Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Esim Alman Vatandasi , Bafog alabilir miyim ?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
yakuza

Mesaj gönderen yakuza » Cmt Mar 02, 2013 9:40 pm

simdi ben almanyada yasiyorum esim ve cocugum alman vatandasi essenden sartli kabul aldim..bafog basvurusu yapabiliyormuyum detayini bilen varsa yazarsa tskler...

yakuza

Mesaj gönderen yakuza » Pzt Mar 04, 2013 1:47 am

BAfoG kimlere verilir? BAfoG, maddi destege ihtiyaci olan ogrencilere devletin geri odeme oranlari degisken olmakla birlikte verdigi kredinin adi. Kelimenin acilimi Bundesausbildungsforderungsgesetz (Federal egitim destek yasasi). Verilis sartlarina gore kismen burs kismen de kredi olarak adlandirilabilecek BAfoG su gruptaki ogrencilere veriliyor:

-10. siniftan itibaren normal lise ogrencilerine (Haupt-, Real- und Gesamtschulen, Gymnasien)

-10. siniftan itibaren meslek lisesi ogrencilerine

-Universite ogrencilerine

Normal lise ve meslek lisesi ogrencilerinin BAfoG alabilmesi icin ailesinden ayri yasiyor olmasi ve bu ayri yasama icin gecerli bir nedeninin (ailenin ikametgahinin okula ya da meslek egitim yerine cok uzak olmasi veya evli olmasi ya da cocuk sahibi olmasi) olmasi gerekiyor.

BAfoG’e nasil basvurabilirim?

BAfoG formunun doldurulmasi gerekiyor. 15 yasinin uzerindeki ogrenciler formu kendileri, bu yasin altindakilerin formu ise velileri tarafindan doldurulabilir. Basvurunun universite ogrencileri tarafindan ogrenci islerine (Studentenwerk), meslek egitimi alanlar tarafindan Amt fur Ausbildungsforderung kurumuna, geri kalan diger ogrencilerin ise ailelerinin bulundugu Stadt/Kreisverwaltung merkezlerine basvurmalari gerekiyor. BAfoG basvurusu ne zaman yapilirsa o tarihten itibaren alinabilir. Geriye donuk olarak odenmez.

BAfoG burs / kredi ucretleri ne kadar?

BAfoG kredileri onumuzdeki sonbahardan itibaren bir miktar artirilacak. Parantez icerisinde verilen rakamlar sonbahardan itibaren gecerli olan kredi ucretlerini gosteriyor. Universite ogrencilerine, ailesi yaninda yasayanlar icin 333 Euro (366 Euro), ailesinin yaninda kalmayanlar icin ek olarak 133 Euro (146 Euro) kira destegi veriliyor. Kira masrafi bu rakamin uzerinde olanlara 64 Euro’ya kadar (72 Euro) ek kira ve fatura destegi veriliyor. Diger kategorilerdeki ogrencilere verilen kredi miktari 192 Euro (212 Euro) ile 562 Euro (590 Euro) arasinda degisiyor.

BAfoG kredi miktarlari standart degil. Krediye ihtiyaci olan ogrencinin kendisinin ve ailesinin maddi durumu goz onunde bulundurularak destek miktari belirleniyor. Ama bu rakam en dusuk ve en yuksek BAfoG kredi miktari araliginda belirleniyor.

Ne kadar sure ile BAfoG alinabiliyor?

Temel olarak lise ve meslek lisesi ogrencileri mezun olana kadar kredi alabiliyor. Sinif tekrari olsa da kredi kesilmiyor. Yine tatillerde de odeme yapiliyor. Universite ogrencilerine ise normal egitim suresince kredi veriliyor. Normal egitim suresinde mezun olunamamasi durumunda BAfoG kredisi kesiliyor.

BAfoG alabilmek icin yas siniri var mi?

Egitimine baslamadan 30 yasini doldurmus olanlar BAfoG alamazlar. Ancak bu sinirlandirma bazi ozel durumlarda ortadan kalkiyor. Ayni klasmanda ikinci bir meslek egitimi alanlar ya da ikinci bir okul okuyanlar, mesleki zorunluluktan dolayi egitim almak zorunda olanlar, hastalananlar, cocuk yetistirme zorunlulugu durumunda kalanlar bu sinirlandirmadan muaf tutulabiliyor. Bunlarin disinda baska bir ozel durum varsa basvurmakta yarar var.

Aldigi meslek egitimini ya da universitede okudugu bolumu degistirenlerin burslari bazi istisnalar disinda kesilir. Bolum/alan degistirmek icin zorunlu bir hal mevcut ise, alinan egitim fiziki, biyolojik, psikolojik yapisi itibariyle ogrenciye uygun degilse, bolum degistirme basvurusu yapildiginda bir degerlendirmeye tabi tutulur. Bahsedilen neden mazeret olarak kabul edilirse kredi kesilmez. Bolum degistirmek icin onemli bir nedeni olanlarin en gec 4. doneme (somester) kadar basvurmalari gerekiyor. Hayati, kacinilmaz ve sonradan ortaya cikan bir durum varsa basvuru icin sure sinirlandirmasi yok. BAfoG ile ilgili merak edilen diger sorulara (geri odeme kosullari nasil, yabanci ogrenciler basvurabilir mi, egitimin yarida kesilmesi durumunda ne olur v.b) insallah onumuzdeki hafta cevap verecegiz.

