Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Lisans mezunuyum

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
tuana07

Lisans mezunuyum

Mesaj gönderen tuana07 » Cmt Oca 12, 2013 7:16 pm

yaklasik 3 aydir munchen de yasamakdayim.

turkiye de acik ogretim issletme mezunuyum almanya ya aile birlesimi ile geldim ama yine de imkanim varsa burada hem okuyup hem calismak istiyorum. calisma iznim vs her sey var neler yapmam gerekli Bilgi olan arkadaslar yardimci olurlarsa sevinirim

foruma bir hayli kurcaladim ama bir sonuca varamadim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Lisans mezunuyum

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Oca 12, 2013 8:16 pm

[quote]tuana07 tarafindan yazilan metin:

yaklasik 3 aydir munchen de yasamakdayim.

turkiye de acik ogretim issletme mezunuyum almanya ya aile birlesimi ile geldim ama yine de imkanim varsa burada hem okuyup hem calismak istiyorum. calisma iznim vs her sey var neler yapmam gerekli Bilgi olan arkadaslar yardimci olurlarsa sevinirim

foruma bir hayli kurcaladim ama bir sonuca varamadim.[/quote]

okuma kismi icin forumda bulunan bilgiler munihtekiler icin de ayni genel olarak. ilk once universite ve bolum secimi yapicaksin. sonra denklik. eger Munih Teknik Universitesie basvuru yapicam dersen buranin basvuru sartlari biraz zor. mesela kabul icin mulakata aliyolar cogu bolumde diye okudum sitesinde. basvuru kisitlamasi olmayan bolumler de var.

ilk once dili halletmen lazim. ya ingilizce ya da almanca okucaksin. TUM ve LMU TestDaf 4 ya da DSH(II/III) istiyo ve TUM yabanci ogrencilerin uni-assist uzerinden basvurmasini istiyo. her bolum icin gecerli degil bu.

Hoschschulelerin sartlari TUM a oranla daha ilimli. hochschule uygulamali bilimler universitesi olarak geciyo.

eger basvurmak istedigin okul uniassistle anlasmali degilse bayern eyaleti denklik kurumundan denklik istiyo(zeugnisanerkennungsstelle munchen). sonrasinda bi belge aliyosun onunla normal olarak basvuru yapiyosun(basvuru tarihleri arasinda once okulun sitesinden online basvuru ve formu temin etme, sonrasinda gerekli belgelerle okula gonderme).

bu bilgilerin hepsi okullarin sayfasinda da mevcut. basvurucagin yeri sectikten sonrasi kolay.

sonra sonucu eve gonderiyolar. kabul edilirsen kagitta belirtilen tarihler arasinda istenen belgelerle kesin kaydi yaptirman lazim. sonra ogrencisin.

is olarak tam zamanli degil de belki parttime bulabilirsin okurken. calisma iznin varsa sosyal kimlik karti falan cikiyo ki zaten bunu esin burda yasadigi icin biliyodur. o nasil is buluyosa sen de o sekilde arayip bulup caliscaksin.

Mehmetfatih

Lisans mezunuyum

Mesaj gönderen Mehmetfatih » Cmt Oca 12, 2013 9:41 pm

Tuana kardesim Merhaba,bende aile birlesimi ile geldim yaklasik 1yil oldu.sana yazacagim tavsiyeleri dikkate almani tavsiye ederim,almanlarin bir lafi var,tekeri yeniden kesfetmeye gerek yok.

1-yabancilar polisinden muhtemelen 600 Saat alamnca kursu(Integration) alman icin bir kagit almis olmam lazim.bu kurslar VHS lerde veriliyor,ve esinin geliri yeterli degilse kurs ucreti yoktur..Simdi iyi dinle;bu kursa sakin gitme kardesim bisey ogrenemezsin(kimseyi kucumsemek niyetim yok yanlis anlasilmasin,60 yasinda ilk okul mezunuda var,18 yasinda mecburuyetten oraya gelende var)..
Ben 15 Gun gittim,sonra biraktim.9aydirda calisiyorum.

