Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Arkadasliklar...

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
turkei

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen turkei » Cmt Eki 13, 2012 12:58 am

Merhaba arkadaslar..Bildigimiz gibi Almanya cok uluslu bir ulke..on binlerce yabanci ogrenci burada egitim goruyor..Sormak istedigim sey, bir turk olarak bize en yakin milletler kimlerdir? Almanlarin diger milletlere tutumu nasildir? Tecrubelerinizi paylasabilirsiniz cok sevinirim..simdiden tesekkurler...

Kullanıcı avatarı
welly275

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Eki 13, 2012 3:28 am

[quote]turkei tarafindan yazilan metin:

Merhaba arkadaslar..Bildigimiz gibi Almanya cok uluslu bir ulke..on binlerce yabanci ogrenci burada egitim goruyor..Sormak istedigim sey, bir turk olarak bize en yakin milletler kimlerdir? Almanlarin diger milletlere tutumu nasildir? Tecrubelerinizi paylasabilirsiniz cok sevinirim..simdiden tesekkurler...[/quote]

benim suanda ilk tanistigim 2 alman var. yardimci olmaya calisiyolar anlamadigim yerde. ters bi tutumlarini gormedim. hatta yanlis soyledigim yerde gulmuyo dahi adamlar ona sasiriyorum. bizde olsa kahkahaya boguluruz :)

genel olarak konustugum kisilerden ters bi tutum gormedim diyebilirim.

turkei

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen turkei » Cmt Eki 13, 2012 3:47 am

Merhaba Welly...Peki diger milletler nasil? yani mesala soyle sorayim, hintli , pakistanli ve cinli ler cok diye biliyorum...Onlar nasil insanlar? Arkadasliklari nasildir?

Kullanıcı avatarı
welly275

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Eki 13, 2012 4:01 am

[quote]turkei tarafindan yazilan metin:

Merhaba Welly...Peki diger milletler nasil? yani mesala soyle sorayim, hintli , pakistanli ve cinli ler cok diye biliyorum...Onlar nasil insanlar? Arkadasliklari nasildir?[/quote]

diger milletler de senin gibi yabanci oldugundan cana yakinlar genelde. 3-4 yil once bi kursa gitmistim. karisikti baya ve herkes guleryuzluydu. surekli konusurduk. ama uzun sureli arkadaslik olmadi tabi. ben turkiyeye donunce bi sure daha facebook falan konustuk sonra kesildi muhabbet.

ama soyle bi durum var. almanyada genelde her koyun kendi bacagindan asildigi icin turkiyedeki gibi arkadasliklari zor bulursun. burda genel olarak bastan kendi ayaginin uzerinde durmayi ogreniyo herkes :)

Rockuiem

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen Rockuiem » Pzt Eki 15, 2012 3:46 pm

bence bunu millet olarak karsilastirmak sacma, herkes ayni degildir, genelleme yapmaya gerek yok. Internet uzerinden tanistigim diger Turklerle pek konusmak istemeyip de benimle cok yakin olan bir cok yabanci arkadasim var. Diger Turklerle konusmama sebepleri de malum bizimkilerin yaptigi sapikliklar. Sen kendin zaten duzgun birisiysen her turlu herkesle anlasabilirsin.

Kullanıcı avatarı
welly275

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Eki 15, 2012 6:10 pm

[quote]Rockuiem tarafindan yazilan metin:

bence bunu millet olarak karsilastirmak sacma, herkes ayni degildir, genelleme yapmaya gerek yok. Internet uzerinden tanistigim diger Turklerle pek konusmak istemeyip de benimle cok yakin olan bir cok yabanci arkadasim var. Diger Turklerle konusmama sebepleri de malum bizimkilerin yaptigi sapikliklar. Sen kendin zaten duzgun birisiysen her turlu herkesle anlasabilirsin.[/quote]

dedigin cok dogru :)

turkei

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen turkei » Pzt Eki 15, 2012 7:23 pm

Merhaba Rockuiem..Sordugum soruyu kimse yanlis anlamasin lutfen ilk bakista kulaga biraz irkci bi yaklasim gibi gelebilir...Dedigine katiliyorum herkesi birey olarak degerlendirmek gerekir.Benim amacim sadece genel bir bilgi almakti...

sway

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen sway » Pzt Eki 15, 2012 9:26 pm

peki kiz arkadas durumlari nasil ?

