Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Mimarlik icin hangi FH\'ler yetenek sinavi yapiyor hangisi yapmiyor?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
jesus55

Mesaj gönderen jesus55 » Cmt Şub 09, 2013 11:06 pm

Merhaba arkadaslar,

Mimarlik okumak istiyorum ama hangi FH\'lerde yetenek sinavi olup olmadigini bilmiyorum yani daha dogrusu tam olarak yeterli bilgiye ulasamadim, okullarin websitelerine bakmama ragmen.
Eger Dortmund, Koln, Bochum, Dusseldorf FH\'lerinde yetenek sinavi olup olmadigini bilen varsa ve paylasirsa sevinirim.

jesus55

Mesaj gönderen jesus55 » Pzt Şub 11, 2013 8:37 pm

Evet yetenek sinavi ve zorunlu staja tabi tutuyor cogu uni ve FH\'ler. Benim merak ettigim bu tecrubeleri yasayan arkadaslar varsa eger, bunlari paylasirsa sevinirim. Cogu okulun web sayfalarinda bir cok bilgi var ama yeteri kadar aciklama yok. Benim icin en onemlisi yetenek sinavi, bununla ilgili tecrubeleri olan arkadaslar lutfen yorum yapsin.
Koln, Dortmund, Dusseldorf, Bochum, Hannover, Aachen, Siegen FH\'lerinden birinde okumak istiyorum.
Yorumlar icin simdiden tesekkurler.

jesus55

Mesaj gönderen jesus55 » Prş Şub 14, 2013 9:36 pm

Arkadasim sirf birseyler yazmak icin yazma lutfen ya. Benim sitede duran bilgiye ihtiyacim yok artik bende hepsini okudum benim bu isleri daha onceden yapmis olan arkadaslara ihtiyacim var. sana ornek vereyim, FH- Dortmund\'un sitesinde staj gerekli yaziyor ama gercekte staja gerek yok. Tabi bunu nasil ogrendim gidip konustum. Yani bana oyle, bak ben baktim burda yaziyor demeyle bitmiyor. Ankadin mi guzel kardesim.

bilk

Mesaj gönderen bilk » Cum Şub 15, 2013 9:43 am

FH Dusseldorf da mimarlik okuyorum, cevap vermek isterdim ama yardim etmeye calisan arkadaslara karsi tavrini gorunce insanin pek cevap veresi de gelmiyor. Neyse zaten Uni Assist in son cumlesi herseyi aciklamis, kolay gelsin sana.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Şub 15, 2013 5:29 pm

Tanimadiginiz insanlar hakkinda teorilerde ,varsayimlarda ve cevap hakki doguracak igneleyici laf tartisamalarina girmeyiniz arkadaslar..

Uslubumuz bu olmamali.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

jesus55

Mesaj gönderen jesus55 » Pzt Şub 18, 2013 8:43 pm

Oncelikle sunu soylemek istiyorum, sitenin amaci disina cikan tartismalara, atismalara sebeb oluyorsun, bu yuzden cok fazla uzatmayacagimama tabiki son olarak sana cevap yazacagim.
1) cogu uni ve FH sitesi cok *** araliklarla guncellenmiyor, hatta bazilari 2011 de kalmis, ki cogu sartlar ve kurallar kisa surelerde degisebiliyor, bu yuzden tekrardan sormak gerekiyor. Dedigim gibi dortmund Uni de oldugu yazmasina ragmen yetenek sinavi olmadigini ogrendim.
2) bazi yetenek sinavlarinda adamlar senden basit bir sekilde cizim istemiyor, tabiki gokdelen cizdirmiyorlar ama ahsapdan ust gecit yapmanida talep eden uni var ve sinava gelirken istenen malzemeler arasinda kartonda yer aliyor, sana sorarim bu kartonla ne yaptiriyorlar?
Birde benim yetenegim olabilir veya olmayabilir suanki mevzu bu degil ama ben sana soyleyeyim de icin rahatlasin, elek. muh. uzerine master yapmak istiyordum ve suan bolumumu degistiriyorum. Bu yuzden kafama takmiyorum arastirma yapiyorum ve senin gibi kendini bilmez biri cikip kisiligime yonelik sacma sapan seyler yaziyor, birde uyeligini iptal edecekmis, dedigi cikmazsa. Senin buradaki uyeligin beni hic ilgilendirmiyor, burada olmussun veya olmamissin! Kesinlikle saygi duyuyorum tabiki diger uyelere ve yoneticilere bu tartisilmaz.
Son olarak sunu soylemek istiyorum, 2 yilim henuz dolmadi ve zaten uni. Kaydim var. Bunlari sana soylememe gerek yoktu ama bazi kendini bilmez insankara cevao vermek gerekiyor ve tanimadigin kisi hakkinda ve cok fazla bilgin yoksa onun hakkinda cok fazla konusmayacaksin ve haddini bileceksin.

