Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Universite Hakkinda

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
oguz59914

Mesaj gönderen oguz59914 » Cmt Şub 09, 2013 6:18 pm

Merhabalar. Uzun zamandir internette Almanya\'da universite egitimi hakkinda arastirmalar yapiyordum, fakat aradigim bilgilere ulasamiyordum. Bu siteyi yeni kesfettim. Sizlere bir kac sorum olacakti basvuru sureci hakkinda.
Oncelikle kisaca kendimden bahsedeyim. 12. Sinif ogrencisiyim ortalama ustu bir lisede almanca bolumunde okuyorum. Sinava hazirlaniyorum fakat universite egitimimi Almanya\'da almak istiyorum. Sebebi ise, bir sene once okulumuzun Austtausch programlari ile Almanya\'ya gitmem ve oradaki yasam kalitesine hayran kalmam. Kisa bir sure orada kalmama ragmen acikcasi buraya dondugumde uzun sure kendime gelememistim. Yani gidersem eger, okuyup geri donmek istemiyorum anlayacaginiz. B1 sinavini gecen sene cok talihsiz bir sekilde Horverstehen bolumunden 1 puanla kacirdim. Basvuru yaparken en azindan sartli kabul icin yeterli olur mu sizce? 1-2 hafta sonra Goethe Institut\'da B1 sinavina girsem bir artisi olur mu? (Su an Almancam asagi yukari B1/B2 seviyesinde, yani girsem B1 belgesini alabilirim) Bir de su klasik LYS ve basvuru tarihleri arasindaki zaman problemi muhabbeti var. Defalarca yazilmis olabilir kusura bakmayin. Bir kac yerde gormeme ragmen pek anlayamadim dogrusu. Ben basvuru yaparken Lys sonucum elimde olmayacak, universite beni neye gore sececek? LYS sonuclari aciklandiktan sonra benim, orada okumak istedigim bir bolume yerlesmis olmam gerekiyor, e simdi ben diyelim Almanya\'ya gittim memnun kalmadim, geri donmek istedim. Tr.de kazandigim universiteden devam edebilecek miyim? Kusura bakmayin, dedigim gibi bu sordugum sorular daha once cok kez sorulmus olabilir. Degerli bilgilerinize ihtiyacim var. Simdiden tesekkur ederim :)

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Cmt Şub 09, 2013 6:57 pm

Foruma hosgeldin kendin agzinla diyorsun cokca sorulmus olabilir
Forumda bunlarla ilgili cokca bilgi mevcut
Turkiyede devlet uni kazanip gelebilirsin bunu neden soyluyorum eger memnun kalmasan geri gidip okursun(bu durumda okulunu dondurcan)
Emin ol burada pisman olmasin ( Basarabilirsin)
Almanca bilmen cok ama cok yararina olicak
Gothenin belgesini alabilirsin super olur vizede
Sartli kabul alirsin bazi uni ler veriyor (sitede var :D )
gothenin c-1 bazi uni ler direk kabul veriyor ama az ...
Tavsizyem gothede c-1 yap (bunun yaninda sinava calis (ygs/lys) Sonra gel burada DSH hazirlik kursuna git derim
So geht nicht !

oguz59914

Mesaj gönderen oguz59914 » Cmt Şub 09, 2013 7:13 pm

[quote]murat181818 tarafindan yazilan metin:

Foruma hosgeldin kendin agzinla diyorsun cokca sorulmus olabilir
Forumda bunlarla ilgili cokca bilgi mevcut
Turkiyede devlet uni kazanip gelebilirsin bunu neden soyluyorum eger memnun kalmasan geri gidip okursun(bu durumda okulunu dondurcan)
Emin ol burada pisman olmasin ( Basarabilirsin)
Almanca bilmen cok ama cok yararina olicak
Gothenin belgesini alabilirsin super olur vizede
Sartli kabul alirsin bazi uni ler veriyor (sitede var :D )
gothenin c-1 bazi uni ler direk kabul veriyor ama az ...
Tavsizyem gothede c-1 yap (bunun yaninda sinava calis (ygs/lys) Sonra gel burada DSH hazirlik kursuna git derim[/quote]

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Aslinda cok korkuyorum yapamayip geri donersem hem maddi hem manevi buyuk bir kayip olucak ama bu benim hayalim ve basaracagimi umuyorum. Ben sunu anlamadim, goethe de c1 yap diyorsunuz, simdi benim yaza kadar almancaya dair birseyler yapabilme imkanim yok cunku sinava calisiyorum. Diyelim ki B1le bir okuldan sartli kabul aldim, studienkollege mi gitmem gerekiyor ya da almanyada bir dil kursuna. Ben c1 i orada yapmak istiyorum bu mantikli bi karar degil mi sizce de?

Saygilarimla

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Cmt Şub 09, 2013 7:37 pm

Studeinkolle 11 sene lise okuyanlar icin toplamda
Duisburg-essen paderbon hanovver sartli kabul veriyor
Sakin haaa danismanlik sirketlerine gitme para kun kaptirma onlara 1000 ile 1500 euro arasinda adamlar para istiyor
Oncellikle kendin yap yapamiyorsun sana tavsiye etcegim kisiden yap yuzde yuz memnun kalirsin

Burada yapmak istiyorsun b-1 baslaman mantikli olur gothenin almanca kursu cok iyidir bunun icin yapma dedim ama istiyorsan senin icinde kolay olur
So geht nicht !

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Cmt Şub 09, 2013 8:13 pm

Ozel mesajlara cevab vermiyoruz..

Achen vermiyebilir yol :
Sartli kabul verenlerden kabul alirsin,Almanyaya gelirisn kursa gidersin DSH verdikten sonra Achene kayit yaparsin ama NC sistemi vardir kesin orada cunku orasi cok zor uni makine icin duymustum
So geht nicht !

oguz59914

Mesaj gönderen oguz59914 » Cmt Şub 09, 2013 8:18 pm

kusura bakmayin ozel mesajdan aciklamasini yaptim size. dersler onemli degil sonucta okumaya geliyoruz oraya ama kendimize ayirabilecegimiz vaktimiz de olur herhalde. Ha yani sartli kabul aldigimiz universiteye gitmek zorunda degiliz verdikleri sartli kabul belgesini kullanip dsh yle birlikte aachen a basvurmamizda bir sakinca yok, oyle mi?

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Cmt Şub 09, 2013 8:21 pm

Yok :D siteyi bolca arastir :D
So geht nicht !