri, dilleri, milletleri asagilayici mesajlara yer vermek yasaktir. Bu kural butun din, dil ve milletler icin gecerlidir. Mesajlarinizda genelleme yapmamaya ozen gosteriniz. Insanlarin kirilmasina sebebiyet verebilirsiniz. Bu tarz durumlarda kisi once uyarilir ve eger tutumunu devam ettirirse banlanir. \'\'

Bir Polonyali ile kendimi veya Gurkan\'i karsilastirdigimda arada evet daglar kadar kultur ve mentalite farki goruyorum.
Bumu vize de red alma sebebi ?

Son 6 aydir var olan bir artistan bahsediliyor. Kaldi ki benim cevremdem tanidigim insanlar birer birer vizelerini aliyorlar.
Vize Ani Defteri\'ni inceledigimizde de ayni sonuca ulasiyoruz.
Donem donem vize redleri olur , artar , azalir.Diploma notuna , oss sonucuna , lise notlarina cok onceden de bakiliyordu.
Almanya\'da universite okumamis birine , istatistiklere bakarak ,sende buyuk ihtimal basirisiz olursun , vize vermiyoruz demek irkciliktir.

strider

Mesaj gönderen strider » Pzt Mar 04, 2013 1:37 am

Amacim konuyu kizistirmak degil, kimseyi asagilamakta degil fakat etrafta hangi Turk ogrenci ile tanissam, 2 yillik meslek yuksek okulundan tamamlamaya gelmis yada normal bir liseden mezun olmus Turkiye\'de elinden birsey gelmeyen degil elinden bir sey gelemeyen insanlar.

Ben kimseyi asagilammiyorum aksine bu ogrencileri hirslari ve idealistlikleri icin tebrik ediyor, ornek aliyorum fakat gel gelelim ki cok azinin amaci egitim ve amaclari Almanya\'da kalmak.

Amac burda kimseyi asagilamak degil zaten istatistikler her seyi acikliyor. 2004\'ten bu yana yuzde 13 basari var ve bu bence her seyi ozetliyor.

Ve empati yapinca ben olsam ben de daha secici davranirdim diyorum. Ama bu cok karisik bir konu tartismakta biraz manasiz sanki cunku egitim almak herkesin hakkidir bunu engellemek ne kadar dogrudur bilemiyorum.

Saygilarimla.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Mar 04, 2013 1:44 am

Tekin, yalniz belirli bir surec degil, yukarda yazdigim seyler kendi yorumum da degil, direk olarak resmi kaynaklar. Yani Bundesverwaltungsamt ve Steven Bechat, bu ismi google den arayabilirsin. :)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Mar 04, 2013 4:28 am

Ben zaten istatistiklerin yanlis oldugunu soylemedim Physiker , tam tersi bir ustteki mesajda cok cok dogru tespitler dedim , ki zaten biliyorum bu tespitleri ,bende birseyler paylasmistim bu konuda.

Bu tespitler sonucu son 6 ayda vizelerin daha cok red gelmeye baslagina inanmiyorum sadece..

Dedigin ismi yarin arastiririm ve Bundesverwaltungsamt gibi bir kurumun vizeler konusunda ki etkisinede ayrica bir goz atarim. ;)

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Pzt Mar 04, 2013 1:48 pm

Bence Almanya\'da dogup buyuyen Turkler ve Turkiye\'den Almanya\'ya goc etmek icin her turlu pisligi ve aldatmacayi yapan Turklerdir.Benim cok fazla akrabam Almanya\'da yasiyor ve welly275\'in bahsettigi gibi issizlik maasiyla takilan hatta sadece Almanya\'da degil wow oynarken tanistigim Avusturya\'daki eleman bile calismiyorum issizlik maasi yeterli oluyor diyordu.

Vize ani defterlerine bakiyorum eskilerine kimler oturum almis sasiriyorum.Notlarin ne olursa olsun eskiden butun evraklar tam oldumu cok rahat vize alinabiliniyodu.

Polonyalilar,koreliler vs. sunlardan egitimde daha ustundur gibi genelleme yapmak bence yanlis ama yuksek oranda dogru.

Vize mulakatina girdigimde aslinda biraz uzuldum.Cunku sadece bilgisayardaki sorular soruldu.Ben kendimi,neden Almanya\'ya gittigimi,orada alacagim egitimin kariyerimi nasil etkileyecegini,hem Almanya\'daki diplomanin ve hali hazirda advenced Ingilizceyle ve ogrenecegim Almanca\'nin Turkiye\'deki hedefime gitmeme nasil kolaylik saglayacagini anlatmak isterdim ve gercekten kafamda en ufak bir Almanya\'da yasama dusuncesi yok.Bana gore basvuru sahibini dinlemeden onun hakkinda karar almak aslinda irkciliktir.

Ama gelin gorun ki maalesef standart sorular soruldu gorusmeye a1 Almancam olmasina ragmen Turkce anlamayan vize memuruna Almanca cevaplar vermek zorunda kaldim.Okadar umurlarinda degiliz ki daha dogru durust Turkce anlamayan vize memurlari koyuyolar.

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Pzt Mar 04, 2013 5:30 pm

Son donemlerde uyeler arasinda fikir uyusmazligini goruyorum her alanda yoneticiler de dahil...
Bir yandan iyi olan bu tartisma bir yanda da insanin aklina sorullar getiriyor,egitim disinda son donemlerde tartismalarin artigini goruyorum

Almayanya da egitim adi altinda siyasal ve sosyal sorunllari burada tartismamiz bence hos degil

Her konunun devaminda sonuc olarak uye kaybi olmaktadir..