Danisman: Avukat Mustafa Altas (Frankfurt)

AZY-TR

Mesaj gönderen AZY-TR » Pzt Mar 04, 2013 8:09 pm

[quote]yakuza tarafindan yazilan metin:

BAfoG kimlere verilir? BAfoG, maddi destege ihtiyaci olan ogrencilere devletin geri odeme oranlari degisken olmakla birlikte verdigi kredinin adi. Kelimenin acilimi Bundesausbildungsforderungsgesetz (Federal egitim destek yasasi). Verilis sartlarina gore kismen burs kismen de kredi olarak adlandirilabilecek BAfoG su gruptaki ogrencilere veriliyor:

-10. siniftan itibaren normal lise ogrencilerine (Haupt-, Real- und Gesamtschulen, Gymnasien)

-10. siniftan itibaren meslek lisesi ogrencilerine

-Universite ogrencilerine

Normal lise ve meslek lisesi ogrencilerinin BAfoG alabilmesi icin ailesinden ayri yasiyor olmasi ve bu ayri yasama icin gecerli bir nedeninin (ailenin ikametgahinin okula ya da meslek egitim yerine cok uzak olmasi veya evli olmasi ya da cocuk sahibi olmasi) olmasi gerekiyor.

BAfoG’e nasil basvurabilirim?

BAfoG formunun doldurulmasi gerekiyor. 15 yasinin uzerindeki ogrenciler formu kendileri, bu yasin altindakilerin formu ise velileri tarafindan doldurulabilir. Basvurunun universite ogrencileri tarafindan ogrenci islerine (Studentenwerk), meslek egitimi alanlar tarafindan Amt fur Ausbildungsforderung kurumuna, geri kalan diger ogrencilerin ise ailelerinin bulundugu Stadt/Kreisverwaltung merkezlerine basvurmalari gerekiyor. BAfoG basvurusu ne zaman yapilirsa o tarihten itibaren alinabilir. Geriye donuk olarak odenmez.

BAfoG burs / kredi ucretleri ne kadar?

BAfoG kredileri onumuzdeki sonbahardan itibaren bir miktar artirilacak. Parantez icerisinde verilen rakamlar sonbahardan itibaren gecerli olan kredi ucretlerini gosteriyor. Universite ogrencilerine, ailesi yaninda yasayanlar icin 333 Euro (366 Euro), ailesinin yaninda kalmayanlar icin ek olarak 133 Euro (146 Euro) kira destegi veriliyor. Kira masrafi bu rakamin uzerinde olanlara 64 Euro’ya kadar (72 Euro) ek kira ve fatura destegi veriliyor. Diger kategorilerdeki ogrencilere verilen kredi miktari 192 Euro (212 Euro) ile 562 Euro (590 Euro) arasinda degisiyor.

BAfoG kredi miktarlari standart degil. Krediye ihtiyaci olan ogrencinin kendisinin ve ailesinin maddi durumu goz onunde bulundurularak destek miktari belirleniyor. Ama bu rakam en dusuk ve en yuksek BAfoG kredi miktari araliginda belirleniyor.

Ne kadar sure ile BAfoG alinabiliyor?

Temel olarak lise ve meslek lisesi ogrencileri mezun olana kadar kredi alabiliyor. Sinif tekrari olsa da kredi kesilmiyor. Yine tatillerde de odeme yapiliyor. Universite ogrencilerine ise normal egitim suresince kredi veriliyor. Normal egitim suresinde mezun olunamamasi durumunda BAfoG kredisi kesiliyor.

BAfoG alabilmek icin yas siniri var mi?

Egitimine baslamadan 30 yasini doldurmus olanlar BAfoG alamazlar. Ancak bu sinirlandirma bazi ozel durumlarda ortadan kalkiyor. Ayni klasmanda ikinci bir meslek egitimi alanlar ya da ikinci bir okul okuyanlar, mesleki zorunluluktan dolayi egitim almak zorunda olanlar, hastalananlar, cocuk yetistirme zorunlulugu durumunda kalanlar bu sinirlandirmadan muaf tutulabiliyor. Bunlarin disinda baska bir ozel durum varsa basvurmakta yarar var.

Aldigi meslek egitimini ya da universitede okudugu bolumu degistirenlerin burslari bazi istisnalar disinda kesilir. Bolum/alan degistirmek icin zorunlu bir hal mevcut ise, alinan egitim fiziki, biyolojik, psikolojik yapisi itibariyle ogrenciye uygun degilse, bolum degistirme basvurusu yapildiginda bir degerlendirmeye tabi tutulur. Bahsedilen neden mazeret olarak kabul edilirse kredi kesilmez. Bolum degistirmek icin onemli bir nedeni olanlarin en gec 4. doneme (somester) kadar basvurmalari gerekiyor. Hayati, kacinilmaz ve sonradan ortaya cikan bir durum varsa basvuru icin sure sinirlandirmasi yok. BAfoG ile ilgili merak edilen diger sorulara (geri odeme kosullari nasil, yabanci ogrenciler basvurabilir mi, egitimin yarida kesilmesi durumunda ne olur v.b) insallah onumuzdeki hafta cevap verecegiz.