hersey filmlerde goruldugu gibi mi ? :D

yanlis anlamayin okumaya gidiyorz ama eglenmek bizimde hakkimiz dimi ? :D

GK

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen GK » Pzt Eki 15, 2012 11:09 pm

almanyada kizlar teklif ediyormus

turkei

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen turkei » Pzt Eki 15, 2012 11:17 pm

Konu cok sakat biyere gitmeye basladi :D

izzy

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen izzy » Sal Eki 16, 2012 12:24 am

Kizlar teklif ediyormus, Turk erkeklerine hasta oluyorlarmis falan bu tarz sacmaliklarla kafanizi doldurupta gitmeyin. Evet eglenmek hakkin ama bunun planini yapma, bos beklentiler icine girme boylece hayal kirikligina da ugramamis olursun. Egitiminin planini yap, sosyal hayatinin planini yap, birak eglence spontane olsun.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen Physiker » Sal Eki 16, 2012 1:00 am

turkei

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen turkei » Sal Eki 16, 2012 1:26 am

Physiker cok tesekkur ederim..Tam olarak aradigim buydu..Tesekkurler.

ekn_oky

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen ekn_oky » Sal Eki 16, 2012 9:58 pm

benim bulundugum bolgede bir kiz turkum kelimesini duydugu an biraz urkuyor,durum onla ilgili degil bence.almanlarin hepsi ingilizce bilir mi bilmem ama bana denk gelen almanlarin ingilizcesi berbat otesiydi,bi insan 3 kelimeyi yan yana koyup bi cumle kuramaz mi.Ama polis cevirdi gecen araba surerken adam bi ingilizce konusuo zaten heycanliyim ben :D lutfen arkadasa almanca anlatin ben suan ingilizce konusamicam dedim,ilk sordugu soruda uyusturucu kullaniyormusun oldu ve teste tabi tuttu.Yabanci dil kursuna gittigimde,kursum degisti burda oyle bir aksilik yasadim,turkler heryerde idi.:D Arkadaslik konusuna deginirsek,almanlar aslinda sempatik ama bir kiza arkadas olarak yaklasirsan.erkekleri olarak almanlar muhabbeti seviyor ozellikle elinde bir bira isen:) onun disinda benimde polonyali,kolombiyali arkadaslarim oldu,biraz ingilizceleri kotu olsada cok sevecen yaklasiyorlar.Daha 20 gun falan oldu geleli,fazla farkli milliyetten insanla karsilasmadim,karsilasinca daha fazla paylasirim :)

bjk_oguz

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen bjk_oguz » Çrş Eki 17, 2012 12:31 am

Alman-Ispanyol-Italyan-Meksikali-Polonyali-Amerikali farketmiyor hepsiyle kanka olman icin biraz alkol yeterli. :) Baslarlar hayat hikayesini anlatmaya.Icmedikleri surece fazla konusmuyorlar.Ama yinede iyidirler.1 kisi haric koca yurtta hicbir yabanci ogrencide art niyet veya baska birsey gormedim.He bu arada yeni oda arkadasim Cinli elemana bir turlu isitma icin para vermedigimizi inandiramadim.Eleman surekli salonun isi ayarini dusuruyor. Cimri herifler. :D

ekn_oky

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen ekn_oky » Çrş Eki 17, 2012 2:32 am

o ne tipmis oyle ya :D guldum bak buna. bi yurda gecebilsem mermer tasini opucem valla :)

erich07

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen erich07 » Prş Eki 25, 2012 11:22 am

Listedekiler,
Almanlar yardim sever,kanka olayi yok
Ispanyollar,Italyanlar,Meksikalilar=Kankilerdir,kisacasi Akdeniz ve sicak kanlilik..Almanlar cok yardimseverlerdir ama bir yere kadardir unutma..Bunu Ispanyol ve Italyanlarda sonuna kadar yasarsin..Bize benzerler cunku, her yonleriyle

bjk_oguz

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen bjk_oguz » Cum Eki 26, 2012 11:00 pm

Arap bir eleman.Yurttaki Turklerin cogu sevmez onu,oda bizi. :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Arkadasliklar...

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Eki 27, 2012 2:44 am

Arkadaslik kurmada en cok zorlandigim millet Turkler oldu ve halada ayni. Ama genelleme yapmiyorum istisnalar var elbette.