Sana tavsiyem yabancilar polisinden aldigin kagitla,DHS sinavlarina hazirlayan Ozel bir kursa git,600 saatin parasini odemeden kayit olabilirsin.ortalama 1 senelik dil egitimi sonrasi Dhs yi alir ve universiteye kayit olursun.

Dili ogrenmeden fabrikalarda calismakla zaman harcama sakin.

Yanliz su durumu bilmiyorum,acik ogretim mezunusun,lisans veya yuksek lisans yapabiliyormusun onu bilmiyorum,veya turkiyeden normal bir universitenin kazandi belgesi gerekirmi universite kayit icin arastirmak lazim

Kullanıcı avatarı
welly275

Lisans mezunuyum

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Oca 13, 2013 5:06 am

www.anabin.de alman dis islerinin denklik sitesi. orasi esas aliniyo denklikler icin ve acikogretim icin herhangi bi kisitlama yazmiyo. bence bi sikinti olmaz.bayern denklik kurumundan kesinlestirebilirsin

tuana07

Lisans mezunuyum

Mesaj gönderen tuana07 » Sal Oca 15, 2013 2:39 pm

arkadaslar bilgiler icin cok tesekkur ederim gercekden cok isime yarayacak herkese cok tesekkur ederum

tuana07

Lisans mezunuyum

Mesaj gönderen tuana07 » Sal Oca 15, 2013 2:46 pm

[quote]Mehmetfatih tarafindan yazilan metin:

Tuana kardesim Merhaba,bende aile birlesimi ile geldim yaklasik 1yil oldu.sana yazacagim tavsiyeleri dikkate almani tavsiye ederim,almanlarin bir lafi var,tekeri yeniden kesfetmeye gerek yok.

1-yabancilar polisinden muhtemelen 600 Saat alamnca kursu(Integration) alman icin bir kagit almis olmam lazim.bu kurslar VHS lerde veriliyor,ve esinin geliri yeterli degilse kurs ucreti yoktur..Simdi iyi dinle;bu kursa sakin gitme kardesim bisey ogrenemezsin(kimseyi kucumsemek niyetim yok yanlis anlasilmasin,60 yasinda ilk okul mezunuda var,18 yasinda mecburuyetten oraya gelende var)..
Ben 15 Gun gittim,sonra biraktim.9aydirda calisiyorum.

Sana tavsiyem yabancilar polisinden aldigin kagitla,DHS sinavlarina hazirlayan Ozel bir kursa git,600 saatin parasini odemeden kayit olabilirsin.ortalama 1 senelik dil egitimi sonrasi Dhs yi alir ve universiteye kayit olursun.

Dili ogrenmeden fabrikalarda calismakla zaman harcama sakin.

Yanliz su durumu bilmiyorum,acik ogretim mezunusun,lisans veya yuksek lisans yapabiliyormusun onu bilmiyorum,veya turkiyeden normal bir universitenin kazandi belgesi gerekirmi universite kayit icin arastirmak lazim[/quote]

ewet haklisin arkadasim ama kursu mecburi dediler basladik gidiyorum ama sansli olsam gerek sinifim 12 kisi ve ogretmen de gercekden mukemmel en buyuk artik da sinifimda ki butun herkes yeni gelmis ve almanca yi sil bastan ogreniyoruz. O yuzden cok mmmlun´m kurs dan kayit olmadan once cok arastirdim ve bu kursla gorustukden sonra dogru yer olduguna karar verdim. konusmamizda 12 kisi olacagini daha fazla kayit almayacaklarini ve arbeitsamt yonlendirmis oldugu uzun suredir almanya da yasayip su an issizlikden dolayi gelen ogrencileri almayacaklalrini belitrttiler. gittigim bir cok kursda 1 sinifa dusen ogrenci sayisi 20 idi bu kurs da 12 ve en buyuk sorun arbeutsamt dan gelenlerin almanca bilmesi buyuk sorun idi boyle bir sorunumda yok Sukur. eger munih de olup da kurs arayan varsa kesinlikle tavsiye ederim. bana ozel mesaj ile iletisime gecebilirler.