Danisman: Avukat Mustafa Altas (Frankfurt)[/quote]

paylasim icin tesekkurler..

Mehmetfatih

Mesaj gönderen Mehmetfatih » Pzt Mar 04, 2013 10:11 pm

ben su anda 30 yasindayim,burada evliyim ve cocugum alman vatandasi.ben bagfog alamazmiyim yasimdan dolayi?

ben Istanbul univ kimya muh son sinif ogrencisiyim,3.sinif sonu buraya geldim suanda dil kursuna gidiyorum DSH yi aldiktan sonra unive basvurcam..
Bagfog alma sansim yokmu yani?

Rockstar

Mesaj gönderen Rockstar » Cum Haz 07, 2013 10:55 pm

Esiniz Alman oldugu icin Bafog Madde 8\'e gore hakkiniz var, ancak NE\'niz olmali. Yas sinirini Bafog madde 10\'da bulursunuz: meslek egitimi (Ausbildung) icin 30, Hochschule icin 35. Liseyi burada tamamlamis olmaniz gerekmiyor, tam kabul olmasi yeterli. Bu, DSH\'yi basarmaniz gerektigi anlamina geliyor.

omerk

Mesaj gönderen omerk » Çrş Oca 27, 2016 4:33 pm

Selamlar,
Ben Amanyada gorev yapan ve konsolosluga bagli bir Turkce ogretmeniyim. Turk vatandasiyim. Oglum burada gymnasiumda okuyor. biz donerken 10. sinifi bitirmis olacak. Acaba onun burada kalma ve Abitur yapma imkani var mi? biz donerken 18 yasini doldurmus olacak. BAFOG veya baska devlet destekleri alip burada ABITUR unu yapana kadar kalabir mi?
Cok tesekkurler

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Oca 27, 2016 7:40 pm

[quote]Ausbildungsforderung wird gemaeß § 2 BAfoG geleistet fur den Besuch von

1) weiterfuhrenden allgemeinbildenden Schulen (z.B. Haupt-, Real- und Gesamtschulen, Gymnasien) ab Klasse 10 [§ 2 Abs. 1 Nr. 1 BAfoG],[/quote]

diger maddelerini yazmadim. 10ncu siniftan itibaren alabilme hakki olabilir en erken ve

[quote](2) Anderen Auslaendern wird Ausbildungsforderung geleistet, wenn sie ihren staendigen Wohnsitz im Inland haben und
a) eine Aufenthaltserlaubnis nach den §§ 22, 23 Absatz 1 oder 2, den §§ 23a, 25 Absatz 1 oder 2, den §§ 25a, 28, 37, 38 Abs. 1 Nr. 2, § 104a oder als Ehegatte oder Lebenspartner oder Kind eines Auslaenders mit Niederlassungserlaubnis eine Aufenthaltserlaubnis nach § 30 oder den §§ 32 bis 34 des Aufenthaltsgesetzes besitzen,

b) eine Aufenthaltserlaubnis nach § 25 Abs. 3, Abs. 4 Satz 2 oder Abs. 5, § 31 des Aufenthaltsgesetzes oder als Ehegatte oder Lebenspartner oder Kind eines Auslaenders mit Aufenthaltserlaubnis eine Aufenthaltserlaubnis nach § 30 oder den §§ 32 bis 34 des Aufenthaltsgesetzes besitzen und sich seit mindestens vier Jahren in Deutschland ununterbrochen rechtmaeßig, gestattet oder geduldet aufhalten.[/quote]

siz giderken onun oturumuna bakilir. eger yukardaki gibi 22, 23 1 2, 23a, 25a, 28, 37, 38 1 2, 104 veya 25 3 4 2 ya da 5, 31 maddelerinden birine gore oturum aldiysa evet alabilir.

bu konuyu en iyi BAFOG danismaniyla kesinlestirebilirsiniz. ya okulunda vardir bu konularla ilgilenen biri, ya da okulun bagli oldugu yonetim veya bolge yonetim dairesinde(KVR ya da landratsamt ya da kreisverwaltungsamt) ilgili birimde bilgi alabilirsiniz.

kaynak : Bundesministerium fur Bildung und Forschung

omerk

Mesaj gönderen omerk » Çrş Oca 27, 2016 9:08 pm

Cok tesekkurler, sagolun

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Oca 27, 2016 9:37 pm

onemli degil.. kaynak kisminda verdigim linkte bu konu detaylariyla anlatilmis. dilersen orayi almanca bilen biriyle analiz edebilirsiniz. ben sadece ilgilendiren onemli kisimlarini yazdim.