Sebebi ise ; Turkiye\'nin dort bir yanindan gelen insanlari tanidikca, o insanlarin ayni ulkede ne kadar farkli kulturler icerisinde yetistigine tanik olmaktir.
Genelde ortak bir kultur vardir ulkelerde , ama o bizde pek yok; cay icmek , mercimek corbasi , kofte , kiskanclik , yalancilik - Allah ile aldatmak , kari kiz muhabbetleri ,spor yapmamak ve evlere ayakkabi ile girmemek disinda.
Adana\'dan gelen bir baska dunyada , Ankara\'li bir baska , Antalya\'li bir baska , Istanbul\'lu bir baska , Antepli bir baska , Diyarbakir\'li , Trabzon\'lu , Bayburt\'lu , Canakkale\'li bir baska.

Aman negatif dusunmeyin , super harika arkadasliklarda var , yani bu olumsuz yorumlar cogunlukta degil..
Nese..

Almanya\'da ogrencilik hayatinizda arkadaslarinizin ait oldugu milletler genelde 4\'e ayrilacaktir.

1- Haclilar
2- Putperestler
3- Mekkeliler
4-Turkiyeliler

Haclilar , Hiristiyan ulkelerinden gelenlerdir...Genellikle ortak bir bilinc ile buyumuslerdir ve genelde hemen her konuda hosgorululerdir , cok alkol tuketirler , eglenmeyi ,muzigi ve dansi ve tabi ki seksi severler.
Batililardan , akdenize kiyisi olan ulkelerin insanlariyla , sanki onlari onceleride taniyormuscasina yakin arkadasliklar edinebilirsiniz.
Deniz asiri ulkelerden gelenlerde genelde ya latin havasi tasiyorlardir ya da uzun bacaklilar yani Ingiliz havasi..Bu yuzden pek bir fark yoktur aralarinda.
Ruslar vardir birde , genellikle bizim gibi ya agir abileri vardir maco ya da firlamalari :)

Putperestler grubuna cogunlukla cekik gozluler olmak ile birlikte , alinlarinin ortasina bizim kurban keserken kan surdugumuz gibi boya ile kirmizi nokta yapan , Babur Imparatorlugu\'nun 6. hukumdari Sah Cihan tarafindan, esinin olumunden bir yil sonra yaptirilmaya baslanan Tac Mahal\'in de sinirlari icinde bulundugu Hindistan \'da dahildir.

Turkiye\'de \'\'aha Japon\'a bak \'\' diye tabir edilen kesim genelde utangac olur , suru halinde dolasirlar , pek alkol icmezler ..Mutfaginizi Tayvan , Cin gibi ulkelerden gelenlerle paylasiyorsaniz , bazi gunler arkadasinizda yemek yapmak zorunda kalabilirsiniz..
Yillardir Almanya\'da olanlar ve Almancasini anlayabildiklerinizle sohbet cok daha farkli ve rahat olur.
Hintliler\'de gene ayni sekilde cok baharatli yemek yaparlar ve arkadasliklari genelde kendi aralarinda , olur.Kriket oynamayi cook severler.
Turkiye gibi Bati kulturunun ile dogu arasinda kalmis , Guney Koreliler ise size daha yakin gelebilirler .

Mekkeliler

Buda kendi arasinda bir kac gruba ayrilir aslinda..Hiristiyanlarda oldugu gibi ortak bir kultur pek yoktur , arapca dualar , namaz kilmak , Selamin Aleykum demek disinda.Herkes kendi geleneklerini din yapmis oldugundan , sizde normal olan digerinde anormal olabilir.
Biz Turkiyelilerinde dahil oldugu bu gurubun en vahim orneklerini Pakistan , Afganistan gibi ulkelerden gelenlerden gorebilirsiniz.Genelde zararlari yoktur ama bir cogu fazla fundamentalistdir.
Arnavutlar , Bosnalilar , Bulgarlar ,Makedonlar ,Sovyetler Birligi\'nin dagilmasiyla dogan bir kac mekkeli ulkeden gelenlerle diger mekkeli milletlerden gelenlere nazaran daha iyi iletisim kurarsiniz.

Ama genel olarak bakildiginda mekkelilerin hemen hepsi Turkleri severler , Araplarin yaptigi yemekler guzeldir ,ozelliklede kuskusu iyi yaparlar.

Turkiyeliler...Bu grubu malesef tanimlayamiyorum.Kimisi putperest gibi oluyor , kimisi hacli gibi , kimisi ise mekkeli kimileri ise uzayli gibi tanimlanamiyor :)

gece gece canim sikildi...
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari