Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

SGK - Gelir Tespiti

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
taytay

SGK - Gelir Tespiti

Mesaj gönderen taytay » Cmt Eki 13, 2012 11:13 am

Merhaba Arkadaslar,

10 gun sonra 25 yasimi doldurmus olacagim ve Kasim ayi gibi Almanya\'ya gidecegim. Gitmeden once gelir tespiti yaptirmam gerekiyor mu acaba?
Bu konuda daha onceden tecrubeli olan arkadaslar yardimci olabilirse cok sevinirim.

Borumu

SGK - Gelir Tespiti

Mesaj gönderen Borumu » Cmt Eki 13, 2012 11:29 am

Kasima kadar olan borcunu odemen lazim almanyya geldikten sonra burda kldigin surece sgk borcunu sildirirsin Tr ye donunce gene calismadigin zamanlari odeyeceksin

taytay

SGK - Gelir Tespiti

Mesaj gönderen taytay » Cmt Eki 13, 2012 11:37 am

[quote]Borumu tarafindan yazilan metin:

Kasima kadar olan borcunu odemen lazim almanyya geldikten sonra burda kldigin surece sgk borcunu sildirirsin Tr ye donunce gene calismadigin zamanlari odeyeceksin[/quote]

Peki Almanya\'ya gitmeden once borcumu odemek disinda SGK\'yi bilgilendirmem gerekiyor mu gidecegim diye?

Ya da Almanya\'da Turk Konsoloslugundan bu konuya iliskin bir belge almam gerekiyor mu?

Borumu

SGK - Gelir Tespiti

Mesaj gönderen Borumu » Cmt Eki 13, 2012 11:48 am

Yok Tr ye dondugunde pasaportunla git sgkya borcunu silerler suanlik borcun normal bir vatandassan 1300tl civaridir

pardon

SGK - Gelir Tespiti

Mesaj gönderen pardon » Cmt Eki 13, 2012 12:01 pm

Almanya\'ya gelince konsolosluga gidip ilk adresini Almanya\'ya aldirirsan borc cikmaz Almanya\'da kayitli oldugun surece.

taytay

SGK - Gelir Tespiti

Mesaj gönderen taytay » Cmt Eki 13, 2012 12:02 pm

Yok Tr ye dondugunde pasaportunla git sgkya borcunu silerler suanlik borcun normal bir vatandassan 1300tl civaridir[/quote]

1300 TL cok degil mi ama yaaa?? Cunku daha 12 gun var 25 yasimi doldurmama..Su an zaten acikogretime kayitliyim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

SGK - Gelir Tespiti

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Eki 13, 2012 12:41 pm

arkadaslar konuya tamamen yabanciyim, Tr bu gelir beyani vs nedir ve ne icin yapilmasi gerekiyor biraz daha detayli anlatabilirmisiniz?

pardon

SGK - Gelir Tespiti

Mesaj gönderen pardon » Cmt Eki 13, 2012 1:12 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

arkadaslar konuya tamamen yabanciyim, Tr bu gelir beyani vs nedir ve ne icin yapilmasi gerekiyor biraz daha detayli anlatabilirmisiniz?[/quote]

Herkes artik sgk\'dan sigortali. Bunun icin de yurtdisinda yasayanlarin sigorta primini odememek icin adresini buraya aldirmasi gerekli, yoksa her ay belli miktar para vermesi lazim. Gelir beyani nasil oluyor bilmiyorum. Ben konsolosluktan ilk adresimi buraya aldirdim, konsolosluktaki islemi yapan adam baska birsey yapmana gerek yok borcunu otomatik silerler dedi.

Borumu

SGK - Gelir Tespiti

Mesaj gönderen Borumu » Cmt Eki 13, 2012 1:21 pm

Acik ogretime kayitliysan ogrenci olarak abul ediyorlarsa ogrenci belgenle sgkya git silerler 2012 basinda cikti bu kanun 18 yasini gecmis okumayan ve calismayan herkes bu parayi odemek zorunda fakirlerden alda 35 tl normllerden125 tl zenginlerden 235 tl filandi aylik ucreti ben ogrenci belgemle gittim sildiler adresi buraya almaya gerek yok pasaportunda giris ve cikis tarihleri zaten yaziyor ha adresi buraya aldirsan her seferinde sgkya giip borc sildirmekle ugrasmazsin

taytay

SGK - Gelir Tespiti

Mesaj gönderen taytay » Cmt Eki 13, 2012 1:21 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

arkadaslar konuya tamamen yabanciyim, Tr bu gelir beyani vs nedir ve ne icin yapilmasi gerekiyor biraz daha detayli anlatabilirmisiniz?[/quote]

http://ekonomi.milliyet.com.tr/gelir-te ... efault.htm

Bu link bu konuda yardimci olacaktir diye dusunuyorum.

taytay

SGK - Gelir Tespiti

Mesaj gönderen taytay » Cmt Eki 13, 2012 1:27 pm

Acik ogretime kayitliysan ogrenci olarak abul ediyorlarsa ogrenci belgenle sgkya git silerler 2012 basinda cikti bu kanun 18 yasini gecmis okumayan ve calismayan herkes bu parayi odemek zorunda fakirlerden alda 35 tl normllerden125 tl zenginlerden 235 tl filandi aylik ucreti ben ogrenci belgemle gittim sildiler adresi buraya almaya gerek yok pasaportunda giris ve cikis tarihleri zaten yaziyor ha adresi buraya aldirsan her seferinde sgkya giip borc sildirmekle ugrasmazsin[/quote]

Zaten biliyorum boyle bir uygulama oldugunu. Benim sorum su sadece;

Ben zaten Acikogretim\'de ogrenci gozukuyorum su an. Ancak 25 Ekim\'de 25 yasimi dolduruyorum. 10 15 Kasim gibi Almanya\'ya gidecegim.

Bunu SGK\'ya bildirmeme gerek var mi? Giris-Cikis tarihleri yaziyor haklisin ama ikametimi Almanya\'ya aldirdigimi belgeyle gostermek gerekmiyor mu?

pardon

SGK - Gelir Tespiti

Mesaj gönderen pardon » Cmt Eki 13, 2012 1:42 pm

[quote]taytay tarafindan yazilan metin:

Acik ogretime kayitliysan ogrenci olarak abul ediyorlarsa ogrenci belgenle sgkya git silerler 2012 basinda cikti bu kanun 18 yasini gecmis okumayan ve calismayan herkes bu parayi odemek zorunda fakirlerden alda 35 tl normllerden125 tl zenginlerden 235 tl filandi aylik ucreti ben ogrenci belgemle gittim sildiler adresi buraya almaya gerek yok pasaportunda giris ve cikis tarihleri zaten yaziyor ha adresi buraya aldirsan her seferinde sgkya giip borc sildirmekle ugrasmazsin[/quote]

Ben zaten Acikogretim\'de ogrenci gozukuyorum su an. Ancak 25 Ekim\'de 25 yasimi dolduruyorum. 10 15 Kasim gibi Almanya\'ya gidecegim.

Bunu SGK\'ya bildirmeme gerek var mi? Giris-Cikis tarihleri yaziyor haklisin ama ikametimi Almanya\'ya aldirdigimi belgeyle gostermek gerekmiyor mu?[/quote]

Ben daha persembe gunu konsoloslukta adresimi buraya aldirdim. Yapan adam otomatik olarak bildiriyorlar falan dedi. Sen yine de kayit belgesini scan edip ailenden birine verirsen onlar gidip sgk\'ya gosterirler. Isin daha garanti olur.

taytay

SGK - Gelir Tespiti

Mesaj gönderen taytay » Cmt Eki 13, 2012 1:44 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Bunu SGK\'ya bildirmeme gerek var mi? Giris-Cikis tarihleri yaziyor haklisin ama ikametimi Almanya\'ya aldirdigimi belgeyle gostermek gerekmiyor mu?[/quote]

Ben daha persembe gunu konsoloslukta adresimi buraya aldirdim. Yapan adam otomatik olarak bildiriyorlar falan dedi. Sen yine de kayit belgesini scan edip ailenden birine verirsen onlar gidip sgk\'ya gosterirler. Isin daha garanti olur.[/quote]

Kayit bilgisi dedigin yabancilar polisinden aldigim ikamet kagidi degil mi?

pardon

SGK - Gelir Tespiti

Mesaj gönderen pardon » Cmt Eki 13, 2012 2:24 pm

Onu da scan et yolla, bir de konsoloslukta adresini buraya aldirirken imzaladigin belgenin alt kismini sana veriyorlar. Su adreste su tarihten itibaren kayitlidir diye. Onu da scan et ikisini de yolla.

izzy

SGK - Gelir Tespiti

Mesaj gönderen izzy » Cmt Eki 13, 2012 2:36 pm

Evet bildirmen gerekiyor 25 yasini doldurunca, sosyal yardimlasma vakfina gidip, calismadigini bildiriyorsun. Aile gelir tespiti yapip sana aylik odemen gereken prim cikariyorlar. Eger gelir tespiti yaptirmaksan en yuksek primi odemek zorunda kaliyorsun. Normal bir aile aylik 35 tl civarinda oduyor.
Almanya\' ya gittiginde de konsolosluga gidip ikamet bildiriyorsun ve prim odemekten muaf oluyorsun