Ve sen Dsh sinavini gecmissin ya, okul da okuyorsundur yani anlamissin ya herseyin Dsh olmadigini, aferin sana.

Burda oldugum sure boyunca Almanyada gordugum sey su; bir cok kisi uni kazanip direk buraya geliyor okumak icin ( kesinlikle cok mantikli), ve cok fazla yuksek okul mezunu insanda geliyor buraya, bu kisiler dsh vermekte bile zorlaniyor, ki daha uni okumamislar Tr\'de burda okumak zorluyor onlari. Ve diger insan turu de UNI-ASSIST arkadasimiz. Kendisini yukseklerde goren, ne oldum delisi gibi ortalikda gezen tip, herseyi zamaninda anlamis, kavramis( saygi duyuyorum yinede) kendini diger insanlardan soyutlamis. Gormus gecirmis derler ya o olmus yani kisaca. Helal olsun sana, zeki uye.

Ve de bana uslubumdan dolayi yardim etmek istemeyen, Dusseldorf da okuyan arkadasim sana tsk. Ediyorum hepiniz okuyun buyuk adam olun.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 18, 2013 11:45 pm

Dortmund da olmadigini ben de biliyorum, sanirim zaten ortak orda okuyan bir arkadasimiz var ondan biliyorsundur(Huseyin).

FH Dusseldorf ve FH Bochum icin ilk olarak evraklarini Uni Assist e yolluyorsun. Ilk olarak herhangi bir sinav veya staj belgesi istenmiyor. Uni Assist belgelerini onayladiktan sonra fh lere yonlendiriyor. Sonra sartlar basliyor:

FH Dusseldorf senden staj belgesi istiyor 4 haftalik. Kayit suresi dolana kadar o belgeyi bulman lazim. Bunun disinda yetenek sinavi yok.

FH Bochum da sinav var ve 13 hazirana kadar kayit yaptirman gerekiyor, uni assist basvurusu yaninda. Bunun disinda toplamda 8 haftalik staj belgesi istiyorlar, 4 haftasi okul baslayana kadar, geri kalan 4 haftasi da 3. donem baslayana kadar.

FH Koln de yine uni assite yolluyorsun. Daha sonra cizim calismalarindan 5 tane mappe yapip veriyorsun bolume. Basvuru sureleri, mappe ve cizim sartlari ile ilgili ayrintili bilgi asagidaki linkte var:
http://www.f05.fh-koeln.de/bachelor/st ... index.html
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

jesus55

Mesaj gönderen jesus55 » Sal Şub 19, 2013 1:03 am

Huseyinle irtibata gecmek istedim ama turkiyede old icin konusamadik. Universiteden ogrendim dortmund da yetenek sinavi olup olmadigini.
Ayni zamanda, gozunden kacmis olabilir veya yenilenmis olabilir bilmiyorum ama simdi baktim,Fh- Dusseldorf Bachelor ve master icinde yetenek sinavi istiyor hatta 15 nisanda ve tabi dedigin gibi stajlar da var.

Fh-Aachen, uni Hannover, fh-dortmund, fh-biefeld gibi okullarda yetenek sinavi yok ama staj konusu farklilik gosteriyor, bazilari staj zamanini 2 ye bolerek, yarisini kayit olana kadar, diger yarisini 3. Semester a kadar tamamlaman isteniyor.

jesus55

Mesaj gönderen jesus55 » Sal Şub 19, 2013 1:13 am

Birde uni basvurusu icin istenen lebenslauf nasil olmali, netten hazir kaliplari indirip doldurmak yeterli olur mu?

Uni-Assist ile yapilan ilk basvuru 68 € ve sonraki her basvuru icin 15 € oduyoruz, bu durum toplu olarak yaptigimiz basvuruda mi gecerli yoksa 68 € ilk basvuruya odendikten sonra sonraki basvurular hep 15 € mu, araya zaman girse bile? ( ornegin simdi 3 tane toplu olarak basvuru yapacam, 2 hafta sonra bir uni ye daha basvuru yapacam)