Forumun amaci Almanya da egitim vermekse buna gore haraket edelim

Yoksa uyeler irkcida oluyor forumda kral da oluyor
So geht nicht !

burak85

Mesaj gönderen burak85 » Sal Mar 05, 2013 4:15 pm

belki de insanlar artik cevap yazma zorunlulugu hissediyordur.

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Sal Mar 05, 2013 7:47 pm

Almanya\'da 6 ay staj yaptim ve yilbasinda Turkiye\'ye geldim, Duisburg\'dan Zulassungsbescheinigung ve RWTH\'dan Empfangsbestaetigung aldim, dil kursu ile ilgili belge de Almanya\'dan gelince vizeye basvuracagim.

Yazilanlari okudum, ozellikle son zamanlarda bu red olayi cok moralimi bozmaya basladi, strese girdim acikcasi. Almanya\'da iken 6 aylik periyotta, burs, universite kabul, vize isleri ile ilgili bir ton caba ve emek sarfettim. O kadar arastirma yaptim, mailler attim. Ortalamam 2.00, Makine Muhendisligi ogrencisiyim Eskisehir Osmangazi Universitesi\'nde, bu donem sonu ortalamam 2.35 falan olabilir diye dusunuyorum ve Anadolu Lisesi mezunuyum. Almanya\'da kendi cabalarimla neredeyse sifirdan B1\'e kadar geldim, cunku hep geri donmeyi dusundum, ona gore planlar yaptim. Tabi aklimda hep vizenin cikip cikmamasi durumu vardi ve hala da var.

Aachen gibi, Makine Muhendisligi\'nin en ust duzey ogretildigi ve uygulandigi bir sehirde staj yaptim ve orada okumayi hedefliyorum. Eger konsolosluk ya da yabancilar polisi, kurunun yaninda yas da yanar, sen gidemezsin derse kahrolurum. Cunku hedefim RWTH\'da Master yapmak ve Turkiye\'den mezun olup da orada Master yapmanin ne denli zor oldugunu bizzat gozlerimle gordum. Okulu daha ilk donemden birakanlar, 8 sene okuyup bitiremeyenler..vs. O yuzden once FH Aachen\'da Bachelor\'u tamamlayip, sonra asil amacim RWTH\'da Ucak Motorlari uzerine Master yapmak. Tutup da konsolosluk bunu inandirici bulmazsa (inandirici olmayan hicbir tarafi yok), soyleyecek birsey yok demektir. Belki de benim gibi asil amaci okumak olan bir suru insanin basi yanmistir.

Nacizhane dusuncelerimi ben de beyan etmek istedim. Almanya\'da bulundugum periyotta Alman arkadaslarimla hep Turkler uzerine konusmalar yaptim ve herkesin en temel sikayeti, calismadan, issizlik parasi alarak ulkeye zerre katkisi olmayan birsuru Turk oldugunu soylediler ve tabiki de daha birkac kelime Almanca bile bilmeyenler. Elbette bunun icinde baska uluslar da var, ancak populasyon olarak Turkler bu iste birinci sirada ve herkesin temel sikayeti bu yonde. Bu yuzden de vizeyi alamasam dahi adamlara da hak vermeden edemiyorum. Irkcilik yok mu var mi tartisilir ancak biraz da empati yapmak gerektigini dusunuyorum.

Rockstar

Mesaj gönderen Rockstar » Cmt Mar 09, 2013 6:17 pm

[quote]
Nacizhane dusuncelerimi ben de beyan etmek istedim. Almanya\'da bulundugum periyotta Alman arkadaslarimla hep Turkler uzerine konusmalar yaptim ve herkesin en temel sikayeti, calismadan, issizlik parasi alarak ulkeye zerre katkisi olmayan birsuru Turk oldugunu soylediler ve tabiki de daha birkac kelime Almanca bile bilmeyenler. Elbette bunun icinde baska uluslar da var, ancak populasyon olarak Turkler bu iste birinci sirada ve herkesin temel sikayeti bu yonde. Bu yuzden de vizeyi alamasam dahi adamlara da hak vermeden edemiyorum. Irkcilik yok mu var mi tartisilir ancak biraz da empati yapmak gerektigini dusunuyorum.[/quote]

Ben de oyle saniyordum, ancak biraz daha isin icine girince genelde bu ulkede gunah kecisi aranmasi sonucu insanlarin bilerek yanlis yonlendirildigini fark ettim. Ufak bir dipnot acayim bu konuyla ilgili olarak. 2005 yilindan bu yana kesintisiz Hartz IV alan kisiler ortalama 8 milyon, bunlardan saniyorum 2 milyonu yabanci. Yabancilar icinde yardimla gecinen uzun vadeli issiz Turk sayisi yaklasik 250.000. Bu da yakl. Turklerin %24\'unu olusturuyor. Araplar ve Arnavutlarda bu oran %80\'lerin uzerinde.

Hic bahsedilmeyen, arastirmalarin da cok az yapildigi bir topluluk Rusya\'dan goc eden Almanlar (Spaetaussiedler). Bunlar Alman vatandasi sayiliyor, geldiklerinde her turlu kolaylik gosterildi, ancak uyum konusunda hala cok gerideler. Bunlar saklanan gizli sorunlu azinliklardir. Hocalarimin dedigine gore, en icine kapanik yasayan, doktorundan manavina, kitapcisina kadar tamamen kendi dillerinde paralel toplumda yasayan bu Rus-Almanlar. Ben Turkler saniyordum, degilmis. Alman vatandasi olmalari ve okul diplomalarinin kayitsiz sartsiz kabul edilmesi nedeniyle yabanci arastirmalarina dahil edilmeleri, bu nedenle ne kadar yardim aldiklari tespit edilmesi cok zor.